Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ревматологія


Гнилорибов Андрій Михайлович. Обгрунтування індивідуальної патогенетичної базисної терапії та її ефективність у хворих на ревматоїдний артрит (клініко-експериментальне дослідження) : Дис... д-ра наук: 14.01.12 - 2009.



Анотація до роботи:

Гнилорибов А. М. Обгрунтування індивідуальної патогенетичної базисної терапії та її ефективність у хворих на ревматоїдний артрит (клініко-експериментальне дослідження). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.12 - ревматологія. Донецький національний медичний університет ім. М. Горького МОЗ України, Донецьк, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню актуальної наукової проблеми покращенню якості лікування хворих на РА шляхом розробки і впровадження індивідуальної патогенетичної базисної терапії захворювання на основі вивчення нових механізмів патогенезу, виявлення предикторів сприятливого і несприятливого перебігу РА та розробки прогностичної моделі захворювання. При РА у більшості хворих відзначається виражене руйнування суглобів зі зменшенням суглобової щілини, появою великої кількості ерозій. Висока активність захворювання і структурні порушення в суглобах призводять до зворотних і незворотних функціональних порушень. Клініко-лабораторні, морфологічні і експериментальні дослідження на тваринах показують, що у патогенезі руйнування уражених суглобів при системних захворюваннях сполучної тканини велике значення надається порушенням обміну піримідинів (особливо співвідношенню анаболічного/катаболічного ізоферментів тимідинфосфорилази) і пуринів, імунологічним і біохімічним (процеси перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи) змінам, дисбалансу прозапальних і регуляторних цитокінів, порушенням синтезу деяких нейропептидів (речовина Р, нейропептид Y), змінам вегетативної регуляції організму хворих. Підвищення ефективності лікування хворих на РА можна досягнути шляхом індивідуалізації базисного лікування на підставі застосування запропонованої програми терапії, що базується на прогнозуванні агресивності перебігу захворювання і підборі адекватної схеми лікування. Ефективність нової технології лікування хворих на РА показана у хворих як з високим, так і з помірним ризиком структурного руйнування суглобів.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення результатів і досягнуто рішення важливої наукової проблеми – на підставі клініко-інструментального обстеження хворих на РА, моделюванні системного автоімунного захворювання на тваринах, вивченні морфологічної картини суглобів у поєднанні з біохімічними, імунологічними і імуногістохімічними характеристиками, оцінки балансу клітинного і гуморального імунітету, метаболізму дезоксирибонуклеїнової кислоти, нейропептидів і цитокінів, стану вегетативної нервової системи, розробки прогностичної моделі захворювання і оптимальної медичної технології індивидуалізованої базисної терапії поліпшено якість діагностики перебігу РА, визначено нові ланки його патогенезу, підвищено ефективність лікувальних заходів.

  1. При РА розвиваються пригнічення активності катаболічної ТФ сироватки крові на 25%, збільшення активності анаболічної ТФ на 48% і АДА на 68%, зниження співвідношення катаболічної/анаболічної ТФ, підвищення вмісту клітин з рецепцією CD25+. Нейропептиди SP і NPY та прозапальний цитокін ФНП- мають взаємозв'язки з показниками клінічної активності перебігу РА (з рівнями РФ і АССР), а нейропептид NPY пов'язаний з виразністю функціональних порушень HAQm і індексом Lee, при цьому показники варіабельності серцевого ритму (VLF, nLF, nHF) корелюють з клінічною активністю перебігу хвороби (DAS28).

  2. Підвищення активності РА призводить до деструкції суглобів і зростання швидкості появи нових ерозій, поглиблюються функціональні розлади в пацієнтів за ступенем порушення функції HAQ, причому швидкість рентгенологічної деструкції щільно пов'язана із запропонованим індексом біохімічної проліферації, що відображає зміни спектру ізоферментів обміну піримідинів. Виявлено значний обернений зв'язок між активністю ТФкат, ТФана та АДА з клінічними проявами артриту, що дає можливість застосування вивчення активності ферментів синтезу піримідинів для оцінки рентгенологічної деструкції суглобів у хворих на РА.

  3. Базисна терапія достовірно зменшує активність захворювання і швидкість рентгенологічної деструкції суглобів, причому суттєвий протизапальний ефект досягається в 54% пацієнтів, а кращий вплив на динаміку індексу активності DAS28 спостерігався у лефлуноміда. У процесі лікування зменшується активність анаболічної ТФ, а єдиним препаратом, що збільшує активність катаболічного ізоферменту ТФ, є інфліксимаб. Зниження активності ТФкат несприятливо позначається на рентгенологічних показниках. Лікування базисними препаратами призводить до зменшення в крові рівней РФ, SP і ФНП, та збільшення NPY. Глюкокортикоїдні гормони вповільнюють утворення нових ерозій, зменшують швидкість ушкодження суглобів кистей і стоп.

  4. Показником, що високо вірогідно впливає на швидкість утворення ерозій, є ІП, а задля оцінки “агресивності” перебігу РА і структур-модифікуючого впливу базисних препаратів побудовано модель множинної регресії динаміки ерозій. Для прогнозування структур-модифікуючої і протизапальної дії такої терапії розроблено відповідні моделі. При перевірці апостеріорних імовірностей належності спостережень до класів випадків з гарною і відсутністю структур-модифікуючої і протизапальної відповідей неправильна класифікація відзначена в 14% і в 19% випадків відповідно, що дозволило розробити класифікаційні таблиці, які надають можливість надійно прогнозувати характер структур-модифікуючої відповіді на базисні протиревматичні препарати і протизапальний ефект хвороб-модифікуючих засобів.

  5. В процесі моделювання автоімунного захворювання, до якого належить РА, у суглобах експериментальних тварин розвиваються різні морфологічні зміни відповідно до терміну моделювання. Наприкінці моделювання РА зменшується інтенсивність ексудативно-деструктивних процесів (дистрофія хрящової тканини, значна кількість фібрину в ексудаті, зменшення товщини немінералізованого хряща, помірні проліферативні процеси в синовіальній оболонці і в субсиновіальному шарі) і домінують процеси проліферації в різних структурних компонентах, а сумарна оцінка активності патологічного процесу в суглобах зростає в 1,6 рази.

  6. В експериментальних щурів з моделлю РА в 5,1 рази збільшується ІП, а зміна спектру ізоферментів ТФ у сироватці крові доводить виражену тканинну проліферацію, причому висока кореляція відзначається між ІП і морфологічними ознаками проліферації/ушкодження суглобів, у тому числі сумарним морфологічним індексом. Найменша виразність проліферації в уражених суглобах спостерігається у тварин з низькими показниками активності ТФкат і ІП. Базисна терапія і глюкокортикоїдні гормони позитивно впливають на перебіг автоімунного артриту, що супроводжується зниженням активності „проліферативних” ізоферментів ТФ і збігається з результатами морфометричного і імуногістохімічного (ядерний маркер проліферації клітин – PCNA) методів дослідження.

  7. При загальновизнанному застосуванні базисних протиревматичних препаратів клінічна ефективність складає 49%, а структур-модифікуюча ефективність - 60%. Виділення груп ризику за активністю ферментів піримідинового комплексу дозволяє прогнозувати характер перебігу РА, а запропонована програма індивідуалізованого патогенетичного лікування, заснована на оцінці “проліферативної” активності захворювання і диференційованому застосуванні терапевтичних комплексів “step-up” або “step-down”, дозволяє збільшити клінічну і структур-модифікуючу відповіді на базисне лікування відповідно на 25% і 18%. Визначення “проліферативної” відповіді за біохімічними маркерами дає можливість вчасно оцінювати ефективність запропонованого лікування РА й проводити моніторинг відповіді на лікування.

Публікації автора:

  1. Новые методы базисной терапии ревматоидного артрита в эксперименте/ [Гринь В. К., Гнилорыбов А. М., Синяченко О. В., Шевченко Т. И., Михайличенко В. Ю]. - Донецк: “Каштан”, 2005. – 130с.

(Особисто здобувачем сплановано експеримент, адаптовані методи дослідження активності синтезу нуклеотидів у тварин, проведено статистичний аналіз і виконано написання 3 глав).

  1. Гнилорыбов А. М. Патогенез ревматоидного синовита. I. Механизмы активации клеток синовиальной оболочки и продукция цитокинов артрите / А. М. Гнилорыбов // Український ревматологічний журнал. - 2000. - №1 (1). - С. 23-28.

  2. Гнилорыбов А. М. Патогенез ревматоидного синовита. II. Адгезия синовиальных клеток к суставному хрящу и механизмы костно-суставной деструкции / А. М. Гнилорыбов // Український ревматологічний журнал. - 2000. - №2 (2). - С. 14-17.

  3. Гнилорыбов А. М. Лабораторные методы мониторинга и прогнозирования активности ревматоидного артрита / А. М. Гнилорыбов // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2000. - Т. 9, №3. - С. 443-447.

  4. Гнилорыбов А. М. Ферменты метаболизма пиримидинов и их динамика в результате базисной терапии у больных ревматоидным артритом / А. М. Гнилорыбов // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2003. - Т. 4, №2. - С.329-331.

  5. Гнилорыбов А. М. Вариабельность сердечного ритма в оценке эффективности лечения больных ревматоидным артритом / А. М. Гнилорыбов // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2003. - Т. 4, №4. - С.663-665.

  6. Гнилорыбов А. М. Нейропептиды и нейрогенные механизмы артрита / А. М. Гнилорыбов // Український ревматологічний журнал. - 2004. - №2 (16). - С.8-16.

  7. Гнилорыбов А. М. Нейропептиды крови у больных ревматоидным артритом / А. М. Гнилорыбов // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2004. - Т. 5, №2. - С.322-325.

  8. Гнилорыбов А.М. Ферменты пиримидинового и пуринового обмена у больных с ревматоидным артритом: предикторы прогноза и ответа на лечение / А. М. Гнилорыбов // Український ревматологічний журнал. - 2005. - № 3 (21). - С. 63-68.

  9. Гнилорыбов А. М. Индивидуализированная программа базисной терапии больных ревматоидным артритом и ее эффективность / А. М. Гнилорыбов // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2006. - Т. 7, № 2. - С. 255-258.

  1. Моделирование тяжелой формы ревматоидного артрита / Э. Ф. Баринов, О. В. Синяченко, С. В. Зяблицев, А. М. Гнилорыбов, Н. Н. Бондаренко, В. В. Ягленко // Український медичний альманах. - 2000. - Т. 3, № 4. - С. 23-25. (Особисто здобувачем проаналізовано результати моделювання тяжкої форми ревматоїдного артриту у тварин).

  2. Рентгенологическая оценка поражения суставов при ревматоидном артрите / А. М. Гнилорыбов, Т. П. Хрещакова, О. В. Синяченко, Н. Т. Ватутин, В. В. Строкин, О. К. Кашанская // Лікарська справа. - 2001. - №1. - С. 88-93. (Особисто здобувачем виконано написання статті).

  3. Применение циклоферона в лечении больных ревматоидным артритом / Н. Т. Ватутин, А. М. Гнилорыбов, Т. П. Хрещакова, Л. И. Колесникова // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2001. - Т. 2, № 2-3. - С. 201-204. (Особисто здобувачем вивчено вплив терапії циклофероном на активність артриту).

  4. Исследование некоторых показателей иммунитета у животных с моделью системного аутоиммунного заболевания / Е. А. Ракша-Слюсарева, Ю. И. Николенко, А. А. Слюсарев, А. М. Гнилорыбов, В. К. Гринь, В. Ю. Михайличенко, Г. И. Караулан, И. А. Слюсарева // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2002. - Т. 3, № 1. - С. 38-40. (Особисто здобувачем виконано статистичну обробку отриманих результатів та написання статті).

  5. Гнилорибов А. М. Порівняльна оцінка впливу базисної терапії лефлуномідом, сульфасалазином і метотрексатом на функціональні показники у хворих на ревматоїдниї артрит / А. М. Гнилорибов, Т. П. Хрещакова // Український ревматологічний журнал. - 2003. - N3 (13). - С. 55-58. (Особисто здобувачем виконано обстеження хворих на РА і написання статті).

  6. Коваленко В. Н. Некоторые тенденции развития ревматологии в начале XXI века (по материалам III Конгресса EULAR). Иммунопатология и модели ревматических болезней. Ревматоидный артрит: клиника, диагностика и лечение / В. Н. Коваленко, А. М. Гнилорыбов, Г. А. Проценко // Український ревматологічний журнал. - 2003. - № 1 (11). - С. 61-71. (Особисто здобувачем проведено аналіз літератури і прийнято участь у написанні статті).

  7. Коваленко В. Н. Некоторые тенденции развития ревматологии в начале XXI века: материалы III Конгресса EULAR [II. Новое в патогенезе и лечении диффузных заболеваний соединительной ткани, спондилоартритов, артроза и некоторых других болезней. Новые направления в терапии ревматических заболеваний] / В. Н. Коваленко, А. М. Гнилорыбов // Український ревматологічний журнал. - 2003. - № 2 (12). - С. 10-19. (Особисто здобувачем виконано написання статті).

  8. Гнилорыбов А. М. Роль олигомерного матриксного протеина хряща в диагностике поражения суставов / А. М. Гнилорыбов, Т. П. Хрещакова // Український ревматологічний журнал. - 2004. - N3 (17). - С. 8-11. (Особисто здобувачем виконано написання статті).

  9. Электронейромиография в диагностике поражений нервно-мышечной системы при ревматоидном артрите / Т. В. Звягина, А. М. Гнилорыбов, Э. Я. Фисталь, В. В. Солошенко, Л. В. Васильева // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2004. - Т. 5, №3. - С.550-552. (Особисто здобувачем проведено статистичний аналіз результатів дослідження).

  10. Гринь В. К. Антицитрулиновые антитела и их роль в диагностике и клинике ревматоидного артрита (обзор литературы) / В. К. Гринь, А. М. Гнилорыбов, Т. П. Хрещакова // Журнал АМН України. - 2004. - Т. 10, № 3. - С.509-517. (Особисто здобувачем проведено аналіз літератури).

  11. Влияние базисной терапии и трансплантации стволовых клеток на морфологические проявления адъювантного артрита у крыс / В. К. Гринь, А. А. Селезнев, А. М. Гнилорыбов, Т. И. Шевченко, И. Г. Постолюк, В. Ю. Михайличенко // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2005. - Т. 6, № 1. - С. 96-104. (Особисто здобувачем проведено зіставлення морфологічних показників артриту із проведенним лікуванням).

  12. Влияние целекоксиба на функциональные нарушения при ревматоидном артрите / А. М. Гнилорыбов, Т. П. Хрещакова, А. А. Заплотная, А. А. Селезнев // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2005. - Т. 6, №1. - С. 105-107. (Особисто здобувачем проведено обстеження хворих на РА).

  13. Гнилорыбов А. М. Нейротрансмиттеры крови и эффективность базисной терапии ревматоидного артрита / А. М. Гнилорыбов, Т. П. Хрещакова, Т. В. Звягина // Український ревматологічний журнал. - 2005. - №1 (19). - С. 3-6. (Особисто здобувачем виконано обстеження хворих, статистичну обробку отриманих результатів дослідження).

  14. Влияние аюрведического препарата артрикюр на динамику иммунологических показателей у больных ревматоидным артритом / Т. В. Звягина, В. А. Мелехина, А. М. Гнилорыбов, Т. П. Хрещакова // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2006. - Т. 7, № 4. - С. 611-614. (Особисто здобувачем виконано аналіз динаміки імунологічних показників при лікуванні).

  15. Эффективность альтернативных методов симптом-модифицирующего лечения рематоидного артрита с использованием аюрведических препаратов / Т. В. Звягина, Т. П. Хрещакова, А. М. Гнилорыбов, О. Ю. Ткаченко // Український медичний альманах. - 2007. - Т. 10, № 3. - 43-46. (Особисто здобувачем виконано написання статті).

  16. Гнилорыбов А. М. Сравнительная оценка современных болезнь-модифицирующих и биологических препаратов и их влияния на основные показатели системы иммунитета у больных ревматоидным артритом / А. М. Гнилорыбов, В. А. Мелехина // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2007. - Т. 8, №1. - С. 136-139. (Особисто здобувачем здійснено оцінку впливу модифікуючих препаратів на імунну систему хворих, виконано статистичну обробку результатів).

  17. Особенности гуморального иммунитета у больных системными аутоиммунными заболеваниями / Т. В. Звягина, Е. А. Ракша-Слюсарева, В. К. Гринь, Ю. И. Николенко, А. А. Слюсарев, А. М. Гнилорыбов, И. Н. Щукин // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології: збірник наукових праць. - 2002. - Вип. 5 (44). - С.69-78. (Особисто здобувачем проведено статістичний аналіз).

  18. Гнилорыбов А. М. Новые направления иммуномодулирующей терапии ревматоидного артрита / А. М. Гнилорыбов // В кн.: Материалы украинской ревматологической школы. - К.: Четверта хвиля, 2002. - С.116-135.

  19. Експериментальна модель ревматоїдного артриту у щурів / В. К. Гринь, А. М. Гнилорибов, В. Ю. Михайличенко, Ю. І. Ніколенко // Питання експериментальної та клінічної медицини: збірник статей. 2004. Вип. 8, Т. 1. С. 68-75. (Особисто здобувачем виконано написання статті).

  20. Пат. 72095 А Україна, 7 А61В10/00, А61В5/00. Спосіб визначення індівідуальної дози тималіну при лікуванні хворих на ревматоїдний артрит / В. С. Іванченко, В. К. Гринь, А. М. Гнилорибов; заявл. №20031110360 17.11.03; опубл. 07.06.04, Бюл. №1. (Особисто здобувачем проаналізовано отримані результати).

  21. Пат. 13686 Україна, МПК (2006) А61В 10/00, G01N 33/48. Спосіб прогнозування рентгенологічної деструкції суглобів при ревматоїдному артриті / В. К. Гринь, А. М. Гнилорибов, Т. П. Хрещакова; заявл. № u 2005 09552 11.10.05; опубл. 17.04.06, Бюл. №4. (Особисто здобувачем виконано статистичну обробку отриманих результатів).

  22. Пат. 13687 Україна, МПК (2006), А61В 10/00, G01N 33/48. Спосіб визначення активності синовіальної проліферації у хворих на ревматоїдний артрит / А. М. Гнилорибов, Б. Г. Борзенко, Г. О. Заплотна; заявл. № u 2005 09554 11.10.05; опубл. 17.04.06, Бюл. №4. (Особисто здобувачем сплановано експеримент і проведено статистичну обробку отриманих результатів).

  23. Modelling of rheumatoid arthritis / E. F. Barinov, A. M. Gnilorybov, O. V. Siniatchenko, S. V. Ziablytsev, N. N. Bondarenko, V. V. Yaglenko // EULAR-96: Abstr. IX Symposium. - Madrid, 1996. - P. 219. (Особисто здобувачем виконано написання статті).

  24. Моделирование ревматоидного артрита для разработки методов патогенетической терапии заболевания / А. М. Гнилорыбов, Э. Ф. Баринов, Н. Н. Бондаренко, В. В. Ягленко // Сучасне лікування ревматичних захворювань: тез. доп. науково-практ. конф. ревматологів України. - Донецьк, 1996. - С. 9-10. (Особисто здобувачем сплановано експеримент і виконано написання статті).

  25. Ватутин Н. Т. Применение индуктора интерферона циклоферона в лечении больных ревматоидным артритом / Н. Т. Ватутин, А. М. Гнилорыбов, Т. П. Хрещакова: матеріали III національного конгресу ревматологів України (м. Дніпропетровськ, 23-26 жовтня 2001 р.). - К.: Моріон, 2001. - С. 53. (Особисто здобувачем проаналізовано результати лікування і проведено статистичну обробку отриманих результатів).

  26. Гнилорыбов А. М. Новый базисный препарат Лефлуномид в лечении ревматоидного артрита / А. М. Гнилорыбов, Т. П. Хрещакова, Л. И. Кардашевская: матеріали III національного конгресу ревматологів України (м. Дніпропетровськ, 23-26 жовтня 2001 р.). - К.: Моріон, 2001. - С. 56. (Особисто здобувачем виконано статистичну обробку отриманих результатів і написання статті).

  27. Feartures of DNA metabolism in patients with active rheumatoid arthritis / B. G. Borzenko, T. N. Kuchnina, A. M. Gnilorybov, H. M. Bakurova // Annals of the Rheumatic Diseases. - 2002. - Vol. 61 (Suppl. 1). - P. 70. (Особисто здобувачем виконано статистичну обробку отриманих результатів і написання статті).

  28. Influence of DMARDs on pyrimidine|adenosine synthesis in rheumatoid arthritis patients / A. M. Gnilorybov, B. G. Borzenko, T. N. Kuchnina, T. P. Khreschakova // Annals of the Rheumatic Diseases. - 2003. - Vol. 62 (Suppl. 1). - P. 127. (Особисто здобувачем виконано обстеження хворих і написання статті).

  29. Effect of Leflunomide, Metotrexate and Dexamethasone on pyrimidine synthesis in adjuvant arthritis / A. M. Gnilorybov, B. G. Borzenko, T. N. Kuchnina, V. Y. Mikhaylichenko // Annals of the Rheumatic Diseases. - 2003. - Vol. 62 (Supp l.1). - P. 382. (Особисто здобувачем сплановано експеримент і виконано написання статті).

  30. Does the thymidine phosphorylase isoenzymes activity reflect tissue destruction and can it be used for the adequate control of inflammation in rheumatoid arthritis patients? / A. M. Gnilorybov, B. G. Borzenko, T. N. Kuchnina, T. P. Khreschakova // Annals of the Rheumatic Diseases. - 2004. - Vol. 63 (Suppl. 1). - P. 144. (Особисто здобувачем проведено обстеження хворих і виконано написання статті).

  1. Gnilorybov A. M. Neuropeptides reflect disease activity and are useful for its monitoring in rheumatoid arthritis patients / A. M. Gnilorybov, A. A. Zaplotnaya, V. A. Melekhina // Annals of the Rheumatic Diseases. - 2005. - Vol. 64 (Suppl. III). - P. 560. (Особисто здобувачем сплановано експеримент і виконано написання статті).

  2. Гнилорыбов А. М. Базисная терапия ревматоидного артрита: новая стратегия подбора препаратов и контроля их эффективности / А. М. Гнилорыбов: матеріали IV національного конгресу ревматологів України (м. Полтава, 18-21 жовтня 2005 р.). - К.: Зовнішторгвидав України, 2005. - С. 59.

  3. Антицитокиновая терапия сочетания ревматоидного артрита с синдромом Шегрена ингибитором фактора некроза опухоли – инфликсимабом и базисным препаратом лефлуномидом / А. М. Гнилорыбов, Т. В. Звягина, Т. П. Хрещакова, А. Н. Нестеренко, В. В. Строкин, И. Л. Школьная // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. – Т. 8, № 1. – С.34-35. (Особисто здобувачем виконано аналіз отриманих результатів і написання статті).

  4. Иммуноферментное обнаружение антител к циклическим цитрулинированным пептидам – новый тест ранней дианостики и контроля лечения ревматоидного артрита / В. К. Гринь, Т. П. Хрещакова, А. М. Гнилорыбов, Е. Г. Ревякина: матеріали IV національного конгресу ревматологів України (м.Полтава, 18-21 жовтня 2005 р.). - К.: Зовнішторгвидав України, 2005. - С. 60. (Особисто здобувачем обгрунтовано обсяг обстеження і виконано написання статті).

  5. Gnilorybov A. M. Proliferation index is simple and reliable biochemical method for monitoring of structure-modifying drugs effectiveness and for individualy controlled DMARDs therapy / A. M. Gnilorybov, A. A. Zaplotnaya, B. G. Borzenko // Annals of the Rheumatic Diseases. - 2005. - Vol. 64 (Suppl III). - P. 460. (Особисто здобувачем виконано статистичну обробку результатів і написання статті).

  6. Allogenic stem cell transplantation delays structure degradation rate in adjuvant arthritis rats / A. M. Gnilorybov, T. I. Shevchenko, A. A. Seleznev, A. G. Popandopulo, I. G. Postoliuk, V. Y. Mikhaylichenko // Annals of the Rheumatic Diseases. - 2005. - Vol. 64 (Suppl III). - P. 450. (Особисто здобувачем сплановано експеримент і виконано написання статті).

  7. Нарушения метаболизма пуринов и системы оксида азота в патогенезе ревматоидного артрита / В. А. Толстой, Е. А. Гомозова, А. М. Гнилорыбов, М. В. Ермолаева // Український морфологічний альманах. – 2006. – Т. 4, №2. – С. 148. (Особисто здобувачем обгрунтовано обсяг методів дослідження).

  8. Neuropeptides substance P and neuropeptide Y in rheumatoid arthritis patients / V. K. Grin, A. M. Gnilorybov, A. A. Zaplotnaya, V. A. Melokhina, T. P. Khreshchakova: BSR Annual Meeting (Glasgow, 2-5 May 2006) // Rheumatology. – 2006. – Vol. 45, Suppl. 1. – P. i91. (Особисто здобувачем проведено аналіз результатів дослідження і виконано написання статті).

  9. Моделирование ревматоидного артрита на крысах для изучения эффективности терапии заболевания / А. М. Гнилорыбов, Т. Ю. Синяченко, В. А. Толстой, И. Н. Левада // Український морфологічний альманах. – 2006. – Т. 4, № 2. – С. 124-125. (Особисто здобувачем сплановано експеримент і виконано написання статті).

  10. Comparative assessment of DMARDs effectiveness in rats with adjuvant arthritis by new morphologic scoring system / V. K. Grin, A. M. Gnilorybov, A. A. Seleznev, I. G. Postolyuk, A. A. Zaplotnaya: BSR Annual Meeting (Glasgow, 2-5 May 2006) // Rheumatology. – 2006. – Vol. 45, Suppl. 1. – P. i40. (Особисто здобувачем сплановано експеримент і прийнято участь в розробці нової системи морфологічної оцінки ураження суглобів).

  11. Proliferation index and thymidine phosphorilase activity reflect joint destruction and usefull for monitoring of DMARDs therapy / A. M. Gnilorybov, B. G. Borzenko, T. P. Khreshchakova, A. A. Zaplotnaya, V. A. Melokhina: BSR Annual Meeting (Glasgow, 2-5 May 2006) // Rheumatology. – 2006. – Vol. 45, Suppl. 1. – P. i55-i56. (Особисто здобувачем виконано обстеження хворих і написання статті).

  12. Proliferation index – usefull tool of joint destruction monitoring in RA patients / A. M. Gnilorybov, V. K. Grin, B. G. Borzenko, T. P. Khreshchakova, V. A. Melokhina, A. A. Zaplotnaya // Annals of the Rheumatic Diseases. - 2006. - Vol. 65 (Suppl. II). - P. 148. (Особисто здобувачем проведено аналіз результатів дослідження і виконано написання статті).

  13. Neuropeptides correlate with disease activity in RA patients / V. K. Grin, A. M. Gnilorybov, V. A. Melokhina, T. P. Khreshchakova, A. A. Zaplotnaya // Annals of the Rheumatic Diseases. - 2006. - Vol. 65 (Suppl. II). - P. 622. (Особисто здобувачем виконано написання статті).