Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Ошмарін Ярослав Вікторович. Облікове забезпечення амортизаційної політики підприємств АПК : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Ошмарін Я.В. Облікове забезпечення амортизаційної політики підприємств АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Національний аграрний університет, Київ, 2008.

Дисертація присвячена обґрунтуванню теоретико-практичних положень з удосконалення амортизаційної політики та порядку бухгалтерського відображення амортизаційних відрахувань на підприємствах АПК.

Розкрито економічну сутність амортизаційної політики з врахуванням особливостей вітчизняної та світової економіки. Виходячи з цього уточнено мету, завдання, обов’язки та права держави і суб’єктів господарювання у проведенні амортизаційної політики (на відміну від діючих норм та правил, акцент зроблено на необхідності більш жорсткого державного регулювання).

Для забезпечення прозорості бухгалтерської звітності уточнено принцип складання ф. № 5 “Примітки до фінансової звітності”, орієнтир зроблено на розподіл об’єктів необоротних активів, що підлягають і не підлягають амортизації, а також удосконалено понятійний апарат через впровадження терміну “майно, що амортизується”.

В історичній ретроспективі проаналізовано порядок обліку амортизаційних відрахувань та намічено шляхи його спрощення в сучасних умовах.

Обґрунтовано недоцільність застосування таких методів розрахунку амортизаційних відрахувань як зменшення залишкової вартості та прискореного зменшення залишкової вартості як таких, що не забезпечують точного відображення інформації в бухгалтерському обліку.

Доведено, що в сучасних умовах господарювання наявність амортизаційного фонду з реальним грошовим покриттям є об’єктивною необхідністю, а його облік повинен здійснюватися виключно на активному балансовому рахунку.

Наведено пропозиції з удосконалення існуючих бухгалтерських комп’ютерних програмних комплексів, з практичним працюючим прикладом модулю, який реалізований у середовищі Міcrosoft Access.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано вирішення науково-прикладного завдання, що полягає у дослідженні та розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій з удосконалення амортизаційної політики та бухгалтерського відображення амортизаційних відрахувань і виявляється в наступних одержаних автором наукових і практичних результатах:

1. Об’єктивна інвестиційна непривабливість українських виробничих підприємств вимусила вітчизняних власників “виводити” капітали з виробничої сфери, як в сферу торгівлі, так і закордон. Не в останню чергу це здійснюється за допомогою сучасної амортизаційної політики, яка через викривлення бухгалтерської звітності, сприяє як приховуванню прибутків, так і знищенню виробничого потенціалу, який Україна отримала після ліквідації СРСР.

2. Для зупинення тенденцій знищення виробничої бази країни необхідно відмовитись від ринкової моделі оновлення основного капіталу та уточнити мету, завдання, права і обов’язки держави і суб’єктів господарювання у сфері амортизаційної політики (орієнтир необхідно зробити на більш жорстке державне регулювання сфери амортизаційної політики).

3. Поняття “Необоротні активи” не припускає наявності обов’язкового поступового перенесення вартості об’єкту на готовий продукт, хоча до їх складу входять об’єкти які підлягають і не підлягають амортизації. Якщо вартість активу погашається поступово, то це створює умови для маніпулювання розміром відрахувань за конкретний проміжок часу, що, в свою чергу, впливає на кінцевий фінансовий результат. А тому у фінансовій звітності інформація про необоротні активи повинна розкриватися в розрізах майна, що амортизується, і майна, що не амортизується. Це підвищить її аналітичність (деталізованість), забезпечить прозорість та полегшить контроль.

4. Основою сучасного порядку обліку амортизаційних відрахувань є радянський досвід другої половини ХХ ст., він є недосконалим, оскільки суперечить динамічній теорії балансу.

Суми амортизаційних відрахувань повинні прямо з балансової вартості об’єктів відноситися на відповідні витратні рахунки. При необхідності обліку витрат за елементами амортизаційні відрахування повинні спочатку відносяться на рахунок 83 “Амортизація необоротних активів”, а з нього на рахунки витрат.

5. На підставі математичних розрахунків з’ясовано, що три методи прискореної амортизації, затверджені П(С)БО 7 “Основні засоби”, за результатами практично не відрізняються та базуються на одному принципі: щорічне зниження сум амортизаційних відрахувань при списанні в перші роки експлуатації основної частини вартості об’єкту. При цьому лише кумулятивний метод позбавлений недоліків, а тому методи зменшення залишкової вартості та прискореного зменшення залишкової вартості є зайвими в П(С)БО 7 “Основні засоби”.

6. Амортизаційний фонд може виступати гарантом безперервності діяльності підприємств тільки за умов цільового використання амортизаційних відрахувань на капітальні інвестиції, а тому він повинен формуватися не тільки записами на рахунках бухгалтерського обліку, а повинен мати реальне грошове покриття.

Хоча обов’язковому формуванню амортизаційного фонду притаманні риси командно-адміністративної системи СРСР, однак його облік в сучасних умовах за такими ж принципами здійснювати неможливо. Фонд повинен обліковуватися тільки на активному балансовому рахунку, що забезпечить отримання точної інформації про зберігання акумульованих амортизаційних відрахувань, а також їх спрямування виключно на капітальні інвестиції.

7. Проведений аналіз особливостей вітчизняного ринку програмного забезпечення бухгалтерського обліку в області нарахування та обліку амортизаційних відрахувань на сучасному етапі дозволив встановити, що жодна вітчизняна бухгалтерська програма (комплекс, система) не дозволяє отримати інформацію про суми амортизаційних відрахувань на перспективу.

Для вирішення цього питання розроблено окремий модуль, що дозволяє надавати інформацію користувачам про амортизаційні відрахування на перспективу за всіма законодавчо встановленими методами. Практична реалізація модулю (реляційної бази даних) здійснена у середовищі Міcrosoft Access. Керування базою даних здійснюється за допомогою Головної форми, у якій згруповані всі елементи бази (форми для внесення нових даних, запити, звіти). Модуль є візуальним прикладом підсистеми, якою повинна бути обладнана будь-яка бухгалтерська комп’ютерна програма.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Ошмарін Я.В. Амортизація: проблеми визначення в економічній літературі // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. Ч. І. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 1 (31). – С. 181-185.

2. Ошмарін Я.В. Порядок відображення амортизації та зносу в бухгалтерському обліку: історичний аспект // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 3 (33). – С. 140-149.

3. Ошмарін Я.В. Амортизація в ринковій та плановій економіці: порівняльний аспект // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Випуск 213: В 6 т. Том V. – С. 1198-1202.

4. Ошмарін Я.В. Амортизаційний фонд: необхідність формування та відображення в обліку // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – № 2 (36). – С. 84-91.

5. Ошмарін Я.В. Стан та перспективи розвитку амортизаційної політики в Україні // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – № 4 (38). – С. 164-177.

6. Сорочкін В.О., Ошмарін Я.В. Можливості комп’ютерних програм при розрахунку та обліку амортизаційних відрахувань // Вісник Житомирського державного технологічного університету / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – № 1 (39). – С. 183-194. (Особистий внесок – дисертантом досліджено можливості бухгалтерських комп’ютерних програм у сфері розрахунку та обліку амортизаційних відрахувань та запропоновано шляхи їх удосконалення).

7. Ошмарин Я.В. Амортизируемое имущество как объект бухгалтерского учёта // Бухгалтерский учёт, анализ и контроль: теория, методология, организация. Результаты научных исследований проблем бухгалтерского учёта и контроля Житомирской бухгалтерской научной школы: Монография. / За редакцією проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир. ЖГТУ, 2007. – С. 56-79.

Тези доповідей:

1. Ошмарін Я.В. Комп’ютерні програми в контексті обліку амортизації // Развитие бухгалтерского учёта и контроля в контексте европейской интеграции: Тезисы и тексты выступлений на 4-ой международной конференции. Житомир-Краматорск, 2005. – Житомир: ЧП «Рута», 2005. – С. 134-138.

2. Ошмарін Я.В. Амортизаційний фонд, як джерело відтворення активів підприємств // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева: Збірник тез та текстів виступів на Третій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. Житомир, 2005. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 111-113.

3. Ошмарін Я.В. Проблеми формування амортизаційної політики підприємств // Тези ХХХ наукової конференції, присвяченої 45-ій річниці Житомирського державного технологічного університету. Житомир, 2005. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 186-187.

4. Ошмарін Я.В. Строк корисної експлуатації: фактор, який впливає на амортизацію необоротних активів // Динаміка наукових досліджень ‘2005: Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції. Дніпропетровськ, 2005.– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 66. Економіка. – С. 27-29.

5. Ошмарін Я.В. // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева: Збірник тез та текстів виступів на Четвертій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. Житомир, 2006. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 105-107.

6. Ошмарін Я.В. Методи прискореної амортизації: проблеми розуміння та застосування // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева: Збірник тез та текстів виступів на П’ятій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. Житомир, 2007. – Житомир: ЖДТУ, 2007. – Ч. 1. – С. 54-57.