Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


77. Бойчук Антоніна Анатоліївна. Облік та аналіз витрат на виробництво (на прикладі підприємств пивоварної промисловості України): дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Бойчук А.А. Облік та аналіз витрат на виробництво (на прикладі підприємств пивоварної промисловості України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. - Київ, 2004.

Досліджено актуальні проблеми обліку та аналізу витрат на виробництво на пивоварних підприємствах. Запропоновано перелік класифікаційних ознак сукупності витрат, обґрунтовано номенклатуру калькуляційних статей з урахуванням технолого-організаційних особливостей галузі. Запропоновано схему обліку витрат на виробництво за нормативно-попередільним методом. Удосконалено методику обліку прямих та непрямих витрат та форми облікових регістрів в умовах автоматизації. Розроблено модель витрат на виробництво та засоби її реалізації. Запропоновано напрями вдосконалення аналізу витрат на виробництво для підприємств галузі. Удосконалено методику й організацію оперативного обліку та аналізу витрат на виробництво.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми щодо вдосконалення методики й організації обліку та аналізу витрат на виробництво в умовах автоматизованої обробки економічної інформації з урахуванням міжнародного досвіду і національних стандартів для покращення інформаційної бази системи управління пивоварних підприємств, що виявляється в таких одержаних автором наукових і практичних результатах.

1. Чинна практика обліку та аналізу витрат на виробництво на пивоварних підприємствах в умовах розвитку ринкового середовища України потребує удосконалення. Розглянувши трактування науковців щодо класифікації витрат за різними ознаками, врахувавши технолого-організаційні особливості пивоварного виробництва, розроблено перелік класифікаційних ознак всієї сукупності витрат для підприємств галузі та запропонована номенклатуру калькуляційних статей, що найбільшою мірою враховують технолого-організаційні особливості та матеріально-речовий результат процесу пивоварного виробництва.

2. На підставі вивчення сучасних методів та варіантів обліку витрат обґрунтовано, що облік витрат на виробництво в пивоварній промисловості доцільно вести нормативно-попередільним методом в умовах автоматизованої обробки економічної інформації, та побудовано схему обліку витрат на виробництво за застосування нормативно-попередільного методу обліку.

3. З метою посилення контролю за використанням сировини і матеріалів на виробництво запропоновано виявляти відхилення від норм витрат методами документування та інвентаризації. Для автоматизованої обробки даних автором удосконалено кодифікатор облікових номенклатур за кожним центром відповідальності за матеріальними витратами. Впровадження вдосконалених та нових форм документів щодо обліку матеріальних витрат за сортами пива дозволить контролювати їх перевитрати або економію.

4. Для підвищення контрольної функції обліку запропоновано виявляти відхилення від заданих параметрів – норм трудових витрат, тому удосконалено кодифікатор облікових номенклатур причин та винуватців відхилень від норм трудових витрат, а також форму повідомлення про зміну норм часу і розцінок.

Кодифікатори облікових номенклатур причин та винуватців відхилень від норм матеріальних та трудових витрат доповнено розробленим кодифікатором центрів відповідальності.

5. Значне місце у формуванні виробничої собівартості продукції пивоварних підприємств займають загальновиробничі витрати. Запропонована номенклатура статей загальновиробничих витрат відповідає вимогам П(С)БО 16 “Витрати” та враховує технолого-організаційні особливості пивоварного виробництва. За допомогою проведеного кореляційного аналізу встановлено, що як базу розподілу загальновиробничих витрат доцільно використовувати обсяг виробленої продукції. Точніші результати розподілу загальновиробничих витрат дає організація їх прямого обліку за центрами відповідальності.

6. Особливе місце в системі узагальнення облікової інформації займає зведений облік витрат на виробництво. Запропонована система узагальнення витрат на виробництво пивоварної продукції дає змогу здійснювати управління витратами починаючи з відпуску сировини та матеріалів і закінчуючи її випуском з виробництва. Зведений облік витрат запропоновано здійснювати в журналі № 5, форма якого враховує особливості формування витрат пивоварного виробництва.

7. Організацію обліку витрат на виробництво доцільно здійснювати за окремими виробничими ділянками в межах укрупнених центрів відповідальності через використання бюджетно-кошторисного методу та методу виявлення відхилень від норм за їх причинами та винуватцями. З метою планування та контролю витрат відповідно з розподілом відповідальності за ними розроблено схему обліку витрат за центрами відповідальності, побудовано схему організації і роботи центрів відповідальності, розроблено схеми обліку витрат за центрами відповідальності як загальну, так і за кожним структурним підрозділом пивоварних підприємств. Визначено побудову обліку витрат за центрами відповідальності на основі стандартних (нормативних) витрат та запропоновано використовувати методику факторного аналізу відхилень від норм витрат для підприємств пивоварної промисловості. З метою виявлення найбільш суттєвих відхилень за центрами відповідальності запропоновано досліджувати періодичність їх виникнення за розробленою автором формою аналітичної таблиці.

8. Для покращення організації оперативного обліку витрат на виробництво пивоварної продукції визначено перелік показників, які найбільше впливають на собівартість продукції. Запропонована схема оперативного обліку витрат на виробництво для пивоварних підприємств покликана розкрити і відобразити зв’язки між витратами й кінцевими продуктами. Удосконалені форми відомостей щодо оперативного обліку сировини та матеріалів, а також об’ємних виходів та втрат дають можливість визначати відхилення від нормативних показників центрами відповідальності. З метою здійснення оперативного обліку та контролю технологічного процесу розроблено кодифікатор причин та винуватців низького виходу екстракту у варильному відділені.

9. Аналіз витрат на виробництво являє складну систему, і для найбільш ефективного функціонування цієї системи її необхідно моделювати. Моделювання витрат на виробництво дає можливість встановити зв’язок між параметрами ресурсів і кінцевими результатами та проводити оперативний аналіз витрат виробництва за кожною стадією виробничого процесу.

10. Основним напрямом удосконалення системи аналізу витрат на виробництво пивоварних підприємств є проведення перспективного аналізу. У роботі розроблено перелік управлінських рішень на підставі інформаційної бази, що створює перспективний аналіз витрат виробництва для підприємств пивоварної промисловості. За результатами перспективного аналізу витрат визначено функцію витрат для конкретного пивоварного підприємства. Застосування методики прогнозного аналізу витрат на виробництво підприємств пивоварної промисловості дозволяє прогнозувати дохід від реалізації та прибуток у разі зниження ціни за сортами пива на підставі обліку повної та неповної собівартості. На основі аналізу альтернативних варіантів вирішення проблемної ситуації “виробляти чи купувати солод?” обґрунтовано, що оптимальним варіантом є виробництво солоду з використанням власних потужностей.

11. Для вдосконалення інформаційного забезпечення оперативного аналізу витрат на виробництво побудовано схему формування та використання інформації для його проведення та розроблено інформаційну модель функціонування оперативного аналізу витрат на виробництво на пивоварних підприємствах. Обґрунтована система показників оперативного аналізу витрат на виробництво на пивоварних підприємствах та запропоновані форми аналітичних таблиць дозволяють посилити контроль за технологічним процесом. Доповнення методики оперативного аналізу витрат методикою проведення оперативного аналізу заміни солоду несолодженими матеріалами, використання допоміжних матеріалів та гірких речовин у запропонованих формах документів сприяє оперативному виявленню резервів зниження собівартості пивоварної продукції. З метою оцінки додержання технологічного процесу розроблено форми аналітичних таблиць для проведення оперативного аналізу об’ємних виходів і втрат в пивоварному виробництві.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях.

1. Бойчук А.А. Аналіз витрат на виробництво за узагальнюючими показниками (на прикладі підприємств пивоварної галузі промисловості) // Наукові записки: Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільської академії народного господарства. - Вип. 10. Час. І. – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 128-132 (0,27 друк. арк.).

2. Бойчук А.А. Вплив організаційно-технологічних особливостей пивоварного виробництва на побудову обліку витрат // Науково-практичний журнал “Регіональні перспективи”. - 2001. - № 2-3 (15-16). - С. 142-144 (0,31 друк. арк.).

3. Бойчук А.А., Головко Т.В. Деякі аспекти обліку матеріальних витрат на пивоварних підприємствах // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. – 2001. – № 6. - С.76-80. Особисто здобувачеві належать пропозиції стосовно вдосконалення методики та організації обліку матеріальних витрат. (0,40 друк. арк.).

4. Бойчук А.А. Шляхи вдосконалення економічного аналізу витрат виробництва на підприємствах пивоварної галузі промисловості // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. - Збірка наукових праць. - Вип. 24. –Харків: НТУ “ХПІ”, 2001. – С. 174-177 (0,21 друк. арк.).

5. Бойчук А.А. Проблеми оперативного економічного аналізу витрат виробництва на підприємствах пивоварної промисловості та можливі шляхи їх вирішення // Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. Спец. вип. Трансформація курсу “Економічний аналіз діяльності підприємства”. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 55-77 (1,00 друк. арк.).

6. Бойчук А.А. Облік загальновиробничих витрат (на прикладі підприємств пивоварної промисловості) // Наукові записки: Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільської академії народного господарства. - Вип. 11 Ч. І. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – С. 122-130 (0,49 друк. арк.).

7. Бойчук А.А. Стратегічний облік витрат на виробництво та його місце в системі фінансів пивоварних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. - Вип. 121. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 4-10 (0,34 друк. арк.).

8. Бойчук А.А. Аналіз беззбитковості виробництва // Наукові записки: Збірник наукових праць кафедри економічного аналізу. - Вип. 2. - Тернопіль: Економічна думка, 2003. - С. 135-139 (0,23 друк. арк.).

9. Бойчук А.А. Деякі проблеми аналізу витрат виробництва на підприємствах пивоварної промисловості // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. - 2003 . - Ч. 2, Т. 1. – С. 251-256 (0,42 друк. арк.).

10. Бойчук А.А. Деякі аспекти обліку за центрам витрат і відповідальності на пивоварних підприємствах // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. - Вип. 192. - В 4 т. - Т. IV. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. С. 995-1002 (0,37 друк. арк.).

Тези доповідей.

1. Бойчук А.А. Проблеми обліку та оцінки виробничих запасів в умовах реформування методології обліку в Україні // Науковий вісник Буковинського державного фінансово-економічного інституту: Збірник наукових статей міжнародної науково-практичної конференції “Фінансові важелі зростання України на сучасному етапі”: У 2 ч. - Вип. 1., Ч. ІІ. – Чернівці, 2000. - С. 90-92 (0,10 друк. арк.).

2. Бойчук А.А. Оцінка та облік запасів підприємства при їх надходженні на сучасному етапі розвитку бухгалтерського обліку // Матеріали міжнародної наукової конференції “Розвиток науки про бухгалтерський облік”: Збірник тез та текстів виступів на міжнародній науковій конференції. - Ч. I. – Житомир: ЖІТІ, 2000. – С. 24-27 (0,10 друк. арк.).

3. Бойчук А.А. Деякі аспекти автоматизації обліку витрат на пивоварних підприємствах // Труды ІІІ-й Международной научно-практической конференции. 15-16 ноября 2001г. “Исследование и оптимизация экономических процессов “Оптимум – 2001”. – Харьков: НТУ “ХПИ”, 2001. – С. 24-25 (0,10 друк. арк.).

4. Бойчук А.А. Собівартість продукції: склад та види в умовах трансформації бухгалтерського обліку в Україні // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції 23 листопада “Бізнес на Поділлі: стратегія, організація, ефективність”/ Хмельницький інститут бізнесу. – Хмельницький: НВП “Евріка” ТОВ, 2001. - С. 202-210 (0,10 друк. арк.).

5. Бойчук А.А., Головко Т.В. Проблеми оперативного обліку та аналізу витрат на виробництво на пивоварних підприємствах // Матеріали міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених “Проблеми та перспективи розвитку фінансів, кредиту і бухгалтерського обліку”. – Донецьк: 21 березня 2002 р. - С. 159-160 Особисто здобувачеві належать пропозиції щодо напрямів вирішення проблем оперативного обліку та аналізу витрат на виробництво на пивоварних підприємствах. (0,06 друк. арк.).

6. Бойчук А.А. Деякі аспекти обліку витрат на оплату праці на підприємствах пивоварної галузі промисловості // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта – 2002”. Т. 7. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 45-46 (0,10 друк. арк.).

7. Бойчук А.А. Облік матеріальних витрат з використанням автоматизованих систем обробки економічної інформації // Тези доповідей Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених “Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть”, 20 лютого 2003 р. - Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. - С. 211 (0,10 друк. арк.).

8. Бойчук А.А. Використання інформаційної бази управлінського обліку для управління витратами та прийняття рішень на підприємствах пивоварної промисловості // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, магістрів та аспірантів “Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи”: У 2 т. - Т.2. - К.: ІАЕ УААН, 2003. - С. 177-179 (0,10 друк. арк.).

9. Бойчук А.А. Проблеми аналізу витрат виробництва за економічними елементами та статтями витрат на підприємствах пивоварної промисловості // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, 15 травня 2003 року / Хмельницький інститут бізнесу. - Хмельницький: НВП “Евріка” ТОВ, 2003. - С. 202 -204 (0,10 друк. арк.).

10. Бойчук А.А. Щодо питання про визначення методу обліку витрат на виробництво та методу калькулювання собівартості продукції Бухгалтерський облік та фінансова звітність як інструменти контролю // Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 4-5 (0,10 друк. арк.).

11. Актуальні проблеми розвитку пивоварних підприємств різних форм власності // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: Збірник наукових праць другої Міжнародної науково-практичної конференції, 22-23 травня 2004 р. / Хмельницький інститут бізнесу. - Хмельницький: НВП“Еврика” ТОВ, 2004. - С. 272-274 (0,10 друк. арк.).

Навчальні посібники.

1. Смоленюк П.С, Бойчук А.А., Баран В.П. та ін. Бухгалтерський облік і прийняття рішень: Навч. посіб. / За ред. П.С. Смоленюка. – Хмельницький: НВП “Евріка” ТОВ, 2001. – 489 с. Особистий внесок здобувача - розд. VII “Облік витрат на виробництво” – С. 223-259 (1,68 друк. арк.).