Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Ірха Людмила Іванівна. Облік та аналіз експортно-імпортних операцій підприємств України : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т. — К., 2005.



Анотація до роботи:

Ірха Л.І. Облік і аналіз експортно-імпортних операцій підприємств України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 - бухгалтерський облік, аналіз і аудит. - Київський національний економічний університет , Київ, 2005.

У дисертаційній роботі досліджується теоретичні, організаційно-методичні аспекти обліку та аналізу експортно-імпортних операцій підприємств України. Проведено порівняння обліку експортно-імпортних операцій з міжнародними стандартами бухгалтерського обліку і російською методикою, розроблені пропозиції по удосконаленню методики і організації ведення бухгалтерського обліку оподаткування. Всі питання, які необхідно вирішити при удосконаленні обліку не можливо розглянути без взаємодії їх з удосконаленням документації. У роботі автором запропоновано класифікацію зовнішньоекономічних документів.

Дослідження іноземної і вітчизняної практики дозволило уточнити склад витрат за елементами, які відносяться до первісної вартості експортно-імпортної продукції і обґрунтувати формування їх митної вартості на умовах поставки за правилами “ІНКОТЕРМС”.

Рекомендації і пропозиції, висловлені в дисертаційній роботі, пройшли апробацію і одержали практичне удосконалення у ряді підприємств м. Чернігова.

У дисертаційній роботі наведено узагальнення та обґрунтування теоретичних і методичних положень удосконалення системи бухгалтерського та податкового обліку і аналізу в управлінні експортно-імпортними операціями підприємств України. Запропоновано вирішення наукових завдань, які полягають у розробці практичних рекомендацій щодо методології та організації обліку і аналізу експортно-імпортної діяльності підприємств в умовах реформування облікової системи та розвитку міжнародних економічних зв'язків.

Проведене дослідження дозволяє зробити наступні висновки і пропозиції:

    1. Визначено подальше зростання ролі експортних та імпортних операцій у ринковій трансформації національної економіки. Проведений аналіз розвитку зовнішньоекономічних зв'язків підприємств України свідчить про те, що цей вид господарської діяльності знаходиться на етапі становлення, разом з цим відбувається формування механізму регулювання експортно-імпортної діяльності, що включає державне та ринкове регулювання на рівні підприємства, яке відбувається через реалізацію певних управлінських рішень.

    2. Системний підхід до удосконалення методології та організації обліку й аналізу експортно-імпортних операцій підприємств, визначає мету, зміст, завдання та особливості їх організації, що дозволяє більш чітко класифікувати об’єкти бухгалтерського обліку, види первинних документів та типи контрактів за видами зовнішньоекономічних операцій.

    3. Для відображення у бухгалтерському обліку результатів експортно-імпортних операцій, рекомендована методика обліку експортно-імпортних операцій, за елементами формування витрат на умовах поставки продукції за правилами ІНКОТЕРМС, форм розрахунків і розробленого робочого плану рахунків, що дає можливість більш повно відображати в обліку процес руху продукції від продавця до покупця, більш чітко визначати доходи й фінансові результати, що підвищує достовірність та реальність показників бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

    4. Враховуючи певну специфіку, суперечливість податкового законодавства і нормативної бази бухгалтерського обліку, виникає потреба обґрунтування необхідності узгодження бухгалтерського обліку і оподаткування експортно-імпортних операцій, для чого розроблена відповідна модель та обґрунтовані принципи її побудови, що адаптує вітчизняне законодавство до кращих світових норм і правил.

    5. Як свідчить дані дослідження, обґрунтування та конкретизація напрямів розвитку інформаційного-технічного забезпечення обліково-аналітичного процесу експортно-імпортних стали можливими завдяки розробці структурної схеми комп’ютерної програми синтетичного й аналітичного обліку для відображення договірних зобов`язань та прав контрагентів, характеристики вимог до неї.

    6. Проведений в дисертаційній роботі аналіз економічних показників експортно-імпортних операцій підприємств Чернігівської області дозволяє обґрунтувати доцільність використання загальноприйнятої системи взаємопов'язаних показників оцінки експортно-імпортних операцій, що являється основою комплексного аналізу зовнішньоекономічної діяльності підприємств.

    7. Автором розкрита методика визначення економічної ефективності здійснення експортно-імпортних операцій для обґрунтування не тільки окремих пропозицій по закупівлі і продажу товарів, а й показано доцільність визначення ефективності шляхом зіставлення показників фінансових результатів і витрат для розробки бізнес-планів експорту і імпорту, оцінки напрямків зовнішньоекономічного обороту.

    8. Виходячи з сучасних потреб управління зовнішньоекономічною діяльністю запропоновані методичні підходи до поточного аналізу собівартості експортно-імпортної продукції з використанням уніфікованого аналітичного документу „Картка операційних витрат”, який дозволяє здійснювати постійний аналіз за елементами операційних витрат, як за кожним окремим контрактом та контрагентом, за видом продукції, так і в цілому по підприємству.

    9. Вплив ринкового середовища на формування ціни експортної продукції доцільно проводити за удосконаленою методикою аналізу собівартості експортної продукції за елементами виробничих (матеріальних) витрат з метою вирахування впливу ціни придбаних матеріальних ресурсів (у розрізі постачальників та за визначений проміжок часу) на формування продажної ціни готової продукції.

    10. Незмінним атрибутом зовнішньоекономічної діяльності залишається валютний курс розрахунків, тому методичні підходи аналізу курсових різниць, з’ясування їх впливу на результати діяльності будуть більш обґрунтованими за рахунок накопичення і віднесення їх в процесі аналізу з операційних на основні витрати й доходи діяльності.

    11. Сприяти виконанню договірної дисципліни, підвищенню економічної ефективності експортно-імпортних операцій буде удосконалена методика аналізу виконання договірних зобов’язань шляхом застосування додаткових кількісних та якісних показників (кількість та питому вагу невиконаних угод, сплачених штрафів, отриманих рекламацій щодо якості у їх загальному обсязі; суму санкцій та її питому вагу за порушення термінів, обсягів і якості поставок) у розрізі контрактів, контрагентів та товарних груп.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Ірха Л.І. Податковий облік експортних та імпортних операцій // Актуальні проблеми економіки, НАУ – Київ, 2003. - №12. – С.43-54. – 1.02 д. а.

  2. Ірха Л.І. Облік бартерних операцій зовнішньоекономічної діяльності // Актуальні проблеми економіки, НАУ - Київ, 2004. - №4. - С.112-119. – 0.44 д. а.

  3. Ірха Л.І. Облік безготівкових розрахунків експортно-імпортних операцій // Актуальні проблеми економіки, НАУ – Київ, 2004. - №5. - С.97-104. – 0.53 д. а.

  4. Ірха Л.І. Бухгалтерський облік експортних (без вивезення) та імпортних (без ввезення) операцій. // Актуальні проблеми економіки, НАУ – Київ, 2004. №6. – С.43-49. – 0.85 д. а.

В інших виданнях:

  1. Ірха Л.І. Облік розрахунків при експортно-імпортних операціях // Матеріали VІІ Міжнародної науково-практичної конференції Наука і освіта, Дніпропетровськ, 2004. – С.11-13. – 0.1 д. а.

  2. Ірха Л.І. Бухгалтерський облік товарообмінних (бартерних) операцій зовнішньоекономічної діяльності // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. “Наука і освіта” Дніпропетровськ, 2004. – С.18-22. – 0.1 д..а.

  3. Ірха Л.І. Сучасний стан відшкодування податку на додану вартість експортерам України // Історико-правові і соціально-економічні аспекти розвитку суспільства: Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції - Чернігів, 2004. – С.193-196. – 0.22 д. а.

  4. Ірха Л.І. Деякі аспекти обліку інвестиційного клімату в зовнішньоекономічній діяльності // Матеріали VІІІ науково-практична конференція викладачів, співробітників та студентів ЧДІЕіУ – Чернігів, 2004. – С.63-64. – 0.1 д. а.

  5. Ірха Л.І. Організація та методологія обліку експортно-імпортних операцій // Наукові дослідження – теорія та експеримент: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Полтава, 2005.

  6. Ірха Л.І. Удосконалення обліку експортно-імпортних операцій підприємств // Актуальні проблеми розвитку регіону в умовах трансформації економіки: Матеріали ІХ науково-практичної конференції викладачів, співробітників ЧДІЄУ. Чернігів, 2005. – С.34. – 0.1 д.а.