Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Городянська Лариса Володимирівна. Облік і аналіз нарахування та використання амортизації : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2005. — 249арк. — Бібліогр.: арк. 180-197.



Анотація до роботи:

Городянська Л. В. Облік і аналіз нарахування та використання амортизації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

Дисертацію присвячено подальшому розвитку науково-методологічних і практичних засад обліку й аналізу нарахування та використання амортизації. У роботі досліджено економічний зміст і концепції нарахування амортизації, висвітлено її основні узагальнюючі функції, здійснено оцінку чинних методик обліку амортизації в Україні, уточнено визначення терміна “амортизація” після переходу на національні стандарти бухгалтерського обліку.

На основі докладного аналізу методів нарахування амортизації запропоновано їх класифікацію як методів пропорційного та прискореного нарахування, проведено їх обробку і подано в економіко-математичному вигляді. Наведено результати обчислень амортизації основних засобів різних груп за даними підприємств житлово-комунального господарства, а також здійснено їх порівняльну оцінку в графічному вигляді. Розроблено рекомендації щодо вдосконалення організації бухгалтерського обліку на підприємстві у вигляді річної відомості нарахування та використання сум накопиченої амортизації.

На основі проведеного статистико-економічного аналізу стану формування й використання амортизаційних коштів в Україні, анкетування автором 120 підприємств України щодо застосування методів амортизації та їх порівняльної характеристики запропоновано концептуальні підходи й розроблено узагальнюючу методику нарахування амортизації, технологію її застосування та алгоритм реалізації. Сутність методики полягає в тому, що сукупність методів нарахування амортизації подано у відносних формалізованих показниках. Визначено напрями вдосконалення облікового та аналітичного процесу нарахування й використання амортизації.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й запропоновано нове вирішення актуального наукового завдання щодо вдосконалення методологічних та практичних засад обліку і аналізу нарахування та використання амортизації. Це дало змогу сформулювати низку висновків теоретичного та науково-практичного характеру згідно з поставленою метою та завданнями дослідження.

  1. Термін “амортизація” в Україні є універсальним, оскільки його застосовують як для обліку основних засобів, так і нематеріальних активів. За функціями амортизацію поділяють на економічну та податкову відповідно до економіко-правового середовища.

  2. Нарахування амортизації в Україні визначається системою обліку, яка обумовлює переважне право зберігати за державою регулюючу та контролюючу функції щодо норм і методів її нарахування.

  3. Здійснено класифікацію методів нарахування економічної амортизації за напрямами пропорційного і прискореного нарахування, а також оцінку всіх чинних методів нарахування амортизації та складено в економіко-математичному вигляді розрахункові формули за кожним методом, які покладені в основу розробки узагальнюючої методики.

  4. Запропоновані формули розрахунків амортизації в бухгалтерському обліку за нормами та методом, встановленими податковим законодавством, допоможуть підприємствам спростити процес її обчислення та оперативно отримати необхідну економічну інформацію для прийняття управлінських рішень.

  5. Розроблені рекомендації щодо вдосконалення організації бухгалтерського обліку на підприємстві у вигляді річної відомості нарахування та використання сум накопиченої амортизації сприятимуть ефективній організації, спрощенню й уніфікації облікового процесу, суттєвому скороченню трудових витрат та формуванню єдиної інформаційної бази для контролю й управління процесом амортизації.

  6. Аналіз статистичних даних про використання підприємствами України методів економічної та податкової амортизації визначив загальну тенденцію переважного застосування методів економічної амортизації, зокрема прямолінійного та зменшення залишкової вартості. На основі отриманих даних було здійснено фінансово-економічний аналіз діяльності українських підприємств, який дав змогу простежити вплив використання цих методів на прибуток і грошовий потік.

  7. Проведене дослідження методів нарахування амортизації, а також вплив їх результатів на прибуток та грошовий потік підприємств допомогли визначити концептуальні підходи та розробити узагальнюючу методику нарахування амортизації економічними та податковим методами.

  8. Узагальнююча методика побудована шляхом формалізації показників амортизації, введенні відносних та трансформації абсолютних показників усіх чинних методів нарахування економічної та податкової амортизації у відносні. Її реалізація здійснюється за спеціально розробленим алгоритмом.

  9. Розроблено технологію застосування узагальнюючої методики з метою автоматизації процедури проведення розрахунків, оптимізації показників амортизації та оперативного прийняття обґрунтованих господарських управлінських рішень щодо руху грошових потоків, прогнозів і програм економічного та соціального розвитку підприємства.

  10. Узагальнююча методика, технологія та алгоритм її застосування, а також відомість нарахування й використання амортизації можуть бути складовими обліково-аналітичної системи нарахування та використання амортизації. Це дасть змогу автоматизувати процес нарахування амортизації на підприємствах України, оперативно обрати раціональний метод та ефективно використовувати нараховану амортизацію на відновлення основних засобів.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Городянська Л.В. Прискорена амортизація – резерв збільшення основного капіталу підприємств у сучасних умовах // Економіка та підприємництво. Зб. наукових праць молодих учених та аспірантів. Вип. 11; Відп. ред. С.І. Дем’я-ненко. – К.: КНЕУ. – 2003. – С. 230 – 236. – 0,3 д.а.

  2. Городянська Л.В. Удосконалення методик обліку амортизації основних засобів – складова процесу входження України у міжнародне співтовариство // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наукових праць; Наук. ред. І.К. Бондар. – К., 2003. – Вип. 12 (31) – С. 87 – 93. – 0,7 д.а.

  3. Городянська Л. Податковий і бухгалтерський облік амортизації на підприєм- стві // Бухгалтерський облік і аудит. – 2003. – № 2. – С. 12 – 18. – 0,8 д.а.

  4. Городянська Л. Організація первинного обліку основних засобів на підприєм- стві // Бухгалтерський облік і аудит. – 2003. – № 6. – С. 26 – 35. – 0,7 д.а.

  5. Городянська Л.В. Амортизація: функції, фінансовий механізм управління, концептуальні підходи до розробки загальної методики обліку амортиза- ції // Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 2 (32). – С. 57 – 68. – 0,7 д.а.

  6. Городянська Л.В. Узагальнююча методика обчислення амортизації економічними і податковим методами: Зб. наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Вип. 10. – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – С. 82 – 90. – 0,6 д.а.

  7. Городянська Л.В. Удосконалення процесу обліку і аналізу амортизації основних засобів за допомогою узагальнюючої методики з використанням програми Excel. // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування: Зб. наукових праць. Економіка. – Рівне: НУВГП. – 2004. – Ч. 2. – Вип. 4 (28). – С. 33 – 43. – 0,64 д.а.

  8. Городянська Л.В. Статистико-економічний аналіз амортизації: нарахування економічними і податковим методами та напрямки використання підприємствами України // Наук. вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. – 2004. – № 5. – С. 118 – 128. – 0,7 д.а.

  9. Городянська Л.В. Організаційні аспекти побудови обліково-аналітичної системи управління нарахуванням та використанням амортизації // Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні: науковий збірник / За ред. В.Є.Швеця. – Львів: Інтереко, 2005. – С. 605 – 611. (Формування ринкової економіки в Україні. – Спецвипуск 15 (частина 2)). – 0,36 д.а.

В інших виданнях:

  1. Городянська Л.В. Раціональний вибір підприємством методу амортиза- ції // Наукові праці Кіровоградського державного технічного університету. Економічні науки. Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Кіровоград: КДТУ, 2003. – Ч. 1. – Вип. 4. – С. 141 – 147. – 0,35 д.а.

  2. Городянська Л.В. Економічний зміст термінів “знос”, “амортизація” та концепції їх нарахування // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції “Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю” (24 – 26 березня 2004 р.). – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – С. 19 – 22. – 0,18 д.а.

  1. Городянська Л.В. Критерії оцінки існуючих методик обліку амортизації в Україні та у міжнародному фінансовому світі // IV Всеукраїнська науково-практична конференція “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Т. 2. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 20 – 22. – 0,15 д.а.

  2. Городянська Л.В. Концепція нарахування та використання амортизації в Україні // Тези міжнародної науково-практичної конференції “Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні” (25 – 26 березня 2005р.). – Львів: ЛНУ ім. Івана Франка. – 2005. – С. 126 – 127. – 0,12 д.а.