Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Демченко Тетяна Анатоліївна. Облік, аналіз та оцінка оборотних активів (на прикладі промислових підприємств фармацевтичної галузі). : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Демченко Т.А. Облік, аналіз та оцінка оборотних активів (на прикладі промислових підприємств фармацевтичної галузі). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено поглибленню теоретичних питань та подальшій розробці практичних засад обліку, аналізу і оцінки оборотних активів фармацевтичних підприємств та висвітленню їх ролі в системі реформування бухгалтерського обліку в Україні. Результатом проведеного дослідження є: поглиблення економічної сутності та трактування таких економічних категорій, як «активи», «оборотні активи», «поточні активи»; удосконалення теоретичних підходів до класифікації оборотних активів через виділення та доповнення класифікаційних ознак, що притаманні фармацевтичній галузі; визначення методичного інструментарію вибору і проведення оцінки оборотних активів; виділення в окрему групу готову продукцію та незавершене виробництво з метою оцінки та найбільш прийнятні методи щодо їх оцінювання для фармацевтичних підприємств, типові кореспонденції рахунків з рекомендаціями щодо їх аналітичного обліку; поглиблення класифікації дебіторської заборгованості з метою її оцінки, порядок і облік безнадійної заборгованості на окремому субрахунку, рекомендації щодо аналітичного обліку та форму облікового реєстру; обґрунтування моделювання оцінки ринкової вартості підприємства; удосконалення економічного аналізу ефективності використання оборотних активів; розробка багатофакторної економіко-математичної моделі визначення ефективності використання оборотних активів на фармацевтичних підприємствах; використання рекомендацій з удосконалення обліку і аналізу оборотних активів на основі застосування сучасних комп’ютерних технологій.

Проведені дослідження дозволили сформулювати висновки, які мають значення для подальшого розвитку теорії, методології і практики бухгалтерського обліку, економічного аналізу та оцінки оборотних активів фармацевтичних підприємств.

1. Дослідження сучасного стану розвитку науки і практики бухгалтерського обліку й економічного аналізу дають підставу зробити висновок про доцільність узагальнення теоретичних і практичних підходів до визначення місця оборотних активів у кругообороті капіталу і розкриття економічної сутності поняття «активи», що дозволило трактувати активи як ресурси, які знаходяться у володінні та користуванні підприємства, мають свою вартість і від використання та реалізації яких підприємство має економічні вигоди тепер або очікує їх у майбутньому, і які є результатом раніше здійснених операцій. Вперше у визначенні активу акцентовано увагу на його вартості, яку можна оцінити. Аналіз сутності таких понять як «оборотний капітал», «оборотні кошти», «оборотні засоби», «поточні активи» показав відсутність єдиного визначення як щодо самих активів, так і оборотних активів зокрема, та необхідність у подальшому вдосконаленні та усуненні суперечностей щодо визначення оборотних активів фармацевтичних підприємств з метою ефективної організації та достовірного ведення бухгалтерського обліку.

2. Проведені дослідження показали, що за участю господарських засобів у виробничому процесі, вкладених коштах і поверненості їх підприємству активи краще класифікувати не як оборотні, а як поточні активи, що повніше відображає реальні операції на підприємстві у поточному періоді. Доцільно визначати «поточні активи» як ресурси, що: призначені для власного використання підприємством протягом одного виробничого циклу, чи одного року з дати балансу; знаходяться на підприємстві для реалізації терміном не більше одного року з дати балансу; є грошовими коштами або активами, які їм еквівалентні та необмежені у своєму використанні.

3. Існуючі на сьогоднішній день класифікації поточних активів фармацевтичних підприємств не повністю відповідають потребам управління підприємством. Доцільно розподіляти поточні активи за: їх ліквідністю, правом власності, характером використання у виробничому процесі, складом, місцем у кругообороті капіталу, видами джерел утворення, рівнем ризику ефективності використання, що забезпечує належну теоретичну базу для обліку, контролю та аналізу оборотних активів на фармацевтичних підприємствах.

4. Важливе місце в організації і веденні бухгалтерського обліку на фармацевтичному підприємстві займає оцінка оборотних активів. Від використаної методики оцінки залежить якість і достовірність звітних показників, що характеризують майновий і фінансовий стан фармацевтичного підприємства. На вибір і застосування оцінки оборотних активів суттєво впливають завдання фармацевтичного підприємства та пріоритети його розвитку, які зумовлюють мету її проведення. Вибір відповідного методу оцінювання обумовлюється поставленими завданнями, факторами внутрішнього та зовнішнього середовища, ціновою політикою, результатами проведеного порівняльного аналізу можливих варіантів оцінювання та їх впливу на фінансові результати діяльності підприємства.

5. Процес адаптації системи бухгалтерського обліку в Україні із застосуванням міжнародних стандартів зумовив значні зміни в обліку та звітності підприємств. За таких умов для визначення реальної вартості підприємства необхідно забезпечити справедливу оцінку вартості готової продукції і незавершеного виробництва. Для цього запропоновано виділити у складі поточних активів фармацевтичних підприємств в окрему групу готову продукцію і незавершене виробництво. Оцінку вартості готової продукції при її надходженні та списанні протягом місяця доцільно здійснювати за плановою собівартістю, а вартість товарних запасів, переданих на реалізацію у власних роздрібних точках оцінювати методом ціни продажу. Специфіка, притаманна фармацевтичному виробництву, обумовлює використання методу прямих витрат оцінки незавершеного виробництва.

6 На підставі порівняльного аналізу встановлюються переваги і недоліки методів оцінки вибуття запасів. Оптимальним методом оцінки вибуття запасів на фармацевтичних підприємствах визначено метод ідентифікаційної собівартості. Цей метод доцільно використовувати в умовах незначного асортименту виробничих запасів та використанні комп’ютерного бухгалтерського програмного забезпечення, він є оптимальним і через виробництво окремих партій за замовленнями, що є специфікою галузі, і його застосування передбачає найбільшу точність визначення вартості вибуття запасів.

7. Для визначення реальної вартості дебіторської заборгованості доцільно здійснювати її класифікацію за такими групами: реальна заборгованість; сумнівна заборгованість; безнадійна заборгованість. При виникненні сумнівів щодо погашення дебіторської заборгованості, підприємству необхідно створювати резерв для погашення безнадійної заборгованості, що забезпечить підвищення рівня достовірності фінансової звітності. В наказі про облікову політику потрібно також визначити строк безнадійної заборгованості терміном не більше 12 місяців з початку формування сумнівної заборгованості, а в момент закінчення вказаного часу списувати її з рахунку 36 як безнадійну заборгованість за рахунок створеного резерву з одночасним відображенням списаної суми на позабалансовому рахунку. Доцільним є застосовування субрахунку 38 під назвою „Резерв погашення безнадійної заборгованості”, оскільки списується не сумнівна заборгованість, а така, що перейшла в безнадійну. Необхідно і подальше удосконалення методології бухгалтерського обліку і фінансової звітності оборотних активів фармацевтичних підприємств з метою отримання достовірної інформації для прийняття ефективних управлінських рішень.

8. Базуючись на застосуванні системного підходу економічний факторний аналіз доцільно представити такими основними етапами: встановлення мети та завдань дослідження; виявлення факторів впливу на результативні показники; визначення форми залежності між результативними показниками і факторами; побудова економічно обґрунтованої факторної моделі; проведення розрахунку впливу факторів та оцінювання значення кожного із них у зміні величини результативного показника; використання економіко-математичного моделювання для розширення проведення факторного аналізу; обґрунтування висновків щодо результатів здійсненого дослідження; прийняття відповідних управлінських рішень.

9. Використання багатофакторного кореляційно-регресійного аналізу дозволяє оцінити міру впливу на досліджуваний результативний показник кожного із введених у модель факторів та забезпечити необхідну величину результативного показника досягненням відповідних величин показників – факторів. За результатами дослідження 12 факторів, введених у кореляційно-регресійну модель, та ранжування їх за силою впливу на ефективність використання оборотних активів фармацевтичних підприємств і перевірки на мультиколінеарність виявлено чотири фактори, які мають найбільший вплив на результативний показник та не взаємодіють між собою. Це - тривалість одного обороту, коефіцієнт незалежності фармацевтичного підприємства, коефіцієнт оборотності матеріально-виробничих запасів та коефіцієнт оборотності основних засобів. За встановленою залежністю розраховано прогнозні показники ефективності використання оборотних активів на фармацевтичних підприємствах Черкаської області, що створює інформаційну базу для прийняття стратегічних управлінських рішень. Засобами двомірної поліноміальної регресії інтегрованого середовища Mathcad отримано квадратичні залежності прибутку від обсягу оборотних активів фармацевтичних підприємств і собівартості реалізованої продукції та розраховано їх прогнозні величини.

10. Використання комп’ютерних інформаційних технологій дає можливість розширити обсяги аналітичних досліджень та зменшити витрати на їх проведення. Для забезпечення цілей аналізу до конфігурації “1С: Бухгалтерія 7.7. для України” створено файл із запропонованим додатковим алгоритмом, який уможливлює формування аналітичного балансу ліквідності та розрахунку основних коефіцієнтів ліквідності. Удосконалення методики проведення економічного аналізу формування і використання оборотних активів на фармацевтичних підприємствах дозволить підвищити ефективність управління оборотними активами як фармацевтичних підприємств, так і інших підприємств.

Публікації автора:

У колективній монографії:

1. Демченко Т.А. Методика проведення економічного аналізу оборотних активів / Т.А.Демченко // Економіка України: проблеми економічного розвитку. Колективна монографія; за ред. В.Ф.Бесєдіна, А.С.Музиченка.- К.: НДНІ, 2007.-448с. (34,3 д.а., авт. - 0,42 д.а.)

у наукових фахових виданнях:

2.Демченко Т.А. Визнання та характеристики активів у різних системах обліку / Т.А.Демченко // Актуальні проблеми економіки. - 2005.- №12. – С.157-162 (0,25 д.а.)

3. Демченко Т.А. Дослідження основних концепцій оцінки активів / Т.А.Демченко // Актуальні проблеми економіки. - 2006.- №3. – С.97-102 (0,31д.а.)

4. Демченко Т.А. Моделювання оцінки вартості активів підприємства / Т.А.Демченко // Актуальні проблеми економіки. - 2006.- №4. – С.31-36 (0,36 д.а.)

5. Демченко Т.А. Бухгалтерська модель оцінки активів фармацевтичного промислового підприємства / Т.А.Демченко // Актуальні проблеми економіки. - 2006.- №6. - С.173-179 (0,38 д.а.)

6. Демченко Т.А. Нові методи використання інформаційної бухгалтерської комп’ютерної програми в обліку активів підприємств / Т.А.Демченко // Актуальні проблеми економіки. - 2006.- №7. - С.158-166 (0,42 д.а.)

7.Демченко Т.А. Особливості бухгалтерського обліку і оцінки оборотних активів на фармацевтичних промислових підприємствах / Т.А.Демченко // Бухгалтерський облік і аудит. - 2007.- №8. –С.35-40 (0,38 д.а.)

8. Демченко Т.А. Економіко-математичне моделювання активів фармацевтичних промислових підприємств / Т.А.Демченко // Актуальні проблеми економіки. - 2006.-№8. -С.105-112 (0,39 д.а.)

9. Демченко Т.А. Факторний аналіз ефективного формування та використання оборотних активів фармацевтичних промислових підприємств / Т.А.Демченко // Актуальні проблеми економіки. - 2007.-№5.-С. 105-112 (0,36 д.а.)

10. Демченко Т.А. Оборотні активи та їх відображення в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності / Т.А.Демченко // Актуальні проблеми економіки. - 2007.-№9. – С.179-184(0,33 д.а.)

в інших виданнях:

11. Бухгалтерський облік із використанням комп’ютерних технологій: на прикладі програми “1С:Бухгалтерія 7.7. для України” (Практикум) / [КрисюкВ.І, Дякон В.М., Демченко Т.А.]. - К.: Вид-во Європ.ун-ту, 2006.- 173с. (11,2 д.а., авторський матеріал 6,4 д.а.)

12. Демченко Т.А. Особливості інформаційного забезпечення ведення бухгалтерського обліку з використанням ПК. / Т.А.Демченко // Зб. наук. праць 8 Міжнар. наук.-практ. конф. [«Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики, освіти»].-Київ: Вид-во Європ. ун-ту, 2003. – Ч.2.- С.154-156 (0,09 д.а.)

13. Демченко Т.А. Проблеми вибору ефективного методу оцінки вибуття запасів/Т.А.Демченко // Зб. наук. праць 11 Міжнар. наук.-практ. конф. [«Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики, освіти»].-Київ: Вид-во Європ. ун-ту, 2006. – Ч.1.- С.134-136 (0,09 д.а.)

14. Демченко Т.А. Значення вибору і застосування нових інформаційних систем і технологій обліку в діяльності промислового підприємств / Т.А.Демченко // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції [«Міжнародні тенденції розвитку бухгалтерського обліку і аудиту та перспективи для України»], (Київ, 19 трав.2006р.)-К.: КНЕУ, 2006.- С.140-142 (0,11д.а.)

15. Демченко Т.А. Методи економічного аналізу оборотних активів та їх використання в діяльності фармацевтичного підприємства / Т.А.Демченко // Тези доповідей 8 міжнародної науково-практичної конференції [„Теорія і практика сучасної економіки”] –Черкаси, 2007.- С.411-413 (0,09д.а.)