Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Височан Олег Степанович. Облік і контроль грошових коштів та їх еквівалентів: теорія, методика, організація : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Височан О.С. Облік і контроль грошових коштів та їх еквівалентів: теорія, методика, організація. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз і аудит (за видами економічної діяльності). – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України, Київ, 2009.

Дисертаційна робота містить теоретичне та практичне обґрунтування, а також рекомендації щодо удосконалення теорії, методики, організації обліку і контролю грошових коштів та їх еквівалентів. Конкретизовано економіко-правову сутність і визначення грошових коштів та їх еквівалентів. Удосконалено класифікацію грошових коштів та їх еквівалентів з метою структурування інформаційних потоків у системі обліку та контролю. Уточнено місце, значення та зміст окремих етапів та процесів у системі обліку і контролю грошових коштів та їх еквівалентів. Удосконалено порядок обліку грошових коштів та їх еквівалентів. Автором запропоновано методику заповнення звіту про рух грошових коштів. Запропоновано модель контролю за станом ведення бухгалтерського обліку, розвинуто модель зміни підсистеми обліку грошових коштів та їх еквівалентів у результаті здійснення контрольних процедур. На підставі споживчих характеристик сформовано модель оцінки якості інформації про наявність і рух грошових коштів та їх еквівалентів.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та подано нові підходи до вирішення наукового завдання щодо удосконалення методики, організації обліку і контролю грошових коштів та їх еквівалентів на підприємстві.

Проведені в дисертаційній роботі дослідження дають змогу зробити такі загальні висновки:

1. Значне поширення електронних грошей зумовлює не лише появу нового законного платіжного інструменту, а й виділення окремої їхньої функції – інформаційної. Існують різновиди банківських рахунків, кошти на яких не можуть бути зараховані до категорії грошових: строкові депозитні; рахунки, на які накладено арешт тощо. Ці чинники спричиняють деформацію економіко-правової сутності та необхідність уточнити визначення поняття “грошові кошти”, яке вживається у вітчизняних П(С)БО. У зв’язку з цим вважаємо за доцільне трактувати грошові кошти як готівку в касі, електронні гроші, залишки коштів на поточних та інших рахунках у банках, які можуть бути використані господарюючим суб’єктом упродовж будь-якого моменту часу для розрахунків під час здійснення господарських операцій.

2. Задля узагальнення їхніх загальноприйнятих ознак декомпозиції грошових коштів запропонована удосконалена класифікація для потреб управління грошовими коштами загалом та обліку, аналізу, контролю. У ній виділено такі ознаки: 1) обмеженість у напрямах використання (грошові кошти без обмежень у напрямах використання, грошові кошти з обмеженнями у напрямах використання); 2) місце зберігання (грошові кошти: у касі підприємства (установи, організації), на рахунках у банку, на мікропроцесорі смарт-карток або карток зі збережуваною вартістю, у пам’яті ЕОМ на жорстких дисках). Класифікація грошових коштів за наведеними ознаками має важливе значення для аналізу фінансового стану підприємства, здійснення інвентаризації та максимально раціонального відображення грошових коштів на рахунках бухгалтерського обліку. Як базова для обліку еквівалентів грошових коштів нами пропонується ознака початкового визнання та подальшої їхньої оцінки. Згідно з цією ознакою еквіваленти грошових коштів можна класифікувати так: еквіваленти грошових коштів, початково визнані за справедливою вартістю; еквіваленти грошових коштів, утримувані до погашення; еквіваленти грошових коштів у вигляді позик і дебіторської заборгованості; еквіваленти грошових коштів для можливого продажу. Для здійснення інвентаризації важливим є також поділ еквівалентів грошових коштів на еквіваленти грошових коштів у формі цінних паперів та еквіваленти грошових коштів у формі іншій, ніж цінні папери.

3. Необхідно розмежовувати облік і контроль як різні функції управління, кожна з яких має конкретні завдання, методи і прийоми, та контроль як окрему функцію бухгалтерського обліку, що реалізується з використанням бухгалтерських методів та прийомів. Структура інформаційної системи обліку розглядається як сукупність процесів, які забезпечують її роботу (здійснення господарської операції; вимірювання результатів; документальне оформлення; заповнення регістрів; формування звітності; прийняття рішення), а також етапів бухгалтерського обліку та контролю грошових коштів та їх еквівалентів (спостереження; вимірювання; реєстрація і зберігання; групування; узагальнення; підтримка). Ця система повинна максимально повно охоплювати такі основні функції: організаційну; кількісного відображення та якісної характеристики; контрольну; забезпечувальну; зворотного зв’язку; аналітичну та рекомендаційну.

4. З метою підвищення корисності облікової інформації для управління ліквідністю, підприємствам необхідно розмежовувати активи у депозитах, що визнаються як грошові кошти (депозити до запитання), еквіваленти грошових коштів (строкові депозити на термін до 3 місяців), поточні фінансові інвестиції (строкові депозити на термін від 3 до 12 місяців) та довгострокові фінансові інвестиції (строкові депозити на термін від 12 місяців). Компенсаційні залишки на рахунках в банку необхідно відображати на рахунках інших оборотних або необоротних активів залежно від терміну дії відповідної угоди з банком, який здійснює обслуговування. Для обліку коштів на акредитивному рахунку варто використовувати довільний рахунок 378 „Розрахунки по відкритому акредитиву”, одночасно відображаючи їх за балансом на рахунку 05 “Гарантії та забезпечення надані” (для безвідкличного акредитива). Відкличний акредитив необхідно відображати на рахунках обліку грошових коштів (313 “Інші рахунки в банку в національній валюті” або 314 “Інші рахунки в банку в іноземній валюті”).

5. З метою підвищення зрозумілості, уникнення зайвих арифметичних дій, максимізації достовірності даних, їхньої точності та оперативності, а також для забезпечення можливості постійного контролю у дисертаційному дослідженні запропоновано методику заповнення звіту про рух грошових коштів. На відміну від існуючих, вона ґрунтується на постійному оперативному збиранні даних для складання звітної форми і полягає у тому, що бухгалтер, сформувавши проведення під час або безпосередньо після здійснення конкретної господарської операції, одночасно виконує необхідні коригування та виділяє суми, які в кінці періоду переноситимуться до звіту про рух грошових коштів.

6. Запропоновано використання моделі контролю за станом ведення бухгалтерського обліку, яка полягає у розподілі конкретних процедур між видами контролю з відповідністю до етапів облікового процесу. Це уможливить комплексне дослідження ефективності функціонування системи бухгалтерського обліку. У цій моделі середовище контролю облікового процесу розділене на шість основних етапів контролю. Для кожної стадії характерні особливі методи та прийоми перевірки. На кожному з цих етапів необхідний як початковий і наступний, так і оперативний контроль, які в сукупності формують 18 секторів контролю з притаманними їм завданнями та об’єктами.

7. Цикл контролю пропонуємо розділяти на три основні етапи. Під час підготовчого відбувається первинне нагромадження ресурсів, необхідних для ефективності контрольних процедур. На етапі власне контролю здійснюються необхідні процедури для досягнення цілей, окреслених на попередньому етапі. Після закінчення безпосереднього контролю розпочинається етап модифікації об’єкта контролю, тобто приведення його у стан, що відповідає наперед встановленим параметрам. Цей етап поділяється на два підетапи: докритичний та інерційний. Оптимізація останніх сприяє удосконаленню обліково-контрольної функції управління грошовими коштами та їх еквівалентами.

8. Сформована модель для оцінки якості інформації про наявність і рух грошових коштів та їх еквівалентів, яку бухгалтерська служба передає користувачу. Модель ґрунтується на оцінці споживчих характеристик якості інформації і реалізована на ВАТ “Дрогобицький завод автомобільних кранів” та ВАТ ШП “Світанок”. Основною перевагою її використання є можливість встановлення конкретних значень якості інформації, генерованої на виході обліковою системою, та виявлення резервів для її підвищення у майбутньому.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Корягін М.В., Височан О.С. Звіт про рух грошових коштів: вітчизняний та міжнародний підходи // Проблеми економіки та управління. – 2003. – № 484. – С.104–109. (0,46 / 0,23 д.а.).

  2. Корягін М.В., Височан О.С. Методика відображення окремих господарських операцій у Звіті про рух грошових коштів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2003. – № 9. – С.6–17. (1,27 / 0,64 д.а.).

  3. Корягін М.В., Височан О.С. Взаємозв’язок Звіту про рух грошових коштів з іншими формами звітності та типологія помилок при його складанні // Бухгалтерський облік і аудит. – 2004. – № 2. – С.31–37. (0,67 / 0,34 д.а.).

  4. Височан О.С. Облік руху грошових коштів як інформаційна база системи аналізу ліквідності підприємства // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. – 2004. – № 17. – С.192–97. (0,45 д.а.).

  5. Височан О.С. Оптимізація середнього залишку грошових коштів на підприємстві // Проблеми економіки та управління. – 2004. – № 507. – С.117–122. (0,50 д.а.).

  6. Височан О.С. Наукові підходи до визначення понять “гроші” та “гро-шові кошти” // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. – 2005. – № 18. – С.27–33. (0,65 д.а.).

  7. Корягін М.В., Височан О.С. Актуальні питання визнання та обліку еквівалентів грошових коштів в Україні // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – № 2. – С.27–34. (0,72 / 0,36 д.а.).

  8. Височан О.С. Міжнародний досвід побудови ефективної системи внутрішнього контролю за грошовими коштами на підприємстві // Логістика. Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – 2006. – № 552. – С.350–358. (0,64 д.а.).

  9. Височан О.С., Осідач О.О. Управлінська звітність про наявність і рух грошових коштів та їхніх еквівалентів // Менеджмент та підприємництво в Україні: Етапи становлення та проблеми розвитку. – 2006. – № 570. – С.13–19.

  1. Корягін М.В., Височан О.С. Місце еквівалентів грошових коштів у загальній структурі фінансових активів підприємства // Менеджмент та підприємництво в Україні: Етапи становлення та проблеми розвитку. – 2007. – № 577. – С.175–184. (0,57 / 0,29 д.а.).

  2. Корягін М.В., Височан О.С. Сегментація процесу контролю за наявністю і рухом грошових коштів та їх еквівалентів // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Економіка”. – 2007. – Спецвипуск № 22. Частина 2. – С.169–175. (0,77 / 0,39 д.а.).

  3. Височан О.С. Формування моделі активного контролю та її реалізація на ділянці обліку грошових коштів і їх еквівалентів // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – № 2. – С.50–56. (0,88 д.а.).

Публікації в інших виданнях:

  1. Височан О.С. Інформація про рух грошових коштів як основа прийняття управлінського рішення // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління. Матеріали ІІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених (24–27 березня 2004 р., м. Київ). – К.: Книга Пам’яті України, 2004. – С.26–27. (0,17 д.а.).

  2. Височан О.С. Переваги і недоліки різних методів заповнення Звіту про рух грошових коштів // Розвиток підприємницької діяльності в Україні: історія та сьогодення. Матеріали ІІ Міжнародної наукової конференції, м. Тернопіль, 10–11 червня 2004 р. – Тернопіль, 2004. – С.19–20. (0,08 д.а.).

  3. Корягін М.В., Височан О.С. Еквіваленти грошових коштів: бухгал-терський облік та оцінка // Теорія і практика бухгалтерського обліку та аудиту: сучасний стан та напрями удосконалення. Матеріали наук.-практ. конференції (26–27 листопада 2004 р.) – Львів, 2004. – С.115–125. (0,55 / 0,28 д.а.).

  4. Височан О.С. Значення та завдання обліку грошових коштів на під-приємстві // Економічний і соціальний розвиток України у ХХІ столітті: націо-нальна ідентичність та тенденції глобалізації. Збірник тез доповідей Другої міжнар. наук.-практ. конференції молодих вчених (Тернопіль, 24–25 лютого 2005 р.). Частина 2. – Тернопіль: Економічна думка. – С.347–349. (0,1 д.а.).

  5. Височан О.С. Мета складання та користувачі звіту про рух грошових коштів // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть. Матеріали ІІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених: м. Тернопіль, 15 квітня 2005 р. – Тернопіль, 2005. – С.138–139. (0,05 д.а.).

  6. Височан О.С. Законодавчо-нормативне регулювання готівкового та безготівкового грошового обігу в Україні // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Том IV. – С.59–62. (0,15 д.а.).

  7. Височан О.С. Місце бюджету грошових коштів у системі бюджетування промислового підприємства // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: Наукові праці ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції 12 травня 2005 р. у ХЕУ. [У 2-х частинах]. Ч.1. – Чернівці: Букрек, 2005. – С.41–43. (0,15 д.а.).

  8. Корягін М.В., Височан О.С. Класифікація грошових коштів // Материалы IV международной научной конференции “Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции”. – Житомир–Краматорск: ЧП „Рута”, 2005. – С.146–152. (0,4 / 0,2 д.а.).

  9. Височан О.С. Критерії віднесення активів до категорії еквівалентів грошових коштів // Економіка і ринок: облік, аналіз і контроль. Науковий журнал ТДЕУ: Випуск 13. За ред. д.е.н., проф. І.Д. Фаріона / Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми та перспективи розвитку обліку, аналізу, контролю та аудиту у сфері надання послуг”, 15–16 грудня 2005 р. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – С.187–190. (0,14 д.а.).

  10. Височан О.С. Управлінська звітність про рух грошових коштів та їх еквівалентів // Збірник матеріалів міжвузівської науково-технічної конференції науково-педагогічних працівників. – Львів: Ліга-Прес, 2006. – С.48 (0,13 д.а.).

Навчальні посібники:

  1. Бухгалтерський облік: Навч. посібник / Г.О. Партин, А.Г. Загородній, М.В. Корягін, Р.Л. Хом’як, О.С. Височан, В.І. Воськало. – Серія “Дистанційне навчання”. – № 26. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. – 248 с. (18,1 / 3,62 д.а.).

  2. Інформаційні системи та технології в обліку: Навч. посібник / В.Д. Шквір, А.Г. Загородній, О.С. Височан – 2-ге вид., зі змінами і доп. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2005. – 376 с. (27,5 / 9,17 д.а.).

  3. Партин Г.О., Загородній А.Г., Корягін М.В., Височан О.С., Пилипен-ко Л.М., Янковська Л.А. Теорія бухгалтерського обліку: Навч. посібник. – Львів: “Магнолія плюс”, 2006. – 240 с. (12,43 / 2,07 д.а.).

  4. Шквір В.Д., Загородній А.Г., Височан О.С. Інформаційні системи та технології в обліку: Практикум. – К.: Знання, 2006. – 429 с. – (Вища освіта ХХІ століття) (25,11 / 8,37 д.а.).