Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Психіатрія


Гуменюк Леся Миколаївна. Обмежена здатність до інтеграції у суспільство в осіб з психічними розладами (клініка, діагностика, реабілітація) : Дис... д-ра наук: 14.01.16 - 2009.



Анотація до роботи:

Гуменюк Л. М. Обмежена здатність до інтеграції у суспільство в осіб з психічними розладами (клініка, діагностика, реабілітація). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.16 – психіатрія. – Український науково-дослідний інститут соціальної і судової психіатрії та наркології МОЗ України, Київ, 2009.

Досліджено клініко-психопатологічні, психосоціальні, психологічні та соціальні закономірності формування обмеженої здатності до інтеграції в суспільство у хворих на психічні розлади (331 особа). Визначено клініко-психопатологічну структуру психічних розладів у осіб з ОЗІС, встановлено рівень їх соціального функціонування та якість життя. Виявлено взаємозв’язок біологічних, психосоціальних, психологічних і соціальних чинників виникнення і формування ОЗІС та запропоновано її диференційно-діагностичні критерії. Визначено клініко-типологічні варіанти ОЗІС у психічно хворих. Науково обґрунтовано основні принципи реабілітації осіб, які страждають на психічні розлади з ОЗІС. Розроблено й впроваджено систему реабілітації психічно хворих з ОЗІС і проведено оцінку її ефективності.

  1. У дисертаційному дослідженні здійснене теоретичне узагальнення і наведене нове вирішення актуальної наукової проблеми – комплексної діагностики ОЗІС у психічно хворих. З позицій доказової медицини на підставі міждисциплінарного підходу визначені клініко-психопатологічні, психосоціальні, психологічні і соціальні чинники, які призводять до формування ОЗІС при психічних розладах. Науково обґрунтована, розроблена і впроваджена в практику система реабілітації даної категорії хворих.

2. У нозологічній структурі обстежених в основній, контрольній і групі порівняння переважали психічні і поведінкові розлади внаслідок вживання алкоголю (51,6 ± 5,0 %, 48,5 ± 5,0 %, 50,0 ± 5,0 %, відповідно). Серед психічно хворих з ОЗІС в 12,5 ± 3,3 % основної, 9,1 ± 2,9 % контрольної та 9,3 ± 2,9 % осіб групи порівняння діагностовано легку розумову відсталість. Достовірні розбіжності між групами виявлено в структурі депресивних розладів і шизофренії. Депресивні розлади (35,2 ± 7,6 % - в основній групі та 36,3 ± 7,6 % - у контрольній) діагностовано в групах досліджених без певного місця проживання.

3. Виявлено, що в досліджених групах незалежно від нозологічної форми психічного розладу переважали хворі з дуже серйозним і максимальним РД у всіх сферах СФ. При депресивних розладах, параноїдній формі шизофренії і легкій розумовій відсталості відзначалося максимальне зниження СФ (4,5, 4,6 і 4,5, відповідно). Дуже серйозний РД виконання соціальних ролей зафіксовано при зловживанні алкоголем в основній, контрольній та групі порівняння (4,2; 3,7; і 3,9, відповідно). Серйозний ступінь вираженості соціальних ролей виявлено при шизотиповому і дисоціальному розладах особистості в групі порівняння (середній бал - 3,3).

4. Встановлено, що на виникнення і формування ОЗІС впливають наступні біологічні чинники: гендерна належність, вік, спадкова обтяженість. Так, чоловіки серед психічно хворих з ОЗІС склали 82,0 %, жінки - 18,0 %. Визначено, що молодий вік (до 20 років) виступає як чинник ризику формування ОЗІС, а вік після 30 років – як антиризику. Виявлено, що у хворих зі спадковою обтяженістю алкоголізмом в основній і контрольній групах (60,9 ± 4,9 % і 78,8 ± 1 % відповідно), а також психопатією в групі порівняння (50,0 ± 5,0 %) психічні захворювання діагностувалися частіше, а ОЗІС – у більш виражених дисфункціях соціальних ролей. В якості психосоціальних чинників виділені дисфункціональні типи батьківських родин, які відповідають різним стадіям порушень у функціонуванні сімейної системи. Так, 98,7 ± 1,1 % осіб основної, контрольної і групи порівняння в батьківських родинах одержали патологічне виховання. Визначено, що у всіх обстежених макро- і мікросоціальні чинники впливали на формування ОЗІС, однак вони є різними за інтенсивністю. У свою чергу, негативна дія мікросоціальних факторів більш вагома, ніж макросоціальних. Серед провокуючих чинників формування ОЗІС найбільш значущими були: екзистенціальні фактори, безробіття, розлучення, сімейні конфлікти, позбавлення волі, хронічні хвороби.

5. При аналізі предиспозиційної основи, провокуючих і підтримуючих чинників розроблено диференційно-діагностичні критерії ОЗІС до яких віднесено: наявність основи (біологічної, психосоціальної, психологічної та соціальної); динаміка психосоціальних, психологічних, соціальних чинників; деструктивна особисто-соціальна позиція у взаєминах з навколишнім середовищем; особистісна патопсихологічна мотивація; специфічні особливості власне ОЗІС.

6. Клініко-типологічними варіантами ОЗІС у психічно хворих є глобальний, парціальний, переддезадаптаційний, які мають притаманну їм специфіку споживчо-мотиваційну спрямованість, інтелектуальних, вольових, емоційних і поведінкових властивостей. ОЗІС у осіб без постійного місця проживання виникає при наступних психічних розладах: синдромі залежності від алкоголю, депресивних розладах, шизофренії.

7. Науково обґрунтовано принципи реабілітації психічно хворих осіб без постійного місця проживання, що базуються на міжнародних підходах з визначенням нозологічної належності психічних розладів, рівня СФ і реабілітаційного потенціалу. Запропоновано комплексну схему психосоціальної реабілітації, що включає спеціалізовану соціальну допомогу, психофармакотерапію і психотерапію для психічно хворих з ОЗІС. Встановлено, що формування підтримки з боку оточуючого соціуму можливо тільки з урахуванням впливу «коморбідності стигматизації».

8. Розроблена та впроваджена у практику система реабілітації психічно хворих із ОЗІС, яка враховує негативний вплив бездомного існування, а всі структурні компоненти спрямовані на вирішення проблеми відновлення здатності до інтеграції в суспільство. Встановлено, що процес реабілітації хворих з ОЗІС без постійного місця проживання повинен бути комплексним і цілісним. Відсутність окремого напрямку, елементів або форми реабілітації унеможливлює досягнення повноцінного СФ. Результати дослідження свідчать про ефективність застосування запропонованої системи реабілітації хворих з ОЗІС як на лікувальному, так і на реабілітаційному етапах. Так, на реабілітаційному етапі виявлено поліпшення СФ (р < 0,05) і зниження впливу чинників, які призводять до ізоляції та обмежують здатність до інтеграції в суспільство (р < 0,05).

Публікації автора:

  1. Гуменюк Л. Н. Введение в проблему психоопатологии и социального функционирования бездомних / Л. Н. Гуменюк // Таврический журнал психиатрии. – 2006. – Vol. 10, № 3 (36). – С. 47–51.

  2. Гуменюк Л. Н. Депрессия в сновидениях / Л. Н. Гуменюк // Таврический журнал психиатрии. – 2006. – Vol. 10, № 4 (37). – С. 59–61.

  3. Гуменюк Л. Н. Типология социальной дезадаптации с учетом психопатологии / Л. Н. Гуменюк // Таврический журнал психиатрии. – 2007. –
    Vol. 11, № 2 (39). – С. 4–9.

  4. Гуменюк Л. Н. Аспекты психопатологии и качества жизни при глубокой социальной дезадаптации / Л. Н. Гуменюк // Таврический журнал психиатрии. – 2007. – Vol. 11, № 3 (40). – С. 76–80.

  5. Гуменюк Л. Н. Личностные и клинико-анамнестические особенности бездомных / Л. Н. Гуменюк // Таврический медико-биологический вестник. –
    2007. – Т. 10. – С. 31–33.

  6. Гуменюк Л. Н. Результаты исследования закономерностей формирования и течения глубокой социальной недстаточности (дезадаптации) у лиц с ограниченной способностью к интеграцию в сообществе с учетом психопатологии и типологической принадлежности / Л. Н. Гуменюк // Таврический журнал психиатрии. – 2007. – Vol. 11, № 4 (41). – С. 42–47.

  7. Гуменюк Л. Н. Сравнительный анализ клинических и социально-демографических характеристик у психически больных лиц с ограниченной способностью к интеграции в сообщество / Л. Н. Гуменюк // Таврический журнал психиатрии. – 2007. – Vol. 12, № 1 (42). – С. 48–54.

  8. Гуменюк Л. Н. Дисфункциональность семьи как предиспозиционный фактор формирования синдрома глубокой социальной дезедаптации / Л. Н. Гуменюк // Архів психіатрії. – 2007. – Т. 13, 3–4 (50–51). – С. 48–49.

  9. Гуменюк Л. Н. Клинико-социальные факторы формирования ограниченной способности интеграции в сообщество больных шизофренией / Л. Н. Гуменюк // Медицинская психология. – 2008. – Т. 3, № 1. – С. 24–28.

  10. Гуменюк Л. Н. Социальное одиночество как предикативный фактор формирования ограниченной способности к интеграции в сообщество (бездомных) с депрессивными рассройствами / Л. Н. Гуменюк // Медицинская психология. – 2008. – Т. 3, № 2 (10). – С. 24–28.

  11. Гуменюк Л. Н. Структура реабилитационных мероприятий у психически больных с ограниченной способностью к интеграции в сообщество / Л. Н. Гуменюк // Архив психиатрии. – 2008. – Т. 14, № 1 (52). – С. 20–24.

  12. Гуменюк Л. Н. Клинико-социальная характеристика, страдающих психическими расстройствами с ограниченной способностью интеграции в сообщество (бездомные) / Л. Н. Гуменюк // Український вісник психоневрології. – 2008. – Т. 16, вип. 1 (54). – С. 9–12.

  13. Гуменюк Л. Н. Оценка эффективности реабилитационных мероприятий у психически больных с ограниченной способностью интеграции в сообщество / Л. Н. Гуменюк // Український вісник психоневрології. – 2008. – Т. 16, вип. 2 (55). – С. 35–38.

  14. Гуменюк Л. Н. Принципы терапии на этапе психосоциальной реабилитации психически больных с ограниченной способности к интеграции в сообщество (ОСИС) / Л. Н. Гуменюк // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения : тр. Крым. Гос. мед. ун-та им. С. И. Георгиевского. – Симферополь, 2008. – Т. 144, ч. VI. – С. 22–25.

  15. Гуменюк Л. Н. Система реабилитации психически больных с ограниченной способностью к интеграции в сообщество / Л. Н. Гуменюк // Таврический медико-биологический вестник. – 2008. – Т. 11, № 4 (44). – С. 195–199.

  16. Гуменюк Л. Н. Ограничение способности к интеграции в сообщество больных с психическими расстройствами как медико-социальная проблема / Л. Н. Гуменюк // Международный медицинский журнал. – 2008. – Т. 14, № 3. – С. 112–118.

  17. Гуменюк Л. Н. Характеристика социальной составляющей ограниченной способности к интеграции в сообщество / Л. Н. Гуменюк // Запорожский медицинский журнал – Актуальні питання медичної науки та практики : зб. наук. праць. – 2008. – Вип. 74 (Кн. 1). – С. 46–48.

  18. Гуменюк Л. Н. Ограниченная способность к интеграции в сообщество: биологическая и психологическая составляющие / Л. Н. Гуменюк // Вісник психіатрії і психофармакотерапії. – 2008. – № 2 (14). – С. 73–76.

  19. Гуменюк Л. Н. Ограниченная способность к интеграции в сообщество у психически больных: пути возникновения и преодоления / Л. Н. Гуменюк // Журнал психиатрии и медицинской психологии. – 2008. – № 2 (19). – С. 52–56.

  20. Гуменюк Л. Н. Проблемы формирования феномена ограниченной способности к интеграции в сообщество у психически больных / Л. Н. Гуменюк // Український вісник психоневрології. – 2008. – Т. 16, вип. 4 (57). – С. 25–27.

  21. С. Гуменюк Л. Н. Общие методологические подходы к оценке ограниченной способности К интеграции в сообщество у психически больных / Л. Н. Гуменюк // Запорожский медицинский журнал. – 2008. – № 5. – С. 7–10.

  22. Гуменюк Л. Н. Принципы и алгоритмы оценки ограниченной способности к интеграции в сообщество у психически больных / Л. Н. Гуменюк // Український вісник психоневрології. – 2008. – Т. 16, вип. 3 (56). – С. 35–38.

  23. Гуменюк Л. Н. Клиника и динамика депрессивных расстройств у лиц с ограниченной способностью к интеграции в сообщество (бездомных) / Л. Н. Гуменюк // Психічне здоров’я. – 2008. – № 2 (19) – С. 26–32.

  24. Гуменюк Л. Н. Клинико-психопатологическая структура психических расстройств у лиц с ограниченной способностью к интеграции в сообщество / Л. Н. Гуменюк // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика. – К., 2008. – Вип. 17, кн. 2. – С. 825–839.

  25. Гуменюк Л. Н. Провоцирующие факторы (микро- и макросоциальные) – предикторы формирования ограниченной способности к интеграции в сообщество у психически больных / Л. Н. Гуменюк // Таврический журнал психиатрии. – 2008. – Т. 12, № 2 (43). – С. 30–35.

  26. Гуменюк Л. Н. Бездомность: Психо-социальные подходы к исследованию феномена / Л. Н. Гуменюк // Таврический журнал психиатрии. – 2008. – Т. 12,
    № 3 (44). – С.83–90.

  27. Гуменюк Л. Н. Типология личностных изменений у лиц с ограниченной способностью к интеграции в сообщество в результате хронической алкогольной интоксикации / Л. Н. Гуменюк // Довженківські читання : Актуальні питання соціальної і клінічної наркології, присвяченої 90-й річниці з дня народження Заслуженого лікаря України, Народного лікаря СРСР Олександра Романовича Довженка : матеріали ІХ Української наук.-практ. конф. з участю міжнар. спеціалістів. – Харків : Видавництво «ПЛЕЯДА», 2008. – С. 221–225.

  28. Гуменюк Л. Н. Комплексная психотерапевтическая и социально-психологическая помощь лицам с ограниченной способностью к интеграции в сообщество / Л. Н. Гуменюк // Психотерапія, медична психологія і гранична психіатрія в системі надання медичної допомоги (ХІ Платонівські читання) : матеріали наук.-практ. конф. – Прил. к журналу «Медицинские исследования». – Харків, 2008. – С. 56.

  29. Гуменюк Л. Н. Медико-социальная реабилитация психически больных с ограниченной способности к интеграции в сообщество (ОСИС) / Л. Н. Гуменюк // Архів психіатрії. – 2008. – Т. 14, № 4 (55). – С. 47–48.

  30. Гуменюк Л. М. Психологічні особливості психічно-хворих з обмеженою здатністю до інтеграції в суспільство / Л. Н. Гуменюк // Медична наука : Сучасні досягнення та інновації : наук.-практ. конф. молодих вчених, присвячена 85-річчю ХМАПО, 20 листопада 2008. – Харків, 2008. – С. 30–32

  31. Гуменюк Л. Н. Клинические аспекты синдрома уходов и бродяжничества. / Л. Н. Гуменюк // Стратегические вопросы мировой науки – 2007 : материалы II Междунар. науч.-практ. конф. – Физическая культура и спорт. Днепропетровск : Наука и образование, 2007. – С. 19–20.