Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Шульга Наталія Віталіївна. Облік і аудит розрахунків з оплати праці та аналіз ефективності використання трудових ресурсів : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Шульга Н. В. Облік і аудит розрахунків з оплати праці та аналіз ефективності використання трудових ресурсів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ «Київський національний університет імені Вадима Гетьмана». – Київ, 2008.

У дисертації обґрунтовано рекомендації щодо вдосконалення методично-організаційних засад і практики обліку й аудиту розрахунків з оплати праці та аналізу ефективності використання трудових ресурсів. Висвітлено сутність категорії «розрахунки з оплати праці» як об’єкта обліку, аудиту, аналізу. Проаналізовано та уточнено сучасну структуру фонду оплати праці. Розкрито організаційний механізм оплати праці, визначено вплив державного і договірного регулювання в ньому й вибору форм та систем оплати і стимулювання праці на організацію й облік розрахунків з оплати праці.

Проаналізовано діючі положення методики й організації обліку розрахунків з оплати праці, витрат на оплату праці та розроблено підходи до їх удосконалення відповідно до уточнених норм П(С)БО, вимог переходу на МСФЗ, змін трудового й податкового законодавства, практики здійснення виплат працівникам на досліджуваних підприємствах. Охарактеризовано основні напрями підвищення ефективності надання послуг зовнішнього аудиту та розроблено організаційно-методичні підходи до внутрішнього аудиту розрахунків з оплати праці. Розвинуто технологію комплексного аналізу ефективності використання трудових ресурсів підприємств автотранспорту, в основу якої покладено розрахунок системи натуральних, трудових і вдосконалених вартісних показників ефективності.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нові підходи до вирішення наукового завдання з удосконалення обліку та аудиту розрахунків з оплати праці й аналізу ефективності використання трудових ресурсів АТП відповідно до вимог П(С)БО, міжнародної практики та вітчизняного законодавства. Проведене дослідження дало змогу сформулювати низку теоретичних, методичних та практичних висновків, що відображають досягнення визначеної мети і вирішення поставлених завдань.

1. Обліково-аналітична категорія «розрахунки з оплати праці» відображає зобов’язання роботодавця здійснити оплату, надати винагороду за найману працю згідно з відповідними правовідносинами та з урахуванням норм чинного податкового, соціального й пенсійного законодавства і включає розрахунки із заробітної плати за трудовим договором, розрахунки щодо винагороди за цивільно-правовими договорами та авторських гонорарів.

2. Виділені в системі функціонування АТП України рівні регулювання оплати праці в сукупності визначають основу організаційного механізму розрахунків з оплати праці. Проблеми, що склались у сфері державного й договірного регулювання оплати праці, справляють негативний вплив на достовірне й своєчасне формування облікових даних і потребують вирішення, насамперед через прийняття нового Трудового кодексу та реформування системи оподаткування фонду оплати праці.

3. Процес формування звітної інформації про розрахунки з оплати праці залежить від стану нормування праці, застосовуваних систем оплати та стимулювання праці й інших елементів загального механізму організації оплати праці на окремому підприємстві. З метою його вдосконалення напрацьовано рекомендації щодо нормування й стимулювання праці в АТП та впровадження оптимальної системи оплати праці водіїв.

4. Окремі положення Інструкції зі статистики заробітної плати щодо структури ФОП, а також чинного законодавства з оподаткування доходів фізичних осіб дискусійні. Для оптимізації застосування механізмів оподаткування й розрахунків з оплати праці та з позицій правильності формування в обліку інформації про відповідні витрати сформульовано певні їх уточнення та здійснено узгодження найтиповіших виплат досліджуваних підприємств, що входять до ФОП, з метою оподаткування ПДФО.

5. Удосконалення методики та організації обліку розрахунків з оплати праці передбачає їх узгодження з нормами П(С)БО 26 «Виплати працівникам», трудового й податкового законодавства та міжнародною практикою формування звітної інформації про поточні, довгострокові виплати працівникам і їх забезпечення. Кожна із категорій виплат має специфічні характеристики, що потребує різного порядку їх визнання, оцінки й обліку в системі запропонованих рахунків і субрахунків синтетичного та аналітичного обліку.

6. Для сприяння стандартизації обліку розрахунків з оплати праці відповідно до МСФЗ, слід уточнити порядок визнання й оцінки зобов’язань за окремими виплатами працівникам та інші термінологічні й змістовні положення деяких П(С)БО, що сприятиме адекватності їх відображення у Балансі за статтями «Поточні зобов’язання за виплатами працівникам» і «Довгострокові зобов’язання за виплатами працівникам», у Звіті про фінансові результати за елементом витрат «Витрати на виплати працівникам» та розробленій формі розділу Приміток до річної фінансової звітності «Виплати працівникам».

7. Організаційні аспекти процесу формування звітної інформації про розрахунки з оплати праці потребують їх узгодженості з сучасними вимогами стосовно документального оформлення обліку робочого часу та контролю точності розрахунку окремих виплат працівникам, для чого розроблено практичні рекомендації щодо використання й документування гнучкого режиму робочого часу, форму Акта виконаних робіт за строковим трудовим договором, удосконалену типову форму наказу про надання відпустки та розрахункової відомості.

8. З метою побудови цілісної системи управління витратами на оплату праці в АТП уточнено їх наукову класифікацію, що покладена в основу розробленої системи рахунків аналітичного обліку, запропоновано бази розподілу витрат на оплату праці окремих категорій загальновиробничого персоналу в зв’язку з виконанням їхньої трудової функції, визначено перспективність і узагальнено теоретичні підходи до бюджетування витрат на оплату праці.

9. Удосконалення зовнішнього аудиту виплат працівникам полягає в напрацюванні й уточненні його окремих організаційно-методичних аспектів, основними з яких є посилення значення функції інтерпретації та оцінки політики підприємства щодо виплат працівникам, відбір прийнятних аудиторських процедур та стандартизація робочих документів аудитора. З цією метою розроблено план і програму аудиторської перевірки, методику оцінки меж суттєвості помилок та аудиторського ризику, запропоновано робочі документи постійного і поточного файла аудитора, уточнено послідовність виконання аудиторських процедур та визначено ефективний підхід до аудиту виплат працівникам в умовах КІС.

10. Одним із напрямів роботи відділу внутрішнього аудиту виділено аудит виплат працівникам. Він поєднує фінансові перевірки й аудит ефективності та виконання інших завдань згідно з потребами керівництва, що покладено в основу формування його методичних аспектів. Відповідно до сформульованої мети і завдань виділено об’єкти внутрішнього аудиту виплат працівникам за функціями управління витратами на оплату праці, що обумовлено необхідністю підготовки інформаційних матеріалів для практичної їх реалізації з особливою його роллю у забезпеченні належного рівня соціально-психологічного клімату в колективі.

11. Сучасні проблеми в сфері підвищення продуктивності праці потребують застосування комплексного системного підходу до аналізу й контролю ефективності використання трудових ресурсів, який передбачає дослідження системи вдосконалених взаємопов’язаних кількісних і вартісних показників їх раціонального використання, вивчення впливу основних чинників на рівень продуктивності праці, виявлення резервів її підвищення та своєчасного управління нею через відстеження коефіцієнта співвідношення заробітної плати й продуктивності праці працівників.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Шульга Н. В. Сутність оплати праці, її форми і системи / Н. В. Шульга // Проблеми формування ринкової економіки : міжвід. наук. збірник / відп. ред. О. О. Бєляєв. – К. : КНЕУ, 2002. – Вип. 10. – С. 73–77 (0,23 друк. арк.).

2. Шульга Н. В. Особливості обліку віртуальних зарплатних проектів / Н. В. Шульга // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць : в 6 т. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2006. – Вип. 213 : – Т. ІV. – C. 1022–1028 (0,3 друк. арк.).

3. Шульга Н. В. Правила, механізм і порядок бухгалтерського обліку індексації заробітної плати / Н. В. Шульга // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць / відп. ред. А. М. Мороз. – К. : КНЕУ, 2006. – Вип. 8. – С. 290–295 (0,33 друк. арк.).

4. Шульга Н. В. Місце аналізу ефективності використання трудових ресурсів у дослідженні проблеми продуктивності праці / Н. В. Шульга // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць : в 3 т. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2006. – Вип. 220. – Т. І. – С. 262–269 (0,37 друк. арк.).

5. Шульга Н. В. Аналіз ефективності використання трудових ресурсів у системі управління діяльністю автотранспортних підприємств / Н. В. Шульга // Наукові записки : зб. наук. праць кафедри економ. аналізу ТНЕУ. – Тернопіль : ТНЕУ, 2006. – Вип. 16. – С. 293–294 (0,15 друк. арк.).

6. Шульга Н. Аудит розрахунків з оплати праці та інших виплат працівникам: вимоги до організації та методичні аспекти / Олена Петрик, Наталія Шульга // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 12. – С. 47–54 (0,7 друк. арк., особисто автора – 0,4 друк. арк.; розроблено й обґрунтовано основні напрями вдосконалення організаційно-методичних аспектів аудиту розрахунків з оплати праці в сучасних умовах).

В інших виданнях:

7. Шульга Н. В. Облік заробітної плати та зобов’язань по заробітній платі / Н. В. Шульга // Наука і освіта '2003 : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2003. – Т. 25. Економіка. – С. 84–85 (0,1 друк. арк.).

8. Шульга Н. В. Особливості організації і методики аудиту малих підприємств / Н. В. Шульга // Перспективи розвитку малого та середнього бізнесу в Україні : тези і матеріали міжвуз. наук.-практ. конф. 25-26 березня 2004 р. / відп. ред. І. Б. Зазуляк. – Херсон : Олді-плюс, 2004. – С. 191–195 (0,2 друк. арк.).

9. Шульга Н. В. Нарахування відпускних: моменти підвищеної уваги бухгалтерів / Н. В. Шульга // Wyksgta cenie i nayka beg Granic – '2005 : мaterialy ІІ Miedgynar. nayk.-prakt. konf. – Przemysl : Sp.Z.o.o. «Nauka i studia», 2005. – T. 6. – Ekonomizne nayki. – C. 63–66 (0,2 друк. арк.).

10. Шульга Н. В. Індексація заробітної плати: порядок відображення в бухгалтерському обліку / Н. В. Шульга // Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні : тези доповідей Міжнар. наук. конф. 16-17 березня 2006 р. / відп. за вип. В. Г. Лінник. – К. : КНЕУ, 2006. – С. 469–473 (0,3 друк. арк.).

11. Шульга Н. В. Облік оплати праці на підприємстві: опосередкований вплив на доходну частину бюджету держави / Н. В. Шульга // Міжнародні тенденції розвитку бухгалтерського обліку і аудиту та перспективи для України : тези доповідей на міжнар. наук.-практ. конф. 19 травня 2006 р. – К. : КНЕУ, 2006. – С. 129–130 (0,1 друк.арк.).

12. Шульга Н. В. Особливості аудиту розрахунків з оплати праці на малих підприємствах / Н. В. Шульга // Забезпечення ресурсами малого і середнього бізнесу в Україні : тези і матеріали міжвуз. наук.-практ. конф. 21-22 березня 2006 р. / відп. ред. І. Б. Зазуляк. – Херсон : ВАТ «Херсонська міська друкарня», 2006. – С.36–42 (0,28 друк. арк.).

13. Шульга Н. В. Зовнішній аудит розрахунків з оплати праці: організаційні та методичні аспекти / Н. В. Шульга // Обліково-аналітичні системи: глобальний і національний аспекти : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. 16-17 травня 2006 р. – Полтава : РВЦ ПУСКУ, 2006. – Ч. 2. – С.134–136 (0,1 друк. арк.).

14. Шульга Н. Облік розрахунків з оплати праці на автотранспортних підприємствах: основні організаційні та методичні аспекти / Олена Петрик, Наталія Шульга // Автопрофі Бухгалтер. – 2006. – № 11. – С. 45–49 (0,55 друк. арк., особисто автора – 0,3 друк. арк.; проаналізовано методику обліку розрахунків з оплати праці на автотранспортних підприємствах та визначено підходи до її вдосконалення).