Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Афанас'єва Інна Іванівна. Облік та контроль виробничих запасів (на матеріалах підприємств хлібопекарного виробництва) : Дис... канд. наук: 08.06.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Афанас’єва І.І. Облік та контроль виробничих запасів (на матеріалах підприємств хлібопекарного виробництва). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Харківський державний університет харчування та торгівлі, Харків, 2006.

Роботу присвячено розробці теоретичних та практичних науково-обгрунтованих рекомендацій щодо удосконалення обліку та контролю виробничих запасів підприємств хлібопекарного виробництва. Уточнено функції системи управління виробничими запасами, що визначає області дії обліку та контролю. Визначено виробничі запаси як значущий елемент матеріальних ресурсів, оборотних активів та матеріальних потоків. Розширено існуючу класифікацію виробничих запасів ознаками, що сприяють прийняттю управлінських рішень, сформульовано принципи формування виробничих запасів, засновані на мінімальному рівні запасу.

Внесено пропозиції щодо аналітичного обліку виробничих запасів хлібопекарських підприємств за місцями зберігання. Для забезпечення оперативності та аналітичності обліку і контролю запропоновано підхід щодо формування гнучких бюджетів придбання й використання виробничих запасів. Удосконалено форми сигнальної документації та облікові регістри шляхом використання формалізації причин відхилень і відповідальних за їх виникнення. Розроблено автоматизовану модель обліку та контролю виробничих запасів з урахуванням особливостей хлібопекарного виробництва.

Запропоновано методику оперативного контролю виробничих запасів, що сприяє ефективному використанню матеріальних ресурсів. Подано рекомендації щодо методичної процедури аналізу ефективності використання виробничих запасів. Удосконалено економіко-математичну модель управління запасами, яка заснована на визначенні параметрів постачання основного матеріалу хлібопекарного виробництва.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, яке виявляється в обґрунтуванні теоретичних засад та розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення бухгалтерського обліку та економічного контролю виробничих запасів для забезпечення ефективного управління хлібопекарним виробництвом. Основні наукові та практичні результати проведеного дослідження полягають у наступному:

1. Розвиток підприємств хлібопекарної галузі в умовах ринкових відносин вимагає ефективнішого використання матеріальних ресурсів, що становлять найбільшу питому вагу у собівартості хліба і хлібобулочних виробів. Існуючі недоліки в діючих системах обліку і контролю виробничих запасів переважно пов’язані з недостатністю теоретичних розробок у цьому напрямі з урахуванням специфіки галузі та сучасних потреб управління. З метою подолання виявлених прогалин визначено функціональну роль обліку та контролю в системі управління виробничими запасами хлібопекарного виробництва, підкреслено подвійне значення контролю та взаємозв’язок елементів системи.

2. Критично проаналізовано трактування термінів „виробничі запаси”, „матеріальні ресурси”, „оборотні активи”, „матеріальні потоки”, сформульовано визначення виробничих запасів як матеріальних ресурсів, що використовуються у виробництві протягом одного операційного циклу, повністю переносять свою вартість на вартість виробленої продукції, раціональне управління якими є однією з умов ефективного господарювання.

З огляду на проблеми управління виробничими запасами розширено їх класифікаційні ознаки, які враховують підходи щодо визначення виробничих запасів і дозволяють моделювати обліково-контрольні процеси.

3. Запропоновано використання аналітичних рахунків, дозволяючих відокремити облік основних і допоміжних матеріалів та сировину на аналітичних рахунках: 20101 „Основні матеріали”, 20102 „Допоміжні матеріали”, 20103 „Сировина”; вести облік борошна за місцями зберігання на аналітичних рахунках 201011 „Борошно, що зберігається без тари” та 201012 „Борошно, що зберігається у тарі”, що сприятиме організації та використанню обліку за центрами відповідальності.

4. На підставі дослідження організаційно-технологічних особливостей хлібопекарного виробництва запропоновано порядок бюджетного управління процесами придбання та використання виробничих запасів, що грунтується на принципах формування мінімального рівня виробничих запасів.

5. Для ефективного управління виробничими запасами рекомендовано підхід щодо здійснення управління за відхиленнями. В основу формування контрольної інформації про відхилення в рівні виробничих запасів покладено формалізацію причин і відповідальних за можливі відхилення матеріальних витрат з використанням системи кодів, що використано при розробці сигнальної документації та регістрів бухгалтерського обліку виробничих запасів.

6. Ґрунтуючись на принципах формування та нормування виробничих запасів хлібопекарного виробництва розроблено модель обліку і контролю в автоматизованій системі управління виробничими запасами, що сприяє наданню релевантної інформації та удосконаленню обліково-контрольного процесу.

7. З метою своєчасного ухвалення управлінських рішень запропоновано методику оперативного контролю виробничих запасів хлібопекарних підприємств, яка спрямована на вибір контрольованих показників і аналіз причин їх виникнення для прийняття ефективних управлінських рішень.

8. Проведено аналіз ефективності використання виробничих запасів, який засновано на застосуванні факторної моделі впливу екстенсивних та інтенсивних показників на виручку від реалізації продукції. Запропоновано здійснення аналізу з використанням методу зональних графіків в автоматизованому режимі, що забезпечує швидкість та наглядність розрахунків.

9. З метою визначення оптимальних значень партії і періоду постачання основного матеріалу вдосконалено економіко – математичну модель управління запасами, що враховує вплив найбільш значущих факторів та дозволяє виявити резерви зниження витрат підприємств хлібопекарного виробництва. Використання іммобілізаційної складової витрат на придбання основного матеріалу забезпечує зменшення оптимального розміру партії і періоду постачання борошна, що дає можливість управляти витратами підприємств хлібопекарної галузі.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Афанас’єва І.І. Оперативний економічний аналіз використання виробничих запасів // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2003. – №1 (59). – С. 10-13.

2. Афанасьева И.И., Цопа Г.А. Логистика в системе управления материалообеспечением // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського університету імені Володимира Даля. – 2003. – №9. – С. 7-12 (здобувачеві належить визначення логістичної складової в менеджменті матеріальних ресурсів).

3. Житна І.П., Афанас’єва І.І. Аналіз завдань та принципів обліку і контролю виробничих запасів // Вісник Технологічного університету Поділля. Серія: Економічні науки. – 2003. – №5 (55). – Ч.2. – Т.1. – С. 108-112 (здобувачеві належить уточнення завдань обліку і контролю виробничих запасів).

4. Афанас’єва І.І. До питання удосконалення організації внутрішньогосподарського контролю та управління виробничими запасами хлібопекарських підприємств // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – №3 (73). – С. 6-9.

5. Афанасьева И.И. Бюджетное управление как метод повышения эффективности контроля за использованием производственных запасов хлебопекарных предприятий // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – №10 (80). – С. 116-167.

6. Афанасьева И.И. Информационное обеспечение контроля за использованием производственных запасов // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць – Вип. 200: В 4-х т. – Том I. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 198-203.

7. Житный П.Е., Афанасьєва И.И. Оптимизация параметров модели управления запасами хлебопекарных предприятий // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2005. – №1 (83). – С. 57-61 (здобувачеві належить модіфікація економіко-математичної моделі формування партії основного матеріалу хлібопекарських підприємств).

8. Афанасьєва И.И., Куцурубова З.И. Экономическая сущность и классификация производственных запасов на современном этапе // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2005. – №8 (90). – С. 222-225 (здобувачеві належить визначення економічної сутності та класифікаційних ознак виробничих запасів).

9. Афанасьєва И.И. Использование анализа отклонений материальных затрат на хлебопекарных предприятиях // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2005. – №11 (93). – С. 208-212.

10. Афанасьева И.И. Система оперативного контроля за использованием производственных запасов хлебопекарных предприятий // Науковий вісник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. Економіка і регіон. – 2005. – №2 (5). – С. 180-183.

11. Афанас’єва І.І., Куцурубова І.І. Внутрішній контроль: основні поняття та організація проведення // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – №5 (99). – С. 6-9 (здобувачеві належить уточнення етапів організації внутрішнього контролю).

Друковані праці конференцій:

12. Ткаченко В.П., Афанасьева И.И. Автоматизация учета производственных запасов // Проблеми впровадження інформаційних технологій в економіці та бізнесі: Тези доповідей II міжнародної науково-практичної конференції (23 травня 2001 р.). – Ірпінь: Академія ДПС України, 2001. – С. 352-354 (здобувачеві належить формування напрямків впровадження автоматизації обліку виробничих запасів на підприємстві).

13. Афанасьева И.И. Анализ эффективности использования производственных запасов хлебопекарных предприятий // Динаміка наукових досліджень ‘2004”: Матеріали III міжнародної науково-практичної конференції (21-30 червня 2004 р.). Том 42. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 5-7.

14. Афанас’єва І.І. Сучасний стан та перспективи розвитку внутрішньогосподарського контролю // Міжнародні Далівські читання: Матеріали X Міжнародної науково-практичної конференції „Університет і регіон”(17-18 листопада 2004 р.). – Луганськ: Вид-во СНУ ім. Володимира Даля, 2004. – С. 189-191.

15. Афанас’єва І.І. Роль контролю в системі забезпечення конкурентоспроможності підприємства // Міжнародні тенденції розвитку бухгалтерського обліку і аудиту та перспективи для України: Тези доповідей на міжнародній науково-практичній конференції (19 травня 2006 р.). – К.: КНЕУ, 2006. – С. 74-75.