Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Бузак Наталя Іванівна. Облік і контроль затрат на впровадження сучасних інформаційних технологій : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Бузак Н.І. Облік і контроль затрат на впровадження сучасних інформаційних технологій . – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Київський національний торговельно-економічний університет, Київ, 2008.

Дисертаційне дослідження присвячено розробці теоретичних, методичних і практичних питань обліку і контролю затрат на впровадження сучасних інформаційних технологій.

Обґрунтовано доцільність виокремлення інформаційних технологій як нового об’єкта обліку.

Розроблено модель внутрішньогосподарських взаємовідносин, побудованих на ринкових принципах, і визначено порядок формування трансфертної ціни на інформаційні технологій з метою удосконалення процесу фінансування ІТ-проектів.

Розроблено комплексну модель формування інформації про затрати на впровадження інформаційних технологій у системі управлінського обліку, яка дозволить розширити інформаційну базу для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Надано рекомендації щодо формування інформації на рахунках обліку, облікових регістрів та форм внутрішньої звітності про затрати на впровадження інформаційних технологій.

Розроблено пропозиції щодо удосконалення контролю за впровадженням інформаційних технологій, в основу яких покладено основні критичні фактори успіху проекту, а саме: час впровадження, затрати на впровадження і якість виконаних робіт.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з удосконалення обліку і контролю затрат на впровадження сучасних інформаційних технологій, що виявляється у таких результатах теоретичного і практичного характеру.

1. Обґрунтовано необхідність виділення «інформаційних технологій» в окремий об’єкт обліку. Визначено чинники, які обумовлюють об'єктивну необхідність виокремлення даного об’єкту в системі управління в цілому і бухгалтерського обліку, зокрема: суттєва відмінність від інших активів підприємства; використання специфічних методів до управління; потреба управління в комплексній інформації щодо інформаційних технологій; зміни в структурі необоротних активів до зростання частки інформаційних технологій.

2. З урахуванням специфіки діяльності торговельних підприємств удосконалено економічну класифікацію затрат на впровадження інформаційних технологій, що надасть можливість побудувати комплексну модель формування інформації щодо затрат на впровадження інформаційних технологій з метою забезпечення прийняття оптимальних управлінських рішень.

  1. Визначено фінансову структуру торговельного підприємства і запропоновано організаційну модель внутрішньогосподарських відносин, побудованих на ринкових принципах, застосування якої в практики дозволить надавати послуги з впровадження інформаційних технологій за встановленою трансфертною ціною у внутрішньому середовищі підприємства та на умовах аутсорсингу іншим суб’єктам господарювання. Такий підхід сприятиме удосконаленню процесу фінансування ІТ-проектів.

  2. Розроблено методику бюджетування, яка забезпечить координацію стратегічних і тактичних цілей підприємства, дій окремих структурних підрозділів та формування інформаційного забезпечення для здійснення ефективного контролю. Методика бюджетування затрат на впровадження інформаційних технологій передбачає формування інформації різних рівнів деталізації, підходи до розробки бюджетів, формати бюджетів.

  3. Відсутність повної облікової інформації щодо ІТ-проектів ускладнює процес управління. Для усунення цього недоліку запропоновано методику обліку затрат на впровадження інформаційних технологій, яка дозволяє розширити облікову інформацію щодо ІТ-проектів; забезпечує можливість формування достовірної й повної інформації про собівартість ІТ-проектів за статтями калькуляції; дозволяє накопичувати затрати на інформаційні технології за увесь період впровадження на окремому субрахунку з високим рівнем деталізації; надає управлінському персоналу необхідну інформацію про розмір накладних затрат, пов’язаних з процесом впровадження. Це сприятиме більш ефективному управлінню затратами.

  4. Удосконалено загальну методику внутрішньогосподарського контролю затрат за проектами впровадження інформаційних технологій, яка передбачає системний підхід до організації контролю на всіх етапах управління. Основну увагу приділено попередньому контролю обґрунтованості бюджетів затрат на впровадження інформаційних технологій та реалізації рішень, оскільки саме на цих етапах забезпечується попередження, оперативне реагування і усунення відхилень, що суттєво підвищує ефективність контролю.

  5. З метою забезпечення своєчасної фіксації відхилень фактично досягнутих результатів від затвердженого бюджету ІТ-проекту надано пропозиції щодо удосконалення методики бюджетного контролю затрат на впровадження інформаційних технологій у поточному і наступному режимах. Для потреб поточного контролю розроблено форми звітності, які містять інформацію про виконання окремих заходів по ІТ-проекту.

  6. Запропоновано методику контролю ефективності ІТ-проектів, яка передбачає оцінку ефективності проекту за методом чистих дисконтованих потоків і оцінку його реальних опціонів. З урахуванням особливостей підприємств галузі торгівлі уточнено методику оцінки вигод від впровадження інформаційних технологій.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Маркова Н.І. (Бузак Н.І.) Удосконалення методики бухгалтерського обліку затрат на самостійну розробку та використання програмного забезпечення // Економічна стратегія і перспективи розвитку сфери торгівлі та послуг: Збірник наукових праць, Харківський державний університет харчування та торгівлі. – Харків, 2006. – Вип. 1(3). – С. 22 – 28

  2. Бузак Н.І. Класифікація затрат на впровадження та використання інформаційних технологій для цілей бухгалтерського обліку // Вісник національного університету водного господарства та природокористування: Збірник наукових праць. – Рівне, 2006. – Вип. 4(36). – С. 44 – 52

  3. Бузак Н.І. Інформаційні технології як об’єкт обліку та калькулювання собівартості їх впровадження // Вісник національного університету “Львівська політехніка”: Збірник наукових праць. – Львів, 2007. – №576. – С. 378 – 384

  4. Бузак Н.І. Організація внутрішньогосподарського контролю затрат на впровадження інформаційних технологій // Вісник національного університету водного господарства та природокористування: Збірник наукових праць. – Рівне, 2007. – Вип. 4(40). – Ч. I – С.87 – 95

  1. Бузак Н.І. Удосконалення обліку затрат щодо впровадження інформаційних технологій// Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2007. – № 5. – С.93 – 103

  2. Бузак Н.И. Внутрихозяйственный контроль в системе управления затратами на внедрение информационных технологий // Экономика и управление, 2007. – № 6. – С.83 – 90

У інших виданнях:

  1. Маркова Н.І. (Бузак Н.І.) Проблемні питання обліку витрат на використання Інтернету // Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції: Тези доповідей. Ч І. – К.: Київ. Нац. торг. екон. ун-т, 2005. – С. 75 – 78.

  2. Маркова Н.І. (Бузак Н.І.) Проблемні питання бухгалтерського обліку затрат на впровадження та використання мобільного зв’язку // Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи: Тези доповідей. – К.: Державна академія статистики, обліку та аудиту, 2006. – С. 117 – 118.

  3. Маркова Н.І. (Бузак Н.І.) Актуальні питання оцінки ефективності впровадження інформаційних технологій // Фінансовий потенціал регіонів України в умовах ринкової економіки : Праці міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Буковинська державна фінансова академія, 2006. – С. 139 – 141.

  4. Управлінський облік / Л.В. Нападовська, О.А. Бакурова, В.М. Горностаєва, Н.І. Бузак та ін. –– К.: КНТЕУ, 2006. – 346 с. (Бузак Н.І. - Розд. 2. Управлінський облік затрат, методи їх обліку та калькулювання – 0,8 ум. друк. арк.).

  5. Бузак Н.І. Підходи щодо визначення вартості інформаційних технологій // Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства: Тези доповідей науково-практичної конференції. – Львів.: Нац. універ. “Львівська політехника”, 2007. – С. 32 – 33.

  6. Бузак Н.І. Актуальні питання обліку затрат на впровадження та використання Інтернет-магазину // Матеріали науково-практичної конференції 27 березня 2007. – К.: ТОВ УВПК «ЕксОб», 2007. – С.162-169.

  7. Сучасні проблеми розвитку національної економіки і шляхи їх розв’язання: Колективна наукова монографія // За наук. ред. д.е.н., проф. М.М. Єрмошенка. – К.: Національна академія управління, 2008. – 452 с. (Бузак Н.І. – п. 5.2 Удосконалення інформаційного забезпечення системи управління затратами на впровадження інформаційних технологій – 0,3 ум. друк. арк.).