Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Роздобудько Валерій Васильович. Облік і контроль використання матеріально-технічних ресурсів у автотранспортному виробництві з застосуванням ПЕОМ : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний торговельно-економічний ун-т. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Роздобудько В. В. Облік і контроль використання матеріально-технічних ресурсів у автотранспортному виробництві з застосуванням ПЕОМ. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2005.

В дисертації висвітлені питання удосконалення обліку та контролю операцій з матеріально-технічними ресурсами у автотранспортному виробництві.

Запропоновано інтегрування всіх видів обліку операцій з матеріально-технічними ресурсами в єдину систему. Розглянуті питання автоматизації облікових процедур на основі мережі АРМ спеціалістів, що передбачає побудову системи щоденного нормативного обліку та виявлення недокументованих відхилень. Розроблена типова модель стандарту контролю за витрачанням матеріально-технічних ресурсів автотранспортного підприємства та удосконалено методологію поточного (оперативно-технічного) контролю на автотранспортних підприємствах із застосуванням економіко-математичного моделювання.

Рекомендації та пропозиції, що містяться у дисертації сприятимуть підвищенню ролі обліку і контролю в ефективності здійснення транспортного процесу.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення та методологічні рекомендації щодо удосконалення обліку і контролю збереження і витрачання матеріально-технічних ресурсів, спрямовані на зростання ефективності вантажних перевезень, що залежить від раціонального використання цих ресурсів при забезпечені діяльності автотранспортних підприємств. За результатами проведеного дослідження можна зробити наступні висновки.

1. Підвищення ефективності діяльності автотранспортних підприємств в умовах ринку є одним з пріоритетних напрямків розвитку економіки України. Формування ринкового середовища та необхідність отримання прибутків нерозривно пов'язано з пошуком ефективних методів управління автотранспортним підприємством на основі удосконалення облікової інформації та адаптації існуючої системи обліку й контролю витрачання матеріально-технічних ресурсів до національних і міжнародних стандартів.

2. Обґрунтовано необхідність застосування нормативного методу обліку витрачання матеріально-технічних ресурсів за місцями виникнення і центрами відповідальності, адаптованого до техніко-організаційних особливостей діяльності автотранспортних підприємств.

3. Системний підхід до визначення й розмежування об’єктів матеріально-технічних ресурсів, цілісний їх вигляд та ієрархічну структуру, що дозволяє оперативно відображати в обліку інформацію про виникнення відхилень та прийняття управлінських рішень для попередження втрат у транспортному процесі, неможливий без наукового обгрунтованої класифікації матеріально-технічних ресурсів. У дисертації розроблена класифікація матеріально-технічних ресурсів в залежності від експлуатаційних потреб рухомого складу автотранспортного підприємства – на основні та допоміжні ресурси.

4. Уперше запропонована типова номенклатура центрів відповідальності та перелік показників, які забезпечать користувачів всіх рівнів необхідною обліково-економічною інформацією для здійснення облікових та контрольних процедур з формування та витрачання матеріально-технічних ресурсів

5. Запропонований адаптований до комплексної безперервної технології нормативний метод щоденного обліку матеріально-технічних ресурсів за місцями використання і центрами відповідальності, відповідно до розроблених блок-схем, алгоритмів, що дозволяє виявляти перевитрати ресурсів і попереджувати їх виникнення.

6. Запропонований облік витрачання матеріально-технічних ресурсів на основі інтегрування всіх видів господарського обліку з використанням новітніх інформаційних технологій. Розроблено пропозиції щодо створення інтегрованої інформаційної системи баз даних в єдину мережу АРМ автотранспортного підприємства. При цьому інформація для управління видається ПЕОМ користувачам за рангами керівництва, через спеціалізовані АРМ бухгалтера, головного інженера, працівників технічного, диспетчерського, шиноремонтного та інших відділів автотранспортного підприємства. За умови використання інтегрованої бази даних підвищується оперативність інформації в управлінні матеріально-технічними ресурсами в транспортному процесі та підвищується ефективність їх використання.

7. Удосконалено оперативно-технічний облік роботи автомобілів, окремих агрегатів, автошин відповідно до техніко-експлуатаційних показників роботи транспортних засобів, що дозволяє щоденно проводити профілактичні ремонти та сприяє ефективному використання матеріально-технічних ресурсів у транспортному процесі.

8. З метою ліквідації недоліків у функціонуванні контролю операцій з матеріально-технічними ресурсами удосконалено його організацію відповідно до центрів відповідальності за місцями прийняття рішень, що дозволяє вживати профілактичні заходи щодо попередження різного роду понаднормативних витрат та втрат.

9. Розроблено рекомендації з організації внутрішньогосподарського оперативного контролю витрачання матеріально-технічних ресурсів на основі використання ПЕОМ для вчасного виявлення і попередження негативних явищ при експлуатації рухомого складу в процесі виконання транспортної роботи, попередження аварій, пошкодження агрегатів, автошин тощо.

10. Дістав подальшого розвитку оперативно-технічний контроль в єдиній мережі АРМ автотранспортного підприємства, що передбачає застосування економіко-математичного моделювання для виявлення недокументованих відхилень від норм і приймати оперативні коригуючі рішення щодо їх попередження за техніко-експлуатаційними факторами, що впливають на роботу автомобілів.

Викладені рекомендації і пропозиції складені за результатами дисертаційного дослідження, мають наукову новизну і практичну спрямованість, пройшли апробацію на автотранспортних підприємствах України і отримали позитивну оцінку.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

1. Роздобудько В.В. Облік і контроль паливно-мастильних матеріалів на автотранспортних підприємствах // Збірник наукових праць КНТЕУ. Економіка і підприємництво: стан та перспективи. К.: 2004.- 297 с., С. 259-267 (0,5 д.а).

2. Роздобудько В.В. Облік автомобільних шин на автотранспортних підприємствах з використанням ПЕОМ // Бухгалтерський облік і аудит. - 2004.- № 3.- С.34-38 (0,4 д.а.).

3. Роздобудько В.В. Нормативне витрачання пального автотранспортними підприємствами України: проблеми обліку та формування норм // Вісник НУВГП. Економіка. Ч. 2.- Рівне: 2004, - 319 с., С. 249 –254 (0,33 д.а.).

4. Білуха М.Т., Роздобудько В.В. Інтегровані бази даних в АРМ з обліку матеріально-технічних ресурсів // Бухгалтерський облік і аудит.- 2005. - № 3. – С.55-59 (0,48 д.а).

5. Роздобудько В.В. Формування електронного документообороту в системі АРМів з обліку матеріально-технічних ресурсів на автотранспорті // Науковий збірник. Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарської діяльності в Україні. Спецвипуск 15. Ч.2. - Львів: 2005.- 764 с., С. 686-691 (0,45 д.а).

В інших виданнях:

6. Роздобудько В.В. Організація інтегрованої обробки економічної інформації з обліку матеріально-технічних ресурсів з використанням ПЕОМ // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Управлінські та технологічні аспекти розвитку підприємств харчування та торгівлі”. - Харків: ХДУХТ, 2003. - 645 с. – С. 363-365 (0,15 д.а.).

7. Роздобудько В.В. Удосконалення класифікації матеріально-технічних ресурсів на автотранспортних підприємствах // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції “Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції”. - К.: КНТЕУ, 2005. - 182 с. – С. 58-61 (0,1 д.а.).

8. Роздобудько В.В. Економічна сутність матеріально-технічних ресурсів АТП // Збірник доповідей міжнародного форуму молодих вчених “Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”.- Харків: ХНТУСГ, 2005.- C. 257 (0,04 д.а.)