Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Федькевич Наталія Василівна. Облік і аудит операцій з експорту та імпорту за договорами купівлі-продажу : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Федькевич Н.В. Облік і аудит операцій з експорту та імпорту за договорами купівлі-продажу. – Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних, практичних та методичних аспектів обліку і аудиту операцій з експорту та імпорту за договорами купівлі-продажу.

На базі порівняльного аналізу тенденцій розвитку міжнародної торгівлі та зовнішньої торгівлі України, окреслено коло напрямків розвитку, що є актуальними для нашої країни. Стверджено, що умови зовнішньоекономічного торговельного контракту відіграють значну роль у регулюванні прав та обов’язків сторін і є невід’ємною частиною облікової інформації.

Надано пропозиції щодо удосконалення системи обліку операцій з експорту та імпорту товарів, які знаходяться за митними межами України. Удосконалена методика обліку операцій з імпорту та експорту товарів, за якими не передбачається перетину митних кордонів України. Запропоновано нові організаційні підходи до формування в комп’ютерному середовищі інформації про зовнішньоторговельні операції з урахуванням суттєвих умов договорів.

Визначено сутність аудиту операцій з експорту та імпорту за договорами купівлі-продажу. Запропоновані план, програма та робочі документи для проведення аудиту операцій з експорту та імпорту. Розроблені критерії оцінки виконання зобов’язань за зовнішньоторговельними договорами купівлі-продажу товарів для аудиторських послуг з надання впевненості.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, яке полягає в удосконаленні методики та організації обліку та аудиту операцій з експорту та імпорту.

Основні наукові та практичні результати роботи полягають у такому:

1. За результатами дослідження розкриті тенденції розвитку зовнішньоекономічних торгових відносин в Україні, у порівнянні з тенденціями розвитку міжнародної торгівлі. Виявлені тенденції дають змогу окреслити коло напрямів розвитку, що є актуальними на даний час: розвиток ринку послуг, інтеграція до Євросоюзу при підтриманні торгових зв’язків з основним партнером - Російською Федерацією. Така позиція свідчить про те, що при проведенні зовнішньоекономічних операцій потребуються глибокі знання в галузі торговельного права країн Європи як для керівництва підприємств, так і для бухгалтерів й аудиторів.

2. Визначено та розкрито законодавчі умови та договірні передумови проведення зовнішньоекономічних операцій. На порядок проведення господарських операцій між контрагентами з різних країн впливають договірні (контрактні) умови, національного законодавства кожної із сторін, норми міжнародних конвенцій, міжнародні комерційні звичаї та правила. Зовнішньоекономічний торговельний контракт відіграє значну роль у регулюванні прав і обов’язків сторін, і разом з тим сам є предметом нормативної регламентації.

3. Для створення передумов правильного визнання та відображення в обліку операцій з послугами у сфері зовнішньоекономічної діяльності та удосконаленню методики і організації системи внутрішнього контролю зазначених операцій, уточнено визначення поняття «експорт (імпорт) послуг» та запропоновано доповнити ним Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

4. На підставі аналізу науково-теоретичних положень щодо розмежування ринку товарів та ринку послуг запропоновано класифікацію послуг з урахуванням особливостей відображення зовнішньоторговельних операцій в обліку, що створює передумови для правильного визнання та відображення в обліку операцій з послугами.

5. Встановлено існування розбіжності в управлінні та контролі за товарно-матеріальними цінностями в залежності від країни їх зберігання (на митній території України і за її межами). Запропоновано схему обліку імпортних товарів, які знаходяться за митними межами України, на субрахунку другого порядку 286 «Товари за кордоном». Уточнено назву субрахунку 281, а саме: «Товари на складах України», та характеристику субрахунку, на якому пропонується обліковувати товарні запаси, що знаходяться в межах України за місцями їх зберігання. Застосування зазначених пропозицій дозволить коректно та правильно систематизувати інформацію про операції з товарами, які знаходяться за межами України.

6. Для обліку операцій з експорту та імпорту товарів, які знаходяться за митними межами України, запропоновано ввести субрахунки другого та третього порядків для узагальнення та систематизації відповідної інформації про доходи та витрати. Використання цих субрахунків дозволить проводити оперативний аналіз операцій з експорту товарів, які знаходилися за митними межами України. Окреслена методика дозволяє створити передумови для формування деталізованого та прозорого обліку, при мінімальних витратах підвищити цінність облікової інформації про здійснення таких операцій, забезпечити можливість проведення внутрішнього та зовнішнього контролю за їх виконанням.

7. Дослідження методики обліку операцій з експорту та імпорту послуг за кожною із груп запропонованої класифікації послуг дало можливість виявити взаємозв’язок методів визнання доходів при проведенні операцій з експорту послуг для кожної з класифікаційних груп, для операцій з імпорту послуг - особливості відображення в бухгалтерському обліку, що стосуються їх розподілу за елементами витрат. На підставі аналізу існуючої системи нарахування основних податків виявлено застосування формального підходу до оподаткування операцій з послугами у зовнішньоекономічній сфері. З метою спрощення відображення в обліку та проведення аудиту зовнішньоекономічних операцій, які передбачають надання послуг, запропоновано внести зміни до Закону України «Про податок на додану вартість»: доповнити поняттям «послуги», удосконалити визначення «супутні послуги».

8. Запропоновано комплексний підхід до формування повної та адекватної інформації про операцій з експорту та імпорту в комп’ютерних системах бухгалтерського обліку: врахування всіх суттєвих договірних умов та даних документів про хід їх виконання. Вказаний підхід доцільно втілити в модулі “Облік операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності та контроль за їх проведенням”. Це надасть можливість керівництву підприємств отримувати повну, об’єктивну та своєчасну інформацію про хід виконання укладених договорів при мінімізації витрат робочого часу, а для бухгалтерів автоматизувати процес групування даних з дебіторської заборгованості та розрахунку резерву сумнівних боргів.

9. Аналіз нормативно-законодавчих актів та спеціальної літератури дозволив визначити сутність аудиту операцій з експорту та імпорту за договорами купівлі-продажу, яка полягає у поєднанні аудиту операційного та аудиту адміністративного. Виходячи з державного підходу, це дасть можливість оцінити ефективність здійснення зовнішньоторговельних операцій не тільки у ретроспективі, але й провести аналіз управлінських рішень, буде сприяти підвищенню ефективності діяльності підприємства та економіки в цілому. Дослідження складових аудиторського ризику для торговельних операцій, які проводяться на зовнішніх ринках, показали, що для властивого ризику притаманний високий рівень ризику, а ризик контролю можна визначити як такий, що не може мати низький рівень. Встановлено, що рівень суттєвості для вказаних операцій має прийматися на найнижчому рівні.

10. Дослідження організаційних аспектів проведення фінансового аудиту дали змогу удосконалити організаційні підходи до розрахунку ризику невиявлення шляхом застосування числових значень до суб’єктивних оцінок аудиторського ризику та його компонентів. Такий підхід дає можливість в автоматизованому режимі проводити розрахунки ризику невиявлення за спрощеною системою, надавати інформацію про рівень кількості свідоцтв. Запропонована модель автоматизації дасть змогу аудиторам зменшити час на проведення розрахунків ризику невиявлення, підвищити якість перевірок за рахунок дотримання методики проведення аудиту.

11. Виходячи із сутності аудиту операцій з експорту та імпорту за договорами купівлі-продажу, розроблений план та програма для такої перевірки. Для проведення аудиту виконання договорів на експорт та імпорт удосконалено форми робочих документів, які дозволяють оцінити виконання договірних зобов’язань як власних, так і контрагента, надати своєчасні рекомендації керівництву підприємства щодо необхідності внесення коригувань при проведені зовнішньоторговельних операцій. Застосування вказаних форм робочих документів надасть можливість уніфікувати процес проведення аудиту вказаних операцій, зменшити витрати робочого часу аудиторів для підготовки та проведення перевірок разом з тим підвищити якість перевірок.

12. З метою оцінки виконання зобов’язань за зовнішньоекономічними договорами купівлі-продажу товарів при наданні аудиторських послуг з надання впевненості використовувати як критерії такі показники: кількість днів (Квик.зоб.), що залишилась до виконання зобов’язань перед споживачем товарів, які імпортуються; відхилення фактичної вартості імпортного товару від контрактної (Кфакт. варт.); упущена вигода (Куп. виг.). Застосування зазначених критеріїв дозволить оцінити ступінь виконання договірних відносин та ефективність дій суб’єкта господарювання щодо виконання договірних зобов’язань, зменшити та компенсувати можливі втрати. Для аудиторів це має методичне значне, так як надає змогу якісно та у короткий строк вирішувати новий блок завдань.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Федькевич Н.В. Експорт товарів та застосування нульової ставки по податку на додану вартість.// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 188: в 4 т. том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.181-188 (0,4 д.а.).

  2. Федькевич Н.В. Договірна документація як складова частина облікової інформації про операції у зовнішньоекономічної діяльності.// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 195: в 4 т. том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.712-720 (0,4 д.а.)

  3. Федькевич Н.В. Облік імпортних операцій.// Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. - №3 (33). – С.223-234 (0,9 д.а.).

  4. Федькевич Н.В. Облік зовнішньоекономічних операцій при проведенні зустрічної торгівлі.// Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. - №4 (34). – С.189-198 (0,9 д.а.).

  5. Федькевич Н.В. Автоматизація обліку зовнішньоекономічних операцій.// Вісник Національного банку України - 2006.- №5 – С.45-48 (0,4 д.а.).

  1. Федькевич Н.В. Особливості проведення аудиторських послуг стосовно оцінки виконання зобов’язань за договорами на імпорт товарів // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. - №3 (41). – С.122-129 (0,6 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Федькевич Н.В. До питання про істотні умови договорів на проведення аудиту.// Незалежний аудит в Україні та міжнародний дослід. Збірник тез і текстів доповідей на міжнародній науково-практичній конференції з аудиту. – К.: ІВЦ Держкомстату України, 2003. - С.40-44 (0,2 д.а.).

  2. Федькевич Н.В. Деякі аспекти визначення доходів від здійснення експортних операцій.// Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Науковий потенціал світу – 2005». Том 8. – Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С.62-65 (0,2 д.а.).

  3. Федькевич Н.В. О применении нулевой ставки НДС при осуществлении экспортных операций.// Криминалистика и судебная экспертиза: Междуведомственный научно-методический сборник. Вып. 51 / отв. Ред. А.М. Пасенюк. – К.: Министерство юстиции Украины, 2003 - С.179-183 (0,3 д.а.).