Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Лиско Оксана Володимирівна. Облік і контроль використання матеріально-технічних ресурсів у капітальному будівництві : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Лиско О.В. Облік і контроль використання матеріально-технічних ресурсів у капітальному будівництві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2006.

У дисертації розкрито питання удосконалення обліку і контролю операцій із матеріально-технічними ресурсами у капітальному будівництві.

Досліджено розвиток будівельної галузі, облік і контроль операцій з матеріально-технічними ресурсами. Розроблено класифікацію матеріально-технічних ресурсів за технологічною і обліковою ознаками, що забезпечить потребу в матеріалах за обсягом і часом виконання будівельно-монтажних робіт. Проаналізовано та критично оцінено організацію і методологію обліку і контролю операцій із матеріально-технічними ресурсами та їх відповідність сучасним потребам управління.

Обґрунтовано необхідність застосування в обліку на підприємствах капітального будівництва принципів логістики матеріальних потоків. Запропоновано методичні принципи складання номенклатури-цінника на матеріально-технічні ресурси за єдиними обліковими цінами. Адаптовано до технології виконання будівельно-монтажних робіт оперативно-бухгалтерський (сальдовий) метод обліку матеріально-технічних ресурсів із застосуванням комп’ютерних технологій. Розроблено рекомендації щодо лімітування витрачання матеріалів у будівництві за нормативним методом обліку і календарними строками спорудження об’єктів, запропоновано лімітно-забірну карту, яка персоніфікує відповідальність за зберігання і цільове витрачання матеріально-технічних ресурсів у будівництві.

За результатами дослідження контролю операцій із матеріально-технічними ресурсами запропоновано модель стандарту контролю за постачанням, зберіганням і використанням матеріалів капітального будівництва, а також рекомендації з організації оперативного контролю постачання і використання матеріально-технічних ресурсів.

Рекомендації та пропозиції, що містяться у дисертації, сприятимуть підвищенню ролі обліку і контролю в управлінні матеріальними потоками в процесі виконання будівельно-монтажних робіт.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення та методологічні рекомендації щодо удосконалення обліку та контролю використання матеріально-технічних ресурсів, спрямовані на зниження собівартості будівельно-монтажних робіт, що залежить від раціонального використання цих ресурсів у системі забезпечення діяльності підприємств капітального будівництва.

За результатами проведеного дослідження можна зробити такі висновки.

1. Підвищення ефективності діяльності підприємств капітального будівництва в умовах ринку є одним із пріоритетних напрямів розвитку економіки України. Формування ринкового середовища та необхідність отримання прибутків нерозривно пов'язане з пошуком ефективних методів управління підприємствами капітального будівництва на основі удосконалення облікової інформації та адаптації існуючої системи обліку й контролю використання матеріально-технічних ресурсів до національних і міжнародних стандартів.

2. Розроблено галузеву класифікацію в плануванні, обліку і контролі зберігання та використання матеріально-технічних ресурсів на підприємствах капітального будівництва за технологічною ознакою, метою якої є відповідність матеріальних ресурсів вимогам технологічних процесів, що визначають потребу в матеріалах за обсягом і часом виконання будівельно-монтажних робіт.

3. Обґрунтовано необхідність застосування в обліку на підприємствах капітального будівництва принципів логістики матеріальних потоків, що дозволяє вести комплексний облік матеріальних потоків на підприємстві від складання замовлень на матеріали, їх надходження до використання на робочих місцях.

4. Запропоновано методичні принципи складання номенклатури-цінника на матеріально-технічні ресурси за єдиними обліковими цінами, що дозволить управляти ціноутворенням відповідно до проектно-кошторисних асигнувань на будівництво в умовах ринкових відносин.

5. Обґрунтовано необхідність застосування оперативно-бухгалтерського (сальдового) методу обліку матеріально-технічних ресурсів із застосуванням комп’ютерних технологій, адаптованого до технології виконання будівельно-монтажних робіт, який забезпечить інформацією на стадії підготовки та використання цих ресурсів у процесі спорудження об’єктів будівництва.

6. Удосконалено систему нормативного методу обліку використання матеріально-технічних ресурсів у процесі виконання будівельно-монтажних робіт, із застосуванням технічно-обґрунтованих норм, передбачених проектно-кошторисною документацією об’єктів будівництва. Запропоновано блок-схему визначення норми матеріально-технічних ресурсів і алгоритм документування відпуску матеріально-технічних ресурсів у системі автоматизованої обробки даних на ПЕОМ, що дозволить виявити непродуктивні витрати і втрати ресурсів, визначити причини та відповідальних за відхилення в режимі реального часу для оперативного прийняття управлінських рішень. Обґрунтовано застосування в обліку лімітно-забірних карт, на витрачання матеріалів як закритого, так і відкритого зберігання і разом із технологічними картами на спорудження конкретних об’єктів і картами комплектування конструкцій за логістикою матеріальних потоків у будівництві, що забезпечить ритмічність виконання будівельних робіт за строками, обсягами і якістю.

7. Для удосконалення контролю та підвищення його оперативності обґрунтовано його об’єкти, суб’єкти та методичні прийоми, пов’язані з надходженням, збереженням і використанням матеріально-технічних ресурсів. Запропоновано модель стандарту контролю операцій із матеріально-технічними ресурсами у будівництві, яка сприятиме раціональному управлінню матеріальними потоками, їх зберіганню і витрачанню у процесі виконання будівельно-монтажних робіт, попередженню втрат і запобіганню розкраданню матеріалів.

8. Розроблено рекомендації з організації оперативного контролю постачання і використання матеріально-технічних ресурсів у будівництві, що сприятиме попередженню і своєчасному виявленню можливих невиробничих втрат ресурсів, а також ритмічному забезпеченню технологічних потреб будівництва у матеріалах.

9. Запропоновано методику техніко-економічного контролю постачання і використання конструкцій, їх комплектності, що забезпечить регулярність їх надходження і використання у будівництві, попереджуватиме технологічні простої і некомплектні незавершені роботи.

Наведені рекомендації та пропозиції складені за результатами дисертаційного дослідження, мають наукову новизну та практичну спрямованість, пройшли апробацію на вітчизняних підприємствах капітального будівництва України і отримали позитивну оцінку.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Лиско О.В., Білуха М.Т. Логістика матеріальних потоків у будівництві, їх облік і контроль // Бухгалтерський облік і аудит. 2005. – № 3. – С. 29-34 (0,4 д.а.).

  2. Лиско О.В. Класифікація матеріально-технічних ресурсів капітального будівництва // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. Вип. 207: В 5 т. Т. ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 312с. — С. 526-537 (0,5 д.а.).

  3. Лиско О.В. Облік матеріальних ресурсів у будівництві та його удосконалення // Науковий вісник Державної академії статистики, обліку та аудиту: Зб. наук. праць. Вип. 10. — 2006. — № 1. — С. 44-49 (0,3 д.а.).

  4. Лиско О.В. Контроль витрачання матеріалів у капітальному будівництві // Вісник КНТЕУ. — 2006. – №3. — С. 67-74 (0,4 д.а.).

В інших виданнях:

  1. Лиско О.В. Удосконалення обліку і контролю матеріально-технічних ресурсів у будівництві // Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє: Матеріали науково-практичної конференції, Львів, 21-22 жовтня 2005р. – Львів: ЛНУ ім. Івана Франка, 2005. – 392с. - С. 201-203 (0,2 д.а.).

  2. Лиско О.В. Удосконалення форм обліку матеріально-технічних ресурсів капітального будівництва // „Розвиток наукових досліджень ґ2005”: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції, м. Полтава, 7-9 листопада 2005р.: - Полтава: Вид-во „ІнтерГрафіка”, 2005. – Т. 9. – 186с. - С. 177-179 (0,1 д.а.).

  3. Лиско О.В. Застосування АРМ на складах при сальдовому методі обліку матеріально-технічних ресурсів // Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні: Тези доповідей Міжнародної наукової конференції 16-17 березня 2006р. – К.: КНЕУ, 2006. – 496с. - С. 227-232 (0,3 д.а.).

  4. Лиско О.В. Місце і роль нормативного методу обліку використання матеріальних ресурсів в інформаційній системі підприємств капітального будівництва // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: Тези доповідей і виступів ІІІ Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених – Донецьк: ТОВ „Юго-Восток, Лтд”, 2006. – 376с. – С. 338-339 (0,1 д.а.).

  5. Лиско О.В. Облік і фінансовий контроль в логістиці матеріальних потоків у будівництві // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики / материалы VII научно-практической конференции. – Симферополь: КИБ, 2006. – 160с. – С. 16-18 (0,1 д.а.).

  6. Лиско О.В. Завдання фінансового контролю в управлінні матеріальними ресурсами та його удосконалення // Збірник тез доповідей науково-практичної конференції „Актуальні проблеми національно-державного відродження України” 27-28 квітня 2006р. – Коломия: КЕПК, 2006, - 73с. – С. 44-47 (0,3 д.а.).