Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


579. Панько Ольга Михайлівна. Обгрунтування та ефективність застосування нового антиоксидантного препарату "Ербісол" при важких опіках очей: дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.Філатова АМН України. - О., 2004.



Анотація до роботи:

Панько О.М. Обгрунтування та ефективність застосування нового антиоксидантного препарату “Ербісол” при важких опіках очей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 - Очні хвороби - Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова АМН України, Одеса, 2004.

В дисертації патогенетично обґрунтовано лікування хворих з важкими опіками очей препаратом “Ербісол”. Встановлено, що Ербісол володіє АО властивостями, що дозволило вперше його застосувати для лікування важких опіків очей. Інстиляції Ербісолу 6 разів на добу, протягом 30 днів не викликають патологічних змін тканин ока інтактних кролів, що досліджено клінічно, гістоморфологічно. На моделі важкого опіку очей виявлена інтенсифікація процесів ПОЛ і зміна активності АО системи як в крові, так і в тканинах ока: рогівці (в ділянці і поза ділянкою опіку), в кришталику і волозі передньо камери, направленість і ступінь вираженості яких залежить від стаді опікової хвороби. Застосування Ербісолу у вигляді очних крапель і внутрішньом’язевих ін’єкцій в лікуванні експериментальних хімічних опіків пришвидшує епітелізацію рогівки, скорочує тривалість запалення, веде до утворення ніжних помутнінь рогівки, знижує інтенсивність процесів ПОЛ і активує систему АО захисту в крові і структурах ока. Ербісол в комплексній терапії хворих з важкими опіками очей нормалізує процеси ПОЛ і підвищує АО захист організму, що покращує перебіг опікового процесу та дає кращі анатомічні і функціональні результати. Одержані дані експериментальних, гістологічних та клінічних досліджень про позитивний вплив Ербісолу на динаміку опікової хвороби очей дозволяє рекомендувати його для застосування при опіках очей.

1. Хімічні опіки очей є найбільш важким видом пошкодження органу зору і в більшості випадків приводить до різкого погіршення або втрати зору та інвалідності. Існуючі медикаментозні середники для лікування опіків очей не завжди ефективні. Тому на сьогоднішній день проблема глибокого вивчення ланок патогенезу і пошуку нових середників для лікування хімічних опіків очей залишається актуальною. Одним з таких напрямків є детальне вивчення стану пероксидного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту при опіках очей та розробка методів і середників корекції їх порушень.

2. Вперше встановлено, що вітчизняний препарат природнього походження “Ербісол” володіє вираженою антиоксидантною активністю.

3. Встановлено, що 3 і 6-кратне інстиляційне застосування препарату “Ербісол” в день не викликає патологічних змін тканин очей інтактних кролів і має однакову лікувальну дію.

4. На моделі важкого хімічного опіку очей дослідження пероксидного окислення ліпідів і антиоксидантної активності в крові і в тканинах ока (рогівці, волозі передньої, камери, кришталику) виявлено підвищення інтенсивності процесів пероксидного окислення ліпідів, а також зміни параметрів системи антиоксидантного захисту в тканинах ока і крові направленість і ступінь вираженості яких залежать від динаміки опікового процесу.

5. Встановлено, що застосування Ербісолу як у вигляді очних крапель, так і особливо при комбінованому застосуванні (очні краплі і внутрішньом’язеві ін’єкції) в лікуванні експериментальних важких хімічних опіків очей приводить до зниження інтенсивності процесів пероксидного окислення ліпідів (рівня дієнових кон’югатів і малонового диальдегіду) і активації системи антиоксидантного захисту в тканинах ока і крові (підвищення рівня церулоплазміну і активності каталази), що сприяє пришвидшенню епітелізації рогівки, скороченню тривалості і вираженості запалення ока, утворенням більш ніжних помутнінь рогівки, ніж на очах контрольної групи тварин.

6. Включення Ербісолу в комплексну терапію хворих з важкими опіками очей сприяє нормалізації процесів пероксидного окислення ліпідів і підвищує антиоксидантний захист організму, що дозволяє досягти кращих анатомічних і функціональних результатів: у хворих з опіками IIIa і IIIb-IV ступеня важкості, у яких застососувався Ербісол, необхідність в оперативному лікування знизилася в 2-2,5 рази, інтенсивне помутніння рогівки в 9-10 балів залишилося тільки в 35,3% хворих порівнянно з контрольною групою - 61,3%, що дозволило одержати вищу гостроту зору у цих хворих.

7. Проведеними дослідженнями експериментально обгрунтовано та вивчено клінічну ефективність патогенетично направленого методу лікування хворих з важкими опіками очей, при якому нормалізація процесів пероксидного окислення ліпідів і антиоксидантної системи досягається антиоксидантними властивостями препарату “Ербісол”, який доцільно використовувати в комплексному лікуванні важких опіків очей.

8. Одержані експериментальні дані позитивного впливу інстиляцій ампульного нерозведеного розчину Ербісолу дозволяють рекомендувати його до випуску у вигляді очних крапель та застосовувати при лікуванні важких опіків очей.

Публікації автора:

  1. Панько О.М., Метеліцина І.П., Віт В.В., Якименко С.А., Гусєва О.Г. Ербісол в лікуванні хімічних опіків очей // Офтальмол. журн. - 1998. - №4. - С. 268-272.

  2. Метеліцина І.П., Панько О.М. Вивчення антиоксидантної активності нового вітчизняного препарату Ербісол // Фармакол. вісник - 1998. - №6. - С. 75-78.

  3. Метеліцина І.П., Панько О.М., Якименко С А., Гусєва О.Г. Процеси перекисного окислення ліпідів і антиоксидантний потенціал крові й рогівки при хімічних опіках без і на тлі лікування ербісолом // Фармакол. вісник - 1999. - №1. - С. 65-71.

  4. Метеліцина І.П., Панько О.М., Якименко С.А. Перекисне окислення ліпідів і активність антиоксидантного захисту при хімічних опіках очей різної важкості на фоні лікування препаратом “Ербісол” // Офтальмол. журн. - 2002. - №3. - С. 14-19.

  5. Якименко С.А., Панько О.М. Застосування “Ербісолу” в лікуванні хімічних опіків очей // Офтальмол. журн. - 2003. - №1. - С. 26-29.

  6. Панько О.М., Метеліцина І.П., Віт В.В., Гусєва О.Г. Можливість використання препарату Ербісол в лікуванні хімічних опіків очей // Наук. конф. офтальмологів, присвячена 90-річчю акад. Н.О. Пучковської: Тези доповідей. - Одеса, 1998. - С.157-159.

  7. Панько О.М., Метеліцина І.П., Якименко С.А., Гусєва О.Г. Біохімічні зміни в тканинах ока і в крові при експериментальному опіку очей // IV міжнар. конф. з офтальмології: Тези доповідей. - Київ, 1998. - С. 177.

  8. Панько О.М., Метеліцина І.П., Якименко С.А., Гусєва О.Г. Про можливість застосування Ербісолу в комплексному лікуванні опіків очей // II Українсько-Польська конф. з офтальмології: Тези доповідей. - Трускавець, 1999. - С.167-168.

  9. Yakimenko S.A., Metelitsina I.P., Panko O.M., Guseva O.G. Lipid oxidation of eye burns and cоrrection of damaginas // VIIth National Congress on Оphthalmology. - Sofia, Bulgaria, 2000. - C. 212.