Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Булкот Ганна Вікторівна. Облік і аналіз процесів ліквідації та санації підприємств України на стадії банкрутства : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Булкот Г.В. Облік і аналіз процесів ліквідації та санації підприємств України на стадії банкрутства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Державний вищий навчальний заклад «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню методики та організації обліку і аналізу процесів ліквідації та санації підприємств на стадії банкрутства. Узагальнені теоретичні передумови і практичний досвід організації процедур банкрутства. Вироблено методику обліку ліквідаційного процесу, яка дозволяє вирішити такі завдання: документальне забезпечення записів, виявлення ліквідаційної маси, її оцінка і облік, облік вимог кредиторів, складання звітності. Представлено методики прогнозування банкрутства, фінансового аналізу неплатоспроможних підприємств, аналізу ознак навмисного банкрутства та надано практичні рекомендації щодо організації аналізу фінансового стану підприємств-банкрутів і порядку здійснення контрольних заходів під час конкурсного провадження.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо формування методик обліку і аналізу процесів ліквідації та санації підприємств України на стадії банкрутства. Це дозволило сформулювати висновки науково-прикладного характеру, що відображають вирішення завдань дисертації відповідно до поставленої мети:

  1. Поглиблено аналіз і систематизацію теоретичних досліджень і практичного досвіду дають підстави підкреслити комплексність поняття платоспроможності. На неї впливають такі види факторів: внутрішні, зовнішні, техніко-економічні, успадковані і фінансові. Платоспроможність є головним компонентом загальної стійкості організації та характерним індикатором стабільного перевищення доходів над витратами. Визначення меж платоспроможності відноситься до числа найбільш важливих економічних питань, що досліджувалися в дисертації. У зв'язку з цим запропоновано розглядати поточні, потенційні, формальні й реальні межі платоспроможності, що покладено в основу розробки моделі прогнозування банкрутства.

  2. Визначено сутність неплатоспроможності як неможливості розрахуватись з кредиторами, сформульовано суть поняття «кошти від реалізації ліквідаційної маси» як суму коштів, отриманих від продажу майна і стягнення дебіторської заборгованості; встановлено ознаку банкрутства як перевищення простроченої понад три місяці кредиторської заборгованості над вартістю оборотних активів згідно балансу та уточнено класифікацію криз підприємства і факторів, що призводять до банкрутства. Це дало можливість конкретизувати об‘єкти обліку і аналізу при процедурах банкрутства.

  3. Обгрунтовано поділ усіх вимог кредиторів до підприємства – банкрута на десять групп. Відображення в обліку кредиторської заборгованості підприємства – банкрута в розрізі черговості її сплати забезпечує прозорість обліку і дає можливість здійснювати моніторинг ліквідаційної процедури.

  4. Ефективність проведення фінансового аналізу і рівень платоспроможності суб'єкта господарювання значною мірою залежать від якості сформованої інформаційної бази. У дисертації систему інформаційного забезпечення рекомендується розглядати як сукупність даних, що всебічно характеризують діяльність підприємств на різних етапах, а формування системи - як процес цілеспрямованого підбору відповідних інформативних показників для використання в процесі аналізу (на сучасний момент, ретроспективу, перспективу) і прийняття управлінських рішень.

5. Дослідження питань організації процедур розпорядження майном боржника, санації боржника, укладання мирової угоди, ліквідації підприємства дозволили розробити блок-схему етапів відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, яка може слугувати основою організації облікового процесу.

  1. Розроблено методику бухгалтерського обліку під час ліквідації підприємства-банкрута, яка грунтується на приведенні всіх облікових даних відповідно до фактичної наявності майна, виявленого інвентаризацією, а кредиторської заборгованості – з черговістю погашення вимог кредиторів. Методика обліку включає рекомендації щодо документального оформлення операцій, ведення аналітичного обліку (розроблені форми відомості обліку вимог кредиторів і реєстру вимог кредиторів) та ведення синтетичного обліку (розроблено робочий план рахунків ліквідованого підприємства, використання якого для обліку процесу ліквідації проілюстровано прикладами), складання звітності (розроблено формати проміжного ліквідаційного балансу і ліквідаційного балансу). Застосування методики дозволяє забезпечити зрозумілість, доречність, достовірність і зіставність облікової інформації процесу ліквідації, що підтверджується її практичним використанням при банкрутстві підприємств.

  2. Систематизовано побудову обліку розрахунків за обов'язковими платежами з виділенням трьох груп вимог залежно від моменту виникнення зобов'язань і черговості їх погашення. Зроблено висновок про необгрунтованість нарахування податків на прибуток і на додану вартість під час конкурсного провадження, оскільки це суперечить економічній сутності вказаних податків, призводить до невиправданого податкового навантаження на підприємство – банкрут і спричиняє зростання неплатежів у бюджет.

  3. Обґрунтовано необхідність обліку коштів від реалізації ліквідаційної маси на однойменному забалансовому рахунку. Накопичення інформації про результати реалізації ліквідаційної маси є необхідним, оскільки це не тільки показник результативності конкурсного провадження, але й база для розрахунку винагороди арбітражного керуючого.

  4. Дослідження змісту фінансової звітності, кожна форма якої є інформаційним джерелом фінансового аналізу, дозволило дійти висновку про необхідність складання попереднього ліквідаційного балансу між датами складання проміжного ліквідаційного балансу і ліквідаційного баласу, оскільки термін процедури ліквідації поширюється за межі проміжного звітного періоду. Складання попереднього ліквідаційного балансу підприємства - банкрута дасть можливість кредиторам, арбітражному керуючому, іншим користувачам звітної інформації наглядати за ходом конкурсного провадження.

  5. Розроблено методику прогнозування банкрутства з урахуванням специфіки галузей економіки, яка дозволяє розробити критеріальні рівні коефіцієнтів платоспроможності окремо для промисловості, торгівлі і будівництва, що значно розширює спектр застосування авторської методики.

  6. Обгрунтовано можливість виконання функції аналізу фінансового стану службою внутрішнього аудиту підприємства – банкрута, або незалежним аудитом. У роботі визначено завдання аудиту та розроблено етапи аудиту при процедурах банкрутства, що дозволило скласти програму адиту при процедурах банкрутства й визначити найбільш поширені порушення законодавчих вимог під час санації та ліквідації підприємств на стадії банкрутства.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Булкот Г.В. Створення підприємств в Україні: проблеми теорії і практики // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. Вип.2 (57) , К., 2006. – С.47-53. – 0,6 д.а..

  2. Булкот Г.В. Аналіз причин виявлення фіктивного банкрутства підприємств // Теорії мікро-макроекономіки. Зб. наук. праць професорсько-викладацького складу і аспірантів. Випуск 25. –К., 2006. – С.183-186. – 0,4 д.а.

  3. Булкот Г.В. Методика та організація аналітичного обліку розрахунків з дебіторами та кредиторами при банкрутстві підприємства // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. праць. Випуск 3 (35). Економіка. – Рівне 2006. – С.18-25. – 0,5 д.а.

  4. Булкот Г.В. Методичні і теоретичні основи аналізу підприємств-банкрутів у контексті сучасних систем правового регулювання економіки // Схід: аналітично-інформаційний журнал (East: analytic and informative journal). №4 (82) липень-серпень 2007р. – Донецьк – С.22-26. – 0,5 д.а.

  5. Булкот Г.В. Системні підходи до формування проміжного ліквідаційного балансу // Прометей: регіональний збірник наукових праць з економіки / Донецький економіко-гуманітарний інститут МОН України; Інститут економіко-правових досліджень НАН України. – Вип.2(20). – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – С.180-182. – 0,4 д.а.

  6. Булкот Г.В., Галенко О.М. Методика ліквідації підприємства в системі цивільно-правових відносин // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. Вип.5 (60), К., 2006. – С.60-69. – 0,8 д.а. (Особистий внесок – розглянуто складові процесу «банкрутства», уточнено трактування поняття «санації», «розпорядження майном» та «ліквідації» – 0,4 д.а.)

  7. Булкот Г.В., Галенко О.М. Аналіз майнового потенціалу підприємства-банкрута // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування: Зб. наук. праць. Випуск 4 (36). Економіка. – Рівне 2006. – С.47-53. – 0,5 д.а. (Особистий внесок – запропоновано методику формування в бухгалтерському обліку інформації про оцінну вартість іншого майнового потенціалу – 0,25 д.а.).

  1. Булкот Г.В., Галенко О.М. Основні принципи організації обліково-аналітичної системи при банкрутстві підприємства // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. Вип.4 (59), К., 2006. – С.36-40. – 0,4 д.а. (Особистий внесок – розв’язано проблему обліку, контролю і економічного аналізу як функцій управління економікою – 0,2 д.а.)

  2. Булкот Г.В., Галенко О.М. Зміст та поняття аналізу фінансового стану при банкрутстві та санації // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. Вип.7 (74), К., 2007. – С.57-60. – 0,4 д.а. (Особистий внесок – досліджено спірні питання щодо понять «фінансовий аналіз» і «аналіз фінансового стану» на збанкрутілих підприємствах – 0,2 д.а.)

  3. Булкот Г.В., Галенко О.М. Аналіз показників ліквідності та платоспроможності на підприємствах-банкрутах // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць. Вип.6 (73), К., 2007. – С.47-53. – 0,8 д.а. (Особистий внесок – розглянуто структурні складові показників, які характеризують ліквідність підприємства – 0,4 д.а.)

В інших виданнях:

  1. Булкот Г.В. Правові аспекти створення акціонерних товариств в Україні // Методика обліку, аналізу і аудиту в контексті світової та вітчизняної практики її вдосконалення: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та молодих учених. Київ, 27-28 квітня 2005р. – К.: КНЕУ, 2005. – С.12–14. – 0,1 д.а.

  2. Булкот Г.В. Створення підприємств в Україні: загальнотеоретичний аспект // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю. Матеріали ІІІ-ї Міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси, 5-7 жовтня 2005р.Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С.26-29. – 0,2 д.а.

  3. Булкот Г.В. Санація як об’єкт аналізу при державному регулюванні підприємництва // Майбутнє – аудит: Матеріали Всеукраїнської міжвузівської науково-практичної конференції (м. Кривий Ріг, 18 листопада 2005р.). Тези доповідей. – Кривий Ріг: Мінерал, 2005. – С.88-89. – 0,1 д.а.

  4. Булкот Г.В. Ліквідація збанкрутілих підприємств // Економічний і соціальний розвиток України в XXI столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації. Третя міжнародна науково-практична конференція молодих вчених: Тернопіль, 23-24 лютого 2006р. Тернопіль: Економічна думка, 2006. – С.471-474. – 0,2 д.а.

  5. Булкот Г.В. Методична і теоретична основа аналізу підприємств-банкрутів // Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні: Тези доповідей Міжнародної наукової. конференції 16-17 березня 2006р. К.: КНЕУ, 2006. – С.49-54. – 0,3 д.а.

  6. Булкот Г.В. Методика ліквідації підприємства в системі цивільно-правових відносин. Західний досвід та українська практика // Сучасні тенденції міжнародних економічних відносин // Матеріали міжвідомчої наукової конференції. – К.: НДІ МВ НАУ, ІСЕМВ НАН України, 17 травня 2006р. – С.118-125. – 0,2 д.а.

  7. Булкот Г.В. Проблеми складання фінансової звітності в процесі ліквідації підприємства // Наукові концепції і практика реалізації стратегій інноваційного розвитку України та її регіонів: Матеріали IX Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів і молодих вчених. – Донецьк: ТОВ «ДЕГІ», 22 березня 2007р. – Ч.2, 2007. – С.40-42. – 0,1 д.а.

  8. Булкот Г.В. Методика відображення операцій з іноземною валютою на збанкрутілих підприємствах // Нові обрії економічної науки: Матеріали Міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції, Львів, 11-12 травня 2007р. – Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2007. - С.24-25. – 0,2 д.а.

  9. Булкот Г.В. Методична і теоретична особливість обліку розрахунків за обов’язковими платежами на підприємствах-банкрутах // Материалы IІI Международной научно-практической конференции «Актуальные проблемы научных исследований - 2007». – Том 2. Экономические науки. – Днепропетровск: Наука и образование, 2007. – С.12-19. – 0,5 д.а.

  10. Булкот Г.В., Галенко О.М. Аналітичні аспекти планування фінансового оздоровлення підприємства // Менеджмент предпринимательской деятельности: материалы пятой Всеукраинской научно-практической конференции студентов, аспирантов, докторантов. – Симферополь, Таврический национальный университет им.В.И.Вернадского, 2007. – С.12-14. – 0,1 д.а. (Особистий внесок – структуровано види політичних спрямувань, які пов’язані між собою практичним нахилом здійснюваних заходів – 0,05 д.а.)

  11. Булкот Г.В., Галенко О.М. Західний досвід та українська практика при ліквідації підприємств-банкрутів // Інноваційні процеси економічного розвитку: вітчизняний та зарубіжний досвід // Тези доповідей Всеукраїнської конференції молодих учених і студентів. – Тернопіль, 26-27 квітня 2007р.: ТНЕУ, 2007. – С.58-59. – 0,1 д.а. (Особистий внесок – досліджено українську практику при ліквідації підприємств-банкрутів – 0,05 д.а.)

  12. Булкот Г.В., Галенко О.М. Соціально-економічні аспекти діагностики банкрутства в сучасних умовах // Соціально-економічний розвиток України: європейський вибір: Матеріали VII Міжнародної наукової конференції студентів і молодих учених У 2 ч. / За заг.ред. А.А.Ткача. – Мелітополь, 18 травня 2007р. – Мелітополь: МІДМУ ГУ “ЗІДМУ”, 2007. – Ч.1. - С.29-33. – 0,2 д.а. (Особистий внесок – проаналізовано та систематизовано фактори, що впливають на аналіз потенційного підприємства-банкрута – 0,1 д.а.)

  13. Булкот Г.В., Галенко О.М. Зміст аналізу фінансового стану при банкрутстві та санації // Материалы II Международной научно-практической конференции «Европейская наука XXI века - 2007». – Том 3. Экономические науки. – Днепропетровск: Наука и образование, 2007. – С.7-10. – 0,2 д.а. (Особистий внесок – розглянуто поняття «фінансовий стан» при санації – 0,1 д.а.)

  14. Булкот Г.В., Галенко О.М. Поняття аналізу фінансового стану підприємства при банкрутстві та санації // Materily Miedzynarodowej konferencji «Dynamika naukowych badan - 2007». – Tym 2. Ekonomiczne nauki.: Przemysl. Nauka i studia, 2007 – srt.7-8. – 0,14 д.а. (Особистий внесок – узагальнено поняття ліквідності і платоспроможності при санації – 0,07 д.а.)