Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Познаховський Віктор Анатолійович. Облік та аналіз оборотних активів господарських товариств : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Тернопільська академія народного господарства. — Т., 2005. — 208арк. — Бібліогр.: арк. 168-183.



Анотація до роботи:

Познаховський В.А. Облік та аналіз оборотних активів господарських товариствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. - бухгалтерський облік, аналіз та аудит - Тернопільська академія народного господарства, Тернопіль, 2005.

У дисертаційній роботі розкрито об’єктивний характер змісту та сутності поняття “оборотні активи” в умовах функціонування господарських товариств. Доповнені ознаки її класифікації, які оформлені у систематизований класифікатор оборотних активів. Досліджено інформаційну базу аналізу оборотних активів та запропоновано шляхи його вдосконалення. Визначено вплив методу оцінки виробничих запасів на підприємницьку діяльність господарських товариств. Проведено ретроспективний та перспективний аналіз оборотних активів та визначено шляхи його вдосконалення на основі економіко-математичних методів.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у вдосконаленні методики обліку і аналізу оборотних активів господарських товариств, і дає змогу подати наступні рекомендації і пропозиції:

  1. Узагальнення теоретичних і практичних підходів до розуміння економічної сутності категорії “оборотні активи” дозволяє трактувати оборотні активи як сукупність економічних благ виражену у грошовій, матеріальній і нематеріальній формах, які залучаються в економічний процес діяльності суб’єкта господарювання у вигляді оборотного капіталу. Таке визначення, у порівнянні з тим, що дається у національних стандартах обліку та науковій літературі, більш чітко визначає функціональну роль та місце оборотних активів у формуванні господарських взаємовідносин на підприємствах.

  2. Важливим завданням системи управління оборотними активами є економічно обґрунтована їх класифікація. У дисертаційній роботі на основі вивчення порівняльного аналізу праць вітчизняних та зарубіжних вчених удосконалено класифікацію оборотних активів, яку доцільно використовувати у практиці облікової роботи господарських товариств. Рекомендовано класифікувати оборотні активи господарських товариств за такими ознаками як джерела формування оборотних активів, характер участі в операційному процесі, ліквідність, кругообіг, право власності, ступінь ризику, принцип нормування.

3. Для управління оборотними активами господарських товариств необхідна достовірна інформація, яка забезпечується за допомогою економічного аналізу.

У роботі підтримано підхід, згідно з яким спочатку проводиться аналіз формування оборотних активів, а потім – аналіз його використання. Виходячи з цього, запропоновано фінансовий аналіз оборотних активів господарських товариств здійснювати в такій послідовності: на першому етапі аналізується структура та динаміка оборотних активів господарського товариства; на другому етапі вивчається динаміка оборотних активів в розрізі основних видів-запасів, сировини, матеріалів, готової продукції, дебіторської заборгованості, залишків грошових активів; на третьому етапі оцінюється оборотність оборотних активів на основі розрахунку показників тривалості обороту, коефіцієнта оборотності; на четвертому етапі визначаються потреби господарських товариств в оборотних активах для здійснення майбутньої діяльності.

  1. Аналіз діючих методичних підходів щодо оцінки оборотних активів дав можливість виявити переваги та недоліки кожного із запропонованих національними стандартами методів оцінки, що сприяло виробленню критеріїв вибору методу оцінки вартості списаних виробничих запасів.

  2. З метою оперативного управління виробничими запасами господарських товариств, які є суб’єктами малого підприємництва, облік запасів пропонується здійснювати на одному синтетичному рахунку 20 “Виробничі запаси”, що підвищить оперативність одержання інформації і посилить контроль за їх рухом. З метою організації аналітичного обліку виробничих запасів передбачено застосування окремого аналітичного рахунку для обліку витрат на дату придбання, доставку виробничих запасів і доведення їх до стану, придатного для подальшого використання. Ці витрати в кінці місяця за спеціальним розрахунком повинні включатись до фактичної собівартості запасів, використаних на виробництво продукції (виконання робіт, надання послуг).

6. Однією з основних причин виникнення простроченої дебіторської заборгованості є взаємні неплатежі. Механізм їх виникнення закладений в існуючий системі бухгалтерського обліку, а точніше, в схемі розрахунків між господарськими товариствами. З цією метою проаналізовано декілька найбільш поширених схем взаємних розрахунків між господарськими товариствами. Найбільш раціональною формою розрахунків виявилася чекова форма. Вона дає можливість підприємствам уникнути виникнення невиправданої дебіторської заборгованості і тим самим отримати додаткові грошові кошти.

7. З метою поглибленого вивчення всіх параметрів діяльності господарського товариства запропоновано використовувати систему комплексного економічного аналізу оборотних активів, який передбачає застосування двох його видів: ретроспективного аналізу, який виконується за звітний період та перспективного аналізу, який надає можливість прогнозувати майбутні фінансові показники господарюючого суб’єкта.

8. Аналіз оборотних активів виконано з метою оцінки ефективності їх використання та оптимізації структури. Факторний аналіз доцільно проводити за допомогою методів елімінування: метод ланцюгових підстановок; метод абсолютних різниць. При проведенні параметричного аналізу оборотних активів, на наш погляд, насамперед слід звертати увагу на такі показники: ліквідності – загальної, швидкої, абсолютної; коефіцієнт фінансової незалежності; коефіцієнт фінансової стійкості; коефіцієнт ділової активності.

9. Крім традиційних методів економічного аналізу в роботі використано економіко-математичні методи та моделі. Так, на основі даних матричної моделі виробництва продукції господарського товариства поглиблено аналіз оборотних активів. Управління запасами пропонується виконувати методами лінійного програмування, найпоширенішим з яких є симплексний метод, він, з одного боку, дає змогу визначити оптимальний асортимент продукції, а з іншого, – забезпечує максимальний прибуток при заданих ресурсних обмеженнях.

Публікації автора:

У фахових виданнях

  1. Познаховський В.А. Формування об’єктів фінансового обліку та план рахунків в умовах розвитку ринкових відносин // Вісник Тернопільської академії народного господарства. - 1996. - №1. - С. 31-34.

  2. Познаховський В.А. Проблеми нарахування та виплати дивідендів в акціонерному товаристві // Вісник Української державної академії водного господарства. - 1998. - №1. - С. 337-340.

  1. Познаховський В.А. Аналіз і управління дебіторською заборгованістю // Наукові записки “Серія економіка”. Том 3. Частина 2. - Острог: Вид-во “Острозька академія”, 2000. - С. 215-221.

  2. Познаховський В.А. Методика обліку вилучених акцій власної емісії в акціонерних товариствах // Науковий вісник Ужгородського університету. - 2001. - №8. - С. 226-229.

  3. Даньків Я.Й., Познаховський В.А. Вартісна оцінка виробничих запасів та їх значення для прийняття управлінських рішень // Науковий вісник Ужгородського університету. - 2003. - №13.- С. 166 - 169. (особистий внесок здобувача: розкрито значення оцінки виробничих запасів у формуванні достовірної інформації для прийняття управлінських рішень)

В інших виданнях

  1. Познаховський В.А. Формування вартісної оцінки виробничих запасів // Організаційно-економічні механізми розвитку: системний підхід. Зб. наук. праць. - Львів: ДНДІ “Система”, 1995 - С. 62 - 63.

  2. Познаховський В.А. Використання даних обліку в управлінні господарською діяльністю // Збірник статей за матеріалами III науково-технічної конференції. Частина 6 “Облік та аудит, регіональна економіка”. - Рівне, 1997. - С. 73-78.

  3. Познаховський В.А. Вдосконалення форм обліку в умовах розвитку малого бізнесу // Збірник статей за матеріалами III науково-технічної конференції. Частина 6 “Облік та аудит, регіональна економіка”. - Рівне, 1997.- С. 78-80.

  4. Познаховський В.А. Особливості використання облікової інформації в управлінні діяльністю господарських товариств // Вісник Рівненського державного технічного університету. - 2000. - №3. - С. 185-188.

  5. Познаховський В.А. Значення первинного обліку для формування достовірної та об’єктивної інформації // Наукові записки. Збірник наукових праць. - Тернопіль: “Економічна думка”, 2000. - С. 106-108.

  6. Познаховський В. А. Облікове забезпечення управління запасами в господарських товариствах // Міжнародна наукова конференція “Розвиток науки про бухгалтерський облік” - Житомир: ЖІТІ, 2000. - С. 236-240.

  7. Познаховський В.А. Системний підхід у дослідженні інформаційного середовища господарських товариств // Вісник Рівненського державного технічного університету. - 2001. - №12 - С. 212-218.

  8. Познаховський В.А. Аналіз і управління грошовими засобами в господарських товариствах // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. - 2003. - №21. - С. 73-80.