Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Боцян Тетяна Вікторівна. Облік і внутрішній контроль діяльності підприємств в умовах використання комп'ютерних технологій: управлінський аспект : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Одеський держ. економічний ун-т. — О., 2005. — 220арк. — Бібліогр.: арк. 166-184.



Анотація до роботи:

Боцян Т.В. Облік і внутрішній контроль діяльності підприємств в умовах використання комп’ютерних технологій: управлінський аспект. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. – Київ, 2005.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням бухгалтерського обліку і внутрішнього контролю в умовах використання комп’ютерних технологій.

Розроблено модель створення комп’ютерної системи бухгалтерського обліку, виходячи з інформаційних потреб управління, що дає змогу поглибити інтеграційні процеси в управлінні, у першу чергу безпосередньо для прийняття управлінських рішень. Розмежовано поняття “ефект” та “ефективність” використання комп’ютерної системи бухгалтерського обліку. Визначено характер змін в діяльності бухгалтерів в умовах комп’ютеризації, у зв’язку з необхідністю їх взаємодії з персоналом іншої функціональної орієнтації. Обґрунтовано напрями розширення змістовних характеристик бухгалтерського обліку, котрі в значно більшій мірі, ніж існуючі сьогодні, відповідають потребам управління. Обґрунтовано місце та значення облікової інформації в процесі прийняття управлінських рішень та визначено її основні характеристики. Розроблено кодифікатор облікової інформації з метою одержання систематизованих, об’єктно-орієнтованих даних для цілей управління. Розроблено практичні рекомендації з організації системи внутрішнього контролю в умовах використання комп’ютерних технологій з метою запобігання імовірним зловживанням.

Результатами дисертаційного дослідження є теоретичні узагальнення та вирішення методичних і практичних проблем, пов’язаних з впровадженням комп’ютерної облікової системи та веденням бухгалтерського обліку і здійсненням внутрішнього контролю в умовах використання комп’ютерних технологій, виходячи з інформаційних потреб управління.

Проведене дослідження дозволяє зробити наступні висновки:

1. Існуючі методики впровадження комп’ютерних технологій в практику бухгалтерського обліку не дозволяють в результаті отримати облікову інформацію з достатнім для управління рівнем аналітичності.

Основним фактором впровадження комп’ютерної системи бухгалтерського обліку є інформаційні потреби користувачів облікової інформації, а розмір підприємства, кількість бухгалтерського персоналу, тощо – похідними. На підставі цього розроблено універсальну модель впровадження комп’ютерних технологій в бухгалтерський облік.

2. В умовах застосування комп’ютерних технологій необхідним є визначення якості їх використання. Теоретичного розмежування потребують поняття “ефект” та “ефективність” використання комп’ютерних технологій в бухгалтерському обліку.

Ефективність використання комп’ютерної системи бухгалтерського обліку – це здатність її до задоволення інформаційних потреб управлінського персоналу. Ефект – це наслідок використання комп’ютерної системи бухгалтерського обліку у визначених умовах. Для оцінки роботи комп’ютерної системи бухгалтерського обліку всі ефекти необхідно розглядати в комплексі.

3. Раціональне використання комп’ютерних технологій призводить до змін в бухгалтерському обліку, які виражаються через поглиблення складу і розширення змісту облікової інформації. Це обумовлює зміни і в інших функціях управління, що сприяє підвищенню якості функціонування системи управління в цілому.

Результати дослідження показали, що основою ефективного управління за умови комп’ютеризації є організаційне і методичне забезпечення бухгалтерського обліку. як основного джерела інформації для управлінського персоналу.

З метою активізації участі бухгалтерів в процесі прийняття управлінських рішень і контролю їх реалізації розроблено додаток до посадової інструкції бухгалтерів, що працюють в умовах комп’ютеризації.

Визначено, що важливим напрямом вирішення питання взаємної адаптації системи бухгалтерського обліку і комп’ютерної системи є створення центрів відповідальності, що не лише забезпечує контроль поточної діяльності підприємства, але й сприяє покращанню її результатів у майбутньому. Створення центрів відповідальності та впровадження адекватної системи аналітичного обліку дозволяє виявити загальну суму економії чи перевитрат й точно визначити, на якій ділянці та з якої причини виникли перевитрати або економія.

4. З метою забезпечення створення та передачі користувачам необхідних для прийняття рішень даних, визначення рівня обмеження доступу до облікової інформації, необхідної для формування політики розвитку підприємства; підвищення рівня інформативності і достовірності статистичних даних, розроблено кодифікатор облікової інформації, що удосконалює порядок ведення аналітичного обліку в умовах комп’ютеризації. Кодифікатор передбачає використання основних характеристик інформації бухгалтерського обліку відповідно до потреб власне обліку та системи управління в цілому.

5. Бухгалтерський облік, як частина цілісної інформаційної системи підприємства, повинен розвиватися, виходячи з необхідності суттєвого поглиблення інтеграційних процесів в управлінні. У рамках цього визначено основні вимоги до облікової інформації в семантичному, прагматичному та синтаксичному її значенні.

Встановлено, що для задоволення потреб управління облікова інформація має відповідати трьом основним критеріям: цінності – орієнтації на вимоги і інформаційні потреби користувача; змістовності – орієнтації на прийняття управлінських рішень; адекватності об’єкту управління та іншій інформації про діяльність підприємства. Невідповідність облікової інформації цим критеріям призводить до втрати можливостей ефективного управління підприємством, оскільки облікові відомості не задовольняють в повній мірі процес прийняття управлінських рішень.

Визначено дві основні функції облікової інформації, що створюють можливість прийняття обґрунтованих управлінських рішень: упорядкованість інформаційної системи; зменшення невизначеності у різнорідному середовищі.

6. В процесі створення комп’ютерної системи бухгалтерського обліку завдання внутрішнього контролю полягає у дотриманні захисту та чіткості функціонування апаратного та програмного забезпечення, як складників системи, достовірності одержання інформації та контролі доступу до неї. Виходячи з цього, визначено об’єкти, завдання і напрями здійснення внутрішнього контролю. Запропоновано необхідні організаційні заходи, що сприятимуть вирішенню поставлених перед системою контролю завдань та розроблено модель побудови даної системи в умовах використання комп’ютерних технологій.

Дисертанткою розроблено “Положення про організацію безпеки та захисту облікової інформації”, що дозволяє вжити заходів безпеки на підприємстві в умовах комп’ютеризації обліку.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Шахрайчук Т.В. Основні аспекти еволюції управлінського обліку // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2002. – № 21. – С. 201-206 (0,68 друк. арк.)

  2. Шахрайчук Т.В. Управлінський облік в контексті інформаційного забезпечення управління підприємством // Вісник ЖІТІ. Економічні науки. – 2002. – № 22. – С. 171-176 (0,65 друк. арк.)

  3. Шахрайчук Т.В. Фахівець з управлінського обліку: хто він? // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2003. – № 3 (25). – С. 230-234 (0,49 друк. арк.)

  4. Шахрайчук Т.В. Управлінський неуправлінський облік: гра слів чи нерозуміння суті // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2003. – № 4 (26). – С. 249-255 (0,76 друк. арк.)

  5. Шахрайчук Т.В. Оптимізація складових КСБО при її впровадженні // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 3 (29). – С. 193-196 (0,36 друк. арк.)

  6. Шахрайчук Т.В. Необхідність регламентації облікових даних як шлях подолання формального виконання завдань обліку на сучасному етапі // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – Луганськ, Видавництво СНУ, 2004. – № 3 (73). – С. 142-146 (0,45 друк. арк.)

  7. Шахрайчук Т.В. Управлінський аспект бухгалтерського обліку як похідна розвитку ролі вартості у суспільних відносинах // Вісник львівської комерційної академії. Серія економічна. Випуск 16. – Львів ЛКА, 2004 – С. 482-487 (0,43 друк. арк.)

  8. Szachrajczuk T. Rachunkowo zarzdcza w systemie informacyjnym przedsibiorstwa: podejcie systemowe // Wspczesne problemy zarzdzania i marketingu.Wysza szkoa menederska w Legnicy. Legnica 2004. – S. 195-201 (0,49 друк. арк.)

Тези доповідей

  1. Шахрайчук Т.В. Чи є самостійним управлінський облік? // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю Матеріали І-ої Всеукраїнської науково-практичної конференції – Черкаси, ЧДТУ, 2002. – С. 52-54 (0,14 друк. арк.)

  2. Шахрайчук Т.В. Передумови виникнення управлінського обліку: погляди вчених // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2003”. Том 25. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 82-84 (0,13 друк. арк.)

  3. Шахрайчук Т.В. Облік як джерело інформації для потреб управління // Матеріали VІІ Міжнародної науково-практична конференція “Наука і освіта 2004”. Том 17. Бухгалтерський облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 88-89 (0,1 друк. арк.)

  4. Шахрайчук Т.В. Основні проблеми формування управлінської звітності в комп’ютерній формі бухгалтерського обліку // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Другій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н. проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С.76-78 (0,13 друк. арк.)

Підручники та навчальні посібники

  1. Інформаційні системи бухгалтерського обліку: Підручник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит” / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця; 2-е вид., перероб. і доп. – Житомир: ПП “Рута”, 2002. – 544 с., у т.ч. автора – 10,1 друк. арк. (особисто автором розкрито принципи та передумови створення комп’ютерної системи бухгалтерського обліку, послідовність її створення, розрахунок економічної ефективності, загальні критерії вибору програмного забезпечення, контроль за виконанням облікових робіт в умовах комп’ютеризації).

  2. Економічний аналіз: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “облік і аудит”. За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 680 с. у т.ч. автора – 3,48 друк.арк (особисто автором розкрито прийоми економічного аналізу на базі математичної статистики, що необхідні при впровадження нових технологій; методика аналізу інвестиційних проектів; завдання аналітика в умовах використання комп’ютерних технологій; характеристика основних програмних продуктів, що використовуються для економічного аналізу ).

3. Організація бухгалтерського обліку. Підручник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів. / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – 3-є вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2002. – 592 с. у т.ч. автора – 0,43 друк. арк. (особисто автором розкрито функціональні обов’язки бухгалтерів в умовах комп’ютеризації облікового процесу, організація поточного бухгалтерського контролю в умовах використання комп’ютерних технологій).

4. Моделі і методи прийняття рішень в аналізі та аудиті. Навчальний посібник для студентів спец. 7.050106 “Облік і аудит”. / За ред. д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинця, к.е.н., доц. М.М. Шигун. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – 352 с. у т.ч. автора – 1,5 друк. арк. (особисто автором розкрито поняття системи та її складові, поняття та завдання системного аналізу, методика системного аналізу, процедури формування програми, оцінка ефективності програми).