Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Бродська Ірина Іванівна. Обліково-аналітичне забезпечення оцінки вартості підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Бродська І.І. Обліково-аналітичне забезпечення оцінки вартості підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09. – Бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» – Київ, 2008.

Визначено роль та завдання обліку та аналізу в оцінних процедурах. Розроблено структурно-логічну модель формування інформаційного забезпечення процесу оцінки вартості підприємства, основні складники якого охоплюють процедури підготовки і коригування фінансової звітності, її перевірки та аналітичної інтерпретації. Обґрунтовано основні напрями вдосконалення інформаційного забезпечення залежно від об’єктів та цілей оцінки.

Запропоновано порядок та методику опрацювання фінансової звітності в процесі оцінки вартості підприємства з урахуванням чинних національних та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Удосконалено методику визначення вартості чистих активів, а також методику коригування вартості запасів та механізму їх списання з балансу на основі аналізу їхньої оборотності. Розроблено класифікацію аналітичних показників, що використовується в оцінній діяльності. Запропоновано систему одиничних показників та механізм їх узагальнення у комплексний показник, який можна розглядати як мультиплікатор зростання вартості підприємства в майбутньому на основі динаміки фінансового стану.

В дисертаційній роботі теоретично обґрунтовано та розв’язано науково-практичне завдання щодо вдосконалення обліково-аналітичного забезпечення процесу оцінки вартості підприємства.

Основні висновки та результати, що їх здобуто в процесі проведеного дослідження, полягають у такому:

1. Об’єктивність проведення процедур оцінки вартості підприємства суттєво залежить від якості обліково-аналітичної інформації про стан об’єкта оцінки на дату її проведення. У дисертації систематизовано основні вимоги до інформаційного забезпечення процесу оцінки, визначено роль та завдання обліку та аналізу в оцінних процедурах, згруповано основні її принципи залежно від напряму дії на результат оцінки, проаналізовано їхній зв'язок із принципами бухгалтерського обліку та узагальнено основні фактори, що впливають на результат оцінки вартості підприємства. До останніх пропонується віднести: призначення оцінки, галузеву належність, масштабність, форму власності, географію функціонування підприємства, специфіку призначення об’єкта оцінки. Інформацію, на основі якої провадиться оцінка вартості підприємства, структуровано за окремими інформаційними блоками в розрізі внутрішніх та зовнішніх джерел. Це дає змогу сформувати найбільш повно обліково-аналітичне забезпечення оцінки вартості підприємства та оптимізувати процедури оцінки з погляду трудомісткості та повноти оцінки.

2. З огляду на складність категорії «оцінка» в роботі виділено її найхарактерніші ознаки. По-перше, оцінка є кількісним виразом вартості об’єкта оцінки. По-друге, оцінка - це суб’єктивна категорія, кінцевий результат якої залежить від мети її проведення, умов функціонування об’єкта оцінки та методичних підходів, що склалися на дату оцінки. По-третє, з одного боку, оцінка може бути інструментом або елементом методу бухгалтерського обліку, а з другого – бухгалтерський облік сам є методологічним інструментом процесу оцінки.

3. Для формування інформаційно-аналітичного поля якісної та неупередженої оцінки вартості підприємства автором удосконалено класифікацію видів оцінки за допомогою її доповнення окремими класифікаційними ознаками, зокрема: за способом проведення оцінки (статична, динамічна); за об’єктом оцінки (оцінка вартості підприємства, оцінка бізнесу, оцінка майна та окремих його складових), за методом проведення (оцінка на основі витратного, дохідного, ринкового, комбінованого методичних підходів); за формою одержаного результату (фіксована або моментна та інтервальна оцінка); за цільовим призначенням (страхова, інвестиційна, податкова, бухгалтерська, управлінська оцінка).

4. На основі аналізу різних наукових концепцій (історичної, футуристичної, змішаної) у дисертації розроблено структурно-логічну модель формування інформаційного забезпечення процесу оцінки вартості підприємства, основні складники якої охоплюють процедури підготовки, коригування фінансової звітності, розрахунок та інтерпретацію аналітичних показників, що характеризують здатність підприємства нарощувати свою вартість. У формуванні обліково-аналітичного забезпечення оцінки вартості підприємства враховано стадії життєвого циклу підприємства.

5. Важливим показником, що характеризує ресурсний потенціал підприємства і лежить в основі формування інтегрального показника вартості підприємства, є «вартість чистих активів». У роботі пропонується вдосконалений варіант методики розрахунку показника «вартість чистих активів», сутність якого полягає у виключенні із зобов’язань доходів майбутніх періодів та прирівнюванні до власного капіталу різниці між доходами та витратами майбутніх періодів, що приведе до збільшення на цю суму розміру чистих активів. У разі перевищення витрат майбутніх періодів над доходами активи буде зменшено на цю суму.

6. Для посилення об’єктивності оцінки вартості окремих видів активів у дисертації розроблено методичний підхід до уцінки запасів на основі аналізу оборотності окремих їх груп. Авторський підхід передбачає такі процедурні етапи: 1) поділ запасів на групи залежно від наміру підприємства щодо їх застосування; 2) розрахунок коефіцієнтів оборотності кожної групи запасів, при цьому для кожної групи запасів обґрунтовано свою методику їх визначення; 3) виходячи з професійного судження для кожної групи запасів залежно від їх оборотності встановлюється відповідний відсоток списання їхньої собівартості, установлений емпіричним способом; 4) розраховується величина уцінки кожної групи залежно від періоду їх оборотності.

7. Доведено, що на величину вартості активів, розрахованої на основі майнового методичного підходу, суттєво впливають положення облікової політики підприємства. З метою наближення вартості активів до їхнього ринкового еквіваленту, пропонується провадити перевірку основних положень облікової політики на предмет їхньої відповідності принципу «обачності», який передбачає незавищення справедливої вартості активів підприємства і незаниження вартості зобов’язань. Систематизація в дисертаційній роботі типових порушень вимог П(С)БО дала змогу визначити основні заходи та напрями коригування вартості активів ще на етапі бухгалтерської оцінки.

8. Формування аналітичного забезпечення процесу оцінки вартості підприємства ґрунтується на виборі відповідних аналітичних показників та розробленій методиці їх узагальнення та інтерпретації. Для цього запропоновано класифікацію аналітичних показників, які використовуються в оцінній діяльності, та визначено такі класифікаційні ознаки: за сферою використання (традиційні та специфічні показники, що використовуються тільки для цілей оцінки); за інформаційними джерелами (показники, сформовані на основі фінансової звітності, управлінського обліку та позаоблікових джерел інформації); за формою (абсолютні та відносні); за часовою спрямованістю (фактичні, прогнозні); за кількістю параметрів (одиничні, комплексні).

9. Економічний аналіз, що провадиться для одержання більш повної інформації про вартість (цінність) об’єкта оцінки, не може здійснюватися за загальною схемою для всіх випадків оцінки. Це означає, що на метод оцінки, методику, послідовність процедур, склад аналітичних показників та методику їх узагальнення впливають мета оцінки, інтереси замовника, економічні умови функціонування об’єкта, специфіка діяльності підприємства в конкретному бізнес-середовищі. Тож у дисертації розроблено структурно-логічну модель, яка передбачає структуризацію аналітичних процедур у межах запропонованого методичного підходу до оцінки вартості діючого підприємства.

10. Обґрунтовано доцільність оцінювати вартість підприємства на основі комбінованого підходу, який полягає в коригуванні вартості чистих активів на комплексний показник, який ураховує фінансовий стан підприємства та здатність підприємства до розвитку і генерації доходу. На основі критичного аналізу запропонованих іноземними і вітчизняними вченими моделей, що використовуються для оцінки ймовірності банкрутства, у дисертації розроблено систему одиничних показників та механізм їх узагальнення в єдиний узагальнювальний показник, який можна розглядати як мультиплікатор зростання чистих активів у майбутньому на основі наявного фінансового стану підприємства. При цьому компонента фінансової стійкості формується порівнянням фактичних значень із середніми значеннями за галуззю чотирьох показників: оборотності активів (співвідношення чистої виручки та активів); коефіцієнта фінансового незалежності (автономії) (співвідношення капіталу та активів); прибутковості активів (відношення прибутку до оподаткування до середніх активів); коефіцієнта загальної ліквідності (співвідношення поточних активів та поточних зобов’язань). Другою компонентою коригувального показника пропонується взяти коефіцієнт динамічної здатності, який ураховує потенційні можливості підприємства нарощувати свої загальні активи, чисті доходи (або валовий прибуток) та власний капітал. Пропонуємо розраховувати цей показник як середню арифметичну темпів зростання цих показників за останні три роки. Ефективність діяльності підприємства доцільно оцінювати на основі узагальнювального показника прибутковості доходу, який розраховується діленням валового прибутку на чистий дохід, з подальшим порівнянням його із середнім значенням за галуззю.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

    1. Бродська І.І. Методичні підходи до обліково-аналітичного забезпечення оціночної діяльності / І.І. Бродська // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. – Вип. 209. Т. I.– Д.: ДНУ, 2005. – С. 44–51 (0,44 друкарк.).

    2. Бродська І.І. Класифікація видів вартості як об’єкта оцінки / І.І. Бродська, І.М. Парасій-Вергуненко // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. пр. – Вип. 8. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 250–257 (0,37 друкарк., особисто автора – 0,33 друкарк.). [Автором запропоновано класифікацію видів вартості залежно від порядку оцінки та характеру аналога (вартість відтворення, вартість заміщення); залежно від мети оцінки та перспектив розвитку підприємства].

    3. Бродська І.І. Роль оціночної діяльності в умовах поглиблення приватизаційних процесів в Україні / І.І. Бродська, І.М. Парасій-Вергуненко // Формування ринкової економіки : зб. наук. пр. – Вип. 16.1. – К.: КНЕУ, 2006. – С. 319–326 (0,44 друкарк., особисто автора – 0,38 друкарк.). [Автором обґрунтовано цілі оцінки залежно від суб’єктів оціночної діяльності; досліджено функціонування ринку оціночних послуг в Україні].

    4. Бродська І.І. Методика опрацювання фінансової звітності у процесі оцінки вартості підприємства / І.І. Бродська // Економічні науки. Серія „Облік і фінанси” : зб. наук. пр. – Вип. 3 (12). Ч. 1. – Луцьк: ЛДТУ, 2006. – С. 21–32 (0,42 друкарк.).

    5. Бродська І.І. Економічна сутність оцінки вартості підприємства / І.І. Бродська // Економічні науки. Серія „Облік і фінанси” : зб. наук. пр. – Вип. 4 (16). – Ч. 1. –Луцьк: ЛДТУ, 2007. С. 29–38 (0,56 друкарк.).

    6. Бродська І.І. Економічний аналіз: його місце та роль в процедурах оцінки вартості підприємства / І.І. Бродська // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. – Вип. 236. Т. V.– Д.: ДНУ, 2008. – С. 1253–1261 (0,47 друкарк.).

    В інших виданнях:

      1. Бродська І.І. Оцінка вартості компаній: обліковий аспект / І.І. Бродська // Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль : наук. журн. ТДЕУ:. – Вип. 13 / Проблеми та перспективи розвитку обліку, аналізу та аудиту у сфері надання послуг: міжнар. наук.–практ. конф., 15–16 груд. 2005 р. : тези доп. – Т.: Екон. думка, 2005. – С. 175–180 (0,42 друкарк.).

      2. Бродська І.І. Основні принципи оцінки вартості підприємства / І.І. Бродська // Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні : міжнар. наук. конф., 16–17 берез. 2006 р. : тези доп. / Відп. за вип. В.Г. Лінник – К.: КНЕУ, 2006. – С. 44–49 (0,29 друкарк.).

      3. Бродська І.І. Класифікація видів вартості як бази оцінки / І.І. Бродська // Європейська наука XXI століття: стратегія і перспективи розвитку : міжнар. наук.–практ. конф., 22–31 травня 2006 р. : тези доп. – Т. 12. Економічні науки. – Д.: Наука і освіта, 2006. – С. 5–8 (0,28 друкарк.).

      4. Бродська І.І. Оцінка вартості компаній: обліковий аспект / І.І. Бродська // Актуальні проблеми розвитку суспільства: історична спадщина, реалії та виклики XXI століття. Дев’яті читання пам’яті В’ячеслава Липинського : міжнар. наук.–практ. конф., 27 квітня 2006 р. : тези доп. – Луцьк: Волинська обласна друкарня, 2006.– С. 107–109 (0,16 друкарк.).

      5. Бродська І.І. Обліково-аналітичні аспекти оцінки бізнесу / І.І. Бродська // Теорія і практика економічного аналізу: сучасний стан, актуальні проблеми та перспективи розвитку : міжнар. наук.-практ. конф., 10–12 жовт. 2006 р. : тези доп. – Т.: Екон. думка, 2006. – С. 78–80 (0,1 друкарк.).

      6. Бродська І.І. Підготовка фінансової звітності до оцінки вартості підприємства / І.І. Бродська // Теоретико-методологічні та практичні аспекти розвитку економіки України : всеукр. наук.-практ. конф., 23–24 листоп. 2006 р. : тези доп. – Т.: Тернограф, 2006. – С. 430 (0,12 друкарк.).

      7. Бродська І.І. Класифікація аналітичних показників, що використовуються в оціночній діяльності / І.І. Бродська // Теорія і практика сучасної економіки : міжнар. наук.-практ. конф., 4–6 жовтня 2006 р. : тези доп. / Відп. ред. В. І. Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ, 2006. – С. 215 – 217 (0,16 друкарк.).

      8. Бродська І.І. Роль і задачі економічного аналізу в оціночній діяльності / І.І. Бродська // Внутрішній аудит та контроль ризиків бізнесу : наук.-практ. конф., 2 – 3 липня 2007 р. : тези доп. – ЛДТУ; редкол.: відп. ред. д-р. екон. наук, проф. Л.Г. Ліпич – Луцьк, 2007. – С. 33–37 (0,25 друкарк.).