Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Пойда Юлія Миколаївна. Обліково-аналітичне забезпечення управління витратами на виробництво комбікормів : Дис... канд. наук: 08.00.09 - 2008.



Анотація до роботи:

Пойда Ю.М. Обліково-аналітичне забезпечення управління витратами на виробництво комбікормів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.09 – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). Національний аграрний університет, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено подальшому розвитку науково-методологічних і практичних засад організації та методології обліку виробництва і аналізу собівартості комбікормів. У дисертаційній роботі досліджено економічний зміст витрат, затрат та собівартості, з’ясовано їх сутність як об’єктів облікового спостереження, висвітлено взаємозв’язок обліку виробництва з калькулюванням комбікормів. Визначено та уточнено економічну сутність понять “витрати” і “собівартість”, “калькулювання” і “калькуляція”.

На основі дослідження галузевих особливостей та умов формування собівартості комбікормів на підприємствах комбікормової промисловості виявлено проблеми організації обліку, що потребують розв’язання. Розроблено рекомендації щодо вдосконалення організації бухгалтерського обліку на підприємствах комбікормової промисловості у вигляді запропонованих статей калькулювання, калькуляційного листа та робочого плану рахунків.

На основі аналізу тенденції розвитку комбікормової галузі, встановлено інформаційні потреби управління виробництвом. Обґрунтовано передумови управління собівартістю та здійснення факторного аналізу собівартості комбікормів. Визначено фактори, що сприяють зниженню витрат виробництва та розраховано резерв зниження витрат сировини і мінеральних добавок для одного з досліджуваних підприємств.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нові рішення щодо розв’язання наукової задачі з розробки науково-методичних і практичних підходів та вдосконалення методики обліку і аналізу витрат на виробництво у підприємствах комбікормової промисловості України.

Одержані результати свідчать про досягнення поставленої мети і дають змогу зробити такі висновки:

  1. У зв’язку з реформуванням бухгалтерського обліку і прийняттям Положення (Стандарту) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.99 р. № 318, внесено суттєві зміни до складу і формування собівартості промислової продукції, а це, у свою чергу, зумовило потребу у зміні обліку витрат виробництва.

  2. Тлумачення витрат у вітчизняному і зарубіжному обліку відрізняються. У країнах з розвиненою ринковою економікою широко використовується поняття граничних витрат (граничних факторіальних витрат) і граничного продукту (граничного факторіального продукту). Значно ширше трактують поняття “витрати” українські науковці. У зв’язку з цим у дисертаційній роботі досліджено сутність економічної категорії “витрати” і визначено два головні підходи. Перший базується на розумінні господарського життя з позицій трудової теорії вартості, яка передбачає взаємодію у процесі виробництва трьох основних факторів (робочої сили, предметів праці та засобів праці) з відповідною інтерпретацією поняття вартості, її складових і структури. Другий підхід передбачає, що місце та роль витрат розглядається та розкривається в прикладному аспекті як складовий елемент ціни, що формується під дією сукупності факторів у системі функціонування ринку на основі зміни попиту та пропозиції. Уточнено економічну сутність поняття “витрати”.

  3. У результаті проведених досліджень класифікації витрат на виробництво виділено основні ознаки класифікації: за стадіями технологічного процесу, за ступенем реагування щодо зміни обсягів виробництва, видами продукції, економічними елементами і статтями калькуляції. Ця класифікація дає змогу контролювати рівень формування собівартості та рентабельності продукції.

  4. Методом управлінського обліку витрат виробництва слід вважати сукупність прийомів, які: по-перше, містять альтернативність вибору; по-друге, одночасно відображають процес виробництва і як технологічну, і як організаційну сукупність, дозволяють вивчати його як з точки зору виробничого споживання, так і з огляду на виготовлення майбутнього готового продукту; по-третє, дають можливість виокремити інформаційні ресурси, що спрямовані на вирішення певної управлінської задачі та дозволять оптимізувати виробничу діяльність підприємства.

  5. Характерною рисою комбікормової промисловості є її матеріаломісткість. У структурі собівартості комбікормів найбільшу питому вагу займає сировина, вартість якої з кожним роком збільшується. Крім фуражного зерна підприємства комбікормової промисловості використовують цінні збагачувачі (премікси, вітаміни, мікроелементи, антибіотики, амінокислоти, ін.), ціни на які постійно зростають, виникає необхідність у пошуку шляхів їх здешевлення. На основі узагальнення теоретичних положень фактичного стану комбікормового виробництва обґрунтовано висновок про важливість підвищення ефективності державної підтримки і регулювання на етапі становлення галузі.

  6. Для обліку витрат на виготовлення комбікормів згідно з планом рахунків призначений 23 рахунок “Виробництво”. Оскільки нормативно-правовими документами не передбачено перелік субрахунків для обліку витрат на підприємствах комбікормової промисловості, у роботі запропоновано робочий план рахунків щодо організації і ведення обліку виробництва комбікормів з використанням відповідних субрахунків.

  7. З метою підсилення управлінського впливу на якість комбікормів та їх збалансування за елементами поживності запропоновано до використання позабалансовий рахунок 026 “Рефакції та боніфікації”, згідно якого до боніфікацій відносять суми надбавок до обумовлених в договорі показників виготовлених комбікормів. Тобто, за 1 т прийнятих на підприємство комбікормової промисловості високобілкових культур нараховувати 1,2 т комбікормів. І, навпаки, з метою недопущення використання у виробництво неякісної сировини, проводити її рефакцію – за кожну тонну зданих зерно відходів нараховувати 0,8 т комбікорму.

  8. Комбікормові підприємства складають планові та фактичні калькуляції собівартості продукції. Проте на сьогоднішній день немає єдиної форми для відображення результатів калькулювання комбікормів. Враховуючи це, розроблено форму “Калькуляційний лист”, використання якого сприяє підвищенню якості інформації та спрощенню процедур калькулювання.

  9. Доведено, що важливими економічними показниками діяльності підприємства є ціна і собівартість. В умовах ринкової економіки ціна реалізації комбікормів формується з витрат, пов’язаних з їх виробництвом та реалізацією із врахуванням надбавки на прибуток. Розвиток і поглиблення досліджень на підприємствах сприяють появі нових понять – трансакційні витрати, які можна визначити як перетворення витрат виробництва в готову продукцію.

  10. Оскільки на величину собівартості виготовленої продукції підприємств комбікормової промисловості впливають витрати та обсяг виробництва, то важливим завданням аналітичних досліджень, змістом аналітичної роботи є виявлення, оцінка та прогнозування впливу цих чинників на зміну показника собівартості.

Проведення факторного аналізу собівартості комбікормів забезпечує фінансову стабільність і економічний розвиток підприємств комбікормової промисловості з метою досягнення їх стратегічних і поточних завдань.

11. Дисертаційне дослідження підтвердило, що розвиток методичних засад і прикладних рекомендацій інтегрованого обліку витрат на виробництво є необхідною умовою підвищення ефективності управління діяльністю комбікормової промисловості в цілому. Інтеграція обліку витрат передбачає створення системи облікової інформації про витрати на виробництво на основі органічного поєднання даних фінансового та управлінського обліку, тобто коли дані одного обліку органічно поєднуються з даними іншого, не порушуючи принципів, загальну методологію фіксації, збирання, обробки та використання даних для підготовки управлінських рішень.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Пойда Ю.М. Бюджетування та його роль у системі обліку і контролю // Економіка АПК. – 2006. – № 9.– С. 92–97.

  2. Пойда Ю.М. Види, призначення та переваги використання складських документів на зерно // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. – Київ: КНЕУ, 2006. – Вип. 16. – С. 225–232.

  3. Пойда Ю.М. Ефективність використання комбікормів // Формування ринкових відносин в Україні: Зб. наук. праць.– Київ: НДЕІ, 2005. – Вип. 12 (55).– С. 117–121.

  4. Пойда Ю.М. Зміст та характеристика факторного аналізу собівартості продукції підприємств комбікормової промисловості // Науковий вісник Національного аграрного університету, 2007. – № 110. – Ч. 2. – С. 98–101.

  5. Пойда Ю.М. Інтеграція обліку, аналізу, планування і контролю в сучасних умовах // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – Вип. 223. – Т. III. – С. 774–780.

  6. Пойда Ю.М. Калькулювання собівартості комбікормів // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. – Київ: КНЕУ, 2006. – Вип. 16. – С. 405–415.

  7. Пойда Ю.М. Класифікаційні ознаки групування витрат за статтями калькуляції на підприємствах комбікормової промисловості // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. – Київ: КНЕУ, 2007. – Вип. 19. – С. 201–208.

  8. Пойда Ю.М. Комбікорми – вирішальний фактор підвищення продуктивності тварин та птиці // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів.– Київ: КНЕУ, 2005. – Вип. 14. – С. 259–266.

  9. Пойда Ю.М. Методи обліку витрат виробництва продукції (на прикладі підприємств комбікормової промисловості) // Экономика и управление. – 2007.– № 2. – С. 62–69.

  10. Пойда Ю.М. Управлінський аспект аналітичного обліку виробництва комбікормів // Агроінком: Науково-практичне видання. – 2007.– № 5-6.– С. 110–114.

Матеріали конференцій:

  1. Пойда Ю.М. Гармонізація обліку витрат в Україні з вимогами міжнародних стандартів фінансової звітності // Моделі та стратегії євроінтеграції України. Економічний і правовий аспект: Матеріали IX Міжнар. наук.-практ. конф. – Київ: УАЗТ, 2006. – С. 304–305.

  2. Пойда Ю.М. Групування витрат на підприємствах комбікормової промисловості за статтями калькуляції // Методика обліку, аналізу і аудиту в контексті світової та вітчизняної практики її вдосконалення: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. студентів та молодих учених. – Київ: КНЕУ, 2005. – С. 150–152.

  3. Пойда Ю.М. Завдання і принципи організації бухгалтерського обліку виробничих витрат на підприємствах комбікормової промисловості // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій: Матеріали III Всеукр. наук.-практ. конф. вчених, викладачів та практичних працівників.– Вінниця: ВІЕ ТДЕУ, 2006. – Т. II. – С. 215-218.

  1. Пойда Ю.М. Зміст та характеристика факторного аналізу собівартості продукції підприємств комбікормової промисловості // Євроінтеграція та конкурентоспроможність продукції агропромислового комплексу України: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., присвяченої 55-річчю економічного факультету та 10-річчю факультету аграрного менеджменту НАУ. – Київ: НАУ, 2006.

  2. Пойда Ю.М. Класифікація витрат з метою визначення собівартості виготовлених комбікормів // Облік і контроль на підприємствах АПК: стан та перспективи розвитку: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., присвяченої 30-річчю кафедри обліку, аналізу та аудиту в АПК. – Київ: КНЕУ, 2007. – С. 140–144.

  3. Пойда Ю.М. Методика аналізу прямих матеріальних витрат на підприємствах комбікормової промисловості // Теоретико-методологічні та практичні аспекти розвитку економіки України: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Чортків: ЧІПБ ТНЕУ, 2006. – С. 306–308.

  4. Пойда Ю.М. Облік витрат на освоєння нових видів продукції з покращенням їх якості на підприємствах комбікормової промисловості // Організаційно-економічні інструменти розвитку інтеграційних процесів в агропромисловому виробництві: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Тернопіль: ТДЕУ, 2006. – Ч. II. – С. 178–182.

  5. Пойда Ю.М. Особливості калькулювання на підприємствах комбікормової промисловості // Теоретичні й практичні досягнення молодих вчених аграріїв: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених. – Дніпропетровськ: ДДАУ, 2006. – С. 169–172.

  6. Пойда Ю.М. Особливості обліку давальницьких операцій // Научное обеспечение процессов реформирования экономических отношений в условиях рыночной экономики: Материалы VII науч.-практ. конф. – Симферополь: КИБ, 2006. – Т. I. – С 42–45.

  7. Пойда Ю.М. Переваги формування виробничих витрат за підрозділами // Міжнародні тенденції розвитку бухгалтерського обліку і аудиту та перспективи для України: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. – Київ: КНЕУ, 2006. – С. 109–112.

  8. Пойда Ю.М. Проблемні питання обліку витрат виробництва // Регіональні аспекти економіки та освіта: Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. молодих учених, аспірантів та студентів старших курсів ВНЗ. – Кременчук: КІ ДУЕП, 2006. – С. 204–206.

  9. Пойда Ю.М. Прогресивні форми і методи обліково-контрольної роботи у виробництві комбікормів // Дні науки – 2006: Матеріали II Міжнар. наук.-практ. конф. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006.– Т. 7: Економічні науки. – С. 51–54.

  10. Пойда Ю.М. Розмежування обліку витрат і затрат на підприємствах комбікормової промисловості // Становлення та розвиток обліку, контролю і аналізу в Україні: Матеріали Міжнар. наук. конф., присвяченої 100-річчю від дня народження П.П. Німчинова. – Київ: КНЕУ, 2006. – С. 324– 327.

  11. Пойда Ю.М. Собівартість виробництва комбікормів та шляхи її зниження // Наукові розробки молоді на сучасному етапі: Матеріали V Всеукр. наук. конф. молодих вчених та студентів. – Київ: КНУТД, 2006. – Т. II. – С. 193–195.

  12. Пойда Ю.М. Собівартість у системі управління // Дні науки: Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2006. – Том 2– С. 109–110.

  13. Пойда Ю.М. Управління собівартістю продукції на підприємствах комбікормової промисловості // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: Матеріали IV Всеукр. наук. конф. студентів, аспірантів і молодих учених.– Донецьк: ДНУ, 2007. – С. 199–200.

  14. Пойда Ю.Н. Роль и значение калькулирования себестоимости комбикормов в управлении производством // Учет, анализ и финансы в организациях АПК: состояние и пути совершенствования: Материалы Междунар. науч.-практ. конф., посвященной 40-летию кафедры статистики и экономического анализа и 20-летию кафедры финансов и контроля факультета бухгалтерского учета Белорусской государственной сельскохозяйственной академии. – Горки: БГСХА, 2007. – С. 75–79.

Статті в інших виданнях:

  1. Пойда Ю.М. Облік витрат на підприємствах комбікормової промисловості // Вчені записки. Серія “Економіка”. – Київ: КРОК, 2005. – Вип. 14. – С. 115–123.