Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Осмятченко Володимир Олександрович. Облік і контроль витрат та обсягів будівельно-монтажних робіт (на матеріалах закритого акціонерного товариства "Криворіжаглобуд") : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 248арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 190-202.



Анотація до роботи:

Осмятченко В.О. Облік і контроль витрат та обсягів будівельно-монтажних робіт (на матеріалах закритого акціонерного товариства «Криворіжаглобуд»). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

Дисертація присвячена актуальним проблемам удосконалення обліку і контролю витрат та обсягів будівельно-монтажних робіт.

Обґрунтовано удосконалення організації обліку витрат та обсягів будівельно-монтажних робіт за технічною номенклатурою об’єктів.

Удосконалено ряд документів, які рекомендуються використовувати на підприємстві, удосконалено аналітичну відомість обліку змінних загально-виробничих витрат, розроблено Відомість обліку витрат на усунення недоліків, зафіксованих замовником, в процесі виконання робіт (субрахунок 24.1 «Витрати на усунення недоробок»).

Рекомендовано внести зміни у перелік статей загальновиробничих витрат згідно галузевих особливостей будівництва в Криворізькому регіоні.

Запропоновано організаційну модель внутрішнього контролю витрат та обсягів будівельно-монтажних робіт.

В процесі дисертаційного дослідження здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано рішення наукового завдання, що полягає в розробці методичних і практичних рекомендацій, спрямованих на вдосконалення методики обліку і контрою витрат та обсягів будівельно-монтажних робіт.

Одержані результати дають змогу зробити певні висновки та внести пропозиції:

1. Визначені галузеві особливості будівельного виробництва розглянуті за такими напрямками: процес виробництва, проектування та визначення вартості об’єктів будівництва, продукція будівництва.

Організаційні напрямки обліку і контролю витрат та обсягів будівельно-монтажних робіт, як специфічної галузі, пов’язані з визначенням центрів відповідальності, місцях виникнення витрат та отриманням інформаційних потоків від структурних підрозділів в процесі контролю виконання обсягів будівельно-монтажних робіт.

Дослідження показало, що істотно відрізняється від інших галузей економіки України порядок групування витрат на виробництво, їх відображення в обліку, калькулювання собівартості будівництва, облік і контроль обсягів будівельно-монтажних робіт.

2. З метою підвищення оперативності отримання інформації про відхилення від норм матеріальних витрат по об’єктах будівництва рекомендується використовувати на підприємстві удосконалені форми документів: Комплектовочну карту, Повідомлення про зміни до норм по кожному об’єкту, Відомість зведеного аналітичного обліку при нормативному методі витрат на виконання будівельно-монтажних робіт, що створює умови для посилення контролю за витрачанням виробничих запасів з метою оптимізації витрат.

3. Для забезпечення можливості вибору об’єктів витрат щодо особливостей технології виробництва, рекомендується систематизована технічна номенклатура об’єктів, на основі якої розроблена система аналітичного і синтетичного обліку витрат та обсягів будівельно-монтажних робіт об’єктів типового проектування, об’єктів з різною черговістю здачі, за зазначеними видами робіт і будівельними контрактами з метою посилення аналітичної функції обліку.

4. Для забезпечення оперативного контролю змінних загальновиробничих витрат в дисертаційній роботі рекомендується використання удосконаленої Аналітичної відомості обліку змінних загальновиробничих витрат, як елементу нормативного обліку, що дає змогу в поточному та звітному періоді своєчасно надати інформацію про відхилення від норм для прийняття управлінських рішень.

5. З метою посилення контролю за станом витрат в дисертаційній роботі запропоновано витрати на перевезення працівників будівельної організації до місця роботи та у зворотному напрямку і витрати на спорудження та розбирання титульних і нетитульних будівель і споруд відображати прямим методом, виключивши їх з переліку загальновиробничих витрат.

6. Дослідження показало, що специфіка ЗАТ «Криворіжаглобуд» містить випадки допущеного браку в процесі будівництва об’єктів та необхідність його виправлення. В практиці будівельного виробництва часто ототожнюють виробничий брак та недоробки (не повністю виконані окремі ділянки обсягів робіт). Тому, виникає необхідність окремо відображати накопичення витрат на усунення недоліків, зафіксованих замовником. З метою своєчасного прийняття управлінських рішень щодо оптимізації витрат в роботі запропоновано використання розробленої Відомості обліку витрат на усунення недоліків, зафіксованих замовником, в процесі виконання робіт (субрахунок 24.1 «Витрати на усунення недоробок»), що сприятиме чіткому відокремленню витрат на виправлення браку та витрат на усунення недоліків, зафіксованих замовником.

7. Практика показала, що на підприємстві існуюча класифікація витрат за статтями калькуляції не досконала, тому для деталізації інформації та підвищення аналітичної і контрольної функції обліку витрат, по кожному об’єкту будівництва, рекомендовано використовувати удосконалену класифікацію витрат за статтями калькуляції.

8. Оскільки на ЗАТ «Криворіжаглобуд» (це холдингова компанія, яка включає вісім підрозділів) відсутня служба внутрішнього контролю то з метою підвищення його ефективності пропонується розроблена нами організаційна модель внутрішньогосподарського контролю на підприємстві, структура відділу внутрішнього контролю, Положення про відділ внутрішнього контролю та Посадова інструкція контролера.

9. В процесі дослідження визначено, що діюча система «1С: Підприємство 7.7» не задовольняє потребу внутрішніх користувачів щодо поточного обліку витрат, тому виникла необхідність її удосконалити шляхом розроблених робочого плану рахунків обліку виконання будівельно-монтажних робіт, моделі аналітичного обліку на рахунку 23 «Виробництво», моделі ієрархічної структури довідника «Види витрат», схеми елемента довідника «Номенклатура», а саме об’єктів типового проектування, об’єктів з різною черговістю здачі, за зазначеними видами робіт і будівельними контрактами, що дасть змогу оперативно отримати документи аналітичного і синтетичного обліку в межах програмного забезпечення по кожному об’єкту витрат.

10. Дослідження практичних аспектів обліку показали, що на підприємстві не достатньо оперативно надходить інформація від структурних підрозділів про обсяги виконання будівельно-монтажних робіт, що знижує контрольну функцію в поточному періоді за своєчасністю виконання виробничої програми. Тому в роботі рекомендовано методику контрольних процедур з використанням ЕОМ в процесі проведення комплексного аналізу виконання обсягів будівельно-монтажних робіт, що сприяє отриманню прогнозних даних та своєчасному виявленню причин, недоліків, винуватців, які впливають на процес виробництва.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Осмятченко В.О. Собівартість: основні джерела та фактори її зниження. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 149. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. С.59-62 (0,2 д.а.).

2. Турило А.М. Осмятченко В.О. Деякі аспекти впровадження інформаційних систем в бухгалтерський облік. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 166. -Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. С.149-156 (0,4 д.а.). (Особистий внесок здобувача: розроблено основні аспекти впровадження результатів дослідження по удосконаленню системи «1С: Бухгалтерія 7.7»-0,3 д.а.).

3. Осмятченко В.О. Облік витрат на виробництво будівельно-монтажних робіт за центрами відповідальності // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 193. Том 5. -Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. С.1412-1417 (0,3 д.а.).

4. Осмятченко В.О. Взаємозв’язок служби внутрішнього контролю з іншими службами та підрозділами будівельної організації // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 200. Том 4. -Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. С.1142-1149 (0,4 д.а.).

5. Осмятченко В.О. Основні напрямки організації контролю виконання будівельно-монтажних робіт // Економіка: проблеми теорії та практики; Збірник наукових праць. Випуск 208. Том 5. -Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. С.1162-1168 (04 д.а.).

В інших виданнях:

6. Новікова О.М., Осмятченко В.О. Практикум по 1С: бухгалтерії 7.7// Навчальний посібник (гриф МОН України від 27.05.2004р. №14/18.2-1120.). –Кривий Ріг: Мінерал, 2004. 205с. (Особистий внесок здобувача: розділи 1 (Перше знайомство), 2 (Інформаційна база), 4 (Довідники), 6 (План рахунків і субконто), 7 (Операції та проводки) виконувались повністю у теоретичному та практичному напрямках -5,0 д.а.).

7. Осмятченко В.О. Формування автоматизованого обліку витрат на виробництво. // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова 2002». Том 6. -Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. - С.20-22 (0,2 д.а.).

8. Осмятченко В.О. Окремі аспекти техніко-економічних факторів та резервів зниження собівартості; Проблеми адаптації обліку, статистики, аналізу та аудиту в Україні до міжнародних стандартів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної студентської конференції. –Київ: КНЕУ, 2002.- С. 64-65.(0,1 д.а.).

9. Осмятченко В.О. Облікова політика: роль та значення у формуванні витрат на виконання будівельно-монтажних робіт // Матеріали Всеукраїнської міжвузівської науково-практичної конференції. - Кривий Ріг: Мінерал, 2005. - С. 33-34 (0,1 д.а.).