Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Гречка Олена Михайлівна. Облік і аналіз споживання природного газу (на матеріалах підприємств з газопостачання та газифікації). : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2006.



Анотація до роботи:

Гречка О.М. Облік та аналіз споживання природного газу (на матеріалах підприємств з газопостачання та газифікації). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. - Київський національний торговельно-економічний університет. - Київ, 2006.

Досліджено організацію та методологію обліку, контролю і аналізу операцій з продажу природного газу споживачам на підприємствах з газопостачання та газифікації з врахуванням тенденції та напрямів розвитку газової галузі.

Критично оцінено формування балансу надходження та розподілу природного газу на підприємствах з газопостачання та газифікації, визначено напрями його удосконалення.

Вивчено причини виникнення втрат природного газу, їх класифікацію, склад та структуру, можливості і засоби зменшення їх рівня з урахуванням галузевих особливостей діяльності підприємств з газопостачання та газифікації.

Результати дослідження, спрямованого на вирішення теоретичних та практичних питань удосконалення обліку, контролю та аналізу продажу природного газу споживачам, дали змогу зробити такі висновки та пропозиції:

1. Підвищення ефективності діяльності підприємств з газопостачання та газифікації в умовах ринку є одним з пріоритетних напрямів розвитку нафтогазового комплексу України. Господарювання за ринковими принципами та покращення фінансового стану галузі потребують поліпшення управління газовими потоками, ціноутворення на газ та послуги з його транспортування газорозподільними мережами на основі удосконалення облікової інформації та адаптації існуючої системи обліку та аналізу продажу природного газу споживачам до національних i міжнародних стандартів.

2. Сформульовано методичні підходи до обґрунтування роздрібних цін на природний газ у розрізі категорій споживачів та тарифи на його транспортування газорозподільними мережами, які покриватимуть витрати, пов’язані з видобуванням, закупівлею, транспортуванням, зберіганням і постачанням природного газу споживачам. Запропоновано включити до тарифу на транспортування природного газу газорозподільними мережами підприємства з газопостачання та газифікації частку безнадійної заборгованості споживачів за газ.

3. Обґрунтовано необхідність впровадження на підприємствах з газопостачання та газифікації програмний комплекс – АСРС. Його функціонування за єдиним алгоритмом забезпечує облік, контроль та аналіз релевантною обліковою інформацією про господарську діяльність підприємств. Це дозволить підвищити оперативність i достовірність економічної інформації та управлінських рішень в реальному часі.

4. Впроваджено у практику алгоритм обрахування обсягів надходження та продажу природного газу за категоріями споживачів. Запропонований алгоритм включає основні положення складання балансу надходження та розподілу природного газу на підприємствах з газопостачання та газифікації за місяць, виписку в автоматизованому режимі споживачам рахунків-фактур, зведену форму стану розрахунків абонента (фізичної особи) з підприємством з газопостачання та газифікації за звітний рік. Їх використання виконання в оперативному управлінні дає можливість забезпечити функціонування єдиного механізму обліку, контролю та аналізу операцій з продажу природного газу споживачам, зменшити обсяги розбалансування у газорозподільних мережах.

5. Розроблено і впроваджено у практику Порядок обліку обсягів розбалансування природного газу в газорозподільних мережах за підсумками звітного року, який включає Акт обсягів понаднормативних втрат природного газу за результатами звітного року, що врегульовує питання обліку обсягів понаднормативних втрат газу та їх зменшення.

6. Запропоновано організаційні засади щодо удосконалення розрахунків споживачів за газ. Їх використання дасть змогу підприємствам отримувати високий рівень проплат від споживачів та своєчасно сплачувати до державного бюджету податкові зобов’язання.

7. Запропоновано методологічні прийоми з удосконалення обліку газу, які включають поділ поточного рахунку 311 „Поточні рахунки в національній валюті”, на який надходять грошові кошти від споживачів, на субрахунки за джерелами надходження газу. Це дасть змогу посилити оперативний облік, контроль та аналіз розподілу грошових потоків між усіма постачальниками газу. Обґрунтовано необхідність введення в АСРС якісних характеристик для здійснення аналітичного обліку розрахунків зі споживачами із зазначенням джерел надходження газу.

8. Удосконалено класифікацію понаднормативних втрат природного газу, введено нові елементи групування, зокрема за центрами їх виникнення, що дає можливість конкретизувати заходи щодо ліквідації їх виникнення.

9. Розроблено і впроваджено у практику Інструкцію щодо механізму обрахування обсягів надходження та реалізації природного газу споживачам у підприємствах з газопостачання та газифікації. Це дає можливість запровадження механізму 100–відсоткового обліку спожитого газу населенням, скласти достовірний баланс надходження та розподілу газу та зменшити понаднормативні втрати в газорозподільних.

10. Розроблено та опрацьовано з відповідними міністерствами проект постанови про встановлення окремої норми споживання природного газу ОВП. Завдяки цьому зменшуються обсяги понаднормативних втрат природного газу внаслідок невідповідності норм споживання газу його фактичному використанню. Запропоновано внести зміни до норм споживання газу населенням, що використовують газ за наявності газової плити і проточного водонагрівача.

11. Запропоновано створити систему внутрішнього аудиту на всіх енергопостачальних підприємствах, в тому числі на підприємствах з газопостачання та газифікації. Така система дасть можливість виявити найбільш енерговитратні об’єкти і шляхом запровадження заходів щодо раціонального використання енергоносіїв (у тому числі природного газу) зменшити енергомісткість вітчизняного виробництва.

12. Запропоновано скориговані прогнозні потреби України у природному газі з урахуванням розвитку європейського ринку енергоресурсів, виконанням завдань раціонального використання ПЕР, зростанням ціни на газ та інших зовнішніх факторів.

Розроблені рекомендації та пропозиції, отримані за результатами дисертаційного дослідження, пройшли апробацію на підприємствах з газопостачання та газифікації України i отримали позитивну оцінку.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Гречка О.М. Аналіз торгівлі та споживання природного газу: міжрегіональний аспект// Торгівля і ринок України: Тематичний зб. наук. праць. Вип. 19. – Донецьк: ДонДУЕТ. – 2005. - Т. 3. – С. 262-268 (0,456 др. арк.)

  2. Гречка О.М. Газова галузь України як об’єкт обліку, аналізу та контролю: проблеми та перспективи розвитку// Наук. вісн. Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. Вип. ІV. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд. – 2005. - Ч. 1. – С. 465-473 (0,435 др. арк.).

  3. Гречка О.М. Продаж природного газу як об’єкт обліку, аналізу та контролю// Наук. вісн. Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Економічна секція. – Ів.-Ф.: ІФНТУНГ. – 2005. - № 2. – С. 107-112 (0,687 др. арк.).

У інших виданнях:

  1. Гречка О.М. Перспективний аналіз продажу природного газу споживачам України // Нафтова і газова промисловість. – 2005. - № 5. - С. 36-39 (0,548 др. арк.).

  2. Панасюк В.Л., Бондаренко В.С., Гречка О.М., Єрофієва Л.Ф. Робота абонентських служб з удосконалення обліку природного газу та зменшення його втрат у газорозподільних мережах // Нафтова і газова промисловість. - 2003. - № 4. - С. 58-60 (0,533 др. арк.).

  1. Гречка О.М. Методичні аспекти обліку природного газу в системі натуральних вимірників // Мат. Всеукр. наук.-техн. конф. “Вимірювання витрати та кількості газу”. – Ів.-Ф.: ІФНТУНГ. - травень. - 2005. - С. 38-39 (0,127 др. арк.).

  2. Гречка О.М. Сучасний стан та перспективи впровадження системи обліку споживання газу домашніми господарствами (економічні аспекти) // Мат. ІІІ Всеукр. наук.-техн. конф. “Вимірювання витрати та кількості газу і нафтопродуктів”. – Ів.-Ф.: ІФНТУНГ. - березень. - 2003. - С. 29-32 (0,275 др. арк.).

  1. Гречка О.М. Стан обліку споживання природного газу населенням // Ринок інсталяцій. – 2003. - № 10. - С. 22 (0,240 др. арк.).