Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


153. Кір'ян Світлана Михайлівна. Облік реальних інвестицій у сільському господарстві: дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний науковий центр "Інститут аграрної економіки" УААН. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Кір’ян С.М. Облік реальних інвестицій у сільському господарстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний науковий центр “Інститут аграрної економіки” УААН, Київ, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних та практичних засад обліку реальних інвестицій, а також розробці пропозицій щодо його удосконалення в сільськогосподарських підприємствах.

Запропоновано уточнення категорії “реальні інвестиції” як вкладення будь-яких цінностей в основний капітал з метою його приросту чи отримання певного ефекту в майбутньому. В дисертаційній роботі внесено пропозиції щодо удосконалення методичних підходів до обліку реального інвестування та відображення їх у фінансовій звітності в напрямі виокремлення операцій з формування інвестиційних витрат, доходів та фінансових результатів; розроблено регістри обліку джерел фінансування реальних інвестицій з метою забезпечення контролю за процесом інвестування в сільськогосподарських підприємствах, а також розширення системи показників у примітках до фінансової звітності. Обґрунтовано методичні підходи до відображення в обліку амортизаційного фонду, формування якого ґрунтується на основі дисконтування, що сприятиме відтворенню основних засобів. Удосконалено методичні підходи до аналізу реального інвестування на основі грошових потоків.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та запропоновано вирішення наукової проблеми щодо розробки науково-методичних підходів і обґрунтування практичних рекомендацій з питань удосконалення обліку реальних інвестицій у сільськогосподарських підприємствах. Одержані результати дають змогу зробити наступні висновки:

  1. Вивчення теоретичних положень і чинного законодавства засвідчили, що поняття “реальні інвестиції” та їх економічний зміст часто не збігається і трактується по-різному. У дисертаційній роботі доводиться, що реальними інвестиціями є вкладення будь-яких цінностей в основний капітал з метою його приросту чи отримання певного ефекту. Встановлено, що виділення реальних інвестицій як окремого обєкта досліджень в обліку інвестиційної діяльності є обґрунтованим не лише з позицій економічного впливу на розвиток країни та конкретного підприємства, але і з огляду на ряд невирішених проблемних питань в галузі реального інвестування.

  2. Обгрунтовано та систематизовано критерії класифікації реальних інвестицій для ведення обліку, які враховують найбільш суттєві й характерні ознаки інвестиційної діяльності, а саме: за технологічним характером; інвестиційною стратегією; способом формування грошового потоку.

  3. Запропонована модель обліку реальних інвестицій передбачає системний підхід і враховує такі методичні аспекти: на першому рівні відстежуються господарські операції та види інвестиційної діяльності, які класифікуються згідно з чинним законодавством і реалізовуються у вигляді первинних документів; на другому рівні, у процесі обліку реальних інвестицій, який формує програму спостережень та сприяє подальшому руху інформації, у моделі основною ланкою є її обробка відповідно до поставлених завдань обліку та побудова відповідної облікової політики; на третьому рівні знаходяться форми звітності, що відображають формування інформаційної бази для проведення аналізу, планування й управління процесом реального інвестування.

  4. Сучасна нормативна база з питань бухгалтерського обліку не передбачає чіткого виокремлення у ньому інвестиційної діяльності і, зокрема, реального інвестування. Для цього запропоновано передбачити окремі рахунки для обліку інвестиційного процесу, зокрема, формування витрат, доходів, фінансових результатів, що повною мірою відповідає класифікації видів діяльності підприємства та сприяє поліпшенню інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень.

  5. Удосконалено методику обліку ремонту необоротних активів щодо розподілу витрат на їх поліпшення, зокрема: доведено переваги та економічну доцільність використання вимог П(С)БО 7, який запропоновано доповнити визначеними напрямами капіталізації витрат; обгрунтовано встановлення норм амортизаційних відрахувань у розмірі, що передбачає відшкодування витрат на капітальний ремонт і придбання нових об’єктів.

  6. Обґрунтовано методичні підходи до відображення в обліку амортизаційного фонду, формування якого ґрунтується на основі дисконтування і сприяє захисту амортизаційних відрахувань як джерела фінансування реальних інвестицій від негативного впливу інфляційних процесів.

  7. Інформаційні аспекти відображення реального інвестування у звітності вітчизняних підприємств передбачено в основних її формах, визначених у П(С)БО 2-5, які регламентують оцінку об’єктів реального інвестування. З метою систематизації необхідних даних інформаційного поля та сприяння обґрунтованому прийняттю інвестиційних й управлінських рішень запропоновано відображати витрати, доходи та результати інвестиційної діяльності у Балансі та Звіті про фінансові результати окремими статтями; реалізувати у Примітках до річної фінансової звітності дані розробленої “Відомості обліку джерел фінансування реальних інвестицій”, а саме інформацію про обсяги реальних інвестицій за видами (виробничою структурою), введення в дію необоротних активів та джерела фінансування реальних інвестицій.

  1. В умовах ринкових відносин майже кожне рішення керівництва підприємства повязане з вибором напрямків використання грошових коштів. Ефективне управління грошовими потоками дозволяє підприємству забезпечувати фінансову рівновагу та ритмічність у його діяльності, прискорювати оборот капіталу, знижувати ризик неплатоспроможності, отримувати додатковий прибуток за рахунок ефективного використання тимчасово вільних залишків грошових коштів у складі оборотних активів. Тому на основі принципів системності й комплексності обгрунтовано доцільність та методичні підходи до аналізу реального інвестування на основі грошових потоків, що дало змогу визначити інформаційну основу його здійснення та посилити дієвість аналітичної інформації в управлінні діяльністю сільськогосподарських підприємств.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Кірян С.М. Формування інвестицій в сільськогосподарських підприємствах // Економіка АПК. – 1997.- №12. – С. 37-40 (0,34 др. арк.).

  2. Кірян С.М. Інвестиційна активність підприємств в умовах інфляції // Агроінком. – 1999. – №8-9. – С. 49-51 (0,27 др. арк.).

  3. Кірян С.М. Інформаційне забезпечення інвестиційного процесу // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – 1999. – №3. – С. 48-49 (0,23 др. арк.).

  4. Кірян С.М. Амортизаційна політика при лізингових операціях // Вісник Житомирського інженерно-технологічного інституту. Економічні науки. – 1999. – №9. – С. 144-146 (0,38 др. арк.).

  5. Кірян С.М. Стан та умови інвестування в аграрному секторі України // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – 2000. – №2. – С. 62-65 (0,34 др. арк.).

  6. Кірян С.М. Залучення іноземних інвестицій у сільське господарство // Науковий вісник Національної аграрної академії. – 2000. – №23. – С. 195-198 (0,31 др. арк.).

  7. Кірян С.М. Облік операцій реального інвестування у сільському господарстві // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2004. – №4. – С. 137-141 (0,6 др. арк.).

  8. Кірян С.М. Удосконалення обліку амортизації при здійсненні капітального ремонту необоротних активів // Економіка АПК. – 2005.- №2. – С. 80-84 (0,42 др. арк.).

Тези доповідей на науково-практичних конференціях:

  1. Кірян С.М. Облік фінансування інвестиційної діяльності / Вчимося господарювати. Матеріали науково-практичного семінару молодих вчених та спеціалістів 22-23 листопада 1999 р. Київ-Чабани. – К.: Нора-прінт, 1999. – С. 266-267 (0,07 др. арк.).

  2. Кірян С.М. До питання обліку капітального інвестування / Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні: Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції 16-18 жовтня 2000 р. / Відп. за вип. В.М. Іваненко. – К.: КНЕУ, 2000. – С. 243-245 (0,09 др. арк.).

  3. Кірян С.М. Бухгалтерський облік землі як об’єкта інвестицій / Економіка, менеджмент, освіта в системі реформування агропромислового комплексу / Матеріали Всеукраїнської конференції молодих учених-аграрників 11-13 жовтня 2000 р. / Харківський державний аграрний університет. – Харків, 2000. – С. 56-57 (0,08 др. арк.).

  4. Кірян С.М. Прийняття інвестиційних рішень підприємства на основі визначення грошових потоків / Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість: Зб. матеріалів Всеукр. наук.-практ. конф., Київ, 22-23 квітня 2002 р.; У 2 т. /Редкол.: М.І. Шкіль (відп. ред.) та ін. – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2002. – Т.1. – С. 89-91 (0,12 др. арк.).

В інших виданнях:

  1. Кірян С.М. Проведення аналізу при прийнятті інвестиційних рішень // Проблеми економіки агропромислового комплексу і формування його кадрового потенціалу: Колективна монографія у двох томах. Т. 2 / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2000. – С. 462-467 (0,25 др. арк.).

  2. Кірян С.М. Інформаційне відображення реального інвестування у фінансовій звітності сільськогосподарського підприємства // Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК. У чотирьох частинах. За ред. П.Т. Саблука. Ч. 3. Фінанси і фінансова інфраструктура АПК. – К.: ІАЕ УААН, 2001. – С. 353-357 (0,28 др. арк.).

  3. Кірян С.М., Радченко О.Д. Рекомендації по складанню звіту про рух грошових коштів // Річна звітність сільськогосподарських підприємств (випуск 2003 року) / За ред. Ю.Я. Лузана. – К.: ІАЕ, 2003. – 266 с. (особистий внесок автора – викладено сутність, призначення, методику та інформаційне забезпечення складання звіту про рух грошових коштів (Розділ 2.3), с.112-136 (1,05 др. арк.).