Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Судова медицина


Бондаренко Владислав Вікторович. Обгрунтування критеріальної значимості діагостичних показників у випадках отруєння алкоголем : Дис... канд. наук: 14.01.25 - 2008.



Анотація до роботи:

Бондаренко В.В. Обґрунтування критеріальної значимості діагностичних показників у випадках отруєння алкоголем. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.25 – судова медицина. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена актуальному питанню удосконалення судово-медичної діагностики причини смерті від отруєння алкоголем. Аналіз медико-демографічних показників смертності внаслідок отруєння алкоголем у Харківській області за останні 15 років засвідчив стабільно високий рівень цієї патології. Обґрунтування критеріальної значимості діагностичних показників отруєння алкоголем дозволило визначити інформативні показники даного виду смерті та розробити алгоритм діагностики, який складається з поетапної математичної оцінки сукупності інформативних макро- і мікроморфологічних ознак, показників концентрації етанолу в крові та сечі, показників концентрації ацетальдегіду в крові та дозволяє враховувати стать і вік, що сприятиме підвищенню об’єктивності та якості судово-медичних експертиз.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-практичного завдання щодо визначення інформативних показників судово-медичної діагностики причини смерті від отруєння алкоголем, а також визначення та аналізу змін медико-демографічних показників смертності внаслідок цієї патології.

1. Медико-демографічні показники смертності від отруєння алкоголем, за даними Харківського обласного бюро судово-медичної експертизи (1992-2006 рр.), стабільно займали високе місце в структурі загальної смертності 12,7±0,5%, насильницької смертності 22,5±0,8%, перше місце в структурі смертельних отруєнь 75,3±1,9%.

2. Діагностичні показники отруєння алкоголем розділяються на інформативні та неінформативні. Критеріальна значимість інформативних показників виражається у діагностичних коефіцієнтах, сукупність яких (діагностична сума) визначає наявність (+30,0) або відсутність (30,0) отруєння алкоголем. Неінформативні показники відрізняються відсутністю критеріальної значимості і судово-медичній оцінці не підлягають.

3. До інформативних макроморфологічних ознак отруєння алкоголем належать: в’язкий світло-сірий слиз у проксимальних відділах тонкої кишки (+3,8); виражена ін’єкція судин кон’юнктиви (+5,5); гіперемія слизової оболонки проксимальних відділів тонкої кишки або крововиливи у її товщу (+4,2); гіперемія слизових оболонок гортані та трахеї (+3,4); переповнення сечового міхура (+4,1); ціаноз та одутлість обличчя (+3,6); набряк повік (+3,1); крововиливи під епікардом (+2,2) та легеневою плеврою (+1,8) (плями Тардьє); гіперемія та дрібні ерозії слизової оболонки шлунка або крововиливи у її товщу (+4,2); набряк легенів (+1,8); бурувато-червоні вогнища крововиливів на черевній поверхні діафрагми (+3,6); темно-вишневе забарвлення тканини підшлункової залози або крововиливи у її товщу (+2,4); набряк ложа жовчного міхура (+3,3); повнокров’я та виражений набряк м’якої мозкової оболонки, судинних сплетінь шлуночків головного мозку (+0,7); повнокров’я та виражений набряк речовини головного мозку (+0,7); венозне повнокров’я внутрішніх органів (+0,5). До інформативних мікроморфологічних ознак отруєння алкоголем належать ознаки порушення проникності стінок судин усіх калібрів (+3,9) та венозне повнокров’я внутрішніх органів (+0,5).

4. Інформативними показниками отруєння алкоголем є концентрації етанолу в крові та сечі від 3,5 і більше (від +1,8 до +13,5). Рівень смертельної алкогольної інтоксикації знаходиться у залежності від віку, про що свідчить зростання значень діагностичних коефіцієнтів показників концентрацій етанолу відповідно до віку померлих: від +1,8 до +9,0 – у осіб до 50 років, від +2,5 до +11,0 – у осіб від 51 до 60 років, від +2,5 до +13,5 – у осіб старших за 60 років. У випадках наявності концентрації етанолу від 3,5 до 5,0 причина смерті від отруєння алкоголем частіше мала місце в осіб жіночої статі (від +2,5 до +9,1), ніж чоловічої (від +1,8 до +4,1), але при збільшенні концентрації етанолу до 5,0 і більше причина смерті від отруєння алкоголем навпаки частіше відзначалась у осіб чоловічої статі (від +6,5 до +13,5), ніж жіночої (від +6,3 до +9,5), що вказує на залежність смертельних рівнів концентрації етанолу від статі. Концентрації етанолу в крові та сечі до 3,4 є інформативними показниками відсутності отруєння алкоголем (від 2,8 до 17,2).

5. Інформативним показником отруєння алкоголем є наявність концентрації ацетальдегіду в крові 0,02 і більше (+6,4). Інформативним показником відсутності отруєння алкоголем є концентрація ацетальдегіду в крові до 0,001 (8,2), що дає підстави вважати показник концентрації ацетальдегіду в крові додатковим діагностичним критерієм отруєння алкоголем. Концентрація ацетальдегіду в сечі не є інформативним показником отруєння алкоголем і судово-медичній оцінці не підлягає.

6. Результати дослідження дозволили визначити, що одним із шляхів оптимізації експертної оцінки отруєння алкоголем є використання запропонованого алгоритму діагностики, який дає змогу підвищити об’єктивність і точність судово-медичної діагностики даного виду смерті.

Публікації автора:

  1. Бондаренко В.В., Ольховский В.А., Вороной Ю.Ю. Использование концентрации ацетальдегида при судебно-медицинской диагностике острых отравлений алкоголем // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2004. № 1. – С. 309–314. (Здобувач проаналізував літературу і архівний матеріал бюро, виконав забір крові та сечі від трупів, порівняв окремі групи спостережень, узагальнив результати, сформулював висновки і практичні рекомендації, оформив роботу, підготував її до друку).

  2. Бондаренко В.В. Про доцільність використання концентрації ацетальдегіду в крові у випадках діагностики гострих отруєнь алкоголем // Український судово-медичний вісник. – 2005. – № 2. – С. 26–29.

  3. Бондаренко В.В. Структурний аналіз отруєнь алкоголем у Харківському регіоні за останні 15 років та визначення діагностичної цінності показників отруєння алкоголем – концентрації етанолу й ацетальдегіду в крові та сечі // Медицина и … Научно-практический журнал. – 2007. – № 1. – С. 47–51.

  4. Бондаренко В.В. Алгоритм судово-медичної діагностики причини смерті у випадках гострого отруєння алкоголем // Медицина сьогодні і завтра. – 2007. № 2. С. 28–33.

  5. Бондаренко В.В. Судово-медичне значення концентрації ацетальдегіду в крові у випадках діагностики причини смерті від отруєння алкоголем // Патологія. – 2007. – Т. 4, № 3. – С. 51–54.

  6. Декларац. патент на винахід 33267 А Україна, МПК 6 А61В 10/00. Спосіб діагностики гострого отруєння алкоголем: Декларац. пат. на винахід 33267А Україна, МПК 6 А61В 10/00 В.О. Татаренко, В.В. Бондаренко; ХДМУ. – № 99020576; Заявл. 02.02.99; Опубл. 15.02.01, Бюл. № 1. – 2 с. (Здобувач виконав повну підготовку тексту заявки на винахід, аналіз літератури, статистичну обробку отриманого матеріалу, склав формулу).

  1. Бондаренко В.В., Ковтюх Ю.В. Співвідношення концентрацій етанолу і ацетальдегіду у випадках гострого отруєння алкоголем // Анотована програма конференції, присвяченої до 100-річчя ХОБСМЕ. Х., 1997. – С. 25–26. (Здобувач проаналізував літературу, виконав забір крові та сечі від трупів, проаналізував результати, сформулював висновки).

  2. Бондаренко В.В. Доцільність визначення концентрації ацетальдегіду в судово-медичній діагностиці отруєння алкоголем // М-ли наукової конференції, присвяченій пам’яті проф. Ю.С. Сапожнікова. – К., 1997. – С. 56–57.

  3. Бондаренко В.В., Ковтюх Ю.В. Соотношение этанола и ацетальдегида при острой алкогольной интоксикации // Актуальные вопросы судебной экспертизы и криминалистики: Сб. науч. работ. – Х.: Право, 1998. – С. 104–107. (Здобувач проаналізував літературу та результати роботи, виконав забір крові та сечі, сформулював висновки).

  4. Бондаренко В.В., Ковтюх Ю.В. Соотношение этанола и ацетальдегида в случаях острого отравления алкоголем // Актуальные вопросы судебной экспертизы и криминалистики на современном этапе судебно-правовой реформы: Сб. науч. работ, посвящ. 75-летию ХНИИСЭ. – Х.: Право, 1998. – С. 245246. (Здобувач проаналізував літературу та результати роботи, виконав забір крові та сечі, сформулював висновки).

  5. Бондаренко В.В. Некоторые патогенетические основы метаболизма при алкогольной интоксикации // Актуальні питання теорії та практики судової експертизи: Зб. наук. праць. – Х.: ХМАПО, 2000. – С. 155–157.

  6. Бондаренко В.В. Значення алкогольокислюючих ферментних систем у діагностиці отруєнь алкоголем // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики: Зб. м-лів наук.-практ. конф. Харківського НДІ судових експертиз. Х.: Право, 2003. – Вип. 3. – С. 547–550.

  7. Бондаренко В.В. Концентрація ацетальдегіду – додатковий діагностичний критерій отруєнь алкоголем // Сучасні методи лікування та реабілітації травм і їх наслідків, невідкладна допомога при захворюваннях і травмах: Зб. тез допов. ІІ конф. Хар. обл. клін. лікар. – Х., 2003. – С. 13–14.

  8. Бондаренко В.В. Анализ случаев смертельных отравлений алкоголем за последние 10 лет по данным ХОБСМЭ (1992-2002 г.г.) // Медицина третього тисячоліття: Зб. тез міжвуз. конф. молодих вчених. – Х.: ХДМУ, 2004. – С. 7–8.

  9. Бондаренко В.В. Использование концентрации ацетальдегида при экспертизе алкогольной интоксикации // Медицина третього тисячоліття: Зб. тез міжвуз. конф. молодих вчених. – Х.: ХДМУ, 2004. – С. 8.

  10. Бондаренко В.В. О необходимости использования концентрации ацетальдегида при судебно-медицинской диагностике причины смерти от отравления алкоголем // Актуальні питання та перспективи розвитку судової медицини та криміналістики: М-ли міжнар. наук.-практ. конф. суд. мед. та кримінал., присвяч. 200-річчю кафедри судової медицини та основ права ХДМУ. Харків, 14-16 вер. 2005 р. – Х.: Гриф, 2005. – С. 132–138.

  11. Бондаренко В.В. Про можливість використання концентрації ацетальдегіду в крові та сечі в якості додаткового діагностичного критерію гострого отруєння алкоголем // Тези доповідей ХІ Конгресу СФУЛТ. – Полтава; Київ; Чикаго, 2006. – С. 647–648.

  12. Бондаренко В.В. Использование концентрации ацетальдегида в крови при судебно-медицинской диагностике острых отравлений алкоголем //Бокаріусовські читання: Зб. м-лів першої міжнар. наук.-практ. конф. судових медиків і криміналістів, присв. 75-річчю з дня смерті Засл. проф. М.С. Бокаріуса. Харків, 8-9 груд. 2006 р. – Х., 2006. – С. 77–78.

  13. Бондаренко В.В. Использование концентрации ацетальдегида в крови при судебно-медицинской диагностике острых отравлений алкоголем // Медицина третього тисячоліття: Зб. тез міжвуз. конф. молодих вчених. Х.: ХДМУ, 2007. – С. 3–4.

  14. Бондаренко В.В., Ольховский В.А., Ковтюх Ю.В. Новый подход к судебно-медицинской диагностике острых алкогольных отравлений // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. статей. – Вип. 20. – Запоріжжя: ЗДМУ, 2007. – С. 317–318. (Здобувач виконав морфо-статистичні дослідження, розробив алгоритм судово-медичної діагностики причини смерті, сформулював висновки роботи).

  15. Бондаренко В.В. Обґрунтування критеріальної значимості діагностичних показників у випадках отруєння алкоголем // Медицина третього тисячоліття: Зб. тез міжвуз. конф. молодих вчених. – Х.: ХНМУ, 2008. – С. 6–8.