Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Остап'юк Наталія Анатоліївна. Обліково-аналітичне забезпечення бухгалтерської експертизи: теорія і методика : дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / Житомирський держ. технологічний ун- т. — Житомир, 2006. — 267арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 187-204.



Анотація до роботи:

Остап’юк Н.А. Обліково-аналітичне забезпечення бухгалтерської експер-тизи: теорія і методика. Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена аналізу та обґрунтуванню теоретичних положень та розробці рекомендацій щодо удосконалення обліково-аналітичного забезпечення бухгалтерської експертизи для підвищення ефективності правоохоронної діяльності.

У дисертації уточнено зміст понять “професійні знання”, “спеціальні знання”, визначено відмінності між ними, а також особливості формування спеціальних бухгалтерських знань. Розроблено процедуру підбору фахівців, які можуть залучатися в якості експерта-бухгалтера. Уточнено склад і послідовність стадій бухгалтерської експертизи, яка призначається в процесі досудового або судового слідства, з метою удосконалення організації та методики застосування бухгалтерських знань в цьому процесі. Доведено необхідність обов’язкового здійснення експертом-бухгалтером оцінки достатності наданих йому матеріалів для дослідження та запропоновано критерії такої оцінки. Обґрунтовано, що об’єктами судово-бухгалтерської експертизи слід вважати документи – матеріали наданої експерту-бухгалтеру кримінальної, цивільної справи або господарського спору. Для удосконалення методики дослідження цих об’єктів запропоновано їх класифікацію. Уточнено сукупність методів і методичних прийомів, які може використовувати експерт-бухгалтер у процесі вивчення матеріалів справи. Розроблено універсальні алгоритми експертного дослідження матеріалів справи, що є базою для розробки загальної та часткової методики експертного дослідження незалежно від виду справи та питань, поставлених на вирішення експерта. Розроблено структуру комп’ютерної програми для експерта, а також виділено особливості методики експертного дослідження в умовах комп’ютеризації бухгалтерського обліку.

Ключові слова: професійні знання, спеціальні знання, експертиза, бухгалтерська експертиза, експертне дослідження, методика експертного дослідження.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає в дослідженні теоретичних основ формування спеціальних бухгалтерських знань, і розробці практичних рекомендацій щодо організації і методики їх застосування в процесі бухгалтерської експертизи.

1. Аналіз поглядів щодо змісту понять “професійні знання” та “спеціальні знання” дозволили встановити їх значення, роль, спільні та відмінні риси, а також визначити, що спеціальними бухгалтерськими знаннями слід вважати професійні знання спеціаліста з бухгалтерського обліку в сукупності з практичного досвідом за фахом, організаторськими здібностями та знаннями прав і обов’язків, дотримання яких необхідне при застосуванні фахових знань в іншій сфері.

2. З метою об’єктивності залучення спеціалістів для проведення бухгалтерської експертизи розроблено порядок підбору відповідних фахівців. Він передбачає проведення місцевими органами Міністерства юстиції України двох відбірних етапів: складання тестових завдань та іспиту. В результаті складається рейтинг осіб, які можуть виступати в ролі експерта-бухгалтера, а також реєстр з відомостями про них. Це підвищує оперативність та обґрунтованість процедури призначення експерта.

3. Для забезпечення належної послідовності реалізації спеціальних знань в бухгалтерській експертизі, призначеній у процесі слідства, розроблено алгоритм її проведення. Він містить узагальнену послідовність стадій бухгалтерської експертизи та уточнений склад етапів цього процесу з урахуванням альтернативних варіантів поведінки експерта. Це забезпечить повноту та обґрунтованість результатів застосування професійних знань з одночасним дотриманням норм процесуального законодавства.

4. Доведено, що підвищення ефективності методики експертного дослідження та обґрунтованості його результатів можна досягнути на основі її побудови за об’єктами. Враховуючи це, доповнено склад об’єктів бухгалтерської експертизи та розроблено їх класифікацію (за суб’єктами складання, за ступенем розкриття відомостей щодо предмету експертизи, за формою наданих документів, за часом отримання). Виділення саме таких ознак сприятиме раціональній організації роботи експерта з їх вивчення, побудови найбільш ефективної методики дослідження.

5. Важливим фактором впливу на організацію діяльності експерта-бухгалтера є повнота наданих для експертизи матеріалів. З метою її визначення запропоновано методику оцінки експертом достатності матеріалів. Вона полягає у вивченні фактичних обставин справи, пов’язаних з питаннями слідчого, та їх порівнянні з вимогами законодавства на основі їх моделей. На підставі отриманих результатів експерт-бухгалтер має можливість побудувати гіпотези дослідження, впорядкувати відносини з органами призначення експертизи щодо отримання додаткових документів, організувати ефективне дослідження наявних даних.

6. Уточнено перелік методів і методичних прийомів, які експерт-бухгалтер має право використовувати в процесі дослідження (методи господарського контролю та розрахунково-аналітичні методи). Одночасно визначено ті, що застосовуються експертом лише в частині вивчення результатів їх проведення іншими суб’єктами (експеримент, інвентаризація, зустрічної перевірки на підприємства та інші прийоми фактичного контролю).

7. Відсутність методичних рекомендацій щодо застосування спеціальних бухгалтерських знань у процесі експертного дослідження призводить до його низької якості, затягування процесу слідства, неможливості прийняття об’єктивного рішення. Такі недоліки пропонується вирішити за допомогою розроблених алгоритмів загальної та часткової методик дослідження експерта-бухгалтера. Вони побудовані за об’єктами експертизи і є послідовністю застосування в експертному дослідженні методів і методичних прийомів у поєднанні з альтернативними діями експерта залежно від умов проведення експертизи. Це створює можливість побудови на основі алгоритмів методики дослідження експерта-бухгалтера незалежно від обставин справи та її виду.

8. Комп’ютерні технології відіграють в експертизі подвійну роль: виступають об’єктами дослідження, а також засобами його організації та проведення. Вивчення практики проведення бухгалтерської експертизи показало, що повністю комп’ютеризувати експертне дослідження неможливо. Проте існують передумови застосування ресурсів комп’ютерних програм для підвищення ефективності та незалежності діяльності експерта-бухгалтера. Для цього запропоновано структуру комп’ютерної програми, модулі якої створюють умови для удосконалення технічного забезпечення зв’язку експерта-бухгалтера з учасниками слідства, планування та проведення експертних досліджень, вивчення та використання передового досвіду проведення бухгалтерської експертизи.

9. Встановлено, що в умовах комп’ютеризації бухгалтерського обліку з’являються додаткові об’єкти експертизи – бази даних і алгоритми обробки інформації комп’ютерних програм, у яких створені електронні документи, надані для проведення експертизи. Їх наявність вимагає розробки оптимальної методики експертного дослідження. Обґрунтовано, що вона потребує залучення до процесу дослідження експерта-бухгалтера фахівця з комп’ютерних технологій. Це є обов’язковим заходом для отримання достовірних і обґрунтованих висновків у результаті вивчення ресурсів комп’ютерних програм під час бухгалтерської експертизи.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

1. Остап’юк Н.А. Методика бухгалтерської експертизи // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2003. – № 26. – С. 179-185.

2. Остап’юк Н.А. Методика дослідження звітності підприємств при проведенні судово-бухгалтерської експертизи // Вісник Черкаського державного технологічного університету. – 2004. – № 10. – С. 135-142.

3. Малюга Н.М., Остап’юк Н.А. Поняття та призначення спеціальних об’єктів судово-бухгалтерської експертизи // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Випуск 191. В 4 т. Том ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 1078-1083 (особисто автора 0,15 друк. арк.) (Особистий внесок – автором доповнено перелік об’єктів судово-бухгалтерської експертизи та уточнено існуючу класифікацію).

4. Остап’юк Н.А. Методика дослідження спеціальних об’єктів судово-бухгалтерської експертизи // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 29. – С. 115-127.

5. Остап’юк Н.А. Межі компетенції експерта-бухгалтера в методиці експертного дослідження // Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2004. – № 30. – С. 188-197.

6. Остап’юк Н.А. Компетенція експерта-бухгалтера в умовах автоматизації експертного дослідження// Вісник ЖДТУ. Економічні науки. – 2005. – № 1 (31). – С. 164-175.

7. Остап’юк Н.А. Бухгалтерська експертиза як форма використання спеціальних знань в господарській діяльності // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 203: В 4 т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 610-615.

8. Остап’юк Н.А. Комп’ютерна експертна система: технологія застосування експертом-бухгалтером // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. Т.3 – 2005. – № 6.– С. 118-123.

Тези доповідей

1. Остап’юк Н.А. Методика дослідження загальних об’єктів судово-бухгалтерської експертизи // Друга міжнародна науково-практична конференція (24-26.03.2004 р.). – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – С. 107-109.

2. Остап’юк Н.А. Кваліфікаційні вимоги до експерта-бухгалтера // Всеукраїнська науково-практична конференція “Розвиток дорадництва в аграрній сфері економіки” (26-27.03.2004 р.). – Тернопіль: ТАНГ, 2004. – С.139-140.

3. Остап’юк Н.А. Судово-бухгалтерська експертиза: узгодження понять // Третя Міжнародна науково-практична конференція “Динаміка наукових досліджень ’2004” (21.06-30.06.2004 р.). Том 43. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 8-9.

4. Остап’юк Н.А. Судово-бухгалтерська експертиза: процес автоматизованого дослідження // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта ’2005” (07-21 лютого 2005 р.). Том 82. Облік і аудит. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – С. 47-49.

5. Остап’юк Н.А. Роль і значення спеціальних знань при проведенні судово-бухгалтерської експертизи // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Третій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н, проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П.Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 100-102.

6. Остап’юк Н.А. Технологія судово-бухгалтерської експертизи // М.І. Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції / Голов. ред. О.О. Шубін. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – С. 75-77.

7. Остап’юк Н.А. Зустрічна перевірка як прийом дослідження експерта-бухгалтера // Тезисы и тексты выступлений на IV-ой международной научной конференции «Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции». – Житомир-Краматорск: ЧП «Рута», 2005. – С. 130-134.

8. Остап’юк Н.А. Експертне дослідження первинних бухгалтерських документів // Зимові читання, присвячені ідеям П.П. Німчинова та І.В. Малишева. Збірник тез та текстів виступів на Четвертій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н, проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П.Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 40-41.

Підручники та навчальні посібники

  1. Судово-бухгалтерська експертиза. Посібник для студентів спеціальності “Облік і аудит” вищих навчальних закладів./ За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – Житомир: ПП “Рута”, 2004. – 460 с. (особисто автора 3,5 друк. арк.) (Особистий внесок – автором описано порядок прийняття експертом-бухгалтером завдання на експертизу, систематизовано відомості щодо використання методів у експертному дослідженні, висвітлено методику експертного дослідження різних об’єктів експертизи та процедури узагальнення його результатів у висновку).

  2. Звітність підприємства: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 “Облік і аудит”. / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця та Н.А. Остап’юк. – Житомир: ПП “Рута”, 2005. – 428 с. (особисто автора 1,4 друк. арк.) (Особистий внесок – автором визначено порядок складання окремих форм звітності підприємства, знання якого необхідне для забезпечення повноти та правильності експертного дослідження показників звітності).

Остап’юк Н.А. Обліково-аналітичне забезпечення бухгалтерської експер-тизи: теорія і методика. Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена аналізу та обґрунтуванню теоретичних положень та розробці рекомендацій щодо удосконалення обліково-аналітичного забезпечення бухгалтерської експертизи для підвищення ефективності правоохоронної діяльності.

У дисертації уточнено зміст понять “професійні знання”, “спеціальні знання”, визначено відмінності між ними, а також особливості формування спеціальних бухгалтерських знань. Розроблено процедуру підбору фахівців, які можуть залучатися в якості експерта-бухгалтера. Уточнено склад і послідовність стадій бухгалтерської експертизи, яка призначається в процесі досудового або судового слідства, з метою удосконалення організації та методики застосування бухгалтерських знань в цьому процесі. Доведено необхідність обов’язкового здійснення експертом-бухгалтером оцінки достатності наданих йому матеріалів для дослідження та запропоновано критерії такої оцінки. Обґрунтовано, що об’єктами судово-бухгалтерської експертизи слід вважати документи – матеріали наданої експерту-бухгалтеру кримінальної, цивільної справи або господарського спору. Для удосконалення методики дослідження цих об’єктів запропоновано їх класифікацію. Уточнено сукупність методів і методичних прийомів, які може використовувати експерт-бухгалтер у процесі вивчення матеріалів справи. Розроблено універсальні алгоритми експертного дослідження матеріалів справи, що є базою для розробки загальної та часткової методики експертного дослідження незалежно від виду справи та питань, поставлених на вирішення експерта. Розроблено структуру комп’ютерної програми для експерта, а також виділено особливості методики експертного дослідження в умовах комп’ютеризації бухгалтерського обліку.

Ключові слова: професійні знання, спеціальні знання, експертиза, бухгалтерська експертиза, експертне дослідження, методика експертного дослідження.