Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Жук Володимир Володимирович. Облік і контроль основних засобів (на прикладі державних підприємств в галузі культури України) : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Жук В.В. Облік і контроль основних засобів (на прикладі державних підприємств в галузі культури України).-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. – Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних та практичних питань удосконалення методичних, організаційних і правових засад організації бухгалтерського обліку та контролю основних засобів на державних підприємствах галузі культури.

У роботі досліджено сутність категорії «основні засоби» та розроблено класифікацію основних засобів для галузі культури. Запропоновано періодизацію розвитку законодавства з обліку основних засобів в Україні та досліджений сучасний стан нормативно-правової бази з обліку основних засобів галузі культури. Вивчені питання обліку капітальних трансфертів державними підприємствами та контролю за їх використанням. Внесено пропозиції з оптимізації облікової політики підприємствами галузі. Досліджено процеси індексації, переоцінки та зменшення корисності основних засобів, проблеми їх застосування та шляхи впровадження. Подано пропозиції щодо вдосконалення амортизаційної політики підприємств.

Обґрунтовано необхідність закріплення в законодавстві вимоги про відображення використаних капітальних трансфертів у складі необоротних активів підприємства. Внесено пропозиції щодо проведення інвентаризації обєктів права державної власності державними органами управління.

У дисертації теоретично узагальнено та подано нове вирішення наукового завдання, яке полягає в розробці науково-методичних і практичних рекомендацій щодо обліку й контролю основних засобів для державних підприємств галузі культури. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети і дають можливість зробити такі висновки та внести пропозиції:

1. Дослідження історії становлення та розвитку категорії «основні засоби» є необхідним етапом у процесі розуміння сутності активів підприємства. Доведено, що категорії «основні засоби» та «основні фонди» не є тотожними, оскільки категорія «основні фонди» є вартісною категорією, що відображує суму витрачених грошових коштів, а категорія «основні засоби» – це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, для здійснення соціально-культурних функцій, тобто є речовим вираженням того, на що були використані кошти.

2. В результаті проведеного аналізу нормативно-правового забезпечення обліку основних засобів в Україні розроблено його періодизацію за історичними етапами, кожний з яких мав свої особливості та формувався під впливом відповідних економічних чинників. Прийняття Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» створило правову основу регламентації бухгалтерського обліку основних засобів, наближену до вимог міжнародних стандартів. Здійснений порівняльний аналіз структури і змісту цих документів виявив як позитивні сторони, так і недоліки.

3. Нормативно-правова база на державних підприємствах галузі культури потребує вдосконалення. У зв’язку з цим запропоновано розробку підзаконних нормативних актів, галузевих інструкцій, методичних рекомендацій, що мають забезпечити облік специфічних основних засобів (музейні предмети, сценічно-постановочні засоби, фільмофонд, музичні інструменти тощо).

4. Сучасний стан забезпечення державних підприємств галузі культури (на прикладі національних театрів) основними засобами свідчить про низький рівень технічного оснащення, значний моральний знос наявного обладнання, залежність від державної підтримки, що надається у вигляді капітальних трансфертів. У зв’язку з цим в дослідженні особливу увагу приділено організації обліку капітальних трансфертів та контролю за їх використанням.

5. Відсутність єдиних методологічних засад класифікації основних засобів у галузі культури призводить до неузгодженості, втрати цілісності та неможливості порівняння відображених у бухгалтерському обліку основних засобів галузі культури. Для вирішення цих питань запропоновано єдину класифікацію основних засобів для галузі, головний принцип побудови якої полягає у відповідності до групування встановленого чинним законодавством та деталізації через створення підгруп.

6. Аналіз організації облікової політики основних засобів на державних підприємствах галузі культури дав змогу виявити багато недоліків. З метою уникнення їх запропоновано вдосконалити прийоми та способи, за допомогою яких в обліку відображується стан підприємства та факти його господарської діяльності через вдосконалення:

форм первинних документів, порядку присвоєння інвентарного номера;

бухгалтерських записів при відображенні операцій з придбання основних засобів за рахунок бюджетних асигнувань, безоплатного отримання основних засобів, списання основних засобів;

наказу про облікову політику.

8. Встановлення справедливої вартості основних засобів має важливе значення для забезпечення реальності балансу підприємства, його відповідності умовам господарювання. У звязку з цим досліджені процеси індексації, переоцінки та зменшення корисності основних засобів, відображення особливостей та проблем застосування кожного з них, а також запропонована методика розрахунку суми втрат від зменшення корисності основних засобів для сценічно-постановочних засобів.

9. З метою приведення амортизаційної політики державних підприємств у галузі культури відповідно до вимог ринкової економіки в дисертації запропоновано й обґрунтовано напрями вдосконалення:

методики встановлення ліквідаційної вартості основних засобів (доведено неефективність її встановлення на рівні 0, проаналізовано доцільність застосування інших методів);

методики встановлення строку корисного використання основних засобів (запропоновано перелік методів розрахунку строку корисного використання, проаналізовано недоліки кожного з них);

вибору методів амортизації (доведено неефективність застосування «податкового» методу, і доцільність використання адекватного методу амортизації певних груп основних засобів, що використовуються в галузі);

методики амортизації сценічно-постановочних засобів як специфічної частини основних засобів.

10. Порівняльний аналіз структури і змісту законодавства України з бухгалтерського обліку основних засобів та податкового законодавства України з обліку основних фондів дав змогу виявити значні розбіжності між ними, що має негативний вплив як на облік основних засобів, так і на облік фінансових результатів, які отримують внаслідок їх використання. Запропоновано здійснити реформацію податкового законодавства та забезпечити відображення господарських операцій з основними засобами з метою їх оподаткування відповідно до вимог бухгалтерського обліку.

11. Застосування контролюючими органами традиційних форм контролю (ревізія та перевірка) має поєднуватися з проведенням цими органами аудиту.

12. Дослідження показало, що до 10% капітальних трансфертів, які отримують підприємства галузі за КЕКВ 2410 «Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» в подальшому відносяться на збільшення первісної вартості основних засобів, 90% – до складу витрат звітного періоду. У дисертації подано пропозиції щодо закріплення в законодавстві вимог до відображення використаних капітальних трансфертів у складі необоротних активів підприємства.

13. Інвентаризація державного майна має велике значення для забезпечення його збереження та ефективності використання. Для забезпечення ефективності цього процесу на загальнодержавному рівні запропоновано здійснення інвентаризації об’єктів права державної власності державними органами управління через створення реєстрів юридичних осіб, що належать до сфери управління цього органу, а також переліку наявного нерухомого державного майна (будівлі, земельні ділянки), яке перебуває на балансі таких юридичних осіб.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Жук В.В. Наукове обґрунтування ефективного методу нарахування амортизації для підприємств та організацій галузі культури // Фінанси, облік і аудит: Збірник наукових праць. – К.: КНЕУ. – 2004. – Вип.3. – С. 162 – 169 (0,7 д.а.).

2. Жук В.В. Амортизаційна політика підприємства // Збірник наукових праць Кіровоградського національного технічного університету. Економічні науки. – Кіровоград: КНТУ. – 2005. - Ч.2. – Вип. 7. – С. 310 – 320 (1,3 д.а.).

3. Жук В.В. Облік бюджетних трансфертів підприємствами галузі культури // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць. Вип.10 (53). – К., 2005. – С.116 –121 (1,2 д.а.).

В інших виданнях

Жук В.В. Проблеми бухгалтерського та податкового обліку бюджетних капітальних трансфертів на підприємствах галузі культури // Науковий збірник «Формування ринкової економіки в Україні» Львівського національного університету імені Івана Франка. – 2005. – Спецвипуск. 15. Ч. 2. – С. 330 – 336 (1,3 д.а.).