Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Власова Ірина Олександрівна. Облік розрахунків з дебіторами та кредиторами : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган- Барановського. — Донецьк, 2005. — 194арк. — Бібліогр.: арк. 181-194.



Анотація до роботи:

Власова І.О. Облік розрахунків з дебіторами та кредиторами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2005.

В дисертації досліджено економічну сутність розрахунків, їх взаємозв’язок із зобов’язаннями та заборгованістю, розроблено модель для виявлення межі використання цих термінів. Запропоновано вісім класифікаційних ознак для дебіторської і кредиторської заборгованості, які використано при побудові Плану рахунків для обліку розрахункових операцій. Виявлено місце розрахунків серед об’єктів системи фінансового менеджменту як операції, що є першоджерелом виникнення дебіторської і кредиторської заборгованості та грошових потоків. Застосовано системний підхід при з’ясуванні економічної сутності розрахунків та доведення їх системного характеру для вироблення подальших рекомендацій з удосконалення організації та методики їхнього обліку. Досліджено особливості бухгалтерського обліку розрахунків, в результаті чого формалізовано тлумачення змісту облікової політики та специфіку використання облікового інструментарію щодо обліку розрахунків. Удосконалено процеси документування та інвентаризації розрахунків, способи оцінки дебіторської заборгованості на дату складання фінансової звітності, запропоновано змінити структуру класів Плану рахунків для обліку розрахунків та внести відповідні корективи до Інструкції про їх використання, методику обліку розрахунків та нарахування резерву сумнівної заборгованості, розроблені регістри аналітичного та синтетичного обліку, удосконалено форму №1 “Баланс” в частині розкриття інформації про дебіторську та кредиторську заборгованість.

На основі критичного дослідження законодавчих, нормативно-інструктивних документів, теоретичних підходів до організації розрахунків, а також практичного досвіду ведення обліку розрахунків на підприємствах Донецької області та Автономної Республіки Крим в дисертаційній роботі зроблені наступні висновки та пропозиції:

  1. Уточнено формулювання “розрахунків”, “зобов’язань” та “заборгованості”, розроблено модель взаємозв’язку між ними, за допомогою якої визначено межі використання цих термінів. Згруповано всі види заборгованості за вісьмома класифікаційними ознаками, що дозволить якісно і вчасно формувати інформаційне забезпечення для прийняття управлінських рішень.

  2. З метою підвищення ефективності управлінських рішень, що виробляє система фінансового менеджменту підприємств при розробці політики управління дебіторською, кредиторською заборгованістю, грошовими потоками, запропоновано вважати розрахунки за один з її об’єктів, враховуючи їхню специфіку та узагальнюючий системний характер як операцій, що спричинюють і появу заборгованості, і рух грошових коштів.

  3. При дослідженні категорії “розрахунки” застосовано системний підхід з метою довести, що розрахунки є системою, а, відтак, являють собою об’єкт бухгалтерського обліку. З цього приводу сформульовано мету розрахунків як системи; визначено її об’єкт, суб’єкти та механізм розрахунків. Дано характеристику середовищу, в якому діє система розрахунків: надсистемі, рівноправним системам і підсистемам, а також встановлені зв’язки між елементами системи розрахунків.

  4. Формалізовано тлумачення змісту облікової політики та визначено особливості використання при її формуванні способів первинного спостереження, вартісного вимірювання, поточного групування та підсумкового узагальнення. З метою оптимізації документування розрахункових операцій рекомендовано використання зведеного розпорядчого документу “Реєстр отриманих рахунків до сплати”; розроблено зразок графіку документообігу за операціями розрахунків, в якому враховані особливості створення / передавання / отримання електронних документів, а також використання електронного цифрового підпису; запропоновано використовувати розроблену форму Акту звірення заборгованості, в якій окремо виділено інформацію про наявні податкові документи для підтвердження розрахунків за податком на додану вартість.

  5. Розроблено метод розрахунку резерву сумнівних боргів, при обчисленні якого слід виходити з даних про період сумнівності заборгованості, а не з суми вже безнадійних боргів. Також запропоновано методику його відображення на рахунках бухгалтерського обліку.

  6. Рекомендовано перегрупування бухгалтерських рахунків по класах в плані рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань та господарських операцій і внесення коректив до Інструкції про його застосування.

  7. Удосконалено методику обліку інформації про розрахунки та регістри обліку: рекомендовано вести облік розрахунків на умовах передоплати за допомогою рахунків 62 “Розрахунки з покупцями та замовниками” і 63 “Розрахунки з постачальниками та підрядчиками” без застосування спеціалізованих рахунків для обліку авансів отриманих та виданих; запропоновано вести регістри з обліку розрахунків лінійно-позиційним способом на підставі даних спеціалізованого регістру аналітичного обліку – Аркуша-розшифровки розрахунків з контрагентом, відповідно з яким внести зміни до регістрів синтетичного обліку: Журналу №3 та Відомостей до нього.

  8. Удосконалено форму фінансової звітності №1 “Баланс” відносно відображення дебіторської та кредиторської заборгованості за розрахунками, в результаті чого посилиться аналітична цінність балансу, його інформативність, співставленість показників, з’явиться можливість оцінити реальний стан заборгованості підприємства, її якісний склад користувачами фінансової звітності.

Таким чином, узагальнення теоретичних положень і проведення досліджень дозволяє зробити висновок, що реалізація розроблених в дисертації рекомендацій дозволить підвищити ефективність інформаційного забезпечення управління розрахунками суб’єктів господарювання через раціональну їх організацію, сприятиме удосконаленню методики бухгалтерського обліку розрахунків підприємств.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Власова І.О. Облік дебіторської заборгованості і резерву сумнівних боргів // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі і громадського харчування / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – Випуск 13. Том ІІІ. – С. 199–207.

  2. Рассулова Н.В., Власова И.А. Учет и управление дебиторской задолженностью в условиях налоговой системы Украины // Финансы, учет, банки. Сборник научных трудов / Под общ. ред. П.В. Егорова. – Донецк: ДонНУ, 2002. – Вып. 8. Ч. 2 – С. 11–15. (Особистий внесок - обґрунтовано необхідність врегулювання розбіжностей між бухгалтерським та податковим обліком безнадійних боргів).

  3. Власова І.О. Проблеми класифікації заборгованості // Вісник Технологічного університету Поділля. Науковий журнал: серія “Економічні науки”. – Хмельницький: ТУП, 2003. – №5. – ч. 2, том 1 (55). – С. 119–124.

  4. Рассулова Н.В., Власова И.А. Учетная политика и расчеты: проблемы и пути решения // Збірник наукових праць Донецької державної академії управління: Проблеми створення організаційно-господарського механізму фінансового обліку на підприємствах: серія “Економіка”. – Донецьк, 2002. – т. 3, вип. 9.– С. 13–20. (Особистий внесок – зроблено дослідження та порівняння вітчизняного та міжнародного досвіду нарахування резерву сумнівних боргів).

  5. Власова І.О. Розкриття інформації про розрахунки в обліковій політиці // Торгівля і ринок України. Тематичний збірник наукових праць з проблем торгівлі / Голов. ред. О.О.Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – Випуск 16. Том ІІІ. – С. 15–21.

Статті в інших виданнях

  1. Власова І.О. Методологічні аспекти обліку розрахунків // Вісник Національного технічного університету “ХПІ”. Збірник наукових праць. Тематичний випуск “Дослідження і оптимізація економічних процесів “Оптимум 2003” 23’ 2003”. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2003. – С. 123–126.

  2. Власова І.О. Єдиний підхід до оцінки дебіторської заборгованості в фінансовому та податковому обліку // VI-я межрегиональная научно-практическая конференция “Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития”: Материалы конференции. – Донецк: ДонГУЭТ им. М. Туган-Барановского, 2004. – С. 349–353.

Тези доповідей

  1. Власова І.О. Методологічні аспекти обліку зобов’язань і розрахунків // Збірник тез доповідей Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених “Проблеми та перспективи розвитку фінансів, кредиту і бухгалтерського обліку” / За. ред. Л.Г. Мельникової. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2002. – С. 94–96