Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


194. Грузєва Тетяна Степанівна. Обгрунтування та розробка системи досягнення рівності в охороні здоров'я населення в сучасних умовах стратифікації суспільства: дис... д-ра мед. наук: 14.02.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Грузєва Т.С. Обгрунтування та розробка системи досягнення рівності в охороні здоров’я населення в сучасних умовах стратифікації суспільства.
– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця. – Київ, 2004.

Дисертація присвячена науковому обгрунтуванню і створенню системи забезпечення рівності в питаннях здоров’я населення України і його охорони.

Доведено, що в умовах соціально-економічної диференціації суспільства поглиблюються відмінності у стані здоров’я прошарків населення з різним рівнем матеріального добробуту, що вимагає розробки заходів щодо скорочення нерівності.

Обгрунтовано і застосовано комплексну поглиблену методику вивчення здоров’я населення. На її основі визначено стан здоров’я населення, вплив окремих детермінант на здоров’я, формування потреб у медичному обслуговуванні, залежність якості життя від рівня здоров’я.

Визначено потреби дитячого та дорослого населення в амбулаторно-поліклінічній і стаціонарній медичній допомозі.

Обгрунтовано систему досягнення рівності в охороні здоров’ї населення, яка містить правові, нормативні, організаційні, ресурсні та інформаційні компоненти, а також механізми її реалізації на комплексній міжсекторальній програмній основі.

Опрацьовано нормативно-правові аспекти системи, які включають регламентацію прав окремих категорій населення на охорону здоров’я, соціальні нормативи у сфері охорони здоров’я, визначено організаційно-управлінські компоненти.

Розроблено модель соціально-гігієнічного моніторингу здоров’я населення для інформаційного супроводу системи досягнення рівності в охороні здоров’я населення.

Встановлені дослідженням відмінності в здоров’ї окремих груп населення, особливості та закономірності впливу різних детермінант на його формування потребували наукового обгрунтування і розробки системи досягнення рівності в охороні здоров’я населення в сучасних умовах стратифікації суспільства, що і стало основною метою роботи. Обгрунтовано стратегію досягнення рівності в охороні здоров’я населення в сучасних умовах його розшарування, яка спрямована на збереження, зміцнення і відновлення здоров’я населення, перш за все вразливих верств, зменшення факторів ризику і шкідливих для здоров’я чинників, а також забезпечення якісної і доступної медико-санітарної допомоги відповідно до потреб, та розроблено систему досягнення рівності, яка складається з правових, нормативних, організаційних, управлінських, фінансово-економічних, матеріально-технічних, кадрових, інформаційних, наукових, міжнародних компонентів. Реалізація багатокомпонентної системи досягнення рівності в охороні здоров’я дозволить поліпшити умови життя і рівень здоров’я вразливих верств населення та нації в цілому, забезпечити рівний доступ до служб охорони здоров’я, сприятиме підвищенню якості життя народу.

  1. Встановлено, що сучасний стан здоров’я населення України характеризується високою смертністю (15,4), низькою народжуваністю (7,8), від’ємним приростом населення (-7,6%), короткою очікуваною тривалістю життя (67,8 року) зі значною диференціацією показників за регіонами, у сільській і міській місцевостях, а прискорення зростання темпів смертності обумовлюється хворобами системи кровообігу (+41,1%), нещасними випадками, травмами і отруєннями (+53,2%).

  2. Доведено, що низький соціально-економічний статус обумовлює невисоку якість життя, яка характеризується незадоволеністю його умовами (79,7%±0,86%). Показано, що в умовах формування нової соціальної структури суспільства відбувається його значне розшарування за рівнем матеріального забезпечення і пов’язаних з ним умовами життя та праці, характером і якістю харчування. Значна частина малозабезпечених незадоволена житловими умовами, працюють в умовах несприятливих фізичних чинників 52,5%±0,87%, брак коштів є основною причиною поганої організації харчування 89,3%±0,54% – з малозабезпечених сімей. Виявлено значну поширеність шкідливих звичок серед вразливих верств населення, зокрема, палили 62,2%±0,84%, вживали спиртні напої – 70,5%±0,79%, не мали можливості повноцінного відпочинку 45,8%±0,68%.

  3. Встановлено суттєві відмінності у здоров’ї в полярних за розміром подушового доходу групах. Рівні поширеності хронічної патології за даними медичних оглядів у малозабезпечених складали 2149,5±27,3, у забезпечених – 1381,3±12,6 (р<0,01), у тому числі гіпертонічної хвороби – 124,5±5,7 та 64,2±4,3 (р<0,05), хронічного бронхіту – 38,2±3,3 та 12,7±1,9, хронічного гастриту – 45,2±3,6 та 13,7±2,0 (р<0,05) відповідно. Визначено відмінності у самооцінці здоров’я різних прошарків населення. Як “добре” і “дуже добре” оцінили своє здоров’я 12,6%±0,55% малозабезпечених і 61,1%±0,86% (р<0,01) забезпечених.

  4. Виявлено недостатнє медичне забезпечення осіб з низьким рівнем життя, у тому числі, низьку територіальну доступність лікарської допомоги для 66,4% малозабезпечених сільських жителів, низьку фінансову можливість придбання призначених лікарем ліків (39,6%), що вимагає застосування механізмів підтримки вразливих прошарків населення та введення системи пільг. Встановлено, що рівень госпіталізації осіб з низькими доходами становив 21,2%±2,6%, тоді як осіб з вищими за середні – 6,7%±1,1% (р<0,05), що свідчить про тяжчий перебіг патології у недостатньо забезпечених контингентів, який підтверджено більшою частотою загострень хронічних хвороб протягом року у осіб з низьким рівнем життя (32,6%) порівняно з високим (13,2%) (р<0,05).

  5. Виявлено зворотній сильний кореляційний зв’язок між рівнем матеріального добробуту і поширеністю хвороб (r= -0,98), прямий сильний – між наявністю шкідливих звичок і поширеністю хвороб (r=0,86), прямий кореляційний зв’язок середньої сили між тривалістю проживання в несприятливих екологічних умовах і захворюваністю (r=0,66). Розраховано коефіцієнти кореляції між детермінантами здоров’я і захворюваністю на окремі нозологічні форми.

  6. Встановлено високий ступінь кореляції між оцінками стану здоров’я, отриманими у ході соціально-гігієнічного анкетування, і результатами звертань в лікувально-профілактичні заклади, що дозволяє рекомендувати використання соціологічних методів для отримання різнобічної інформації про стан здоров’я в умовах динамічного спостереження за ним.

  7. За результатами комплексного дослідження визначено сучасні потреби дитячого та дорослого населення України в амбулаторно-поліклінічній допомозі, які становлять 12,6 та 11,4 відвідування на одного жителя у рік, в стаціонарній медичній допомозі – на рівні 131,2 та 168,7 випадку госпіталізацій на 1000 відповідного населення, які покладено в основу обгрунтування державних соціальних нормативів у сфері охорони здоров’я.

  8. Розроблено нормативно-правові аспекти системи досягнення рівності в охороні здоров’я, як інструмент досягнення мети, що включають регламентацію прав окремих вразливих контингентів населення, Державний класифікатор соціальних нормативів у сфері охорони здоров’я та його складові як механізми реалізації соціальних прав і державних соціальних гарантій, методологію формування соціальних нормативів.

  9. Визначено організаційно-управлінські компоненти функціонування системи досягнення рівності в охороні здоров’я як складової програм соціально-економічного розвитку, комплексних цільових програм і заходів в охороні здоров’я, побудованих на принципах стратегічного та програмно-цільового планування з реалізацією на міжгалузевій основі, які втілено у Міжгалузевій комплексній програмі “Здоров’я нації” на 2002-2011 рр. і Заходах МОЗ України та АМН України щодо її реалізації. Визначено прогнозну ефективність від впровадження системи.

  10. Розроблено модель соціально-гігієнічного моніторингу здоров’я населення з визначенням мети, завдань, переліку показників, що відстежуються, джерел інформації та її періодичності, рівнів спостереження, програмного забезпечення для інформаційної підтримки функціонування системи досягнення рівності та оцінки її ефективності. Модель характеризується комплексністю показників для оцінки стану здоров’я, багатокомпонентністю взаємозв’язків з чинниками, що визначають здоров’я, у т.ч. з якістю життя, їх поєднаністю, багаторівневим спостереженням, отриманням інформації з різних джерел, можливістю диференційованого визначення параметрів здоров’я.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Нагорна А.М., Грузєва Т.С. Здоров’я молоді України: проблеми та перспективи. - К.: Школяр, 1998. - 367 с. Дисертанту належить ідея написання монографії, збір, обробка даних про захворюваність, інвалідність і смертність підлітків та молоді, характеристика способу життя молоді у взаємозв’язку із здоров’ям, розрахунок потреби у медичній допомозі та обгрунтування заходів щодо поліпшення здоров’я.

  2. Здоров’я населення України та діяльність лікувально-профілактичних закладів системи охорони здоров’я. (Щорічна доповідь. 1997 рік) / За заг. ред. А.М. Сердюка. - Київ, 1998. - 386 с. Дисертант самостійно проаналізувала і охарактеризувала матеріали про захворюваність та поширеність хвороб серед дитячого населення України.

  1. Нагорна А.М., Грузєва Т.С. Захворюваність та інвалідність населення і їх роль в організації охорони здоров’я // Охорона здоров’я: проблеми та перспективи / За заг. ред. В.М. Пономаренка. - Тернопіль: Укрмедкнига, 1999.
    - С. 24-58. Дисертантом самостійно дана характеристика захворюваності та поширеності хвороб серед населення України в динаміці 1988-1997 рр.

  2. Особливості захворюваності населення працездатного та непрацездатного віку / Нагорна А.М., Кульчицька Т.К., Грузєва Т.С., Іншакова Г.В. // Здоров’я населення та діяльність лікувально-профілактичних закладів системи охорони здоров’я (Щорічна доповідь. 1998 р.) / За заг. ред. Р.В. Богатирьової.
    - Київ, 1999. - С. 173-198. Дисертантом самостійно проаналізовано закономірності формування здоров’я працездатного населення в динаміці 1993-1998 рр.

  3. Гойда Н.Г., Грузєва Т.С., Пономаренко С.Д. Особливості захворюваності дитячого населення // Охорона здоров’я України: результати діяльності (щорічна доповідь. 1999 рік) / За заг. ред. В.Ф. Москаленка. - К., 2000. - С. 87-107. Дисертантом самостійно визначено тенденції захворюваності та інвалідності дитячого населення України за п’ятирічний період.

  4. Грузєва Т.С. Стан та тенденції захворюваності населення // Стан здоров’я населення України та діяльність закладів охорони здоров’я (щорічна доповідь. 2000 р.) / За заг. ред. В.Ф. Москаленка. - К., 2001. - С. 33-44.

  5. Грузєва Т.С. Тенденції поширеності хронічних неінфекційних хвороб серед населення (хвороби системи кровообігу, злоякісні новоутворення, психічні розлади, наркологічні, ендокринні, алергійні захворювання) // Стан здоров’я населення України та діяльність медичної галузі (2001 р.). - К., 2002. - С. 87-96.

  6. Міжгалузева комплексна програма “Здоров’я нації” на 2002-2011 роки / Москаленко В.Ф., Пономаренко В.М., Вороненко Ю.В., Грузєва Т.С.,
    Шевчук С.В., Бобильова О.О., Поляченко Ю.В., Гойда Н.Г., Картиш А.П., Коротко О.Ш. - К., 2002. - 88 с. Участь дисертанта у розробці програми та підготовці збірника до видання.

  7. Протитуберкульозні заходи та запобігання СНІДу / Александріна Т.А., Філіппович С. А., Грузєва Т.С., Ринда Ф.П. // Основні підсумки роботи галузі охорони здоров’я України за 2001 рік. - К., 2002. - С. 21-24. Дисертантом проаналізовано тенденції захворюваності та поширеності туберкульозу і СНІДу серед населення різних регіонів України.

  8. Вибіркове комплексне вивчення стану здоров’я населення, приурочене до Всеукраїнського перепису 2001 року: методологія та організація / Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Хунов Ю.А., Кульчицька Т.К. - Київ–Луганськ, 2003. - 206 с. Дисертантом самостійно підготовлено розділи “Методологія і організація вибіркового комплексного вивчення здоров’я населення України (загальні положення)”, “Методика і програма медико-соціологічних досліджень”, підрозділ “Організаційні та методичні аспекти проведення медичних оглядів населення”.

  9. Комплексне програмно-цільове планування в охороні здоров’я на державному та регіональному рівнях (на прикладі Луганської області) / Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Хунов Ю.А., Кульчицька Н.О. - К., 2003. - 241 с. Дисертантом самостійно проаналізовано ефективність реалізації комплексних цільових програм на державному рівні.

У періодичних виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Нагорна А.М., Грузєва Т.С., Кульчицька Т.К. Сучасний стан здоров’я підлітків і молоді України та заходи щодо його збереження і покращання // Лікар. справа / Врач. дело. - 1998. - №7. - С. 177-180. Дисертантом самостійно вивчено особливості та тенденції здоров’я підлітків у статевому аспекті, у т.ч. здоров’я призовників, поширеність соціально-небезпечних хвороб серед молоді.

  2. Грузєва Т.С. Наукове обгрунтування програми вивчення здоров’я населення України у зв’язку з Всеукраїнським переписом 2001 року // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 1999. - №1. - С. 17-22.

  3. Грузєва Т.С. Захворюваність підлітків України на соціально значущі хвороби // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 1999. - №2. - С. 14-16.

  4. Сучасні проблеми стану здоров’я населення України працездатного віку / Нагорна А.М., Грузєва Т.С., Кульчицька Т.К., Пакін Ю.В., Кульчицька Н.О. // Гигиена труда. - 1999. - Вып. 30. - С. 23-29. Дисертантом самостійно здійснено аналіз структури та рівнів захворюваності працездатного населення за класами хвороб, досліджено особливості травматизму, у т.ч. виробничого.

  5. Актуальні проблеми смертності підлітків і молоді України та шляхи їх вирішення / Нагорна А.М., Грузєва Т.С., Чепелевська Л.А., Кульчицька Т.К. // Лікар. справа / Врач. дело. - 2000. - №2. - С. 119-121. Дисертантом самостійно проаналізовано рівні смертності населення у віці 15-19 років від основних причин, особливості показників у сільській та міській місцевостях.

  6. Значення невідкладних станів в формуванні показників смертності і захворюваності населення / Нагорна А.М., Чепелевська Л.А., Пакін Ю.В., Гру-
    зєва Т.С., Рингач Н.О. // Зб. наук. пр. співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика.
    - К., 2000. - Вип. 9. - Книга 1. - С. 47-51. Дисертантом самостійно визначено рівні та тенденції захворюваності населення України на хвороби системи кровообігу, травми та отруєння в динаміці.

  7. Роль епідеміологічних спостережень у сучасній медицині / Процек О.Г., Очередько О.М., Нагорна А.М., Грузєва Т.С. // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2001. - №1. - С. 14-17. Дисертантом самостійно висвітлено роль вибіркових досліджень здоров’я населення.

  8. Особливості захворюваності дорослого населення України на хвороби системи кровообігу / Кульчицька Т.К., Грузєва Т.С., Слабкий Г.О., Кульчиць-
    ка Н.О., Пакін Ю.В., Іншакова Г.В. // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2001. - №2. - С. 34-38. Дисертантом самостійно охарактеризовано особливості захворюваності населення старше працездатного віку на хвороби системи кровообігу, їх регіональні особливості.

  9. Особливості захворюваності дітей і підлітків України на ендокринні хвороби, розлади харчування, порушення обміну речовин / Нагорна А.М., Грузєва Т.С., Кульчицька Н.О., Кульчицька Т.К. // Актуальные проблемы медицины и биологии. - 2001. - №2. - С. 361-365. Дисертантом самостійно досліджено особливості ендокринної патології дитячого населення, висвітлено державні заходи щодо медичного забезпечення хворих.

  10. Грузєва Т.С. Наукове обгрунтування програми медичних оглядів населення у ході вибіркового комплексного вивчення здоров’я, приуроченого до Всеукраїнського перепису // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2001. - №3. - С. 53-57.

  11. Грузєва Т.С. Наукове обгрунтування державних соціальних нормативів забезпечення населення стаціонарною медичною допомогою // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2002. - №1. - С. 60-63.

  12. Грузєва Т.С. Наукове обгрунтування програми статистичної обробки матеріалів вибіркового комплексного дослідження здоров’я населення // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2002. - №2. - С. 35-37.

  13. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Зіменковський А.Б. Створення державної системи стандартизації в охороні здоров’я – актуальне завдання сьогодення // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2002.
    - №3. - С. 5-10. Дисертантом самостійно висвітлено актуальність проблеми, світовий досвід її розвитку, основні результати діяльності галузі з цього питання.

  14. Грузєва Т.С. Здоров’я населення в умовах соціальної стратифікації суспільства // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2002.
    - №4. - С. 22-27.

  15. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Кульчицька Т.К. Здоров’я нації як основа стійкого соціально-економічного розвитку // Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2002. - Т.6, №1. - С. 3-6. Дисертантом самостійно проаналізовано захворюваність населення на провідні види патології в динаміці 1991-2000 рр., охарактеризовано заходи щодо поліпшення здоров’я.

  16. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Хунов Ю.А. Цільові програми як механізм реалізації державної політики в охороні здоров’я // Український медичний альманах. - 2003. - Т.6, №1. - С. 93-99. Дисертантом самостійно висвітлено значущість програмно-цільового планування в охороні здоров’я, його застосування у РФ та Україні, технологію розрахунків економічної ефективності цільових програм, проведено аналіз ефективності 5 державних програм.

  17. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Хунов Ю.А. Доступність медичної допомоги як основний критерій покращання охорони здоров’я населення // Український журнал екстремальної медицини ім. Г.О. Можаєва. - 2003. - Т.4., №1. - С. 5-11. Дисертантом самостійно досліджено проблеми доступності медичної допомоги у міжнародному та національному законодавствах, стан доступності стаціонарної та спеціалізованої допомоги населенню, забезпечення ліками, міжгалузевий комплексний підхід до підвищення доступності.

  18. Грузєва Т.С. Сучасні особливості і тенденції стану здоров’я сільського населення та комплексні заходи щодо його поліпшення // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2003. - №1. - С. 21-27.

  19. Грузєва Т.С. Фактори ризику в формуванні здоров’я населення // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2003. - №2. - С. 9-16.

  20. Грузєва Т.С. Право на здоров’я у міжнародному і вітчизняному законодавстві // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України.
    - 2003. - №3. - С. 65-73.

  21. Грузєва Т.С. Дослідження відмінностей у стані здоров’я населення в залежності від рівня матеріального добробуту // Вісн. соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. - 2003. - №4. - С. 20-23.

В інших виданнях:

  1. Грузєва Т.С. Визначення потреби населення похилого віку з серцево-судинною патологією у медичному та медико-соціальному обслуговуванні // Матер. наук.-практ. конф. “Реабілітація хворих похилого віку із захворюваннями серцево-судинної системи і церебральною судинною патологією”. - К., 1997.
    - С. 150-151.

  2. Грузєва Т.С. Потреба дитячого населення України у медичній допомозі // Тези доповідей ІІІ з’їзду соціал-гігієністів України. - К., 1997. - Ч.ІІІ. - С. 36-42.

  3. Грузєва Т.С. Проблеми організації медичної допомоги дитячому населенню у відповідності до потреби // Сб. статей “Вопросы экспериментальной и клинической медицины”. - Донецк, 1998. - Вып. 2, Т. 1. - С. 33-37.

  1. Грузєва Т.С. Удосконалення планування медичного забезпечення населення як один із шляхів оптимізації медичної допомоги // Сб. статей “Вопросы экспериментальной и клинической медицины”. - Донецк, 1998.
    - Вып. 2, Т.2. - С. 42-45.

  2. Грузєва Т.С. Вдосконалення планування медичної допомоги дітям на основі поглибленого вивчення здоров’я та виявлення потреб // Зб. наук. пр.: “Медицинская реабилитация в педиатрии”. - Євпаторія, 1998. - Вип.6. - С. 105-107.

  3. Грузєва Т.С. Моніторинг здоров’я населення як необхідна передумова вдосконалення медичного обслуговування // Зб. наук. пр. “Проблемы военного здравоохранения и пути его реформирования”. - К: Логос,1998. - С. 238-239.

  4. Грузєва Т.С. Особливості та тенденції захворюваності різних вікових груп населення України // Матер. наук.-практ. конф. “Організація та управління системою охорони здоров’я, її правове і фінансове забезпечення на сучасному етапі реформування галузі”. - Житомир, 1999. - С. 13.

  5. Грузєва Т.С. Визначення потреби дорослого населення України у стаціонарній медичній допомозі для розрахунку нормативів забезпеченості лікарняними ліжками // Матер. наук.-практ. конф. “Політика і стратегія Української держави в галузі охорони здоров’я”. - Одеса, 1999. - С. 91-95.

  6. Грузєва Т.С. Сучасні потреби дитячого та дорослого населення України в ендокринологічній допомозі на основі досліджень здоров’я // Зб. статей “Вопросы здравоохранения Донбасса”. – Донецк, 2000. - Вып. 4, Т. 2. - С. 37-42.

  7. Грузєва Т.С. Особливості та тенденції здоров’я Українського народу на межі тисячоліття // Матер. ІІІ Всесвітнього форуму українців «У майбутнє в ім’я України!». - К., 2001. - С. 218-222.

  8. Грузєва Т.С. Вибіркове комплексне вивчення стану здоров’я населення, приурочене до Всеукраїнського перепису 2001 року – необхідна складова формування програм розвитку охорони здоров’я // Зб. наук. пр. “Проблеми реформування політики в галузі охорони здоров’я”. - Одеса, 2001. - Ч. І.
    - С. 25-33.

  9. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С. Розробка Державних соціальних нормативів в охороні здоров’я // Зб. наук. пр. XIV підсумкової (міжрегіональної) науково-практичної конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. - Тернопіль, 2002. - Вип.7. - С. 160.

  10. Основні нормативно-правові акти з питань охорони здоров’я, які прийнято протягом 1991-2002 рр. /Москаленко В.Ф., Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Швецов В.С., Лещук Н.М. - К.: ОВ, 2002. - 36 с.

  11. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Кульчицька Т.К. Організація та проведення медичних оглядів у комплексному вивченні здоров’я, приуроченому до Всеукраїнського перепису населення 2001 р.: Метод. рекомендації. - К., 2002.
    - 14 с.

  12. Розробка державних соціальних стандартів у сфері охорони здоров’я (нормативи надання медичної допомоги в амбулаторно-поліклінічних закладах) / Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Степаненко А.В., Ярош Н.П. // Метод. рекомендації. - К., 2002. - 15 с.

  13. Грузєва Т.С. Вивчення репродуктивного здоров’я населення України: методичні підходи та програма дослідження // Зб. наук. пр. “Стан репродуктивного здоров’я в Україні та шляхи його покращання” / За заг. ред. В.М. Пономаренка. - К., 2002. - С. 117-119.

  14. Грузєва Т.С. Державні соціальні нормативи у сфері охорони здоров’я – важлива складова соціального захисту населення // Матер. наук.-практ. конф. за міжнародної участі “Формування та реалізація регіональної політики в галузі охорони здоров’я”. - Одеса, 2002. - С. 193-199.

  15. Грузєва Т.С. Сучасна епідеміологічна ситуація щодо поширеності соціально небезпечних хвороб в Україні та шляхи її поліпшення // Матер. наук.-прак. конф. “Актуальні проблеми сучасної здоровоохорони”. - К.,2003. - С. 16-21.

  16. Грузєва Т.С. Роль вивчення здоров’я різних груп населення в умовах стратифікації суспільства для формування політики в галузі охорони здоров’я // Матер. наук.-практ. конф. “Регіональна політика в галузі охорони здоров’я. Шляхи формування та реалізації”. - Одеса, 2003. - С. 200-211.

  17. Науково-методичні підходи до формування гарантованого рівня надання безоплатної медичної допомоги / Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Хунов Ю.А., Євсєєв В.І., Шевченко М.В. // Метод. рекомендації. - Київ–Луганськ, 2003. - 25 с.

  18. Методика обробки матеріалів вивчення стану здоров’я населення на основі сучасних комп’ютерних технологій / Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Хунов Ю.А., Шелепов В.Г., Іншакова Г.В., Кульчицька Н.О. // Метод. рекомендації. - Київ–Луганськ, 2003 р. - 13 с.

  19. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С., Кульчицька Т.К. Методика комплексного поглибленого дослідження стану здоров’я за даними звертань у лікувально-профілактичні заклади: Метод. рекомендації. - К., 2003. - 26 с.

  20. Пономаренко В.М., Грузєва Т.С. Міжсекторальний комплексний програмний підхід до формування здорового способу життя в Україні як важливий фактор запобігання захворюванням // Матер. наук.-практ. конф. “Деякі аспекти реформування системи охорони здоров’я”. - Київ, 2003. - С. 16-20.