Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Бразілій Наталія Миколаївна. Облік і аудит нематеріальних активів (на прикладі підприємств харчової промисловості) : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2007.



Анотація до роботи:

Бразілій Н. М. Облік і аудит нематеріальних активів (на прикладі підприємств харчової промисловості). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана». Київ, 2007.

Дисертацію присвячено актуальним проблемам удосконалення обліку й аудиту нематеріальних активів підприємств харчової промисловості.

Об’єктом дослідження обрано господарські операції, що підлягають відображенню в бухгалтерському обліку підприємств харчової промисловості, предметом – сукупність теоретичних, методичних та практичних питань обліку й аудиту нематеріальних активів.

Обґрунтовано і запропоновано рішення щодо вдосконалення обліку й аудиту нематеріальних активів, які полягають в уточненні сутності цієї облікової категорії, виокремленні її складових, розробці форм первинних документів з обліку об’єктів нематеріальних активів та уточненні порядку їх документооборту. Запропоновано методику обліку окремих операцій з нематеріальними активами.

Удосконалено організацію та методику проведення аудиту нематеріальних активів, розроблено робочу документацію аудитора для їх перевірки. Надано пропозиції щодо проведення аудиту нематеріальних активів в умовах використання комп’ютерних технологій.

У дисертаційній роботі подано теоретичне узагальнення й запропоновано нове вирішення наукового завдання, яке полягає в удосконаленні методичних та організаційних засад обліку і аудиту нематеріальних активів на підприємствах харчової промисловості. Одержані результати свідчать про досягнення поставленої мети і дають змогу зробити такі висновки:

  1. На основі узагальнення підходів вітчизняних і зарубіжних наукових шкіл до визначення сутності нематеріальних активів доведено, що нематеріальні активи як економічна й облікова категорія характеризується такими основними взаємообумовленими і взаємопов’язаними компонентами, як: відсутність матеріально-речовинної (фізичної) структури; корисність в реалізації цілей по виробництву продукції (наданню послуг, виконанню робіт) і в управлінні самою фірмою (підприємством); можливість отримання прибутку не тільки в певний момент часу, а й у майбутніх періодах господарської діяльності. В результаті дослідження було встановлено, що трактування нематеріальних активів як економічної категорії ширше, ніж об’єкта бухгалтерського обліку, оскільки до складу нематеріальних активів сьогодні входить ціла низка об’єктів, які неможливо ідентифікувати як актив відповідно до вимог фінансового обліку (через неможливість відокремлення від підприємства чи індивіда, труднощі з оцінкою тощо).

  2. Відсутність єдиних методологічних засад класифікації нематеріальних активів призводить до неузгодженості, втрати цілісності та неможливості порівняння відображених у бухгалтерському обліку нематеріальних активів. Для вирішення цих питань розроблено критерії класифікації нематеріальних активів, які дають змогу класифікувати об’єкти нематеріальних активів залежно від поставленої мети. Автором запропоновано виділити такі ознаки групування нематеріальних активів: термін використання, ступінь ідентифікації, ступінь правової захищеності, ступінь відчуження, шляхи надходження, ступінь ліквідності, правова ознака. Розроблено класифікацію нематеріальних активів за їх видами. Така класифікація включає мінімальну кількість класифікаційних одиниць, що значно полегшує роботу бухгалтера і є досить простою для використання. Разом із тим вона максимально характеризує всі види нематеріальних активів.

  3. Удосконалення обліку нематеріальних активів у сучасних умовах господарювання залежить від достовірності їх оцінки. В роботі запропоновано оцінку нематеріальних активів здійснювати двома основними способами: створення внутрішнього підрозділу з оцінки або залученням незалежного оцінювача. В процесі дослідження розроблено рекомендації щодо організації процесу оцінки нематеріальних активів внутрішнім підрозділом підприємства.

  4. За результатами дослідження виявлено недостатню кількість та недосконалість існуючих форм первинного обліку з відображення нематеріальних активів. Тому в процесі дослідження було розроблено форми первинних документів для відображення наявності та руху нематеріальних активів, зокрема акт приймання-передачі нематеріальних активів, реєстраційну картку обліку нематеріальних активів та акт на списання нематеріальних активів. Ці форми первинних документів дають можливість повною мірою охарактеризувати об’єкти нематеріальних активів з моменту їх надходження на підприємство до моменту списання.

  5. Розроблено методику обліку нематеріальних активів протягом тимчасового захисту. Запропоновано два варіанти обліку. За першим варіантом об’єкти нематеріальних активів не використовують на підприємстві протягом тимчасового захисту. Однак залишається ймовірність неотримання патенту, витрати на розробку об’єкта нематеріального активу обліковують на субрахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів» до одержання патенту. Для цього буде доречним відкриття субрахунку 1542 «Капітальні інвестиції на придбання нематеріальних активів протягом тимчасового захисту». За другим варіантом обліку об’єкт нематеріального активу використовують з моменту подання заявки. Для цього запропоновано відкрити субрахунок 129 «Нематеріальні активи протягом тимчасового захисту».

  6. На основі проведеного дослідження уточнено методику обліку нематеріальних активів при передачі їх у тимчасове використання. Зокрема, для обліку отримання об’єкта нематеріальних активів підприємствами-користувачами рекомендується відкрити до рахунку 01 «Орендовані необоротні активи» субрахунок 012 «Надані права на використання об’єктів нематеріальних активів». При передачі підприємствами-правовласниками для обліку рекомендується відкрити до рахунку 12 «Нематеріальні активи» субрахунок 128 «Передані права на використання нематеріальних активів».

  7. Внесено рекомендації до обліку прав користування майном, зокрема земельними ділянками. Уточнено умови виникнення й припинення прав користування земельною ділянкою як об’єкта нематеріальних активів. Обґрунтовано законодавчо-правове закріплення критеріїв визнання такого об’єкта і включення до складу нематеріальних активів, його оцінки та відображення на рахунках бухгалтерського обліку та у фінансовій звітності.

  8. У процесі дослідження було уточнено процес планування аудиту нематеріальних активів. Розроблено план та програму перевірки цього об’єкта для підприємств харчової промисловості, в яких деталізовано аудиторські процедури, необхідні для перевірки нематеріальних активів. Уточнено методику аудиту нематеріальних активів для підприємств харчової промисловості та запропоновано комплекс робочої документації аудитора.

  9. Інтенсивний розвиток комп'ютерної техніки дав відповідний поштовх започаткуванню, а відтак вдосконаленню методів аудиту в комп'ютерному середовищі. Досліджено програмне забезпечення контролю (ПЗК), яке складається з комп'ютерних програм, що використовують аудитори як частину процедур перевірки, які обробляють дані контрольних тестів системи обліку підприємства. Проведено аналіз варіантів програмного забезпечення аудиту нематеріальних активів. Виокремлено найбільш доцільні програмні продукти, що допомагають ефективніше здійснювати контроль внутрішньому аудитору, фінансовому директору, головному бухгалтеру та іншим працівникам, що мають відношення до вивчення і контролю за здійсненням операцій з обліку нематеріальних активів. Обґрунтовано необхідність та можливість використання для аудиту нематеріальних активів таких програм, як ; ; «AuditXP». Деталізовано етапи проведення аудиту нематеріальних активів з використанням наведеного програмного забезпечення. Подано перелік робочих документів для перевірки нематеріальних активів в умовах комп’ютеризованого середовища.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Бразілій Н.М. Розвиток та становлення інтелектуальної власності у вітчизняній практиці // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – № 184. – С. 414 – 423 (0,41 д. а.).

  2. Бразілій Н. М. Проблеми обліку нематеріальних активів у вітчизняній практиці // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Черкаси: ЧДТУ, 2005. Вип.13 – С. 197 – 202 (0,41 д. а.).

  3. Бразілій Н.М. Сучасний стан обліку нематеріальних активів // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – № 206. – С. 560 – 568 (0,37 д. а.).

  4. Бразілій Н. М. Особливості вартісної оцінки нематеріальних активів у бухгалтерському обліку // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Черкаси: ЧДТУ, 2006. Вип.14 – С. 180 – 186 (0,66 д. а.).

  5. Бразілій Н. М. Документальне оформлення наявності і руху нематеріальних активів // Вісник Сумського державного університету. Серія: Економіка. Суми: СумДУ, 2006. №1 – С. 148 – 154 (0,39 д. а.).

  6. Бразілій Н. М. Особливості амортизації нематеріальних активів // Зб. наук. праць Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. Кіровоград: КНТУ, 2006. № 9 – С. 105 – 115 (0,68 д. а.).

  7. Бразілій Н. М., Лисенко Н.М. Проблемні питання обліку права постійного користування земельною ділянкою // Наук. вісник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка: Економіка і регіон. Полтава: ПолНТУ, 2006. № 2 (9) – С.91 – 94 (0,35 д. а.; особисто автора 0,24 д. а.). Зокрема автором було здійснено аналіз критеріїв визнання прав користування майном та надано пропозиції щодо розмежування в обліку земельних ділянок як об’єкта основних засобів та прав користування земельною ділянкою як об’єкта нематеріальних активів.

  1. Бразілій Н. М. Особливості методики проведення аудиту нематеріальних активів на підприємствах України // Зб. наук. праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Черкаси: ЧДТУ, 2006. Вип.16 – С. 169 – 177 (0,9 д. а.).

  2. Бразілій Н. М. Облік створення нематеріальних активів // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. праць. Т.18. – Суми: УАБСНБУ, 2006.–С.354-359 (0,31 д. а.).

та в інших виданнях:

  1. Бразілій Н. М. Облік нематеріальних активів // Матеріали ІІІ-ї міжнародної науково-практичної конференції „Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю” 5 – 7 жовтня 2005 р.– Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 64 – 67 (0,13 д. а.).

  2. Бразілій Н. М. Необхідність оцінки інтелектуальної власності в Україні // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Наука та інновації 2005” 17 31 жовтня 2005 р. – Т. 7. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.65 – 67 (0,1 д. а.).

  3. Бразілій Н.М. «Ноу-хау» як нематеріальний актив // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти” 16 – 17 травня 2006 р. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006. – Ч. 1. С.184 – 187 (0,11 д. а.).

  4. Бразілій Н. М. Авторські та суміжні права як об’єкт бухгалтерського обліку // Тези доповідей Міжнародної наукової конференції „Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні” 16 – 17 березня 2006 р. – К.: КНЕУ, 2006. – С.40 – 44 (0,22 д. а.).

  5. Бразілій Н. М. Особливості обліку прав використання торговельних марок // Матеріали VІІ науково-практичної конференції „Наукове забезпечення процесів реформування економічних відносин в умовах ринкової економіки” 19 – 21 квітня 2006 р. – Сімферополь: КІБ, 2006. – С.22 – 25 (0,12 д. а.).

  6. Бразілій Н. М. Окремі аспекти обліку прав користування об’єктами нерухомості // Матеріали ІV Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України” 19 – 20 квітня 2006 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С.90 – 92 (0,11 д. а.).

  7. Бразілій Н. М., Коваленко О.В. Особливості переоцінки нематеріальних активів в сучасних умовах господарювання // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків” 18 – 20 жовтня 2006р. – Черкаси: ЧБІ, 2006. – С.58 – 60 (0,07 д. а.; особисто автора 0,05 д. а.), зокрема, автором проведено аналіз процесу переоцінки нематеріальних активів в Україні.

  8. Бразілій Н. М. Необхідність процесу автоматизації обліку нематеріальних активів // Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції „Теорія і практика сучасної економіки” жовтень, 2006 р. – Черкаси: ЧДТУ, 2006 р. – С.107 – 109 (0,11 д. а.).

  9. Бразілій Н. М. Проблемні питання амортизації гудвілу // Матеріали ІV міжнародної науково-практичної конференції „Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю” 11-13 квітня 2007 р.– Черкаси: ЧДТУ, 2007. – С.16 – 18 (0,1 д. а.).