Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Бардова Катерина Олексіївна. Обгрунтування застосування оксімезотерапії та пелоїдотерапії в комплексному лікуванні себорейного дерматиту : дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Національна медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2006. — 164арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 142-164.



Анотація до роботи:

Бардова К.О. Обгрунтування застосування оксімезотерапії та пелоїдотерапії в комплексному лікуванні себорейного дерматиту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Інститут дерматології та венерології АМН України, Харків, 2007.

Дисертація присвячена удосконаленню комплексної терапії себорейного дерматиту з урахуванням змін жирнокислотної формули ліпідів сироватки крові та поверхні шкіри, а також ступеня порушення мікробіоценозу шкіри. Доведено, що мікробіологічні дослідження у хворих на себорейний дерматит можуть використовуватись для диференціації засобів зовнішньої терапії, а застосування змивів з шкіри в клінічних дослідженнях може бути використано для об’єктивізації оцінки перебігу запальної реакції у шкірі. Розроблено оригінальну комплексну методику лікування хворих на себорейний дерматит з використанням препаратів поліненасичених жирних кислот та пробіотиків в комбінації з пелоїдотерапією та оксімезотерапією, що дозволить підвищити стійкість ремісії та покращити якість життя хворих на себорейний дерматит.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі по підвищенню ефективності лікування хворих на різні клінічні форми себорейного дерматиту шляхом комплексної диференційованої терапії з урахуванням змін жирнокислотної формули ліпідів сироватки крові та поверхні шкіри, а також ступеня порушення мікробіоценозу шкіри. Вперше патогенетично обгрунтована доцільність використання в комплексному лікуванні хворих на себорейний дерматит препаратів ПНЖК та пробіотиків.

1. Комплексне клініко-лабораторне обстеження 112 хворих на різні клінічні форми себорейного дерматиту виявило, що на себорейний дерматит хворіють особи переважно молодого віку – 62,5% складають особи від 20 до 30 років. Найбільш розповсюдженою формою себорейного дерматиту є змішана (49,1%), найменш поширеною – суха (7,15%). Зокрема, серед чоловіків переважає жирна клінічна форма – 20 хворих (48%), серед жінок – змішана – 36 хворих (50%). Захворювання найчастіше (в 52%) починається в період статевого дозрівання на тлі гормональної перебудови організму (12-13 років). Дерматоз має тривалий перебіг з частими рецидивами, переважно в осінньо-зимовий період (53% хворих).

2. Встановлено, що у жирнокислотному складі ліпідів сироватки крові та змивів шкіри хворих на себорейний дерматит виявлено достовірне збільшення рівня ПНЖК за рахунок змін вмісту ненасичених жирних кислот (олеїнової, лінолевої) на фоні підвищення рівня арахідонової жирної кислоти. Такий стан ліпідного комплексу крові і шкіри у хворих на себорейний дерматит може свідчити про активацію процесу ліпідної пероксидації та являтися однією із причин розвитку патологічного процесу. Процес ліпідної пероксидації впливає на ліпідні показники крові та шкіри хворих на себорейний дерматит і викликає порушення метаболізму есенціальних жирних кислот. Зміни рівня есенціальних ЖК в сироватці крові мають більший вплив на патологічний процес, ніж зміни в ліпідах змивів з шкіри.

3. Показано, що вираженість дисметаболізму вищих жирних кислот корелює з тяжкістю перебігу дерматиту: надлишковий сумарний вміст ПНЖК в сироватці крові та ліпідах шкіри спостерігався у хворих на жирну форму себорейного дерматиту, з більш важким перебігом, частими рецидивами, резистентністю до традиційної терапії, а дефіцит есенціальних жирних кислот у хворих на змішану форму себорейного дерматиту асоціюється з більш сприятливою динамікою клінічних проявів хвороби.

4. Виявлено, що однонаправлені зміни рівня ПНЖК в ліпідах сироватки крові і змивах з шкіри дозволяють використовувати неінвазивний біологічний матеріал в клінічних дослідженнях для об’єктивізації оцінки перебігу запальної реакції в шкірі.

5. Встановлено, що показники мікрофлори шкіри прямо пов’язані зі станом поверхневої ліпідної мантії, а вивчення мікробного складу поверхні шкіри хворих на себорейний дерматит виявило, що навіть сапрофітні та умовно-патогенні мікроорганізми можуть реалізовувати свій арсенал патогенних властивостей на тлі тих біохімічних зрушень у складі ліпідів поверхні шкіри, які суттєво знижують антиоксидантний захист шкіри, що обумовлює більш важкий перебіг дерматиту у хворих на жирну форму себорейного дерматиту з частішим виникненням ускладнень.

Мікробіологічні дослідження у хворих на себорейний дерматит можуть бути додатковим методом обґрунтування методу зовнішньої терапії.

6. З урахуванням порушень ліпідного метаболізму та мікробного спектру шкіри розроблено оригінальну комплексну методику лікування хворих на себорейний дерматит з використанням препаратів полі- ненасичених жирних кислот та пробіотиків в комбінації з пелоїдотерапією та оксімезотерапією, що дозволить підвищити стійкість ремісії та покращити якість життя хворих на себорейний дерматит.

Публікації автора:

1. Калюжна Л.Д., Бардова К.О., Брюзгіна Т.С. Вивчення ліпідних показників сироватки крові та поверхні шкіри у хворих на себорейний дерматит // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - №1-16. - К., 2005. - С. 22-24.

Дисертантом розроблено методику і проведено неінвазивний забір лабораторного матеріалу для біохімічного дослідження та статистична обробка отриманих даних.

2. Бардова К.О. Оцінка жирнокислотного складу ліпідів сироватки крові та змивів шкіри хворих на себорейний дерматит // Буковинський медичний вісник. - №2. - Т.9. - Чернівці, 2005. - С. 20-21.

3. Бардова К.О. Оцінка мікробних показників поверхні шкіри хворих на себорейний дерматит // Дерматологія та венерологія. - №3. - 2006. - С. 45-51.

4. Калюжна Л.Д., Бардова К.О. Включення епадолу в комплексну терапію себорейного дерматиту // Зб. наук.-практ. робіт співробітників КМАПО. - К., 2005. - С. 427-431.

5. Бардова К.О., Калюжна Л.Д. Газохроматографічне дослідження змін поверхневих ліпідів шкіри та сироватки крові у хворих на себорейний дерматит // Зб. наук.-практ. робіт лікарського складу ЦКГ ДПСУ. - К., 2004. - С. 241-243.

6. Пат. 12856UA, MПК(2006)G01N 33/53. Спосіб оцінки ступеня важкості перебігу дерматозу: Пат. 12856UA, MПК(2006)G01N 33/53; Калюжна Л.Д., Бардова К.О., Брюзгіна Т.С.; Національний медичний університет імені О.О. Богомольця. №200504066; Заявл. 28.04.2005; Опубл. 15.03.2006. Бюл. №3; ДДІВ. - 4 с.

Дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження хворих на себорейний дерматит, проаналізовані та статистично оброблені отримані результати.

7. Пат. 5279UA G01N 33/48. Спосіб визначення тяжкості патологічного стану при шкірних хворобах: Пат.5279UA G01N 33/48; Брюзгіна Т.С., Бардова К.О., Яворовська О.О., Усенко Г.Д., Холобцева В.М. Національний медичний університет імені О.О. Богомольця. - №20040907915; Заявл. 29.09.2004; Опубл. 15.02.2005. Бюл. №2; ДДІВ. - 4 с.

Дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження хворих на себорейний дерматит, проаналізовані та статистично оброблені отримані результати.

8. Бардова К.О. Залежність мікрофлори шкіри від складу шкірного сала // Український журнал дерматології, венерології, косметології. - №3-18. - К., 2005. - С. 168.

9. Бардова К.О., Брюзгіна Т.С. Порушення метаболізму ліпідів в сироватці крові у хворих на себорейний дерматит // Тези доповідей науково-практичної конф. “Вік та шкіра”. - Київ, 2004. - С. 16-18.

Дисертантом проведено клініко-лабораторне обстеження хворих на себорейний дерматит, проаналізовані та статистично оброблені отримані результати.

10. Бардова К.О. Включення в комплексну терапію себорейного дерматиту препаратів поліненасичених жирних кислот // Тези доповідей науково-практичної конф. “Розробки молодих вчених дерматовенерологів”. - Київ, 2005. - С. 14-15.

11. Бардова К.О. Дослідження змін складу поверхневих ліпідів шкіри у хворих на себорейний дерматит // Тези доповідей науково-практичної конф. “Шкіра та внутрішні хвороби, дерматологічні синдроми”. - Київ, 2005. - С. 10-12.

12. Бардова К.О. Клініко-біохімічні особливості себорейного дерматиту // Тези доповідей науково-практичної конф. “Сучасні методи діагностики та лікування дерматозів й захворювань, що передаються переважно статевим шляхом”. - Чернівці, 2005. - С. 29-30.

13. Бардова К.О. Застосування біоспорину в комплексному лікуванні себорейного дерматиту // Тези доповідей науково-практичної конф. “Дерматологія в проблемі сімейного лікаря”. - Київ, 2006.
- С. 12-13.

14. Kaluzhna L.D., Bardova K.O. Gasochromographic Analysis of Blood Serum’s Lipid Spectrum of the Patients sick with Seborroic Dermatitis // Abs. of 13 cong. of EADV. - Florence (Italy). - 2004. - P. 272-273.

15. Kaluzhna L.D., Bardova K.O. The evaluation of fatty-acid composition of blood’s lipids and skin swab of the patient with seborreic dermatitis // Abs. of 14 cong. of EADV. - London (United Kingdom). - 2005. - P. 08.60.

16. Культуральна діагностика дерматомікозів: Метод. рек. / Мавров І.І., Безрученко І.А., Калюжна Л.Д., Бардова К.О., Поліщук О.І., Колтукова Н.В. - К.: Т-во “Знання”, 2004. - 21 с.

Дисертантом проведено набір хворих на себорейний дерматит для клініко-лабораторного дослідження, проаналізовані отримані результати досліджень.