Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Яшан Олександр Іванович. Нові варіанти слухопокращуючих операцій у хворих на хронічний гнійний середній отит (клініко-морфологічне дослідження): Дис... д-ра мед. наук: 14.01.19 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2002. - 363 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 288-330.



Анотація до роботи:

Яшан О.І. Нові варіанти слухопокращуючих операцій у хворих на хронічний гнійний середній отит (клініко-морфологічне дослідження). - Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук по спеціальності 14.00.19 – оториноларингологія. - Інститут отоларингології ім. проф. О.С.Коломійченка Академії медичних наук України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена питанню хірургічного лікування хворих на хронічний гнійний середній отит (ХГСО). Вивчено покрив тимпанального перешийка та адитуса. Встановлено, що в нормі вони вкриті миготливим епітелієм, а при мезотимпаніті у миготливому епітелії спостерігається підвищена активність. У більшості хворих на ХГСО (84 %) покрив антрума та адитуса відповідав покриву медіальної стінки барабанної порожнини, що може служити критерієм при визначенні обсягу операції на середньому вусі. Автор запропонував та визначив ефективність 5 нових способів операцій на вусі. Наведені наслідки 128 мірінгопластик, коли краї перфорації барабанної перетинки припікали розчином трихлороцтової кислоти і у ній розміщували гомофасціальний трансплантат, частково розщеплений по периметру. Запропоновано спосіб канальної фіксації фасціального трансплантата до держальця молоточка. Наслідки 86 таких тимпанопластик виявились вищими за результати 51 операції з іншим видом фіксації трансплантата. На основі аналізу наслідків 48 мастоїдопластик кістково-окістно-м'язевим клаптем, в який включено задню гілку поверхневої скроневої артерії, що порівняні з результатами 56 мастоїдопластик таким же клаптем на нижній ніжці, доведено переваги облітерації клаптем, що містить судину. Розроблено комбіновану тефлоново-хрящову прокладку для формування неотимпанальної порожнини, яку вводили на промонторіальну стінку при 65 тимпанопластиках і отримали позитивний результат у всіх випадках. Запропоновано спосіб реконструкцій відсутнього держальця молоточка, який застосували при 43 тимпанопластиках. Всі розроблені способи дозволили підвищити ефективність лікування хворих на ХГСО.

  1. У дисертаційній роботі наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-прикладної проблеми хірургічного лікування хворих на хронічний гнійний середній отит, що виявилось у новій оцінці ролі вузьких просторів середнього вуха в перебігу запальних процесів та у клініко-морфологічному обґрунтуванні хірургічної тактики у хворих на хронічний гнійний середній отит, а також в розробці нових ефективних варіантів слухопокращуючих операцій на вусі, які знайшли застосування у практичній оториноларингології.

  2. Електронно-мікроскопічним дослідженням встановлено, що стінки вузьких просторів повітровмісних порожнин середнього вуха (тимпанального перешийка та адитуса) в нормі вкриті миготливим епітелієм; у хворих на хронічний мезотимпаніт у стадії ремісії вузькі простори залишаються вкритими миготливим епітелієм, але у ньому спостерігаються морфологічні ознаки підвищеної функціональної активності, що вказує на посилення дренажної здатності просторів і до певної межі попереджає розвиток запального процесу у середньому вусі. Наведені дані служать основою для нового підходу до оцінки ролі тимпанального перешийка та адитуса, оскільки такі простори до цього часу розглядались лише як місця, що сприяють виникненню морфологічного блоку при хронічному гнійному середньому отиті.

  3. У більшості хворих на хронічний мезо- і епімезотимпаніт (84,3 %) за станом слизової оболонки барабанної порожнини можна судити про стан покриття повітровмісних комірок соскоподібного паростка. Нормальна або блідо-рожева тонка слизова оболонка на стінках барабанної порожнини вказує на те, що комірки соскоподібного паростка вкриті таким самим або нормальним мукоперіостом і свідчить про можливість зворотного розвитку запального процесу у антромастоїдальних порожнинах без хірургічного втручання на цій ділянці.

  4. У хворих з гіперемованою і потовщеною слизовою оболонкою барабанної порожнини та у хворих, у яких на стінках барабанної порожнини виявлено грануляції чи поліпи, комірки соскоподібного паростка вкриті такою ж слизовою оболонкою або заповнені грануляціями чи поліпами, що вказує на необхідність хірургічного втручання на антромастоїдальних порожнинах у всіх хворих з такими змінами, виявленими через перфорацію барабанної перетинки.

  5. Застосування розробленого нами способу закриття сухих перфорацій барабанної перетинки методом фасціальної “заклепки”, що полягає у припіканні країв отвору та наступною фіксацією до країв перфорації фасціального гомотрансплантата при правильному підборі пацієнтів дозволило у 78,2 % хворих відновити цілісність барабанної перетинки, у 71,3 % - зменшити повітряно-кістковий інтервал до 10 дБ та покращити слух в середньому на (14,4±1,1) дБ. Такий спосіб не виявляє негативного впливу на функцію звукосприймаючого апарату вуха, тому може з успіхом використовуватись також у хворих зі значним ураженням функції звукосприймаючого апарата та у літніх пацієнтів.

  6. Розроблений нами метод тимпанопластики з канальною фіксацією фасціального трансплантата до держальця молоточка дозволяє отримати вищі результати хірургічного лікування хворих на хронічний гнійний середній отит в порівнянні з існуючими методом фіксації. Застосування її дозволило відновити цілісність барабанної перетинки у 94,9 % оперованих (проти 84,4 % - в контрольній групі), надати відновленій тимпанальній мембрані лійкоподібної форми у 96,2 % (проти 77,8 %); уникнути виникнення латералізації барабанної перетинки у всіх оперованих (проти 2,2 %) і попередити згладжування переднього кута між барабанною перетинкою і зовнішнім слуховим проходом у 98,7 % (проти 88,9 %), а також отримати більш виражене покращення слуху - на (15,7±1,0) дБ (у хворих контрольної групи – на (11,2±1,3) дБ; Р< 0,01).

  7. Задня гілка поверхневої скроневої артерії може бути використана при створенні пластичних клаптів в ділянці скроневої кістки, причому у 56,6 % пацієнтів існує можливість визначення її локалізації та показників артеріального кровотоку ще перед операцією; включення в живлячу ніжку кістково-окістно-м'язевого клаптя гілки поверхневої скроневої артерії (при її наявності) та венозних судин дозволяє підвищити можливості адаптації та приживання такого клаптя в бідній на джерела кровопостачання кістковій порожнині.

  8. Заповнення антромастоїдальної порожнини кістково-окістно-м’язевим клаптем на передньо-верхній судинній ніжці дозволяє отримати кращі результати мастоїдопластики, у порівнянні з застосуванням клаптя на нижній ніжці (без судинного забезпечення): за коротший термін ((17,4±1,0) діб, проти (22,0±1,1)діб в контрольній групі) отримати невелику суху післяопераційну порожнину, більш виражено зменшити об’єм трепанаційної порожнини у хворих, що перенесли в минулому загальнопорожнинну операцію на вусі (до (2,26±0,11) см3, проти (2,59±0,08) см3 - в контрольній групі; Р< 0,05), та більш надійно облітерувати трепанаційну порожнину у скроневій кістці (рентгенологічна щільність облітерованої ділянки становить (325,3±66,2) одиниць Housfield, а в контрольній групі - (226,2±27,8) Од; Р< 0,05).

  9. Застосування розробленого нами способу формування неотимпанальної порожнини за допомогою комбінованої тефлоново-хрящової прокладки при відкритих типах тимпанопластики дозволяє у всіх оперованих (100 %) відновити неотимпанальну мембрану і запобігти виникненню перфорації, що розвивається внаслідок некрозу новоствореної барабанної перетинки у місці її контакту з синтетичним матеріалом, а також покращити слух на (14,2±1,7) дБ після тимпанопластики IІІ типу і на (14,8±1,7) дБ після тимпанопластики IV типу.

  10. Розроблений нами спосіб тимпанопластики з реконструкцією держальця молоточка в процесі відновлення барабанної перетинки фасціальним трансплантатом, у товщу якого введено аутокістковий фрагмент довгастої форми, дає змогу відновити держальце молоточка у 97,5 % оперованих та покращити слух на (15,7±1,9) дБ.

  11. Комплекс технічних засобів (який включає персональний комп’ютер з платою відео-захоплення, відеокамеру і ендоскоп) та програмне забезпечення для нього, розроблені нами, дають можливість одержати цифрове зображення ЛОР-органів, створити зручну комп’ютерну базу даних хворих з патологією вуха, забезпечити повноту та прискорення статистичної обробки результатів лікування, спростити і стандартизувати ведення медичної документації, що сприяє покращенню якості діагностики та лікування хворих на хронічний гнійний середній отит.

Публікації автора:

  1. Яшан О.І. Комп'ютерна обробка даних, отриманих у хворих, що перенесли слуховідновні операції на вусі //Журн. вушн., нос. и горл. болезней. -1996.- № 4.- С.64-67;

  2. Яшан А.И. Технология мультимедиа в оториноларингологии //Вестник оториноларингологии. - 1997.- № 4. - С. 34-36;

  3. Яшан О.І. До питання дренажно-вентиляційної функції порожнин середнього вуха //Вісник наукових досліджень. -1997. -№ 2-3.- С.70-71;

  4. Яшан О.І. Тимпанопластика: новий спосiб фiксацiї трансплантата барабанної перетинки до держальця молоточка //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.-1997.-№1.-С.76-80;

  1. Яшан О.I., Волков К.С., Яшан I.А. Бiологiчне значення перешийку барабанної порожнини // Вісник Морфології .-1998.- № 1.-Т. 4. - С.156-157;

  2. Яшан А.И., Андрейчин Ю.М., Яшан И.А. Пластика мастоидальной полости при операциях у больных хроническим гнойным средним отитом //Вестник оториноларингологии.- 1998.- № 2.- С. 28-32;

  3. Яшан О.І. Використання комбінованої тефлоново-хрящової прокладки для формування неотимпанальної порожнини при вiдкритих типах тимпанопластики //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.-1999.- № 3.- С.48-52;

  4. Яшан О.І., Яшан І.А., Пасечко Н.В., Андрейчин Ю.М. Визначення характеру i об'єму хiрургiчного втручання за станом слизової оболонки барабанної порожнини при хронiчному середньому отитi //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.-1999.- № 4.- С.53-57;

  5. Яшан О.І. Епітеліальний покрив вузьких просторів середнього вуха у хворих отосклерозом та хронічним «сухим» мезотимпанітом //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.- 2000.- №. 5- С. 145-149;

  6. Яшан О.І. Трансплантація гомофасції для закриття дефекту барабанної перетинки при хронічному гнійному середньому отиті //Шпитальна хірургія. -2000. -№ 2.- С. 119-121;

  7. Яшан О.І. Порівняння двох технік мастоїдопластики за матеріалами однієї клініки //Вісник наукових досліджень. -2000. -№ 3. - С. 48-49;

  8. Яшан О.І. Використання задньої гілки поверхневої скроневої артерії для формування пластичних клаптів, що застосовуються при операціях в завушній ділянці скроневої кістки //Шпитальна хірургія. -2000. -№ 1.- С.108-109;

  9. Яшан О.І., Глух Є.В. Cпособи попередження післяопераційних ускладнень при сануючих втручаннях на вусі //Вісник наукових досліджень. -2000. -№ 4.- С. 60-62;

  10. Яшан О.І., Яшан І.А., Волков К.С., Глух Є.В. Роль вузьких проміжків середнього вуха та латеральної стінки носа в перебігу запальних процесів // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина.- 2000.- вип 12.- С.54-55;

  11. Яшан А.И. Тимпанопластика у больных с укорочением рукоятки молоточка //Вестник оториноларингологии.- 2001.- № 3.- С.-;

  12. Яшан О.І. Особливості виконання тимпанопластики в залежності від патологічних змін, виявлених в середньому вусі //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.- 2001.- № 1.- С. 58 - 61;

  13. Яшан О.І. Тимпанопластика з реконструкцією держальця молоточка //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.- 2001.- № 4.- С.64-68;

  14. Яшан І.А., Протасевич Г.С., Яшан О.І. Діагностика і лікування хворих на хронічний гнійний мезотимпаніт з гіперплазією задніх кінців нижніх носових раковин //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.- 2001.- № 5.- С.70-73;

  15. Патент на винахід 22246А А61 В 17/00: Спосіб тимпанопластики при відсутньому держальці молоточка. Автор О.І.Яшан, / Бюл.- № 3.- 30.06.98;

  16. Деклараційний патент на винахід 28231А А61 В 17/00: Спосіб фіксації фасціального трансплантата до держальця молоточка при тимпанопластиці та інструмент для його здійснення - інтродуктор. Автор О.І.Яшан, / Бюл.- № 5-11 16.10.00;

  17. Деклараційний патент на винахід 37557А А61 F 11/00: Спосіб тимпанопластики. Автор О.І.Яшан, / Бюл.- № 4.- 15.05.01;

  1. Яшан І.А., Яшан О.I. Усунення перфорацiї барабанної перетинки при хронiчному сухому мезотимпанiтi // VІІІ з'їзд оториноларингологів України (5-10 червня 1995). Тез. доп. К.-1995.-С.339-340;

    Яшан О.І. Мастоiдопластика//Журн. вушн., нос. і горл. хвороб. -1996. -№ 3.- С.82-86;

    Яшан О.І. До питання формування неотимпанальної порожнини при ІІІ і VI типах тимпанопластики // В кн.: Актуальні питання мікрохірургії вуха та захворювань верхніх дихальних шляхів. Київ. - 1997.- С. 52-54.

    Яшан А.И. Компьютерная обработка данных, касающихся оценки результатов лечения заболеваний слухового анализатора // В кн.: Актульні проблеми оториноларингології Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 75-річчю кафедри і клініки оториноларингології Дніпропетровської медичної академії (1-3 жовтня, 1997 р) Дніпропетровськ.- 1997.- С.171-172;

    Яшан І.А., Яшан О.I., Яшан Л.В. Причини негативних наслiдкiв сануючих втручань на вусi /Ювiлейна науково-практична конференцiя присвячена 100-рiччю з дня народження видатного вченого, члена-кориспондента АН України проф. О.С.Коломiйченка (30 березня - 2 квiтня 1998 р) м.Київ /Просвiта.- 1998.- c.716-724;

    Яшан О.I., Яшан І.А. Реконструкція середнього вуха у хворих, що перенесли у минулому радикальну операцію на вусі //Ювiлейна науково-практична конференцiя присвячена 100-рiччю з дня народження видатного вченого, члена-кориспондента АН України проф. О.С.Коломiйченка (30 березня-2 квiтня 1998р) м.Київ.:Просвiта.- 1998.- c. 724-730;

    Яшан О.І. Вузькі проміжки латеральної стінки носа та середнього вуха //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб. -1998. -№ 5 додаток - С.133-134;

    Протасевич Г.С., Яшан О.І., Гавура І.А., Сусідик А.А. Показання до підслизової резекції перегородки носа при поєднаній ЛОР-патології //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб. -1998. -№ 3.- С.90-96;

    Заболотний Д.І., Яшан О.І. Мукоціліарний кліренс носа, навколоносових пазух та середнього вуха //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.-1999.-№2.- С.15-26;

    Яшан О.І. Спорідненість та відмінність дренажно-вентиляційної функції вуха та навколоносових пазух//Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.-1999.-№ 6.-С.72-78;

    Яшан О.I. Облітерація ретротимпанальних порожнин у хворих на хронічний гнійний середній отит // Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.- 1999.- № 5. додаток - С.161-165;

    Яшан І.А., Протасевич Г.С., Яшан О.I. До питання про санацію порожнин носа і носової частини глотки перед тимпанопластикою // Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.- 1999.- № 5. додаток - С.165-168;

    Яшан І.А., Протасевич Г.С., Яшан О.I. Тимпанопластика з використанням консервованої аутофасції // Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.- 1999.- № 5, додаток - С.168-170;

    Деклараційний патент на винахід 40127А А61 В 10/00: Інструмент для заведення фасціального трансплантата не держальця молоточка при мірінгопластиці. Автор О.І.Яшан, / Бюл № 6 16.07.01;

    Яшан О.І., Яшан І.А., Глух Є.В. Хірургічне лікування фiстули лабіринту у хворих на хронічний холестеатомний середній отит //Журн. вушн., нос. і горл. хвороб.- 2001.- № 3. додаток - С.193-194.