Сніжко Ольга Сергіївна. Облік та внутрішній аудит витрат на комунальні послуги: методика і організація (на прикладі підприємств водопостачання та водовідведення) : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 279арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 198-211.
Анотація до роботи:
Сніжко О.С. Облік та внутрішній аудит витрат на комунальні послуги: методика і організація (на прикладі підприємств водопостачання та водовідведення) – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана. – Київ, 2006.
Дисертаційну роботу присвячено дослідженню теоретичних, методичних і практичних питань обліку та внутрішнього аудиту витрат на комунальні послуги, а саме процесам водопостачання та водовідведення.
Визначено роль історичних аспектів теорії обліку та калькулювання собівартості послуг, встановлено галузеві особливості підприємств водопостачання та водовідведення, їх вплив на організацію обліку і внутрішнього аудиту витрат в процесі формування собівартості послуг.
В ході дослідження удосконалено методику аналітичного обліку витрат на водопостачання та водовідведення шляхом розробки «Відомостей аналітичного обліку», Картки до субрахунку рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності» тощо. В дисертаційній роботі удосконалено методику внутрішнього аудиту, а саме: запропоновано організаційну структуру відділу внутрішнього аудиту, удосконалено робочі документи аудитора, що значно підвищує ефективність аудиторської перевірки.
У процесі дисертаційного дослідження здійснено теоретичне узагальнення й запропоновано рішення наукового завдання, що полягає в розробці методичних і практичних рекомендацій, спрямованих на вдосконалення методики обліку та внутрішнього аудиту витрат на послуги водопостачання й водовідведення.
Одержання результатів дають змогу зробити певні висновки та внести пропозиції:
Для забезпечення системності дослідження було розглянуто історичні аспекти побудови обліку витрат та калькулювання собівартості послуг.
Важливим завданням системи управління витратами підгалузі водопостачання та водовідведення є економічно обґрунтована і досконала їх класифікація. На основі вивчення праць вітчизняних та зарубіжних авторів запропоновано вдосконалити діючу класифікацію витрат з урахуванням галузевих ознак й виокремленням місць виникнення витрат та центрів відповідальності.
У результаті визначення галузевих особливостей в дисертаційній
роботі удосконалено модель аналітичного обліку витрат за видами діяльності та методику обліку витрат за допомогою «Відомостей аналітичного обліку», що направлено на покращення аналітичного обліку витрат для формування оперативної інформації за кожним видом послуг.
Удосконалено методику обліку прямих витрат на послуги з використанням «Аналітичної відомості обліку витрат для процесу водопостачання й водовідведення», що посилює контроль та забезпечує високий рівень управління витратами за кожним місцем їх виникнення центром відповідальності. Аналітична відомість містить статті витрат, які доповнені автором та передбачає норми витрат на рік, на місяць по кожному виду ресурсів, що дає можливість на протязі звітного періоду мати дані про відхилення. Контроль за станом прямих витрат підвищується за допомогою розроблених Класифікаторів причин відхилень та відповідальних осіб, які рекомендується використовувати на підприємствах водопостачання та водовідведення.
Удосконалено моделі процесу формування виробничої собівартості послуг водопостачання й водовідведення за місцями виникнення витрат та центрами відповідальності для підвищення ефективності обліку витрат.
Для посилення контролю за станом непрямих витрат на підприємствах водопостачання та водовідведення запропоновано методичні підходи до формування первинної облікової інформації (класифікатори причин відхилень та відповідальних осіб за непрямими витратами, Картку до субрахунку рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності»).
Для забезпечення правильності та повноти відображення операцій з обліку витрат удосконалено методику аналітичного обліку непрямих витрат шляхом відкриття аналітичних рахунків та використання «Відомості формування непрямих витрат». Інформація, яка відображається у вказаних регістрах, систематизована в напрямку надання оперативної та детальної інформації внутрішнім користувачам.
Одним з важливих завдань системи управління витратами є зниження частки непрямих витрат у собівартості наданих послуг. Вирішення цих завдань можливе в умовах досконалої методики і організації обліку. Тому, в роботі рекомендується до використання розроблені регістри аналітичного обліку непрямих витрат у вигляді «Зведеної відомості формування непрямих витрат за центрами відповідальності», що дасть змогу проводити аналіз відхилень по кожному центру відповідальності та приймати управлінські рішення.
Дослідження підгалузі показало, що окремі організаційні аспекти системи внутрішнього контролю потребують удосконалення, тому в роботі розроблена організаційна структура служби внутрішнього аудиту, яка є найбільш доцільною для підприємств водопостачання та водовідведення, що направлена на вирішення проблемних питань підгалузі.
Для підвищення ефективності системи внутрішнього контролю витрат на послуги водопостачання й водовідведення удосконалено методику внутрішнього аудиту в результаті розроблених робочих документів аудитора.
Для розвитку управлінських інформаційних систем в на підприємствах водопостачання та водовідведення обґрунтовано необхідність їх впровадження на основі створення моделі управлінських інформаційних систем для вказаних підприємств. Це дасть змогу здійснювати обробку інформації та звітування на всіх рівнях управління.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Сніжко О.С. Історія розвитку та аналіз основних показників галузі житлово–комунального господарства.// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 200: В 4 т. Том IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 278 с. (0,4 д.а.)
Сніжко О.С. Аналіз фінансових показників діяльності комунального підприємства «Кривбасводоканал».// Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 208: В т.4. Том IV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – 308 с. (0,5 д.а.)
Сніжко О.С.Теоретичні аспекти організації обліку витрат на підприємствах житлово–комунального господарства. // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукови праць. Випуск 193: В 5 т. Том V. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – 286 с. (0,22 д.а.)
В інших виданнях:
Сніжко О.С. Внутрішній аудит собівартості реалізованої продукції. // Проблемы теории и практики учета, аудита, анализа и пути их решения. Материалы Всеукраинськой науч.– метод. конф. 6 – 8 мая 2003 г. – Севастополь: Изд-во СевНТУ, 2003. – 272 с.(0,1 д.а.)
Сніжко О.С. Внутрішній аудит: організаційні аспекти теорії і практики.// Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні: Тези доп. Міжнар. наук. конф. 16–17 берез. 2006 р. / Відп. За вип. В.Г.Лінник – К.:КНЕУ, 2006. – 496 с.(0,23 д.а.)
Сніжко О.С. Основні принципи організації контролю витрат на комунальні послуги. // Майбутнє– аудит: Матеріали Всеукраїнської міжвузівської науково–практичної конференції (м.Кривий Ріг, 18 листопада 2005 р.) Тези доповідей. / Редкол.: М.Л. Крапивко, В.Я. Нусінов, К.С. Сурніна. – Кривий Ріг: Мінерал, 2005. – 188 с.(0,06 д.а.)