Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


745. Теслюк Віра Богданівна. Обгрунтування диференційованої корекції вегетативних дисфункцій у дітей: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Львів, 2004. - 20 с.



Анотація до роботи:

Теслюк В.Б. Обгрунтування диференційованої корекції вегетативних дисфункцій у дітей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Львівський національний медичний університет ім. Д. Галицького МОЗ України, Львів, 2004.

Дисертація присвячена проблемі удосконалення діагностики вегетативних дисфункцій у дітей на підставі комплексного клініко-біохімічного, імунологічного, інструментального дослідження та оптимізації лікування шляхом диференційованого підходу до корекції виявлених порушень.

Встановлено, що для більшості дітей з вегетативними дисфункціями вихідний вегетативний тонус характеризується симпатикотонією. У дітей з вегето-судинною та нейроциркуляторною дисфункціями вегетативне забезпечення є нижчим, ніж у дітей з вегето-вісцеральною дисфункцією. Вперше доведено, що інтенсифікація процесів ПОЛ, зниження резервів антиоксидантної системи і порушення системного імунітету найбільше виражені у дітей з вегето-вісцеральною дисфункцією.

На підставі даних ультразвукової транскраніальної допплерографії (УЗДГ) з’ясовано, що для більшості дітей з вегетативною дисфункцією характерним є спастичний тип гемодинаміки головного мозку та судинна дистонія. Частота вираженого вазоспазму, венозного перевантаження лівої гемісфери, спазму судин каротидного басейну у дітей з нейроциркуляторною дисфункцією достовірно вища, ніж у дітей з вегето-вісцеральною та вегето-судинною дисфункціями.

Автором теоретично обгрунтований і впроваджений диференційований підхід до корекції вегетативного гомеостазу в залежності від виявлених порушень шляхом застосування препаратів метаболічної, антиоксидантної, імуномодулюючої, седативної та ноотропної дії. Під впливом запропонованого лікувального комплексу в поєднанні з патогенетичною базисною терапією зменшується частота цефалгічного, цереброастенічного, абдомінального синдромів, покращуються показники вегетативного гомеостазу, знижується частота порушень мозкового кровообігу за даними УЗДГ та метаболічних порушень в міокарді, спостерігається тенденція до нормалізації показників ПОЛ і системного імунітету та активності антиоксидантних ферментів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної задачі сучасної педіатрії, яка полягає в удосконаленні діагностики та підвищенні ефективності лікування вегетативної дисфункції у дітей шляхом комплексного клініко-біохімічного, імунологічного, інструментального дослідження та диференційованої корекції виявлених порушень.

  1. У третини дітей з вегетативною дисфункцією обтяжений спадковий анамнез. Частота ВД у батьків дітей з нейроциркуляторною дисфункцією у 2,8 рази вища, ніж у батьків дітей з вегето-вісцеральною дисфункцією, і у 2 рази – в порівнянні з батьками дітей з вегето-судинною дисфункцією. Хвороби шлунково-кишкового тракту у батьків дітей з ВВД спостерігались у 2,2 рази частіше, ніж у батьків дітей з НЦД, і у 1,9 рази частіше, ніж у батьків дітей з ВСД.

  2. Розвитку нейроциркуляторної дисфункції сприяє перинатальна гіпоксія. У дітей з НЦД частота асфіксії новонародженого в анамнезі була вищою в порівняні з дітьми з ВСД і ВВД (відповідно – у 2,1 і 2,4 рази). Частота постгіпоксичної перинатальної енцефалопатії у дітей з НЦД була у 4 рази вищою, ніж у дітей з ВВД, і у 3,4 рази вищою - в порівнянні з дітьми з ВСД. Дефіцитна анемія під час вагітності була встановлена у 67,1 ± 7,3 % матерів дітей з НЦД і лише у 28,0 ± 6,3 % матерів дітей з ВСД та у 34,6±6,6 % матерів дітей з ВВД .

  3. У 106 дітей (81,5%) з ознаками абдомінального синдрому вегетативна дисфункція поєднувалась з ХГДЗ та функціональними розладами верхнього відділу травного тракту. Серед захворювань ШКТ у дітей цієї групи найчастіше зустрічались ДЖВШ – у 54,7 % дітей, дуодено-гастральний рефлюкс - у 38,7%, хронічний гастродуоденіт - у 53, 8%. У 19,8 % дітей діагностовано холецистит та холецистохолангіт. ДГР частіше поєднувався з хронічними захворюваннями гастродуоденальної зони, ДЖВШ діагностувались з однаковою частотою при різних клінічних проявах ВД.

  4. Встановлено, що характерними ознаками мозкового кровообігу у дітей з ВД є судинна дистонія і спастичний тип гемодинаміки, який найбільше виражений у дітей з НЦД. Ознаки мозкового ангіоспазму встановлені у 90,5±6,7% дітей з НЦД, у 60,0±4,7 % - з ВВД і у 70,8±5,4 % - з ВСД. Максимальна систолічна частота кровотоку в середній мозковій артерії виявилась найнижчою при НЦД (127,3±8,2 см/сек) в порівнянні з показниками при ВВД (154,3± 5,6 см/сек) і ВСД (132,2±9,2 см/сек). Середня частота кровотоку за цикл в середньомозковій артерії у дітей з НЦД (74,7±4,6 см/сек) була достовірно нижчою, ніж у дітей з ВВД (94,3±4,9 см/сек,) і достовірно не відрізнялась від показників у дітей з ВСД. Венозне перевантаження лівої гемісфери, спазм судин каротидного басейну у дітей з НЦД також візуалізувались достовірно частіше, ніж у дітей з ВВД і ВСД.

  1. Надмірна активація процесів ПОЛ і виснаження антиоксидантного захисту в тій чи іншій мірі спостерігаються при всіх клінічних проявах ВД. У дітей з ВВД встановлено достовірне підвищення індукованої хемілюмінесценції (65,25±3,38 ум. од.), в порівнянні з показниками у дітей з ВСД і НЦД (відповідно: 51,34±2,71 ум. од. і 52,42±3,32 ум. од), підвищення рівня малонового альдегіду та зниження активності каталази. Зниження насиченості залізом трансферину і підвищення рівня дієнових кон’югат є характерним для всіх клінічних варіантів ВД.

  2. Порушення показників гуморального імунітету встановлені тільки у дітей з ВВД і дітей, які часто хворіли на ГРЗ. Особливістю гуморального імунітету при ВВД є дизімуноглобулінемія: зниження рівня сироваткових IgG і IgА (відповідно: 7,62±0,38 г/л і 1,12±0,06 г/л) та підвищення загального IgЕ до 112, 52±8,42 МО/ml. Число Т-лімфоцитів (CD3+) було зниженим при всіх клінічних проявах ВД і становило у дітей з ВВД - 48,52±3,54 %, з ВСД - 51,25±3,28 % і з НЦД - 54,23±4,71 %. Зниження субпопуляцій Т-лімфоцитів CD4+ і CD8+ відбувалось рівномірно і тому імунорегуляторний коефіцієнт (CD4+ / CD8+) у дітей з ВД не відрізнявся від показника у здорових дітей.

  3. Під впливом обґрунтованого і розробленого лікувального комплексу, який включає препарати метаболічної, антиоксидантної, імуномодулюючої та седативної дії зменшується частота цереброастенічного синдрому з 91,5 % до 10,4 % та кардіального синдрому з 60,8 % до 13,4 %, спостерігається нормалізація вегетативного статусу у 66,3 % дітей, покращуються показники мозкового кровотоку за даними УЗДГ у 73,5 % дітей. Встановлена тенденція до нормалізації показників ПОЛ, системного імунітету та активності антиоксидантних ферментів. Відмічається зменшення ситуативної тривожності за бальною оцінкою у дітей з НЦД до 28,4±2,5 балів, з ВВД – до 25,6±1,9, з ВСД – до 21,4±2,4 балів та особистісної тривожності у дітей з НЦД до 32,5±2,8 балів, з ВВД – до 24,4±2,7, з ВСД – до 26,4±2,4 балів.

Публікації автора:

  1. Стан мозкового кровообігу при вегетативній дисфункції у дітей та корекція його порушень // Буковинський медичний вісник.- 2002.- № 4.- С. 60-62

  2. Клініко-патогенетичне обгрунтування вегетативних дисфункцій при захворюваннях гастродуоденальної зони у дітей // Галицький лікарський вісник.- 2002.- №4.- С.57-59.

  3. Порушення системного імунітету та стану ПОЛ у дітей з вегетативною дисфункцією та їх корекція // Архів експериментальної та клінічної медицини.- 2003. - №2(3). – С. 40-43 (співавт.: Юрцева А.П., Павликівська Б.М.). Автор самостійно провела аналіз літературних джерел, клінічне обстеження, статистичну обробку отриманих даних підготовила статтю до друку.

  4. Спосіб комплексного застосування препаратів „АТФ-лонг” і „Седасен-форте” для лікування вегетативної дисфункції у дітей” // Інформаційний лист. – Київ, 2003. - № 260. – 2 с. (співавт. Юрцева А.П.). Автором самостійно зібрано клінічний матеріал, проведена порівняльна оцінка ефективності лікування, підготовлено інформаційний лист до друку.

  5. Сфінктерні розлади за типом дуоденогастрального рефлюксу при патології верхнього відділу травного тракту у дітей шкільного віку // Здоров’я школярів на межі тисячоліть.- Харків.- 2000.- С. 124-125 (співавт.: Юрцева А.П., Недоступ І.С., Костишин Н.С., Ткач Б.Н.). Автором зібрано клінічний матеріал, проведено аналіз одержаних результатів, підготовлено статтю до друку.

  6. Особливості вегетативного статусу у новонароджених, що перенесли гіпоксію // 9 конгрес присвячений 25-річчю СФУЛТ.- Луганськ.- 2002.- С.174 (співавт.: Юрцева А.П., Павликівська Б.М.). Автором проведено дослідження вегетативного статусу і аналіз одержаних результатів, підготовлено статтю до друку.

  7. Порушення мозкового кровообігу та серцево-судинної системи при вегето-судинній формі вегетативних дисфункцій // Матеріали конгресу педіатрів України “Актуальні проблеми і напрями розвитку педіатрії на сучасному етапі”.-Київ, 2003.- С. 178-180 (співавт.: Юрцева А.П.). Автор самостійно провела клінічне обстеження хворих, забезпечила виконання інструментальних досліджень, провела статистичну обробку даних, підготовила статтю до друку.

  8. Особливості діагностики та лікування вегетативної дисфункції при захворюваннях гастродуоденальної зони у дітей // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні питання патології органів травлення у дітей”. - 2004. - С. 161-164 (співавт.: Юрцева А.П.). Автором зібрано клінічний матеріал, проаналізовано результати досліджень, проведено статистичну обробку даних, підготовлено статтю до друку.