Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Вацик Наталія Іванівна. "Облік і контроль госпрозрахункової діяльності закладів вищої освіти" : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Вацик Н.І. Облік і контроль госпрозрахункової діяльності закладів вищої освіти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит (за видами економічної діяльності).

У дисертаційному дослідженні обґрунтовано необхідність нових підходів щодо методики обліку і контролю госпрозрахункової діяльності закладів вищої освіти. Як відомо, госпрозрахунковій діяльності належить 2/3 у формуванні спеціального фонду кошторису вузів. У відповідь на це з’являються нові вимоги до системи бухгалтерського обліку. Дане дослідження містить розроблені практичні рекомендації щодо вдосконалення методики обліку найважливіших видів госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів державної форми власності.

Добре налагоджена система обліку є хорошою базою для здійснення контролю, що в єдності забезпечують ефективне управління госпрозрахунковою діяльністю вузу. Тому, у роботі подано рекомендації щодо вдосконалення методики внутрішнього контролю та розширення меж його дії.

У дисертаційному дослідженні здійснено теоретичне узагальнення і надані практичні рекомендації щодо удосконалення системи обліку та контролю госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів з метою ефективного управління цією діяльністю. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і завдань дослідження, а також дають змогу зробити наступні узагальнюючі висновки:

  1. Вищі навчальні заклади, функціонуючи в умовах ринкової економіки, виступають виробниками та постачальниками науково-технічної продукції, нематеріальних активів, платних послуг, базуючись на засадах господарського розрахунку. У відповідь на це з’являються нові вимоги до системи бухгалтерського обліку, яка б надавала повну та неупереджену інформацію про діяльність вищого навчального закладу, про стан його справ не лише для зовнішніх користувачів, але й для управлінського персоналу. Тому, враховуючи цю важливу потребу, у дисертації розглянуто концептуальні засади організації бухгалтерського обліку госпрозрахункової діяльності у вищих навчальних закладах.

  1. На вимогу виконання принципів бухгалтерського обліку: історичної (фактичної) собівартості, нарахування та відповідності доходів і витрат слід вести облік процесу здійснення кожного виду госпрозрахункової діяльності вищого навчального закладу. В існуючій практиці ведення обліку існує лише факт нарахування та одержання коштів за платні послуги. Для вдосконалення діючої системи обліку у ВНЗ існує необхідність відкриття рахунків 26 «Госпрозрахункова діяльність» та 45 «Результат здійснення госпрозрахункової діяльності» з метою забезпечення управлінського персоналу вузу повною, достовірною та об’єктивною інформацією про собівартість наданих платних освітніх послуг, виконаних науково-дослідних робіт, створених нематеріальних активів та інших видів платних послуг, а також фінансового результату їх надання.

  2. Дисертаційна робота містить методику обліку основних видів госпрозрахункової діяльності, зокрема: платних освітніх послуг, науково-дослідних робіт та наукових послуг, створення нематеріальних активів, виробничої діяльності, житлово-побутових послуг, послуг з оренди приміщень, та інших. Розроблено формули обрахунку собівартості та фінансових результатів. Подано схеми синтетичного обліку витрат та кореспонденцію рахунків за операціями з приводу здійснення найважливіших видів госпрозрахункової діяльності.

  3. Для підвищення точності обрахунку собівартості наданих послуг та виготовленої продукції у дисертаційному дослідженні подано практичні рекомендації щодо вдосконалення методики обліку і розподілу непрямих витрат, оскільки це дозволить ефективніше виявляти ці витрати за місцями їх виникнення та відповідно впливати на їх зниження. Її зміст полягає у рівномірному розподілі всіх накладних витрат між державним забезпеченням та госпрозрахунковою діяльністю. Накладані витрати, що припадають розподілу між складовими госпрозрахункової діяльності в кінці звітного періоду (місяця, кварталу), логічно розподіляти пропорційно до частки кожного виду послуги чи виду діяльності у формуванні спеціального фонду згідно кошторису ВНЗ. Для відображення непрямих витрат у дисертації розроблено накопичувальну відомість обліку та розподілу непрямих витрат.

  4. Ефективна система обліку немислима без добре налагодженої документації. Тому, з метою вдосконалення документального оформлення витрат для здійснення госпрозрахункової діяльності, у дисертації логічно подано удосконалені форми існуючих документів та запропоновано нові первинні і зведенні документи, а саме: картка аналітичного обліку витрат, звітна калькуляція, нагромаджувальні відомості по рахунках 26, 826 та відомість розподілу непрямих витрат по рахунку 826, котрі дозволять апарату управління вищого навчального закладу мати в наявності оперативну облікову інформацію про витрати на кожен вид послуг та продукції. Подано схеми документообігів кожного виду госпрозрахункової діяльності.

  5. Рентабельне функціонування вищого навчального закладу в сучасних умовах господарювання немислиме без добре налагодженої системи управління, а останнє, у свою чергу, вимагає існування системи внутрішнього контролю. Утім, здійснення контролю для успішного управління вузом передбачає не тільки пошук помилок, випадків шахрайства та зловживань, а також запобігання умов, які викликали протизаконні дії; критичний аналіз усіх видів госпрозрахункової діяльності з метою дослідження ефективності їх здійснення; представлення вищому керівництву повної та достовірної інформації про стан справ для прийняття ефективних управлінських рішень.

  6. Система внутрішнього контролю вимагає відповідної структурної організації, тому й доведено необхідність створення відділу прогнозування і контролю, визначено його основні завдання, структурну підпорядкованість керівнику вищого навчального закладу та повну незалежність від інших структурних підрозділів, зокрема бухгалтерії. Працівники даного відділу, внутрішні контролери, – це експерти в галузі адміністрування знаходять шляхи вдосконалення діяльності системи і виконання процедур, у своїй роботі ідентифікують порушення базових принципів управління.

  7. Суттєво змінюється мета системи внутрішнього контролю у порівнянні з командно-адміністративною економікою, на перший план виходить надання допомоги для ефективного управління в умовах високої конкуренції на ринку освітніх послуг та покращення економічної ситуації у навчальному закладі; контроль, поряд з плануванням, обліком та аналізом є необхідною складовою успішного управління вузом та охоплює не лише господарські факти, що відображені в обліку, але діяльність всіх структурних підрозділів, посадових осіб, та процеси, що відбуваються у навчальному закладі.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Вацик Н. І. Вища освіта України в контексті Болонського процесу // Вісник Львівської державної фінансової академії: збірник наукових статей. Економічні науки / Головний редактор Буряк П.Ю. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2006. – № 10 – С.418 - 424.

  2. Вацик Н. Необхідність і зміст контролю при здійсненні госпрозрахункової діяльності вищими навчальними закладами // Галицький економічний вісник. – 2006.– № 3. – С. 154 – 159.

  3. Вацик Н.І. Госпрозрахункова діяльність вищих навчальних закладів: необхідність вдосконалення методики її обліку // Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні. Науковий збірник (Формування ринкової економіки в Україні. – Спецвип.15 (частина 2)) / За ред. В.Є.Швеця.-Львів: Інтереко, 2005. – С.290-294.

  4. Вацик Н.І. До питання про фінансування закладів вищої освіти // Галицький економічний вісник. – 2004.– № 3. – С. 72 – 78.

  5. Вацик Н.І. Ефективність системи вищої освіти та її внесок в економічне зростання суспільства // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 195: В 4т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.521-528.

  6. Вацик Н.І. Особливості організації обліку госпрозрахункової діяльності закладів вищої освіти та її нормативне забезпечення // Галицький економічний вісник. – 2004.– № 2. – С. 99 – 104.

В інших наукових виданнях

  1. Вацик Н. Економічний механізм системи вищої освіти // Матеріали восьмої наукової конференції Тернопільського державного технічного університету ім.І.Пулюя (Тернопіль, 11-12 травня 2004р.). – Тернопіль: ТДТУ, 2004. – С.214

  2. Вацик Н. Особливості оподаткування доходів від здійснення госпрозрахункової діяльності ВНЗ // Матеріали десятої наукової конференції Тернопільського державного технічного університету ім.І.Пулюя (Тернопіль, 17-18 травня 2006р.). – Тернопіль: ТДТУ, 2006. – С.228

  3. Вацик Н.І. Болонський процес: за і проти // Тези доповідей ІV міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспіратів та молодих вчених. Частина 1. / Відп. ред. З.В. Гуцайлюк. – Тернопіль, 2006. – С.14 - 16.

  4. Вацик Н.І. Контроль як необхідна складова управління госпрозрахунковою діяльністю вищого навчального закладу // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Сучасний стан та проблеми інноваційного розвитку держави». Тези доп. (6 – 7 жовт. 2006 р.) / Відп. ред. М.І. Карлін. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. – С. 94 – 97.

  5. Вацик Н.І. Концептуальні засади організації госпрозрахункової діяльності вищих навчальних закладів // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, Львів, 21-22 жовтня 2005р. – Львів: ЛНУ ім.І.Франка, 2005. – С.51-53.

  6. Вацик Н.І. Організація обліку платних послуг у вищих навчальних закладах // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (27 – 28 травня 2004р) “Облік, аналіз і аудит у сучасному бізнесі”. – Львів: ПП «Компакт-ЛВ», 2004. – С. 54 - 57.

  7. Вацик Н.І. Організація та управління фінансами вищої школи // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання».Тези доповідей. (3-5 червня 2005р.) / Відп. ред. Р.А. Слав’юк. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Л.Українки, 2005. – С.712-714.

  8. Вацик Н.І. Роль освіти в економічному зростання суспільства // Тези доповідей. ХІІ Всеукраїнська науково-методична конференція «Проблеми економічної кібернетики». 3-5 жовтня 2007р. м. Львів, 2007 – С.165-166.