Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Омецінська Ірина Ярославівна. Облік і аналіз зобов’язань будівельних підприємств: методика та організація : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Омецінська І.Я. Облік і аналіз зобов’язань будівельних підприємств: методика та організація. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2008.

У роботі досліджено економічну суть зобов’язань і визначено межі застосування цього терміна в обліку та праві. Вивчено і розширено критерії визнання зобов’язань та на їхній основі запропоновано принципово новий підхід до структури джерел утворення активів будівельних підприємств. Розкрито організаційно-технологічні особливості будівельної галузі, які впливають на організацію та методику обліку й аналізу зобов’язань. З огляду на недосконалість діючої системи обліку пасивів запропоновано шляхи вдосконалення аналітичного і синтетичного обліку зобов’язань та відображення їх у звітності.

Обґрунтовано наукові положення щодо методики аналізу зобов’язань. Ураховуючи підвищення ролі цільового фінансування для будівельних підприємств, запропоновано використовувати формули для визначення прибутку від додаткового вкладення 1 грн. цільового фінансування, максимального рівня останнього, що дасть змогу підвищити рентабельність підприємства, та для дослідження впливу такого фінансування на рентабельність основної діяльності будівельного підприємства. Вдосконалено методику аналізу платоспроможності будівельних підприємств з урахуванням специфіки їхньої діяльності.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення наукової проблеми, що полягає в удосконаленні методики та організації обліку й аналізу зобов’язань будівельних підприємств. Це дало змогу сформулювати такі висновки і пропозиції:

  1. Зобов’язання слід розглядати як теперішню, визнану підприємством та визначену у вартісному вираженні заборгованість перед іншими фізичними і юридичними особами, яка є наслідком минулих подій і погашення якої, як очікується, спричинить вибуття з підприємства ресурсів, що втілюють у собі економічні вигоди. Різні тлумачення терміна “зобов’язання” в правовому й обліковому полі спричинили невідповідність сфер його застосування в названих галузях науки.

  2. До критеріїв визнання зобов’язань доцільно зарахувати такі: заборгованість виникла внаслідок минулих подій; ідентифіковано її суб’єкти; існує реально на даний час; неминуче буде погашеною; має визначений термін виконання; визнана підприємством, на яке покладено обов’язок її погасити; її погашення спричинить вибуття з підприємства ресурсів, які втілюють у собі економічні вигоди; її оцінка достовірно визначена. Враховуючи багатогранність зобов’язань, побудовано структурно-логічну схему порядку їхнього визнання.

  3. Для правильного визначення, оцінки і включення до фінансової звітності зобов’язань відповідно до принципу повного висвітлення інформації необхідно належним чином їх класифікувати. Поділ зобов’язань слід здійснювати за такими критеріями: мета залучення; форма залучення; вид діяльності; участь в інвестиційній чи поточній діяльності; термін погашення; вид кредиторів; місце виникнення; характер виникнення; вартість; виконання умов погашення; відповідність критеріям визнання. Класифікація зобов’язань за терміном погашення на поточні й довготермінові не забезпечує отримання повної аналітичної інформації для цілей управління, обліку та аналізу. З огляду на це запропоновано за цим критерієм класифікувати їх більш детально (довготермінові: з терміном погашення від одного до двох років, від двох до п’яти років, більше п’яти років; поточні: з терміном погашення до трьох місяців, від трьох до шести місяців, більше шести місяців).

  4. В Інструкцію про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій необхідно внести зміни в частині змісту операцій, що узагальнюються на субрахунках 643 “Податкові зобов’язання” і 644 “Податковий кредит”, у результаті чого вони використовуватимуться за цільовим призначенням. У роботі визначено алгоритм відображення у балансі залишків за цими субрахунками, оскільки діючою методикою не передбачено кредитового сальдо на субрахунку 643 і дебетового – на 644.

  5. З метою чіткого розмежування статей пасиву балансу між власним капіталом і зобов’язаннями джерела формування активів диференційовано за трьома напрямками формування: власний капітал, прирівняний капітал та зобов’язання. Прирівняний капітал запропоновано розділити на капітал, прирівняний до власного, та пасиви, прирівняні до зобов’язань, залежно від того, яким критеріям визнання вони відповідають більшою мірою. Зобов’язання, які є ідентифікованими і точно оціненими на момент реєстрації на рахунках бухгалтерського обліку та в балансі, належатимуть до третього блоку джерел формування активів і поділятимуться на поточні та довготермінові.

  6. Усуненню дискусій і розбіжностей у практичній діяльності підприємств щодо методики заповнення окремих розділів балансу і забезпеченню отримання необхідних аналітичних даних про стан заборгованості на підприємстві сприятиме вдосконалена форма фінансової звітності № 1 щодо відображення у ній інформації про зобов’язання за їхніми видами. Довготермінові зобов’язання потрібно відображати за статтями: “Довготермінові кредити банків”; “Довготермінові позикові кошти (в тому числі облігації та інші цінні папери)”; “Довготермінові зобов’язання з оренди”; “Відстрочені податкові зобов’язання”; “Інші довготермінові зобов’язання”. У ІV розділі пасиву балансу “Поточні зобов’язання” доцільно внести такі коригування: статтю “Короткотермінові кредити банків” необхідно розділити на статті “Короткотермінові позики” та “В тому числі кредити банків”; у статті “Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги” виокремити рядок “В тому числі перед підрядниками (субпідрядниками)”; статтю “Поточні зобов’язання за розрахунками з оплати праці” перейменувати на “Поточні зобов’язання за розрахунками з працівниками”.

  7. Аналіз зобов’язань необхідно здійснювати у такій послідовності: аналіз структури та динаміки зобов’язань підприємства; оцінка оборотності кредиторської заборгованості; визначення ролі зобов’язань у формуванні капіталу підприємства; оцінка фінансової стійкості підприємства на основі аналізу структури власного капіталу і зобов’язань; аналіз фінансової рівноваги між активами підприємства та джерелами їхнього утворення; оцінка впливу поточних зобов’язань на величину показників ліквідності.

  8. Оскільки цільове фінансування відіграє важливу роль у забезпеченні господарської діяльності будівельних підприємств, оцінку ефективності використання його коштів слід здійснювати за допомогою формул розрахунку прибутку від додаткового вкладення 1 грн. цільового фінансування, визначення максимальної величини останнього, яка сприятиме збільшенню обсягу виконаних будівельно-монтажних робіт і відповідно підвищенню рентабельності, та впливу цільового фінансування і його частки у загальній сумі доходу від реалізації на рентабельність основної діяльності підприємства.

  9. З метою отримання інформації щодо структури зобов’язань та оцінки їхнього впливу на фінансовий стан підприємства до складу власного капіталу слід зараховувати, крім власного, і капітал, прирівняний до власного, а до позикового – зобов’язання та пасиви, прирівняні до зобов’язань. Це усуне неоднозначності при трактуванні понять “позиковий капітал”, “позикові засоби”, які виникли через невідповідність діючої методики аналізу зобов’язань національним Положенням (стандартам) бухгалтерського обліку.

  10. Розрахунок показників поточної та абсолютної ліквідності з урахуванням особливостей ведення господарської діяльності підприємствами будівельної галузі потрібно здійснювати таким чином: коефіцієнт поточної ліквідності слід розраховувати шляхом ділення оборотних активів на суму поточних зобов’язань та цільового фінансування; коефіцієнт абсолютної ліквідності – діленням середнього хронологічного значення найбільш ліквідних активів за аналізований період на поточні зобов’язання.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Шарко І.Я. Критерії визнання та класифікація зобов’язань за національними стандартами / І.Я. Шарко // Вісник ТАНГ / За ред. д.е.н., проф. Мельник А.Ф. – Випуск 3. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 197-204 (0,56 д.а.).

  2. Омецінська І.Я. Проблеми обліку кредитів банку / І.Я. Омецінська // Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні. Науковий збірник / За ред. доц. В.Є. Швеця. – Спецвипуск 15 (частина 2). – Львів: Інтереко, 2005. – С. 652-658 (0,46 д.а.).

  3. Омецінська І.Я. Зобов’язання як категорія бухгалтерського обліку / І.Я. Омецінська // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. – № 20. – 2006. – С. 228-231 (0,32 д.а.).

  4. Омецінська І.Я. Проблеми розрахунків з субпідрядниками – учасниками будівельного процесу / І.Я. Омецінська // Галицький економічний вісник. Науковий журнал / За ред. д.е.н., проф. Гуцайлюка З. – Тернопіль, 2007. – С. 133-

137 (0,26 д.а.)

  1. Омецінська І.Я. Проблеми обліку довготермінових зобов’язань / І.Я. Омецінська // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Науковий журнал. – № 2 (108). – 2007. – С. 92-98 (0,42 д.а.).

  2. Омецінська І.Я. Оцінка ліквідності будівельних підприємств та їх платоспроможності / І.Я. Омецінська // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – № 4 (42). – С. 142-148 (0,48 д.а.).

Публікації в інших виданнях

  1. Шарко І. Організація обліку розрахунків з постачальниками / І.Я. Шарко // Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу інституту економіки і менеджменту інвестицій. Випуск 2 / За ред. проф. Литвина Б.М. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – С. 155-159 (0,16 д.а.).

  2. Омецінська І.Я. Поділ зобов’язань та відображення їх у балансі / І.Я. Омецінська // Ефективність інвестиційного процесу в Україні: стан, проблеми і перспективи: зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф. / За ред. д.е.н, проф. Литвина Б.М. – Тернопіль: Принтер-інформ, 2005. – С. 342-348 (0,25 д.а.).

  3. Омецінська І.Я. Проблеми відображення зобов’язань на рахунках бухгалтерського обліку / І.Я. Омецінська // Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., 16-17 травня 2006 р. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006. – Ч. 1. – С. 238-240 (0,12 д.а.).

  4. Омецінська І.Я. Забезпечення: порядок визнання та відображення у балансі / І.Я. Омецінська // Збірник наукових праць факультету економіки і менеджменту інвестицій. Наукові записки. Випуск 1 / За ред. проф. Литвина Б.М. – Тернопіль, 2006. – С. 121-127 (0,25 д.а.).

  5. Омецінська І.Я. Потенційні зобов’язання та їх місце в системі економічної інформації / І.Я. Омецінська // Проблеми економіки України: збірник наукових праць: Випуск 11 / Відповідальний за випуск проф. М.С. Пушкар. – Тернопіль, 2006. – С. 66-68 (0,15 д.а.).

  6. Омецінська І.Я. Порядок відображення поточних зобов’язань у балансі / І.Я. Омецінська // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: зб. тез доповідей Четвертої Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених. Частина 2. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С. 548-550 (0,13 д.а.).

  7. Омецінська І.Я. Особливості структурування капіталу будівельних підприємств / І.Я. Омецінська // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: тези доповідей V Між нар. наук.-теоретичної конф. студентів, аспірантів і молодих вчених. Відп. ред. З.В. Гуцайлюк. – Тернопіль, 2007. – С. 258-260 (0,1 д.а.).

  8. Омецінська І.Я. Проблеми обліку цільового фінансування / І.Я. Омецінська // ХХІ століття: Наука. Технологія. Освіта: тези доповідей XII Міжнар. наук.-практ. конф. – Мукачівський технологічний інститут, 2007. – С. 160-161 (0,12 д.а.).

  9. Омецінська І.Я. Вплив особливостей будівельної галузі на методику обліку зобов’язань / І.Я. Омецінська // Становлення облікової політики в Україні: тези доп. Всеукр. наук. конф. 18-19 травня 2007 р. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С. 291-292 (0,11 д.а.).

  10. Омецінська І.Я. Проблеми обліку зобов’язань за векселями виданими / І.Я. Омецінська // Збірник наукових праць факультету економіки і менеджменту інвестицій. Наукові записки. Випуск 2 / За ред. проф. Литвина Б.М. – Тернопіль, 2007. – С. 157-164 (0,34 д.а.).

  11. Омецінська І.Я. Організаційні аспекти методики аналізу зобов’язань підприємств / І.Я. Омецінська // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: збірник тез доповідей п’ятої ювілейної Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених. – Частина 2. – Тернопіль: Економічна думка, 2008. – С. 468-470 (0,11 д.а.).