Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Пацула Ольга Ігорівна. Облік і контроль соціальних витрат підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Пацула О.І. Облік і контроль соціальних витрат підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2007.

У дисертаційній роботі здійснено науково-теоретичне дослідження сутності соціальних витрат підприємств різних галузей національної економіки, визначено концептуальні засади побудови системи їх обліку і контролю в сучасних умовах господарювання. Запропоновано визначення соціальних витрат підприємства, обґрунтовано необхідність їх поділу за джерелами фінансування, участю у створенні доданої вартості та обов’язковості здійснення. Розроблено загальну модель обліку соціальних витрат в єдиній системі управління ними з формулюванням нових підходів до їх обліку і контролю відповідно до участі у створенні доданої вартості. Подано рекомендації щодо введення змін до Плану рахунків, облікових регістрів та системи звітності підприємства. Розроблені пропозиції щодо удосконалення методичних підходів до контролю соціальних витрат, які базуються на обґрунтуванні доцільності та необхідності їх здійснення, враховуючи інтереси держави, власників та працівників у раціональному витрачанні коштів на соціальні потреби.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення й запропоновано нове вирішення актуального завдання щодо удосконалення методичних та практичних підходів обліку і контролю соціальних витрат підприємства. Це дало змогу сформулювати висновки теоретичного та практичного характеру відповідно до поставленої мети та завдань дослідження, а саме:

1. Запропоновано визначення категорії соціальних витрат як вибуття різних видів економічних ресурсів відповідно до законодавчих, соціально-економічних і морально-психологічних гарантій та спрямованих на задоволення потреб фізичних чи юридичних осіб. Такий комплексний підхід дозволяє виділити основні характеристики та визначити основні напрями здійснення соціальних витрат підприємства.

2. Набула подальшого розвитку класифікація соціальних витрат за наступними критеріями: за напрямами соціальної політики підприємства; за джерелами фінансування; за участю у створенні доданої вартості; за можливістю регулювання; за обов‘язковістю здійснення; за відношенням до підприємства. Така класифікація дозволить по-перше, систематизувати соціальні витрати, визначити їх роль у створенні доданої вартості новоствореного продукту, здійснювати процес їх оптимізації, визначити стратегію соціального розвитку підприємства на перспективу, побудувати надійну систему обліку та контролю і сприятиме прийняттю ефективних управлінських рішень.

3. Подано пропозиції щодо удосконалення процесу обліку соціальних витрат підприємства та його документального оформлення, а саме: запропоновано виплати працівникам, які включаються у фонд додаткової оплати праці підприємства та інші заохочувальні і компенсаційні виплати, відокремити від заробітної плати за окладами і тарифами, а елемент витрат, який сьогодні визначається як «Витрати на оплату праці» назвати «Витрати на виплати працівникам»; визначено зміни до рахунку 66 «Розрахунки за виплатами працівникам»; удосконалено форми платіжної відомості із зазначенням у ній інформації про ті виплати, що не включаються до фонду оплати праці та внесено додаткові реквізити до деяких форм документів, що формуються у програмі 1С: Бухгалтерія з типовою конфігурацією «Бухгалтерський облік для України», зокрема: а) у документ «Особова картка працівника» внесено додатковий реквізит, який показуватиме протягом якого терміну працівником сплачувалися страхові внески; б) у документ «Розрахунок середньої заробітної плати» внесено додатковий реквізит «Мінімальна заробітна плата», що дозволятиме врахувати розмір мінімальної заробітної плати на момент настання страхового випадку при розрахунку середньої заробітної плати.

4. Запропоновано відкривати аналітичний рахунок в межах субрахунку 443 «Прибуток, використаний у звітному періоді» для фінансування додаткових соціальних видатків з відповідною деталізацією за напрямами соціальної політики та розроблено форму відомості аналітичного обліку додаткових соціальних видатків для їх систематизації і узагальнення.

5. Запропоновано формувати забезпечення коштів для фінансування додаткових соціальних видатків на основі якого визначати загальний розмір їх фінансування, виходячи з фінансових можливостей підприємства та визначених соціальних потреб.

6. Надано пропозиції щодо удосконалення окремих форм звітності, зокрема, назву статті «Витрати на оплату праці» (Звіт про фінансові результати, рядок 240) та «Поточні зобов‘язання за розрахунками з оплати праці» (Баланс, рядок 580) пропонується замінити на «Витрати на виплати працівникам» і «Поточні зобов‘язання за розрахунками за виплатами працівникам» відповідно з розподілом останньої на: 580 «Поточні зобов‘язання за розрахунками з працівниками за окладами і тарифами»; 585 «Поточні зобов‘язання за розрахунками із соціальних виплат працівникам»; 586 «Поточні зобов‘язання за розрахунками за іншими виплатами працівникам».

Форми звітів, які подаються до органів державного соціального страхування запропоновано об’єднати в один і розроблено його форму. Запропоновано форму внутрішнього звіту підприємства – «Внутрішній звіт про соціальні витрати»

7. Розроблено загальну модель контролю соціальних витрат, згідно якої його пропонується здійснювати відповідно до часових форм контролю, а саме: попереднього, поточного та наступного. При цьому, основна увага приділяється попередньому контролю соціальних витрат, оскільки саме на цьому етапі приймаються рішення про доцільність і необхідність їх здійснення.

8. Розроблено форму контрольної картки здійснення соціальних витрат підприємства для потреб поточного контролю, застосування якої забезпечуватиме цільове використання коштів з визначенням відповідальних осіб за кожну статтю соціальних витрат.

9. Розроблено методику контролю соціальних витрат із використанням сучасних інформаційних технологій з метою скорочення затрат часу на його проведення, підвищення оперативності та ефективності його здійснення.

10. Набула подальшого розвитку методика оцінки ефективності системи внутрішнього контролю соціальних витрат, яка складається із трьох етапів, зокрема: загального дослідження системи внутрішнього контролю соціальних витрат і первинної оцінки загальних положень соціальної політики; підтвердження оцінки суттєвих елементів внутрішнього контролю; перевірки надійності програмного забезпечення контролю. Вважаємо, що такий підхід дасть можливість сконцентрувати увагу саме на тих ділянках, де ефективність контролю є низькою.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Пацула О. Витрати підприємства на підготовку і перепідготовку кадрів: деякі аспекти оподаткування // Науковий збірник „Обліково-аналітичні системи суб‘єктів господарської діяльності в Україні”. – 2005. – Спецвипуск 15 (частина 2). – С. 528 – 532.

  1. Пацула О. Облік і оподаткування витрат підприємства на медичне обслуговування і страхування працівників // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2005. - №3 (Спецвипуск). – С.127 – 132.

  2. Пацула О. До питання формування ресурсів пенсійного забезпечення // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ. – 2006. - № 6. – С. 75 – 80.

  3. Пацула О. Соціальні витрати підприємства та їхня класифікація // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2006. - №3. – С. 74 – 81.

  4. Пацула О. Аналіз соціальних витрат підприємства як передумова їх ефективного контролю // Вісник національного університету водного господарства та природокористування. – 2006. – Випуск 4 (36). – С. 341 – 347.

  5. Пацула О. Актуальні проблеми обліку і оподаткування витрат підприємств на благодійну діяльність // Збірник наукових праць Тернопільського національного економічного університету „Наукові записки”. – 2006. – Випуск 16. – С. 334 – 338.

  6. Пацула О. До питання запровадження і обліку єдиного соціального податку в Україні // Менеджмент та підприємство в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”. – 2007. - № 577. – С. 307 – 311.

У інших виданнях:

  1. Пацула О. Витрати підприємства на медичне обслуговування своїх працівників: облік і оподаткування // Міжнародна науково-практична конференція „Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції”. – К.: Київ. нац. торг. екон. ун-т, 2005 (Частина 1). – С. 30 – 33.

  2. Пацула О. Методика обліку єдиного соціального податку в Україні // Науково-практична конференція „Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства”. – Львів: Видавництво Національного університету „Львівська політехніка”, 2007. – С. 166 – 167.