Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


121. Вдовенко Наталія Михайлівна. Облік та аналіз фінансових результатів діяльності підприємства (на прикладі рибницьких господарств внутрішніх водойм України): дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Вдовенко Н.М. Облік та аналіз фінансових результатів діяльності підпри-ємства (на прикладі рибницьких господарств внутрішніх водойм України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2004.

Дисертація присвячена актуальним питанням удосконалення обліку та аналізу фінансових результатів діяльності підприємства.

Об’єктом дослідження обрано систему обліку та аналізу фінансових результатів діяльності підприємств рибного господарства України. Досліджуються тенденції розвитку та проблеми обліку в рибницьких господарствах внутрішніх водойм, вплив їх організаційно-технологічних і біотехнологічних особливостей на побудову обліку та аналізу фінансових результатів. Запропоновано поглиблену класифікацію витрат для господарств галузі. Обґрунтувано і окреслено шляхи удосконалення обліку та аналізу фінансових результатів діяльності на теоретичному та методологічному рівнях, які полягають у визначенні елементів облікової політики. Визначено напрями удосконалення обліку фінансових результатів за центрами відповідальності з використанням комп’ютерної техніки. Ефективність цих заходів підтверджено на реальних прикладах. Враховуючи особливості сучасного стану галузі, конкретизовано методику аналізу “витрати–обсяг–прибуток” для рибницьких господарств. Основні результати дослідження впроваджені у практичну діяльність рибницьких господарств внутрішніх водойм України.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення і практичні рекомендації щодо удосконалення обліку та аналізу фінансових результатів діяльності на рибницьких господарствах внутрішніх водойм. Отримані результати свідчать про досягнення поставленої мети та завдань дослідження і дають змогу зробити такі висновки:

  1. Рибництво – одна з важливих складових агропромислового комплексу України. Дослідження показали, що економічна криза останніх років загострила труднощі, пов’язані з формуванням соціально-економічних основ розвитку суспільного виробництва ринкового типу. Функціонування рибницьких господарств внутрішніх водойм передбачає удосконалення напрямів економічної діяльності, зокрема обліку та аналізу фінансових результатів діяльності, як важливих функцій управління.

За таких обставин переглянуто суть і структуру механізму формування та обліку фінансових результатів у рибництві та встановлено, що методика і організація обліку та аналізу фінансових результатів діяльності рибницьких господарств залежить від організаційно-технологічних, біотехнічних особливостей основного виробництва, в яких найбільш точно проявляється галузева специфіка.

  1. Традиційно фінансові результати діяльності виступали об’єктом бухгал-терського обліку. На основі переосмислення трактувань вченими-економістами фінансового результату діяльності встановлено, що перебудова облікової системи не лише не зменшила значення цього показника, а навіть, збільшила: дослідження сутності фінансового, внутрішньогосподарського (управлінського) та податкового обліку показало, що фінансові результати є об’єктом усіх цих видів обліку.

  2. Важливим завданням для рибницьких господарств внутрішніх водойм є подальший розвиток напрямів класифікації витрат. З урахуванням вітчизняного та зарубіжного досвіду розроблено номенклатуру статей витрат і рекомендовано до використання у обліковій практиці підприємств. Доведено, що використання статті “Витрати щодо управління якістю рибної продукції” сприятиме підвищенню рентабельності продукції господарств галузі, зміцненню їх економічних позицій на українському і світовому ринках. Внесені пропозиції щодо використання елементів нормативного методу обліку витрат в рибницьких господарствах. Це сприяє своєчасному виявленню необґрунтованих перевитрат за рахунок відхилень від встановленого технологічного процесу, змін складу витраченої сировини, напівфабрикатів і матеріалів, асортименту виробленої рибної продукції, її сортності та, як наслідок, підвищенню ефективності виробництва.

  3. Запропоновані модернізовані акти облову зимувальних ставів, акти зарибнення нагульних ставів, зведені відомості актів про зарибнення нагульних ставів, які пристосовані для використання на практиці із застосуванням комп’ютерних технологій, а також дають можливість покращити накопичення, узагальнення інформації для оперативного прийняття рішень з метою одержання прибутку. Доведено необхідність використання технологічних карт для вирощування рибопосадкового матеріалу і товарної риби, яке супроводжується економією сировини, основних матеріалів, напівфабрикатів, електроенергії на усьому ланцюжку виробництва; заощаджені кошти при цьому розподіляються між працівниками рибницького господарства залежно від трудової участі та виробничих результатів.

  4. Значний вплив на фінансові результати діяльності рибницьких господарств має облікова політика. На підставі проведеного дослідження запропоновано у складі облікової політики підприємства альтернативні варіанти обліку за найбільш впливовими на величину фінансового результату елементами із зазначенням їх переваг і недоліків. Впровадження в практику роботи рибницьких господарств уточненого робочого плану рахунків дозволило створити обґрунтовану базу для раціональної організації обліку витрат, доходів та фінансових результатів діяльності.

  5. У дисертації доведено, що покращання інформаційного забезпечення управління фінансовими результатами досягається за допомогою організації обліку за центрами відповідальності, тобто встановлення відповідного взаємозв’язку витрат і доходів з діями конкретних відповідальних осіб. У межах виробництва продукції рибництва рекомендовано визначати місця виникнення витрат і центри відповідальності за окремими стадіями виробничого процесу. На основі проведеного аналізу розроблено систему підконтрольних показників за центрами відповідальності (інкубаційно-селекційний цех, коптильний цех, виробничі дільниці), сформовано внутрішню документацію підрозділів.

  6. Аналіз діючої практики автоматизації обліку на підприємствах і програмного забезпечення, які є на ринку програмних продуктів, показав, що вони не забезпечують поетапне формування кінцевих результатів для задоволення запитів різних економічних служб. З цією метою розроблено алгоритм обліку фінансових результатів із застосуванням обчислювальної техніки. Використання можливостей комп’ютерних технологій дозволило ввести в дію та розширити систему внутрішньої звітності, розвинути її до діалогової системи запитів необхідної інформації.

  7. З урахуванням досвіду міжнародної практики обрано і рекомендовано до впровадження на господарствах рибної галузі оптимальну кількість показників, які відображають вплив окремих факторів на фінансові результати діяльності. Запропонований підхід до вибору фінансових показників для рибницьких господарств сприятиме визначенню позитивного впливу не тільки на величину витрат, але й залишок запасів, а також величину чистого прибутку.

  8. Для регулювання величини прибутку від окремих видів рибної продукції запропоновано витрати поділяти на постійні та змінні. Прикладне значення такого поділу полягає у його необхідності для аналізу витрат структурних підрозділів, оскільки це групування покладене в основу розрахунків показників рентабельності; визначення точки беззбитковості для товарної (живої) риби, рибопосадкового матеріалу, копченої рибної продукції; забезпечення прогнозування асортименту та обсягів виробництва рибної продукції.

  9. Розроблено та апробовано на рибницьких господарствах експериментальну методику аналізу “витрати–обсяг–прибуток”. Впровадження такої методики на рибницьких господарствах внутрішніх водойм України дозволило: а) виявити оптимальні пропорції між змінними та постійними витратами; б) врахувати рівень цін, обсяг виробництва рибної продукції для отримання запланованого прибутку; в) визначити фінансові можливості у процесі вибору асортименту рибної продукції; ґ) виявити нерентабельні види рибної продукції та знизити їх собівартість; г) визначити, що вирощувати рибопосадковий матеріал економічно доцільніше, ніж його купувати; д) обґрунтувати вибір оптимальних обсягів реалізації рибної продукції; е) оцінити економічні наслідки прийнятих рішень і мінімізувати підприємницький ризик.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Вдовенко Н.М. Проблеми податкового та бухгалтерського обліку податку на прибуток підприємств // Науковий вісник: Збірник наукових праць Академії державної податкової служби України, 2001. – № 2 (12).– С. 121–129.

  2. Вдовенко Н.М. Методичні підходи до обліку витрат підприємств рибної промисловості // Науковий вісник: Збірник наукових праць Академії державної податкової служби України, 2001. – № 3 (13). – С. 139–149 с.

  3. Вдовенко Н.М. Економічні проблеми розвитку рибних господарств внутрішніх водойм України в сучасних умовах // Науковий вісник: Збірник наукових праць Академії державної податкової служби України, 2001. – № 4 (14).– С. 5–13.

  4. Вдовенко Н.М. Розрахунок показників рентабельності на основі фінансової звітності // Науковий вісник: Збірник наукових праць Академії державної податкової служби України, 2002. – № 2 (16). – С. 152–162.

  5. Вдовенко Н.М., Дмитришин А.М. Теоретико-методологічні аспекти становлення управлінського обліку на сільськогосподарських підприємствах України // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – 2002.– № 12. – С.153–159. (Особисто автору належать рекомендації щодо визначення місць виникнення витрат і центрів відповідальності в рибницьких господарствах внутрішніх водойм).

  6. Вдовенко Н.М., Дмитришин А.М. Удосконалення аналітичного обліку витрат як один із факторів покращання фінансових результатів діяльності // Науковий вісник: Збірник наукових праць Академії державної податкової служби України, 2003. – № 2 (20). – С. 128–137. (Особисто здобувачу належать пропозиції щодо вдосконалення діючої класифікації витрат та робочого плану рахунків із урахуванням специфіки рибництва).

В інших виданнях:

  1. Вдовенко Н.М. Деякі аспекти обліку фінансових результатів діяльності підприємства // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 1999. – № 12. – С. 6–9.

  2. Вдовенко Н.М. Поєднання різних підходів щодо обліку й аналізу фінансових результатів діяльності з використанням комп’ютерної техніки // Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції “Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці”. – Ірпінь: Академія державної податкової служби України. – 2002. – С. 213–217.

  3. Вдовенко Н.М. Облікова політика та її вплив на фінансові результати діяльності // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 2003. – № 21 (102). – С. 18 – 21.

  4. Вдовенко Н.М. Оподаткування прибутку підприємств у період реформування економіки України // Збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції “Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи розвитку). – Ірпінь: Академія державної податкової служби України, 2002. – С. 583–584.

Навчальні посібники:

1. Вдовенко Н.М. Основи формування та обліку фінансових результатів діяльності ставових господарств у перехідній економіці України. – К.: “МП Леся”, 2003. – 284 с.