Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Мачулка Оксана Вікторівна. Облік та аналіз витрат для прийняття управлінських рішень (на прикладі підприємств державного сектору економіки) : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Мачулка О.В. Облік та аналіз витрат для прийняття управлінських рішень (на прикладі підприємств державного сектору економіки). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – Бухгалтерський облік, аналіз і аудит (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2009.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних основ і розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення обліково-аналітичного забезпечення прийняття управлінських рішень щодо витрат на підприємствах державного сектору економіки.

В дисертації запропоновано вдосконалення обліку та аналізу витрат для формування обліково-аналітичного забезпечення прийняття управлінських рішень. Процес прийняття рішень на підприємствах державного сектору економіки вдосконалено шляхом включення етапу проведення економічної діагностики. Обґрунтовано доцільність складання діагностичного висновку за результатами економічної діагностики. Відображено бачення автора щодо класифікації управлінських рішень, економічної діагностики, обліково-аналітичного забезпечення прийняття управлінських рішень. Розроблено модель зв’язку планової та облікової інформації та методику обміну даними між підсистемами фінансового і управлінського обліків. Запропоновано класифікатор кодів ідентифікації планової та фактичної інформації. Вдосконалено організаційну структуру підприємств державного сектору економіки шляхом формування відділу економічної діагностики.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо організації і методики обліку та аналізу витрат для прийняття управлінських рішень на підприємствах державного сектору економіки на основі вивчення напрацювань світової і вітчизняної науки та практики в цьому напрямі досліджень.

Виконане дослідження дозволило сформулювати такі висновки і пропозиції теоретико-методичного характеру:

1. Дослідження процесу прийняття управлінських рішень на підприємствах державного сектору економіки дало змогу визначити проблемні питання, що стосуються викладення результатів аналізу. Здійснення економічної діагностики бюджетів рішень щодо витрат дозволило встановити сутність поняття «діагностичний висновок» та визначити його структуру: назва за напрямком економічної діагностики, преамбула - відображає класифікацію висновку за ознаками, мета - розкриває зміст суті управлінського рішення, джерела облікового-аналітичного забезпечення економічної діагностики, практичні розрахунки, діаграми, таблиці, рисунки, висновок щодо результативності управлінського рішення. Формування діагностичних висновків дає змогу отримувати вчасне та достовірне обліково-аналітичне забезпечення прийняття управлінських рішень щодо витрат, здійснювати прогнозування і оцінку діяльності підприємств державного сектору економіки з врахуванням можливих ризиків, виявляти проблемні питання та проводити коригувальні дії. Дотримання запропонованої структури діагностичного висновку дозволяє формувати їх базу даних та використовувати з метою порівняння в подальші аналітичній діяльності.

2. Вивчення систем планування та обліку на підприємствах державного сектору економіки дало змогу визначити проблему, що стосується дотримання єдиного методичного підходу при формуванні собівартості виконаних робіт та акумулюванні інформації. Для отримання достовірного обліково-аналітичного забезпечення економічної діагностики прийняття управлінських рішень розроблено модель обміну планової та фактичної фінансової інформації, яка передбачає ідентифікацію даних за кодами, визначеними у запропонованому класифікаторі, що унеможливлює перекручування інформації та підсилює результативність контролю як етапу управління.

3. Особливості діяльності авіаремонтних підприємств – тривалий процес виконання замовлення, питома вага матеріальних витрат у собівартості виконаних робіт у розмірі 20 %, загальновиробничих витрат – 40 %, визначили напрямки удосконалення системи обліку на вказаних суб’єктах господарювання. Для збору і накопичення інформації запропоновано здійснити деталізацію рахунків бухгалтерського обліку за видами та підвидами витрат, що дає можливість розробити класифікатор кодів для ідентифікації планових та облікових даних і проводити економічну діагностику бюджетів рішень на різних етапах виконання замовлень.

4. Розроблено відомість виконання замовлень, яка дозволяє акумулювати достовірну та вчасну облікову інформацію за видами замовлень і центрами відповідальності, аналізувати її та здійснювати коригувальні дії з метою попередження виникнення ризикових ситуацій на підприємствах державного сектору економіки. Для проведення економічної діагностики бюджетів прийнятих рішень необхідно використовувати оперативну облікову інформацію, без прив’язки до періодів складання фінансової звітності.

5. Результативність діяльності авіаремонтних підприємств залежить від регуляторних нормативних документів, формування портфелю замовлень, коливань цін на сировину, матеріали, комплектуючі, паливо та інших факторів впливу. Зміни у кожному з них приводять до виникнення ризиків невиконання зобов’язань, зниження рівня прибутковості діяльності, зменшення надходжень грошових коштів. Проведення економічної діагностики бюджетів управлінських рішень на різних етапах виконання замовлень дозволяє уникати виникнення ризикових ситуацій або мінімізувати ступінь впливу на фінансовий результат, вчасно проводити коригувальні дії. Для швидкої ідентифікації цільового напрямку проведення економічної діагностики удосконалено методику попередження виникнення ризикових ситуацій щодо витрат шляхом доповнення класифікації ризиків прийняття управлінських рішень: за об’єктом щодо якого приймається рішення, економічним діагностуванням наслідків, рівнем обліково-аналітичного забезпечення.

6. Обґрунтовано науковий підхід до визначення вагомості облікової системи для управлінського рішення та встановлено методику його прийняття через розкриття основних завдань. Ідентифіковано сутність таких понять як «управлінське рішення» та «процес прийняття управлінських рішень». Запропоновано класифікацію управлінських рішень з огляду на ознаки витрат щодо яких вони приймаються та на потребу у обліково-аналітичному забезпеченні. Визначено етапи прийняття управлінських рішень та доповнено їх економічною діагностикою бюджетів рішень на різних стадіях виконання замовлень.

7. Для реалізації основних завдань обліку та аналізу витрат в прийнятті управлінських рішень необхідно забезпечити розширення аналітичних методів. З цією метою визначено доцільність проведення економічної діагностики. На авіаремонтних підприємствах, однією з особливостей діяльності яких є тривалий процес виробництва продукції, виникає потреба у постійному діагностуванні стану виконання замовлень не залежно від періодів складання фінансової звітності. Для цього запропоновано такі етапи проведення економічної діагностики: цільовий (визначається мета та об’єми проведення діагностики), підготовчий (здійснюється розподіл функцій між учасниками процесу діагностики, визначаються терміни та форма надання первинної інформації та результатів діагностики, визначаються відповідальні особи), операційний (проводиться збір необхідної облікової та необлікової інформації, здійснюється її узагальнення, аналіз), результативний (формуються діагностичні висновки, які містять інформацію, що відображає мету діагностики), підсумковий (проводиться аналіз результатів діагностики, визначається рівень виконання учасниками усіх своїх зобов’язань).

8. Дослідження організації аналізу витрат на підприємствах державного сектору економіки дало змогу визначити проблему щодо ідентифікації аналітичних даних. З метою вирішення даного питання удосконалено класифікаційні ознаки економічної діагностики щодо об’єктів прийняття рішень та визначено такі її види: окремої господарської операції, виду економічної діяльності, діяльності центру відповідальності, діяльності підприємства в цілому. Такий підхід дозволяє аналітикам визначати проблему дослідження та джерела обліково-аналітичного забезпечення прийняття управлінських рішень щодо витрат.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Мачулка О.В. Економічні ризики у системі бюджетного управління авіаремонтними підприємствами / О.В.Мачулка // Вісник Національного технічного університету «ХПІ». Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ «ХПІ». – 2006. - № 14(1). - С. 153-155, (0,1 д.а.).

2. Мачулка О.В. Бюджетування як елемент ефективного управління авіаремонтними підприємствами / О.В.Мачулка // Економіка і регіон. Науковий вісник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. – 2006. - № 3(10), - С. 103-108, (0,7 д.а.).

3. Мачулка О.В. Облік операцій з поліпшення основних засобів на підприємствах державного сектору економіки / О.В.Мачулка // Бухгалтерський облік і аудит. Науково-практичний журнал. - Київ - 2007. - № 7. – С. 28-31, (0,5 д.а.).

4. Мачулка О.В. Роль облікової інформації при складанні фінансового плану та формуванні показників його виконання державними підприємствами / О.В.Мачулка // Бухгалтерський облік і аудит. Науково-практичний журнал. - Київ - 2007. - № 10. – С. 26-32, (0,9 д.а.).

5. Мачулка О.В. Совершенствование процесса принятия управленческих решений на авиаремонтных предприятиях / О.В.Мачулка // Научный информационный журнал «Бизнес Информ». – Харьков – 2007. - № 7. – С. 127-134, (0,9 д.а.).

6. Мачулка О.В. Особливості формування обліково-інформаційного забезпечення щодо використання прибутку державними підприємствами / О.В.Мачулка // Бухгалтерський облік і аудит. Науково-практичний журнал. - Київ - 2008. - № 4. – С. 25-30, (0,8 д.а.).

7. Мачулка О.В. Облік та аналіз витрат: управлінський аспект / О.В.Мачулка // Бухгалтерський облік і аудит. Науково-практичний журнал. - Київ - 2008. - № 10. – С. 30-34, (0,6 д.а.).

В інших наукових виданнях:

8. Мачулка О.В. Обліково-аналітична інформація у процесі прийняття рішень / О.В.Мачулка // Збірник тез та виступів на міжнародній науково-практичній конференції «Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи». Частина ІІІ. Організація управлінського обліку та визначення собівартості. – Київ. – 2003. – С. 94-97, (0,08 д.а.).

9. Мачулка О.В. Управління прибутком в процесі економічного кругообігу / О.В.Мачулка // Матеріали ІV Міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених «Політ». – Київ. – 2004. – С. 264, (0,06 д.а.).

10. Мачулка О.В. Витрати як елемент управлінської системи / О.В.Мачулка // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми інноваційного розвитку держави». Том 3. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 42-45, (0,19 д.а.).

11. Мачулка О.В. Управління ефективністю бізнесу / О.В.Мачулка // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: Тези доповідей і виступів ІІІ Всеукраїнської наукової конференції студентів, аспірантів і молодих учених / Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – С. 79-80, (0,06 д.а.).

12. Мачулка О.В. Управлінське рішення: вагомість та значення / О.В.Мачулка // Т. 31 – Теоретико-методологічні та практичні аспекти розвиту економіки України: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Т: Терно-граф, 2006. – С. 133-134, (0,09 д.а.).

13. Мачулка О.В. Бухгалтерський облік як інформаційна база системи управління підприємством / О.В.Мачулка // Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. Економічний аналіз. – Тернопіль: Економічна думка. - 2007. - Випуск 1 (17). - С. 332-335, (0,2 д.а.).

14. Мачулка О.В. Аналітичні бюджети як джерело інформації для прийняття управлінських рішень на авіаремонтних підприємствах / О.В.Мачулка // Матеріали науково-практичної конференції «Євроатлантична інтеграція України: можливості та перспективи». – Вінниця, 2008. – С. 346 – 349, (0,19 д.а.).