Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


99. Будько Оксана Володимирівна. Облік і аналіз фінансових результатів підприємств чорної металургії: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Харківський держ. ун-т харчування та торгівлі. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Будько О.В. Облік і аналіз фінансових результатів підприємств чорної металургії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2004.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним та практичним питанням обліку і аналізу фінансових результатів на підприємствах чорної металургії України.

Обґрунтовані і запропоновані рішення щодо удосконалення обліку фінансових результатів, які полягають в уточненні сутності і змісту прибутку, узгодженні бухгалтерського і податкового прибутку, уточненні видів діяльності, визначенні елементів облікової політики. Враховуючи особливості підприємств чорної металургії уточнений склад витрат, який доцільно використовувати на підприємствах галузі, що досліджується. В роботі досліджений стан металургійної галузі, тенденції розвитку та проблеми, що її супроводжують, вплив організаційно-технологічних особливостей на побудову обліку доходів, витрат і результатів.

Запропоновано оптимальну методику аналізу фінансових результатів на основі використання методів ретроспективного і перспективного аналізу. Рекомендовано її впровадження на досліджуваних підприємствах. Побудована економіко-математична модель прибутку на підставі кореляційно-регресивного аналізу.

Розкриті підходи до обліку та аналізу фінансових результатів в умовах застосування комп’ютерних технологій.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення і вирішення методичних і практичних проблем, пов’язаних з веденням обліку та аналізу фінансових результатів. На підставі проведених досліджень можна зробити наступні висновки та надати пропозиції:

1. На основі розглянутих трактувань вітчизняними і зарубіжними вченими категорії прибутку, у дисертаційній роботі досліджена його суть та джерела походження. Встановлено, що для забезпечення можливості управління прибутком необхідно володіти методологічним інструментарієм, який дозволяє оперативно виявляти фінансові результати, визначати вигідність виробництва і реалізації окремих видів продукції і забезпечувати можливість їх прогнозування.

2. Дослідження показали, що методологія обліку і аналізу фінансових результатів на металургійних підприємствах суттєво залежить від організаційно-технологічних особливостей галузі, які їй притаманні. До таких особливостей відносяться: належність до базової стратегічної галузі, значна фондомісткість, матеріаломісткість і трудомісткість, високий ступінь залежності від природних факторів, значний вплив на оточуюче середовище, залежність від розміщення гірничорудних підприємств.

3. Реальний фінансовий результат діяльності підприємства формується на стадії виробництва, тому, перш за все, необхідна досконала організація ведення обліку витрат. Оскільки металургійні підприємства мають високий ступінь матеріаломісткості, в роботі досліджений порядок формування матеріальних витрат, дана оцінка методам вибуття виробничих запасів і обґрунтоване використання нормативного методу із застосуванням методу середньозваженої собівартості. Крім того, запропоновані документи первинного обліку виробничих запасів, які посилюють контроль за їх використанням на металургійних підприємствах. Надані рекомендації щодо більшої деталізації елементів та статей витрат.

4. Автором запропонована удосконалена система рахунків для обліку фінансових результатів відповідно до видів діяльності, встановлених законодавством. Рекомендовані субрахунки другого порядку дозволять упорядкувати облік діяльності та будуть сприяти підвищенню ефективності управлінської діяльності.

5. На підставі проведених досліджень в роботі доведено, що форма Звіту про фінансові результати потребує удосконалення в частині відображення доходу від реалізації на чистій основі, приведення статей про доходи і витрати у відповідність з нормативно-правовою базою. Запропоновано доповнити Звіт про фінансові результати статтями “Використання прибутку” і “Частка меншості” та окремим розділом про податки і збори, що забезпечить більшу інформативність цієї форми.

6. Доведено, що традиційна методика ретроспективного аналізу не враховує взаємозв’язок між витратами, обсягом виробництва (реалізації) та прибутком. Тому запропоновано на металургійних підприємствах використовувати методику аналізу фінансових результатів, яка ґрунтується на понятті маржинального доходу. Апробація даної методики на конкретному підприємстві дозволила виявити її позитивні (детальний аналіз факторів, врахування взаємозв’язку між витратами, обсягом, прибутком) та негативні (відсутність можливості використання зовнішніми користувачами) сторони.

7. В умовах зростання цін та нестабільності економічної ситуації цінність інформації, отриманої за результатами факторного аналізу, втрачається. Тому, необхідно забезпечити порівнянність показників шляхом їх перерахунку в зіставні суми. В цих умовах доцільно застосовувати аналіз відносних показників, серед яких одне з провідних місць для визначення ефективності діяльності підприємства належить рентабельності. Вивчення та узагальнення наукових розробок дозволило виділити систему пріоритетних показників рентабельності, які зможуть забезпечити отримання найбільш повних висновків про результати діяльності господарюючого суб’єкту.

8. Ринкові умови потребують швидкого реагування на процеси, які відбуваються в практичній діяльності суб’єктів господарювання. Визначальне місце при цьому належить перспективному аналізу прибутку та розробці методів його прогнозування. Відсутність взаємозв’язку між оперативним, ретроспективним та перспективним аналізом призводить до отримання прогнозу, який в реальних умовах навіть наближено не буде відображати дійсність. Виділено метод прогнозування прибутку на підставі складання прогнозного звіту про фінансові результати, який може бути прийнятний для короткострокових періодів і для незмінних економічних умов, в яких функціонують підприємства. Для обґрунтування проектів довготермінових програм і планів запропоноване впровадження стратегічного аналізу фінансового результату підприємства.

9. Прогнозування прибутку підприємств нерозривно пов’язане з оцінкою ймовірності банкрутства підприємств. Проведене дослідження різноманітних методик оцінки банкрутства підприємства дозволяє зробити висновок про те, що не всі вони можуть застосовуватися в умовах діяльності вітчизняних підприємств. В роботі розраховані показники ймовірності банкрутства на ряді металургійних підприємств за різними методиками і здійснено їх порівняння. Встановлено, що найбільш пристосованою до умов діяльності підприємств даної галузі є інтегральна оцінка фінансової стійкості, Z-модель Альтмана та V-модель, яка враховує особливості розвитку країн перехідної економіки.

10. Важливою умовою вдосконалення обліку та аналізу фінансових результатів є впровадження комплексної системи бухгалтерського обліку. Оскільки ділянка обліку фінансових результатів діяльності підприємств пов’язана практично з усіма іншими ділянками обліку, реалізація її завдань може здійснюватися в середовищі автоматизованих бухгалтерських програм з дотриманням принципів комплексності, взаємозв’язку та взаємообумовленості інформації, що формується. В дисертаційній роботі запропонована до впровадження на металургійних підприємствах комплексна інформаційна система “Галактика”, яка ґрунтується на технології “клієнт-сервер”.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Будько О.В. Особливості податкового та бухгалтерського обліку участі персоналу у прибутках підприємства // Вісник Технологічного університету Поділля, № 1, Ч. 2. Економічні науки. – Хмельницький, 2001, С.163-166. – 0,3 д.а.

2. Будько О.В. Роль аналізу беззбитковості в прийнятті управлінських рішень // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 83. – Дніпропетровськ, ДНУ, 2001, С.74-79. – 0,5 д.а.

3. Будько О.В. Проблеми вдосконалення обліку фінансових результатів діяльності підприємства // Сб. научных тр. “Социально-экономические аспекты промышленной политики”. – Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2001. – С.215-226. – 0,8 д.а.

4. Будько О.В. Методологічні аспекти обліку витрат з метою визначення фінансового результату на металургійних підприємствах // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. - 2002. - №4. – С.201-205. – 0,4 д.а.

5. Будько О.В. Проблеми узгодження бухгалтерського і податкового обліку результатів діяльності та шляхи їх вирішення // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Вип. 6. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С.79-83.- 0,4 д.а.

Публікації в інших виданнях:

6. Будько О.В. Проблемні аспекти формування і використання прибутку як кінцевого результату підприємницької діяльності // Економічні та гуманітарні проблеми розвитку суспільства у ІІІ тисячолітті. Зб. наукових праць. – Рівне: “Тетіс”. – 2000. – С.627-631. – 0,3 д.а.

Тези:

7. Будько О.В. Особливості формування прибутку від інвестиційної діяльності на підприємстві // “Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах”. Економічний вісник Дніпропетровського державного фінансово-економічного інституту, т.2. – Дніпропетровськ: ДДФЕІ, 2000. – С.278-279. – 0,1 д.а.

8. Будько О.В. Загальнорегіональні проблеми формування і використання прибутку на підприємствах та шляхи їх вирішення // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 80-річчю ДДТУ та 250-річчю Дніпродзержинська. Регіоналізація економіки і здійснення адміністративної реформи в Україні. Частина 2. – Дніпродзержинськ, 2000. – С.87-89. – 0,1 д.а.

9. Будько О.В. Оцінка фінансових результатів діяльності в звітності підприємства // Збірник тез та текстів виступів на науковій конференції “Розвиток науки про бухгалтерський облік”. Частина ІІ. – Житомир ЖІТІ, 2000. – С.22-24.– 0,2 д.а.

10. Будько О.В. Прибуток як фінансове джерело забезпечення розвитку регіонів //Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Шляхи зміцнення фінансово-економічної самостійності регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – С. 10. – 0,05 д.а.

11. Будько О.В. Особливості визначення фінансового результату в бухгалтерському і податковому обліку // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні” - Київ, 2000. – С.121-122. – 0,1 д.а.

12. Будько О.В. Організація обліку доходів, витрат і фінансових результатів на підприємстві // Економічний вісник національної гірничої академії України № 2. Проблеми розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації / Матеріали 2-ої міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 2001, Т. 1, С. 204-206. – 0,2 д.а

13. Будько О.В. Організація перспективного аналізу фінансових результатів діяльності підприємства // Збірник матеріалів V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта - 2002”. – Том 8. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С.14 – 15. – 0,2 д.а.

14. Будько О.В. Проблеми визначення ступеню банкрутства підприємств // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова’ 2003”. Том 21. Економіка. – Дніпропетровськ: наука і освіта, 2003. – С.39-40. – 0,05 д.а.