Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Бражна Лілія Вікторівна. Облік нематеріальних активів в АПК : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. — К., 2006. — 216арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 168-181.



Анотація до роботи:

Бражна Л.В. Облік нематеріальних активів в АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний науковий центр „Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних і організаційних засад обліку нематеріальних активів. Об’єктом дослідження обрано облік господарських операції з нематеріальними активами, що підлягають відображенню в бухгалтерському обліку підприємств агропромислового комплексу, предметом – сукупність методичних та практичних питань обліку нематеріальних активів.

Нематеріальні активи виступають новим об’єктом обліку. В роботі визначено місце нематеріальних активів в економічній науці, уточнена класифікація нематеріальних активів та розкриті питання документування об’єктів нематеріальних активів. Автором внесено рекомендації щодо порядку документування нематеріальних активів та вдосконалення форм первинної облікової документації.

Специфіка таких об’єктів обліку як нематеріальні активи обумовлює можливість одночасного використання інтелектуального продукту багатьма суб’єктами господарювання за допомогою ліцензійних угод. Автором Визначено рахунки для відображення в обліку власників ліцензійної продукції доходу, а в обліку користувачів ліцензійної продукції - об’єктів, які отримані у користування та витрат, пов’язаних з використанням відповідних об’єктів прав. Дослідження питань амортизаційної політики нематеріальних активів, дозволило розробити порядок амортизації нематеріальних активів.

Удосконалено методику проведення інвентаризації нематеріальних активів шляхом визначення послідовності інвентаризаційних процедур та порядку відображення результатів інвентаризації.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та критичний аналіз практики бухгалтерського обліку нематеріальних активів, а також надано рекомендації щодо вдосконалення окремих методичних підходів з обліку нематеріальних активів як на рівні держави, так і на рівні окремих їх власників. Дане дослідження дає можливість зробити наступні висновки:

1. Дослідження історичних етапів розвитку категорії “нематеріальні активи” як об’єкта бухгалтерського обліку та аналіз економічної літератури показали, що не існує єдиного загальноприйнятого трактування поняття “нематеріальні активи”. Визначено, що поняття “нематеріальні активи” за своєю економічною сутністю є частиною інтелектуальних ресурсів підприємства, які здатні створювати їх власнику нову вартість. Таке трактування забезпечує розуміння категорії як фактора економічного зростання.

2. На основі узагальнення підходів до класифікації нематеріальних активів обґрунтовано класифікацію нематеріальних активів в залежності від сфери їх виникнення. Така класифікація дала можливість визначити їх переважне походження як прав інтелектуальної власності та відмінності категорій “нематеріальні активи” і “інтелектуальний капітал”. Встановлено складові переваг підприємства, що використовують певні об’єкти нематеріальних активів в порівнянні з іншими суб’єктами підприємницької діяльності, які діють у даній галузі (в тому числі і агропромислового виробництва).

3. Встановлено, що в умовах розвитку ринкових відносин та активізації інвестиційної діяльності, необхідна формалізація задач залучення нематеріальних активів до системи товарно-грошових відносин. Виходячи з цього, запропоновано розширення умов віднесення об’єкта до складу нематеріальних активів критерієм наявності належним чином оформленої документації. Запровадження даного критерію визначає предметну сутність специфічного об’єкта обліку, і створює умови для практичного його використання.

4. Дослідження практики одночасного використання інтелектуального продукту багатьма суб’єктами господарювання дало можливість обґрунтувати відображення доходів у вигляді роялті у складі доходів від операційної діяльності (у підприємств-правовласників ліцензійної продукції).

5. Враховуючи специфічні ознаки об’єктів нематеріальні активи та сучасні потреби в інформації щодо них, запропоновано порядок відображення в обліку процесу створення нематеріальних активів власними силами, який передбачає окремий облік розрахунків з працівниками-розроблювачами нематеріальних активів за здані об’єкти. Запропонований порядок апробований на ряді агропромислових підприємств Миколаївської області, що підтведжує його дієвість.

6. Встановлено, що в умовах розвитку ринкової економіки є тенденція до превалювання ринкової оцінки активів над історичною. Відповідно до цього поглиблено методичні підходи до оцінки нематеріальних активів підприємств АПК, що враховують ринкові чинники. Розроблено модель для визначення впливу зміни вартості нематеріальних активів на розмір очікуваного прибутку від їх використання.

7. Розроблений Коментар до П(С)БО 8 „Нематеріальні активи”, який враховує, недостатньо висвітлені в нормативах, методологічні засади формування інформації про нематеріальні активи в обліку та встановлює інформаційно-методичні вимоги до облікової інформації, а саме: вимоги до визнання; складові формування первісної вартості; роз’яснює проведення переоцінки; забезпечує відображення в обліку втрат від зменшення корисності; вибуття нематеріальних активів тощо.

8. В результаті дослідження та аналізу методики та порядку амортизації нематеріальних активів обґрунтовано, що для нематеріальних активів поряд з моральним зносом слід враховувати і ринкові чинники; по нематеріальних активах, віддача від яких передбачається в наступні періоди, слід використовувати прогресивний метод амортизації. Встановлено недоцільність використання відновлювальної вартості нематеріальних активів як базу для нарахування амортизації.

9. Враховуючи відмінні особливості використання нематеріальних активів, визначено необхідність посилення контрольної функції бухгалтерського обліку шляхом вдосконалення методики інвентаризації. Розроблена методика інвентаризації нематеріальних активів включає: структурну схему проведення інвентаризації, визначає об’єкти інвентаризації нематеріальних активів, встановлює зміст та структуру документального оформлення результатів інвентаризації.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Бражна Л.В. Економічна суть нематеріальних активів та їх місце у сукупності об’єктів бухгалтерського обліку // Збірник наукових праць Черкаського інженерно-технологічного інституту. Серія: Економічні науки. – 2003. - №9 - С. 55-58

2. Бражна Л.В. Методика інвентаризації нематеріальних активів // Економіка: проблеми теорії та практики. - Вип. 202. Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 501-508

3. Бражна Л.В. Право ліцензійного використання нематеріальних активів: проблеми обліку // Облік і фінанси АПК. - 2005. - № 5 – С. 22-25

4. Бражна Л.В. Порядок відображення в бухгалтерському обліку створення нематеріальних активів // Облік і фінанси АПК. - 2005. - № 4 – С. 35-39

5. Бражна Л.В. Документування нематеріальних активів // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - Вип. 1(29). Економічні проблеми: Зб. наук. пр. – Миколаїв: МДАУ, 2005. – С. 123-130

6. Бражна Л.В. Оцінка нематеріальних активів для цілей відображення в бухгалтерському обліку та звітності // АгроІнКом. - 2005. - № 2. – С. 90-92

Тези доповідей

7. Бражна Л.В. Особливості відображення нематеріальних активів в обліку // Матеріали міжнародної науково – практичної конференції „АПК в умовах активізації інтеграційних процесів: стан, проблеми, перспективи, присвяченої 85-річчю академії”. – Кам’янець- Подільський, ПДАТА, 2004. – С. 217-219 (0,47 друк. арк.).

8. Бражна Л.В. Економічна суть нематеріальних активів та їх місце у сукупності об’єктів бухгалтерського обліку // Матеріали міжнародної науково – практичної конференції „Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи” – Київ: ІАЕ УААН, 2003. – С. 146-147 (0,22 друк. арк.).