Гончар Ірина Ігорівна. Облік та контроль корпоративних цінних паперів (на прикладі акціонерних товариств м.Києва та Київської області) : Дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 214арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 170-188.
Анотація до роботи:
Гончар І. І. Облік та контроль корпоративних цінних паперів (на прикладі акціонерних товариств м. Києва та Київської області). –Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. – Київ, 2006.
Дисертаційну роботу присвячено дослідженню теоретичних, методичних і практичним питань обліку та контролю корпоративних цінних паперів. Об’єктом дослідження виступають господарські операції з корпоративними цінними паперами відкритих акціонерних товариств м. Києва та Київської області, а предметом – теоретичні питання обліку та контролю корпоративних цінних паперів, та методологічні засади формування дивідендної політики підприємства.
Визначено сутність поняття “корпоративні цінні папери”, запропоновано використання уточненої структури поділу синтетичних рахунків для довго- та короткострокових інвестицій у цінні папери, порядок формування дивідендного і викупного капіталу.
Розроблено методику визначення теперішньої вартості акцій, запропоновано резервувати певну частину неоплаченого капіталу на суму заявлених до випуску корпоративних облігацій при формуванні статутного капіталу (для новоствореного акціонерного товариства), визначено основні недоліки контролю, які впливають на формування пропозицій при прийнятті рішень щодо здійснення операцій з цінними паперами, запропоновано ведення обліку корпоративних цінних паперів за допомогою автоматизованих інформаційних систем у довіднику “Цінні папери”, що має семирівневу структуру.
У дисертаційному дослідженні подано теоретичне узагальнення міжнародного досвіду та вітчизняної практики ефективного управління підприємством як потенційним інвестиційним об’єктом. Запропоновано нове вирішення наукової проблеми вдосконалення організації обліку та контролю використання корпоративних цінних паперів. Результати проведеного дослідження свідчать про досягнення поставленої мети і дають змогу зробити такі висновки й внести пропозиції.
Важливою складовою ринкової економіки є ринок цінних паперів, через механізм функціонування якого здійснюється мобілізація інвестицій з метою сприяння економічному зростанню, прискоренню науково-технічного прогресу і освоєнню нових технологій. Залучення інвестицій за допомогою створення спільних підприємств, найбільш поширене на початку економічних реформ, досі не втратило своєї актуальності. Ринок цінних паперів є складною економічною структурою, яка відрізняється від інших видів ринків специфікою свого товару, а цінний папір у певні проміжки часу може виступати, з одного боку, товаром, а з другого – платіжним засобом.
Для забезпечення правильності та повноти відображення операцій з цінними паперами у бухгалтерському обліку уточнено визначення терміна “цінний папір”, внаслідок чого змінюється концепція класифікації цінних паперів. Запропоновано і обґрунтовано доцільність такої класифікації товарів фондового ринку, за якою цінні папери, що перебувають в обігу на фондовому ринку, поділяють на цінні папери (пайові та боргові) і фінансові інструменти.
Необхідність залучення додаткових інвестицій в акціонерні товариства, особливо в агропромисловий комплекс України, потребує вирішення низки проблем. Однією з них є підвищення інвестиційної привабливості потенційних об’єктів інвестування. Вивчення та аналіз економічної літератури з цього питання, а також дослідження практичної діяльності підприємств дали змогу дійти висновку, що саме це забезпечить збільшення інвестицій в такі підприємства. З одного боку, залучення інвестицій, а з другого – інвестування коштів, потребують чіткого розуміння цих дій. Тому автором виділено основні переваги й недоліки операцій з акціями як для емітентів власних цінних паперів, так і для інвесторів, які бажають вкласти кошти у цінні папери.
Довгострокове інвестування зобов’язує інвестора вивчити, передбачити та недопустити ризиків, що виникнуть з плином часу. При цьому основне рішення, яке він повинен буде прийняти – це рішення про вкладення коштів у певний вид акцій. Нами вивчено ринок акцій, які випускають акціонерні товариства, і визначено, що більшість з них – прості. У ході дослідження визначено та обґрунтовано алгоритм пошуку привабливих сторін у простих акцій. Цей алгоритм допоможе потенційним інвесторам точніше визначитися з метою купівлі таких цінних паперів.
Один із напрямів дослідження полягав у вивченні складових ризику, що завжди присутній у разі прийняття рішень про інвестування якогось проекту. Важливим завданням, яке було поставлено й вирішено, це розробка заходів, спрямованих на зниження до мінімуму впливу будь-яких елементів інвестиційного ризику на господарську діяльність підприємства в цілому.
З метою зрівняння можливостей власників пайових цінних паперів, придбаних у різні періоди їх продажу, дисертантом запропоновано алгоритм дій керівників акціонерних товариств щодо усунення зумовлених цим суперечностей, а також схему обліку теперішньої вартості вкладених коштів на рахунках бухгалтерського обліку.
Відповідно до нормативно-правової бази з обліку корпоративних цінних паперів бухгалтери можуть самостійно формувати аналітичні рахунки такої ділянки обліку. Однак аналіз звітності вітчизняних акціонерних товариств свідчить про те, що облік корпоративних цінних паперів, найчастіше акцій, ведеться лише у розрізі простих іменних акцій.
Дослідження практики обліку господарських операцій з облігаціями дало змогу виявити, що не врегульовано питання про такий регістр бухгалтерського обліку, як Відомість виплати за облігаціями. Автором запропоновано власну концепцію формування цього регістру.
Невід’ємною складовою діяльності великих підприємств є проведення періодичного внутрішнього контролю. Зокрема, контроль господарських операцій з обліку корпоративних цінних паперів передбачає перевірку додержання чинного законодавства щодо обліку цінних паперів і вивчення доцільності випуску корпоративних цінних паперів (додаткової емісії акцій, виплати дивідендів акціями, випуску корпоративних облігацій тощо). Дисертантом запропоновано алгоритм проведення внутрішнього контролю операцій з корпоративними цінними паперами та прийняття позитивних і негативних рішень після нього.
Дослідження практичної діяльності учасників фондового ринку показали, що в Україні аналіз інвестиційної привабливості проектів за соціально-політичним напрямом, який би враховував макроекономічні показники, що впливають на інвестиції в аналізоване підприємство, не проводиться.
На сьогодні в Україні нормативно-правовими документами затверджено п’ять офіційних методик проведення аналізу фінансового стану підприємства. Крім того, багато економістів розробили власні методики. Докладне вивчення та аналіз їх дали змогу дійти висновку, що всі вони мають право на існування, оскільки не суперечать, а іноді доповнюють одна одну. Дисертантом було з’ясовано, що найбільш повною є методика, розроблена Агентством з питань банкрутства. Вважаємо доцільним доповнити її інтегральним показником, так званим “Z-рахунком”.
У процесі дисертаційного дослідження було вивчено вісім програмних продуктів з автоматизованого обліку цінних паперів, на основі чого зроблено висновок про те, що довідник “Цінні папери” у системі “1С:Підприємство” має лише трирівневу структуру і не дає змоги вести облік більш-менш поширених цінних паперів у повному обсягу. Для якнайповнішого врахування всіх особливостей випуску цінних паперів (за формою, типом цінного папера, видом цінного папера і т. д.) запропоновано цю структуру робити семирівневою.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях
Гончар І. І. Розрахунки векселями в системі управління підприємством // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Спец. вип.: Удосконалення економічної роботи на сільськогосподарських підприємствах в умовах перехідної економіки. – К.: КНЕУ, 2003. – с. 366–368. – 0,3 д. а.
Гончар І. І. Інноваційний підхід до створення акціонерного товариства як форми організації бізнесу // Проблеми науки. – 2005. – №2. – с. 29–32. – 0,3 д. а.
Гончар І. І. Вплив інфляції на вартість акцій акціонерного товариства // Фінанси, облік, аудит: Наук. зб. Вип. 6 / Відп. ред. А. М. Мороз. – К.: КНЕУ, 2005. – с. 222–228. – 0,3 д. а.
Гончар І. І. Організація обліку та аналізу операцій з корпоративними цінними паперами з використанням автоматизованих інформаційних систем // Фінанси, облік і аудит: Зб. наук. праць. / Відп. ред. В. Г. Лінник. – К.: КНЕУ, 2006. – с. 118–124. – 0,3 д. а.
Тези доповідей
Гончар І. І. Реформування вексельного обігу в Україні // Реформування фінансово-кредитної системи та стимулювання економічного зростання: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. Тези доповідей / Відп. ред. Р. А. Слав’юк. – Луцьк, 2003. – с. 222–224. – 0,17 д. а.
Гончар І. І. Аналіз сутності цінних паперів та обліково-аналітичний аспект класифікації фінансових інвестицій // Збірник наукових праць укладено за матеріалами І Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Економічний та соціальний розвиток України у ХХІ столітті”. – Тернопіль, 2004. – с. 567-571. – 0,21 д. а.
Гончар І. І. Організація обліку операцій з корпоративними цінними паперами з використанням автоматизованих систем // Збірник тез доповідей укладено за матеріалами ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Економічний та соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації”. – Тернопіль, 2006. – с.499-501. – 0,3 д. а.