Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Коляденко Ніна Володимирівна. Обгрунтування та розробка системи медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічногго здоров'я : Дис... д-ра наук: 14.02.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Коляденко Н.В. Обгрунтування та розробка системи медико-соціальної реабілітації дітей з порушеннями психічного здоров’я.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина.- Національний медичний університет імені О.О.Богомольця.

Дисертація присвячена вивченню факторів, що впливають на формування психічного здоров’я в дитячому віці, обгрунтуванню та розробці якісно нової системи медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоров’я.

Встановлено роль факторів фізичного, соціального та духовного здоров’я у розвитку психічних захворювань дітей. У відповідності до параметрів функціонального діагнозу визначено фактори, що відіграють провідну роль у формуванні порушень психічного здоров’я дітей окремих діагностичних рубрик МКХ-10. Розроблено та впроваджено способи лікування, реабілітації, психотерапії як елементи системи медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоров’я, підтверджено покращення внаслідок запропонованих інновацій результатів лікування психічних захворювань дітей. В НДСЛ «Охматдит» створено Центр медико-психологічної та соціально-реабілітаційної допомоги дітям. Обгрунтовано та розроблено якісно нову систему медико-соціальної реабілітації дітей із порушенями психічного здоров’я на основі цілісного трихотомічного розуміння людської особистості, комплексного мультидисциплінарного підходу із урахуванням параметрів функціонального діагнозу та вікових психофізіологічних особливостей дитини, що забезпечує багатовекторний позитивний вплив на показники якості лікувально-реабілітаційних послуг. Поєднання практичних інновацій із їхнім науковим обгрунтуванням і впровадженням системи навчання фахівців при відповідному методологічному підході можна вважати започаткуванням у медицині нової соціально-реабілітаційної школи. Результати дослідження впроваджено на міжнародному, національному та регіональному рівнях.

В дисертаційній роботі вирішено актуальну наукову проблему щодо підвищення якості лікування та профілактики порушень психічного здоров’я дітей. Визначено вплив факторів фізичного (соматичного), соціального та духовного здоров’я на психічне здоров’я та формування психічних захворювань у дітей, обгрунтовано відповідні медико-соціальні заходи щодо попередження їх несприятливого впливу, співставлено класифікацію психічних захворювань із параметрами функціонального діагнозу, науково обґрунтовано, розроблено та впроваджено якісно нову систему медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоров’я як складову системи організації психіатричної допомоги дітям, що має важливе науково-практичне значення. Поєднання практичних інновацій із їхнім науковим обгрунтуванням і налагодженням системи навчання фахівців при відповідному методологічному підході можна вважати започаткуванням у медицині нової соціально-реабілітаційної школи.

  1. Встановлено, що психічні порушення в дитячому віці є не лише досить поширеною патологією, складаючи близько 22% із загальної кількості зареєстрованих хворих із психічними розладами, але й посідають третє місце в структурі первинної інвалідності дітей, становлячи майже 16%. В той же час, епідеміологічним даним щодо психічних захворювань дітей в Україні бракує цілісності та узгодженості, існує потреба в проведенні грунтовних клініко-епідеміологічних досліджень, створенні атласу захворюваності та поширеності порушень псичного здоров’я у дітей в різних регіонах України відповідно до МКХ-10 та аналізі забезпеченості відповідною фаховою спеціалізованою допомогою.

  2. Шляхом проведення рандомізованих клініко-епідеміологічних досліджень доведено, що фактори соціального та духовного здоров’я мають не менший здоров’яформуючий вплив на психічне здоров’я дитини, ніж фактори фізичного (соматичного) здоров’я. Дисперсійний аналіз отриманих результатів довів невипадковий, достовірний вплив досліджуваних факторів на формування психічного здоров’я дітей. Найбільш високий рівень значущості відносно формування порушень психічного здоров’я (ВШ>10) серед факторів фізичного (соматичного) здоров’я мають наявність спадкових психічних захворювань у батьків чи найближчих родичів, неврологічні захворювання, епілепсія та епілептиформні розлади, а також такий соціально-духовний фактор, як розлучення батьків.

  3. Співставлення класифікації психічних захворювань дітей (МКХ-10) із параметрами функціонального діагнозу показало, що для захворювань діагностичної рубрики F0 (органічні, в тому числі симптоматичні, психічні розлади) провідне формуюче значення мають фактори фізичного (соматичного) здоров’я - черепно-мозкові травми (ВШ=11,36; Q=0,84), неврологічні (ВШ=10,38; Q=0,82) та ЛОР-захворювання (ВШ=7,80; Q=0,77). Розвиток захворювань діагностичнї рубрики F7 (розумова відсталість) може бути спричинений не лише факторами фізичного (соматичного) здоров’я, такими як неврологічні захворювання (ВШ=16,95; Q=0,89), генетичні вади та пологові травми, але й пов’язаний із такими соціально-духовними чинниками, як скоєння матір’ю кількох попередніх абортів (ВШ=7,77; Q=0,77) і сімейні негаразди (неповна сім’я). Для діагностичних рубрик F4 (невротичні,пов’язані зі стресом, соматоформні розлади) та F9 (поведінкові та емоційні розлади, що починаються, як правило, у дитячому віці) переважне здоров’яформуюче значення мають фактори соціального та духовного здоров’я - проблеми адаптації в школі (ВШ=13,94; Q=0,87), розлучення батьків - поряд із таким фактором фізичного (соматичного) здоров’я, як наявність хронічних сомато-неврологічних захворювань.

  4. Вперше статистично доведено, що ризик виникнення розумово-психічних вад у наступної дитини збільшується відповідно до кількості скоєних матір’ю попередні абортів (ВШ=7,77; Q=0,77), перевищуючи такий при наявності генетичних вад (ВШ=7,11; Q=0,75).

  5. Показано, що наявність в сім’ї двох та більше дітей сприяє суттєвому зниженню ризику виникнення порушень психічного здоров’я (ВШ=0,78; Q=0,12). Отже, запобігання абортам, сприяння розвитку інституту сім’ї є важливою ланкою забезпечення психічного здоров’я дітей і популяції в цілому.

  6. Встановлено, що важливе суспільно-соціальне значення має виявлений нами взаємозв’язок між наявністю в сім’ї психічно хворої дитини та безробіттям матері, що свідчить про необхідність медико-соціальної підтримки таких сімей (ВШ=6,28; Q=0,73).

  7. Виявлено недостатність профілактичного спрямування психіатричної допомоги дітям в Україні, відсутність цілісної, комплексної системи медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоров’я, міжвідомчу розпорошеність дитячих реабілітаційних закладів при недостатності мультидисциплінарного підходу, його організаційного та кадрового забезпечення, що спричиняє недостатню якість та ефективність лікувально-реабілітаційних послуг.

  8. На основі аналізу результатів проведених клініко-епідеміологічних досліджень нами були науково обгрунтовані, розроблені лікувально-практичні та організаційні заходи якісно нової системи медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоров’я, засновані на цілісному трихотомічному методологічному підході до розуміння особистості, комплексності, мультидисциплінарності лікувально-реабілітаційних втручань на основі урахування параметрів функціонального діагнозу та вікових психофізіологічних особливостей дитини.

  9. Особливостями розробленої якісно нової системи медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоров’я є формування єдиного керівного державного органу, що координує та контролює діяльність всіх міністерств та відомств із питань охорони психічного здоров’я дітей, визначає відповідну державну політику. Створений МОЗ України в НДСЛ «Охматдит» Центр медико-психологічної та соціально-реабілітаційної допомоги виконує координуючі функції на відомчому рівні, взаємодіючи з усіма суб’єктами охорони психічного здоров’я дітей, здійснюючи відповідний науково-методичний супровід реабілітаційної діяльності. Таким чином, спеціалізована дитяча психіатрична допомога не скорочується, а переорієнтовується на виконання реабілітаційно-профілактичних завдань, що забезпечується створенням відповідних підрозділів медико-соціальної реабілітації та впровадженням мультидисциплінарного підходу.

  10. Клінічними дослідженнями підтверджено, що обгрунтовані, розроблені та впроваджені елементи якісно нової системи медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоров’я підвищують якість лікування завдяки своєчасності, адекватності, відповідності потребам користувачів, дозволяючи значно збільшити шанси досягнення таких результатів, як покращення (ВШ=3,77; Q=1,01), значне покращення та видужання (ВШ=10,50; Q=0,83). У дітей з інвалідизуючими психоневрологічними захворюваннями запроваджені інновації дозволили значно підвищити шанси здатності до активного соціального функціонування (ВШ=3,79).

Результати проведених досліджень дозволили започаткувати в медицині нову соціально-реабілітаційну школу.

Публікації автора:

(* ПЕРСОНАЛЬНИЙ ВНЕСОК ЗДОБУВАЧА)

Монографії:

  1. Коляденко Н.В. Віра, надія, любов... Надання медико-соціальної допомоги дітям з порушеннями психічного здоров’я/ Н.В.Коляденко..- К. 2008.- 160 с.

  2. Професійна орієнтація та професійне навчання безробітних (організаційно-правовий та психолого-педагогічний аспекти /З Скульська В.Є., Маршавін Ю.М., Міропольська М.А., Коляденко Н.В.[та ін.]; за заг. ред. В.Є.Скульської.- К.: ІПК ДСЗУ, 2007.- 346 с. (* підрозділ 3.4. Нормативно-правове забезпечення професійної орієнтації та професійного навчання інвалідів у державній службі зайнятості України.- C. 240 – 279).

Статті у фахових журналах, рекомендованих ВАК України:

  1. Коляденко Н.В. Інтелектуальний розвиток та проблеми наркології / Н.В.Коляденко // Вісник морської медицини. Науково-практичний журнал.- 1999.- №3(7).-С.51-54.

  2. Коляденко Н.В. Антидарвин, или к вопросу о сотворении мира/ Н.В. Коляденко // Актуальные проблемы медицины и биологии.- 2000.- №2.-С.356-361.

  3. Коляденко Н.В. Функції психологів та соціальних працівників в дитячій психіатрії на шляху реформ / Н.В. Коляденко // Архів психіатрії. Науково-практичний журнал.-2002.- №1 (28) 2002.- С.43-45.

  4. Коляденко Н.В. Комплексний підхід до лікування і реабілітації дітей з порушеннями психічного здоров’я / Н.В. Коляденко // Охорона здоров’я України.-2005.-№ 34 (1819).- С.24-25.

  5. Коляденко Н.В. Роль творчості у формуванні особистості й проблеми самовираження в мистецтві / Н.В. Коляденко // Українська Академія Мистецтва. Дослідницькі та науково-методичні праці.- 2005.- Вип.. 12.-С.78-82.

  6. Коляденко Н.В. Онтогенетичний аспект формування духовності особистості в умовах дитячих навчально-виховних і лікувально-профілактичних закладів / Н.В. Коляденко // Проблеми загальної та педагогічної психології. Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України; за ред. С.Д.Максименка.- К., 2007.- Т.ІХ.- Ч.6 /С.208-214.

  7. Коляденко Н.В. Комплексный подход к лечеиию и профилактике психических расстройств у детей на основе учета компонентов «функционального диагноза» / Н.В. Коляденко // Актуальные проблемы медицины и биологии.- 2007.-№ 2.- С.245-250.

  8. Коляденко Н.В. Значення параметрів функціонального діагнозу і якості життя в діагностиці та лікуванні порушень психічного здоров’я у дітей на основі принципів доказової медицини / Н.В. Коляденко // Охорона здоров’я України.- 2008.- №1(29).-С. 64-66.

  9. Коляденко Н.В. Основні напрямки наукових досліджень та особливості організації фахового навчання дитячих і підліткових психіатрів у деяких країнах Європи / Н.В. Коляденко // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.- 2008.-№1(16).- С. 96-101.

  10. Коляденко Н.В. Дослідження факторів, що впливають на психічне здоровя дітей, у відповідності до параметрів функціонального діагнозу / Н.В.Коляденко // Український науково-медичний молодіжний журнал.- 2008.-№ 12.- С. 25-28.

  11. Коляденко Н.В. Порівняльний аналіз сучасних систем організації психіатричної допомоги дітям і підліткам в країнах Європи / Н.В. Коляденко // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.-2008.-№2(18).- С.70-77.

  12. Коляденко Н.В. Наукові основи вдосконалення системи медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоров’я/ Н.В.Коляденко // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.- 2008.-№3(19).- С.77-82.

  13. Коляденко Н.В. Забезпечення професійної самореалізації інвалідів на основі системного комплексного підходу до процесу медико-соціальної реабілітації \ Н.В. Коляденко // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.- 2008.-№4(20).- С.64-68.

  14. Коляденко Н.В. Взаємозв’язок між психічними станами та захворюваннями шкіри з позиції функціонального діагнозу //Український журнал дерматолоії, венерології, косметології.- №3(30). 2008.- С.58-62.

  15. Коляденко Н.В. Забезпечення якості надання лікувально-профілактичної допомоги дітям із порушеннями психічного здоров’я на основі вдосконалення системи їх медико-соціальної реабілітації / Н.В. Коляденко // Вісник соціальної медицини.- 2008.-№4.- С.27-31.

  16. Коляденко Н.В. Актуальні аспекти вдосконалення системи медико-соціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоровя / Н.В.Коляденко // Современная педиатрия.- 2008.-№5.- С.81-86.

  17. Коляденко Н.В., Ледощук Б.О. Дослідження параметрів здоров’я у дітей як основа створення системи медико-соціальної реабілітації Н.В. Коляденко, Б.О.Ледощук // Охорона здоров’я України.-2006.- №3-4 (22-23).- С.34-37 (* огляд літератури, дослідження параметрів психічного здоровя дітей, статистична обробка результатів, висновки, підготовка до друку).

  18. Коляденко Н.В., Здоровенко Н.В., Живаго Х.С. Формування мотиваційної готовності до професійного навчання у дітей з психоневрологічними розладами як складова процесу медико-соціальної реабілітації / Н.В.Коляденко, Н.В.Здоровенко, Х.С.Живаго // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.- 2007.- №4 (15).- С.113-116 (*огляд літератури, розробка способів медикосоціальної реабілітації, оформлення статті).

  19. Коляденко Н.В., Ярославська С.М. Теоретико-практичні основи створення Центру медико-психологічної та соціально-реабілітаційної допомоги дітям / Н.В.Коляденко, С.М. Ярославська // Охорона здоров’я України.- 2008.- №3.- С.4346 (*огляд літератури,наукове обґрунтування створення Центру медикопсихологічної та соціальнореабілітаційної допомоги дітям, підготовка до друку).

  20. Живаго Х.С., Коляденко Н.В., Здоровенко Н.В., Ярославська С.М. Методологічні основи надання медико-соціальної допомоги дітям із порушеннями психічного здоров’я // Український науково-медичний молодіжний журнал.- №3, 2008.- С.11-13 (*огляд літератури, визначення та аргументування методологічних підходів до медикосоціальної реабілітації дітей із порушеннями психічного здоровя, висновки).

Патенти України:

  1. Патент 45132А, Україна, МПК 7 А61Н3/00. Спосіб комплексного лікування порушень психічного здоров’я у дітей / Коляденко Н.В.; заявник і патентовласник Коляденко Н.В.- №2001053515, заявка 15.03.2002; опубліковано 15.03.2002, Бюл. №3.

  2. Патент 4233, Україна, МПК 7 А61Н3/00. Спосіб комплексної реабілітації дітей/ Коляденко Н.В., Терешина О.Б., Мальцев І.В., Сєдак О.І.; заявник і патентовласник Коляденко Н.В., Терешина О.Б., Мальцев І.В., Сєдак О.І. .- №2004032042, заявка 19.03.2004; опубліковано 17.01.2005, Бюл. №1(*патентний пошук, розробка способу комплексної реабілітації дітей, його клінічна перевірка, складання формули винаходу).

  3. Патент 29982, Україна, МПК 7 А61Н3/00. Спосіб лікування та медико-соціальної реабілітації людей з обмеженими можливостями / Коляденко Н.В., Ледощук Б.О, Киричук О.В. [та ін.]; заявник і патентовласник Національний медичний університет імені О.О.Богомольця.- №200707810, заявка 11.07.07, опубліковано 11.02.2008. Бюл. №3 (*патентний пошук, визначення прототипу, розробка способу лікування та медикосоціальної реабілітації, складання формули винаходу, оцінка результатів практичного впровадження розробки).

  4. Патент 37555, Україна, МПК 7 А61Н3/00. Спосіб синтетичної психотерапії / Коляденко Н.В., Здоровенко Н.В., Ярославська С.М. [та ін.]; заявник і патентовласник Національний медичний університет імені О.О.Богомольця .- №200811197 , заявка 16.09.08; опубліковано 25.11.2008, Бюл. №22 (*визначення прототипу, назва та розробка способу синтетичної\ психотерапії, складання формули винаходу).

Публікації в зарубіжних виданнях:

  1. Kolyadenko N. Problems of children‘s psychiatry reforming in Ukraine // European Child & Adolescent Psychiatry. Oficial Organ of the European Society for Child and Adolescent Psychiatry.- № 8-2. Abstracts 11th International Congress. September 15th-19tth. - Hamburg: Steinkopff- Darmstаdt, 1999.- P. ІІ/133.- № 402.

  2. Коляденко Н.В., Живаго К.С. Совершенствование системы лечебно-профилактической помощи детям с нарушениями психического здоровья / Н.В.Коляденко, К.С.Живаго // Актуальные проблемы окаания психиатрической помощи в Северо-Запдном регионе Российской Федерации: тезисы научно-практической конференции с международным участием; под ред. С.В.Литвинцева, А.И.Колчева.- С.-Пб.: Изд.во «Человек и его здоровье», 2008.- С.16 (*огляд літератури, дослідження факторів формування психічного здоровя дітей, розробка якісно нової системи м медикосоціальної реабілітації, визначення напрямків удосконалення системи ліквальнопрофілактичної допомоги психічно хворим дітям, формулювання висновків).

Інші наукові публікації:

  1. Коляденко Н.В. Проблеми межових психічних відхилень. ЗПР: клініко-епідеміологічний погляд / Н.В. Коляденко // Інформаційне забезпечення охорони здоров‘я в єдиному медичному просторі столиці держави: матеріали конференції, (Київ, 10-11 грудня 1998 р.). –Головне управління охорони здоровя м. Києва, Київський міцський науковоаналітичний центр медичної статистики, Українська асоціація «Комп’ютерна медицина» (УАКМ), Український інститут громадського здоровя МОЗ України.- 1998.- С.119-121.

  2. Коляденко Н.В. Дитяча психіатрія: традиції та проблеми реформування / Н.В. Коляденко // Актуальні питання дитячої психіатрії в Україні: матеріали республіканської конференції дитячих психіатрів «Реформа психіатричної допомоги дитячому населенню України», (Харків, 1999).- МОЗ України, Науковопрактичне товариство неврологів, психіатрів та наркологів України [та ін.].- 1999.- Вип. ІІ.- С. 109-112.

  3. Коляденко Н.В. Невротичні порушення в структурі психо-соматичних захворювань у дітей / Н.В. Коляденко // Невротичні розлади та порушення поведінки у дітей та підлітків: матеріали науково-практичної конференції, (Харків, 30-31 жовтня 2001 р.).- ІОЗДП АМН України.- 2001.- С. 40-42.

  4. Коляденко Н.В. Формування потреби у навчанні в процесі соціалізації індивіда / Н.В. Коляденко // Неперервна професійна освіта: теорія і практика. Збірник наукових праць; за заг. ред.. І.Я.Зязюна, Н.Г.Ничкало.- 2001.- . Частина І.- С.289 – 295.

  5. Коляденко Н.В. Соціальна реабілітація підлітків з непсихотичними психічними розладами / Н.В. Коляденко // Невротичні розлади у дітей та підлітків: патогенез, клініка, реабілітація: матеріали наукового симпозіуму, Харків, 20 травня 2003 року.- Харків, 2003.- С. 44 – 47.

  6. Коляденко Н.В. Використання факторів оточуючого середовища в комплексному підході до лікування, медико-соціальної реабілітації та профілактики межових психічних розладів у дітей / Н.В. Коляденко // Соціальна педіатрія.- Вип. 3.- К.: Інтермед, 2005.- С. 282-286.

  1. Коляденко Н.В. Трансформація особистості безробітного в процесі перенавчання / Н.В. Коляденко // Психологія особистості безробітного: матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, (Київ, 26 травня 2006 р.).- ІПК ДСЗУ.- 2005.- С. 209-213.

  2. Коляденко Н.В. Формування професійних цінностей у студентів фаху «Соціальна робота» / Н.В. Коляденко // Актуальні проблеми соціально-гуманітарної підготовки персоналу державної служби зайнятості України: матеріали круглого столу,(Київ,14 грудня 2005 р.).-ІПК ДСЗУ.-2006.-С.49-52.

  3. Коляденко Н.В. Проблеми надання соціальної допомоги особам з обмеженими можливостями / Н.В. Коляденко // Ринок праці та зайнятість населення. Бюлетень Інституту підготовки кадрів державної служби зайнятості України.- 2007.-№1.- С. 24-27.

  4. Коляденко Н.В. Роль державної служби зайнятості у забезпеченні реабілітаційного змісту професійного навчання інвалідів / Н.В. Коляденко //Ринок праці та зайнятість населення.- 2008.-№2(16).- С. 41-43.

  5. Коляденко Н.В. Врахування факторів, формуючих здоров’я дітей, в розробці заходів медико-соціальної реабілітації / Н.В. Коляденко // ХІІ конгрес Світової федерації українських лікарських товариств, (Івано-Франківськ, 25-28 вересня 2008р.).- Світова федерація українських лікарських товариств, Івано-Франківськ-Київ-Чікаго.- 2008.- С.551.

  6. Коляденко Н.В. Комплексний підхід до проблеми медико-соціальної реабілітації дітей з межовою недостатністю психічного здоров’я / Коляденко Н.В., Казак С.С., Дубченко О.Ю. [та ін.]// Соціальна педіатрія. Розділ: «Медико-соціальні аспекти реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи.-, 2001.- Вип..І, присвячений V Міжнародному українсько-баварскому симпозіуму.-С.349-351 (* огляд літератури, проведення досліджень, розробка комплексного підходу до медикосоціальної реабілітації дітей, висновки, підготовка до друку)..

  7. Коляденко Н.В. Дослідження поведінкових стратегій безробітних /Коляденко Н.В., півень Л.М., Шароварська С.В. // Психологія особистості безробітного: матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, (Київ, 26 травня 2006 р.).- ІПК ДСЗУ.- 2006.- С. 58-62 ((*розгляд медикосоціального значення проблеми, визначення методів дослідження, висновки, підготовка до друку).

  8. Здоровенко Н.В. Особливості професійного самовизначення особистості / Здоровенко Н.В., Коляденко Н.В. // Актуальні проблеми професійної орієнтації та професійного начання безробітних: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 15-річчю ІПК ДСЗУ, (28 вересня 2006р.).- 2006.- С.230-236 (* огляд літератури, висновки, підготовка до друку).

  9. Ледощук Б.О. Медичні аспекти сучасних проблем білетики / Б.О.Ледощук, Н.В.Коляденко // Управління закладом охорони здоров’я.- 2007.-№11- С.86-89 (* огляд літератури, розгляд біотичних проблем наукових досліджень, висновки, оформлення роботи).

  10. Коляденко Н.В.Проблеми і перспективи професійного навчання інвалідів в умовах сучасного ринку праці відповідно до вимог Болонського процесу / Н.В.Коляденко, Н.В.Здоровенко // Психологія особистості безробітного: матеріали ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції, (Київ, 25 травня 2007 р.).- К.: ІПК ДСЗУ, 2007.- С. 196-203 (* огляд літератури, визначення місця професійного навчання інвалідів у реабілітаційному процесі, висновки, підготовка до друку).

  11. Коляденко Н.В. Чинники, що впливають на формування психічного здоров’я дітей в Україні / Н.В.Коляденко, Х.С.Живаго // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 80-річчю ВООЗ, Всесвітньому дню здоров’я 2008 р., захисту здоров’я від змін клімату (Київ, 11 квітня 2008 р.).- Охорона здоровя України.- 29.= №1(20).- С.151 К., 2008.- С. 151 (* огляд літератури, клінікоепідеміологічні дослідження, статистична обробка отриманих результатів, висновки).