Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Хома Світлана Василівна. Облік і аналіз амортизації основних засобів на підприємствах нафтогазовидобувного комплексу : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Хома С. В. Облік і аналіз амортизації основних засобів на підприємствах нафтогазовидобувного комплексу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2008.

У дисертації розглянуто теоретичні, методичні та практичні питання обліку і аналізу амортизації основних засобів. Визначено поняття економічної амортизації в умовах ринкових відносин; досліджено взаємозв’язок між економічними категоріями “знос”, “зношування”, “амортизація”; уточнено основні функції амортизації. Запропоновано: удосконалену методику оцінки вартості придбання основних засобів, що вже були у використанні; методику обліку витрат на поліпшення основних засобів, у результаті яких збільшується термін корисного використання активу без збільшення його якісних чи кількісних характеристик; порядок розкриття у податковій звітності інформації про амортизацію основних засобів. Обґрунтовано методику нарахування амортизації нафтових свердловин із застосуванням методу рекурентних норм. Розроблено форму первинних документів з обліку основних засобів та їхньої амортизації для підприємств нафтогазовидобувного комплексу.

У дисертації на основі дослідження економічної сутності амортизації науково обґрунтовано методику її нарахування та обліку з урахуванням особливостей використання основних засобів на підприємствах нафтогазовидобувного комплексу, що виявляється у таких отриманих результатах:

  1. Амортизаційні відрахування, будучи перенесеними на готовий продукт, є тією частиною відшкодування раніше авансованого на придбання основних засобів капіталу, яка перейшла з категорії необоротних активів у категорію оборотних засобів підприємства. Необхідність розподілу вартості необоротних активів протягом терміну їхнього корисного використання зумовлена одним з основних принципів бухгалтерського обліку – принципом відповідності доходів і витрат. З метою забезпечення цього принципу до витрат необхідно зараховувати частину вартості необоротних активів, що була спожита для виготовлення продукції, від реалізації якої підприємство одержує дохід. Таким чином, визначення, що більш ґрунтовно розкриває економічну природу поняття “економічна амортизація”, таке: економічна амортизація – це процес перенесення вартості необоротних активів на вартість створеного продукту (витрати звітного періоду) з метою компенсації витрат на їхнє придбання.

  2. Обґрунтовано взаємозв’язок між категоріями “амортизація”, “знос”, “зношування”. На основі встановленої економічної сутності вказаних категорій для підвищення дієвості та ефективності бухгалтерського обліку доцільно поділяти облікову амортизацію залежно від суті процесу перенесення вартості активів на: виснаження природних запасів, амортизацію нематеріальних активів та зношування основних засобів. Запропоноване групування наблизить термінологію чинних стандартів бухгалтерського обліку до міжнародної практики.

  3. Амортизація виконує такі основні функції: 1) відшкодування; 2) оціночну; 3) фіскальну; 4) розподільну; 5) регулюючу. В ринкових умовах дедалі більше втрачає ознак відтворення традиційне трактування функції амортизації. Її місце починає займати функція відшкодування – повернення власникові раніше зазнаних витрат на придбання (створення) необоротних активів.

  4. З метою отримання достовірної інформації щодо рівня придатності активів у разі придбання частково зношених основних засобів, що вже були у використанні постачальника, доцільно у момент введення в експлуатацію таких активів відображати в обліку суму раніше накопиченої амортизації придбаного активу (за даними обліку продавця) з одночасним збільшенням первісної ціни придбання. Запропоновано методику обліку відображення витрат на технічне поліпшення об’єкта, у результаті якого збільшується термін корисного використання без покращення його якісних чи кількісних характеристик, шляхом зменшення суми нарахованої амортизації з початку експлуатації цього об’єкта основних засобів.

  5. З метою підвищення об’єктивності та гнучкості нарахування амортизації доцільно використовувати метод рекурентних норм, особливість застосування якого полягає в тому, що у нормах амортизації враховано одночасно період ефективного використання основних засобів і прискореність зміни економічних вигод, які підприємство одержує в результаті використання активу протягом цього часу. Суттєвою перевагою запропонованого методу є його гнучкість, яка допомагає забезпечити будь-яку швидкість списання вартості основних засобів – як зростаючу, так і спадну.

  6. Враховуючи особливості податкового методу нарахування амортизації, доцільно застосовувати одноразове списання залишкової вартості основних засобів, що належать до 2, 3 та 4 груп, протягом одного року після досягнення нею 5–7 відсоткової межі від первісної (проіндексованої) вартості основних засобів. При дослідженні методики розрахунку амортизації відповідно до податкового законодавства визначено, що об’єктом нарахування амортизаційних відрахувань є витрати на придбання активів. Такий підхід зумовлює відсутність права нараховувати амортизацію у разі, коли підприємство не зазнає таких витрат (наприклад, безоплатно одержані основні засоби). З метою досягнення достовірної вартісної оцінки окремих об’єктів основних засобів запропоновано уточнене визначення терміна “податкова амортизація”.

  1. Встановлено, що активну частину виробничих основних засобів нафтогазовидобувних підприємств становлять свердловини. Вивчення динаміки середнього дебіту свердловин за допомогою побудови динамічних рядів за способом найменших квадратів і рядів Фур’є, трендового аналізу дало змогу стверджувати, що характер зміни нафтовилучення з окремо взятої свердловини повною мірою відтворює особливості процесу видобування нафти протягом періоду розробки родовища загалом. З’ясовано, що критерієм тривалості амортизаційного періоду свердловин є не тільки їхнє фізичне спрацювання, а й термін розробки нафтового і газового родовища.

  2. З метою дотримання принципу відповідності доходів і витрат вартість нафтових свердловин має розподілятися в часі впродовж ефективного періоду їхньої експлуатації, який обмежується мінімальним обсягом видобування нафти. Виявлена закономірність зміни обсягів нафтовилучення та досліджений період корисного використання свердловин із застосуванням методу рекурентних норм дали змогу розробити методику нарахування амортизації свердловин, яка відображає характер інтенсивності використання активної частини основних засобів нафтогазовидобувної галузі та найбільш точно відповідає умовам розробки нафтових родовищ Прикарпаття.

  3. Наявні форми первинного обліку основних засобів не забезпечують повного розкриття інформації про вартість основних засобів та їхню зміну протягом періоду використання. Облік нафтових і газових свердловин матиме свої особливості з огляду на застосування методу рекурентних норм нарахування амортизації. Враховуючи необхідність відображення в облікових регістрах наявної інформації про зміну вартості свердловин у результаті переоцінки чи проведення ремонтних робіт (капіталізовані ремонтні витрати), запропоновано вдосконалену форму інвентарної картки нафтових та газових свердловин, що покращить якість і достовірність облікової інформації про стан свердловин для прийняття управлінських рішень у будь-який момент експлуатації вказаних активів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Сенчішак С. Інноваційні процеси і державна амортизаційна політика / Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми управління інноваційною діяльністю: Зб. наук. пр. Вип. 4 / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. Редкол.: відп. ред. М. І. Долішній. – Львів, 2002. – С. 211–214.

  2. Орлова В. К., Хома С. В. Зв’язок амортизаційної політики з дивідендною політикою на підприємстві // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки. Вип. 4. Ч.1. – 2003. – № 1. – С. 357–363. (Особистий внесок автора: досліджено призначення амортизації – 0,2 друк. арк.).

  3. Орлова В. К., Сенчішак С. В. Про релевантність амортизаційних витрат / Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту. Економічні науки: Зб. наук. пр. Вип. 4. – 2003. – С. 279–281. (Особистий внесок автора: досліджено економічну сутність амортизації як елемента витрат – 0,1 друк. арк.).

  4. Побігун С. А., Хома С. В. Економіко-математична модель обґрунтування строку ефективного використання свердловин // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – Івано-Франківськ, 2006. – № 2. – С. 140–144. (Особистий внесок автора: досліджено закономірність зміни середнього обсягу видобування нафти із застосуванням економіко-математичних моделей – 0,3 друк. арк.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Волосюк О. В., Сенчішак С. В. Фінансування придбання основних засобів // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Економіка підприємства і організація виробництва: Зб. наук. пр. – Івано-Франківськ, 1997. – № 34. – С. 117–121. (Особистий внесок автора: досліджено проблеми формування джерела фінансування придбання основних засобів – 0,12 друк. арк.).

  2. Сенчішак С. В. Аналіз основ амортизаційної політики в Україні // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Економіка підприємства і організація виробництва: Зб. наук. пр. – Івано-Франківськ, 1998. – № 35. – С.10–17.

  3. Сенчішак С. В. Сучасні проблеми амортизаційних відрахувань // Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Економіка підприємства і організація виробництва: Зб. наук. пр. – Івано-Франківськ, 1999. – № 36. – С.112–117.

  4. Сенчішак С. Облік основних засобів у сучасних умовах / Бухгалтерський облік в Україні на початку ХХІ століття: Тези міжнар. наук.-практ. конф. – Львів, 2001. – С. 80–85.

  5. Орлова В. К., Сенчішак С. В. Амортизація як джерело формування власних обігових коштів і необоротних активів // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2002. – № 1. – С. 73–77. (Особистий внесок автора: досліджено економічну природу амортизації – 0,3 друк. арк.).

  6. Сенчішак С. Теоретичні основи поняття амортизації // Науковий вісник інституту менеджменту та економіки. – Івано-Франківськ, 2002. – № 3. – С. 149–155.

  7. Сенчішак С. В. Економічна оцінка методів амортизації // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2003. – № 1. – С. 89–93.

  8. Орлова В., Хома С. Функції амортизації в умовах формування ринкових відносин / Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль: М-ли міжнар. наук.-практ. конф. “Проблеми та перспективи розвитку обліку, аналізу, контролю та аудиту у сфері надання послуг”. Вип. 12. – Тернопіль, 2005. – С. 132–134. (Особистий внесок автора: систематизовано основні функції амортизації – 0,1 друк. арк.).