Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Інфекційні хвороби


Совірда Ольга Степанівна. Обмін циклічних нуклеотидів і його регуляція при гострому вірусному гепатиті В : Дис... канд. мед. наук: 14.01.13 / Одеський держ. медичний ун-т. — О., 2005. — 177арк. — Бібліогр.: арк. 148-177.



Анотація до роботи:

Совірда О.С. Обмін циклічних нуклеотидів і його регуляція при гострому вірусному гепатиті В. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.13.- інфекційні хвороби.-Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського АМН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей обміну циклічних і аденілових нуклеотидів на різних етапах розвитку гострого гепатиту В та залежності цих змін від віку та статі хворих, розробці шляхів спрямованої фармакологічної корекції виявлених зрушень. Досліджено вміст аденілових та циклічних нуклеотидів і ферментів їх обміну в еритроцитах в динаміці розвитку гострого гепатиту В та встановлені їх сосбливості в залежності від віку і статі хворих. На підставі проведених досліджень аргументовано доведено, що незважаючи на проведене лікування за загальновизнаною схемою в умовах стаціонару спостерігались досить істотні відхилення у показниках вмісту циклічних та аденілових нуклеотидів. Встановлено, що незалежно від віку у хворих чоловіків спостерігались більш глибокі порушенн їх вмісту. Крім того встановлено, що з віком і у хворих чоловіків, і у жінок виразність виявлених змін посилюється, а ефективність лікувальних заходів знижується. Доведено, що використання в комплексній терапії гепа-мерцу та розторопші плямистої викликало позитивні зміни досліджених процесів та клініко-лабораторних показників. Ефективність запропонованої схеми лікування була найбільш високою в 1 і 2 вікових групах і дещо нижчою в 3 і 4 вікових групах. Особливо ефективним таке лікування було в жінок усіх вікових груп.

У дисертації наведено узагальнення і нове вирішення наукової задачі спрямованої на з’ясування функціонального стану системи циклічних нуклеотидів у хворих на ГГВ тяжкого ступеня в залежності від віку і статі та підвищення ефективності фармакотерапії цієї патології шляхом використання гепа-мерцу і розторопші плямистої.

1. Встановлено, що у хворих жінок на ГГВ тяжкого ступеня спостерігалось різке зниження вмісту циклічних та аденілових нуклеотидів на протязі 10 діб перебування в стаціонарі і прояви до нормалізації виявляються тільки в 1-й та 2-й вікових групах. В 3-й та 4-й вікових групах хворих жінок на ГГВ навіть на момент виписки вміст цАМФ був достовірно нижчим, а цГМФ вищим від показників контролю.

2. Вміст АМФ, АДФ, АТФ у даних вікових групах залишався достовірно нижчим від значень одновікових донорів на протязі всієї хвороби. Подібна динаміка змін вмісту циклічних і аденілових нуклеотидів спостерігалась і в хворих чоловіків на ГГВ тяжкого ступеня, але відновлення вмісту цАМФ, цГМФ, АМФ, АДФ і АТФ у даному випадку не спостерігалось ні в одній віковій групі під час виписки із стаціонару. Найбільш глибокі відхилення спостерігалися в 3 та 4 групах.

3. Основною причиною порушень вмісту циклічних нуклеотидів в еритроцитах крові чоловіків та жінок хворих на ГГВ тяжкого ступеня було пригнічення активності аденілатциклази та активація цАМФ-залежної фосфодиестерази і гуанілатциклази. При цьому необхідно зазначити, що у хворих чоловіків на ГГВ тяжкого ступеня спостерігались більш глибокі зрушення зазначених процесів на всіх етапах дослідження та в усіх вікових групах порівняно з аналогічними значеннями хворих жінок. Нормалізація активності ферментів спостерігалась на момент виписки тільки в першій віковій групі хворих жінок.

4. Встановлено, що зміни функціонального стану системи циклічних нуклеотидів та вмісту макроергів в еритроцитах крові супроводжувались гіперамоніємією. Підвищений рівень аміаку в плазмі крові спостерігався на всіх етапах перебування в стаціонарі і в даному випадку показники кількості аміаку в крові були вищими у хворих чоловіків ніж у жінок, та поглиблювались з віком хворих.

5. Зміни функціонального стану системи циклічних нуклеотидів, вмісту макроергів в еритроцитах крові та збільшений вміст аміаку на всіх етапах дослідження є ознакою переважання катаболічних процесів в організмі, які практично не відновлюються до фізіологічного рівня навіть після проведеного загальновизнаного лікування в стаціонарних умовах.

6. Введення до комплексного лікування гепа-мерцу і розторопші плямистої сприяло відновленню функціонального стану системи циклічних нуклеотидів, вмісту макроергів та аміаку плазми в 1 та 2 вікових групах хворих чоловіків та жінок на ГГВ тяжкого ступеня після завершення лікування, а в 3 і 4 вікових групах чоловіків і жінок (особливо жінок) всі зазначені показники були близькими до фізіологічного рівня.

  1. Призначення гепа-мерцу і розторопші плямистої хворим на ГГВ тяжкого ступеня сприяє зменшенню виразності і тривалості жовтяниці, астеновегетативного і диспепсичного синдромів, скороченню термінів відновлення основних біохімічних показників і тривалості перебування хворих у стаціонарі.

Публікації автора:

1. Вплив гепа-мерцу на активність фосфодиестерази цАМФ в еритроцитах крові хворих на гострий гепатит В тяжкого ступеня // Інфекційні хвороби.-2003.-№3.-С.24-26. (співавт. Сервецький К.Л., Напханюк В.К.; внесок автора - проведення комплексного клінічного обстеження, аналіз і інтерпретація отриманих результатів, написання статті).

2. Вплив гепа-мерцу на вміст цГМФ в еритроцитах крові хворих на гострий вірусний гепатит В тяжкого ступеня // Інфекційні хвороби.-2003.-№1.-С.29-31.

3. Стан аденілатциклазної системи у хворих на гострий гепатит В важкого перебігу // Сучасні інфекції.-2003.-№4.-С.4-7. (співавт. Сервецький К.Л., Напханюк В.К.; внесок автора- проведення комплексного клінічного обстеження, аналіз результатів, написання статті).

4. Вплив гепа-мерцу на активність гуанілатциклази в еритроцитах крові хворих на гострий гепатит В тяжкого ступеня. // Сучасні інфекції.-2004.-№1.-С.14-17. (співавт. Сервецький К.Л., Напханюк В.К.; внесок автора- проведення комплексного клінічного обстеження, аналіз і інтерпретація отриманих результатів, написання статті).

5. Вплив гепа-мерцу на активність фосфодиестерази цГМФ в еритроцитах крові хворих на гострий гепатит В тяжкого ступеня // Вісник проблем біології і медицини.-2004.-№2.-С.61-64. (співавт. Сервецький К.Л., Напханюк В.К.; внесок автора- проведення комплексного клінічного обстеження, аналіз і інтерпретація отриманих результатів, написання статті).

6. Патофизиолологические особенности обмена циклического аденозинмонофосфата при остром вирусном гепатите В // Тезисы докладов VI Российского съезда врачей – инфекционистов.С.-Петербург.-2003.-С.362. (співавт. Сервецький К.Л., Напханюк В.К.; внесок автора- проведення комплексного клінічного обстеження, аналіз результатів, написані тези).

7. Вплив гепа-мерцу на стан системи цАМФ в еритроцитах хворих на гострий вірусний гепатит В важкого перебігу // Тези доповідей наукової конференції “ Вікові аспекти чутливості організму до ксенобіотиків”.Чернівці.-2002.-С.37. (співавт. Сервецький К.Л., Напханюк В.К.; внесок автора- проведення комплексного клінічного обстеження, аналіз результатів, написані тези).

8. Динаміка вмісту циклічного гуанозин-2,3-монофосфату в еритроцитах крові при тяжкому перебігу гепатиту В // Тези доповідей VI з’їзду інфекціоністів України “Клінічні проблеми боротьби з інфекційними хворобами”. Одеса.-2002.-С.206-207. (співавт. Сервецький К.Л., Напханюк В.К.; внесок автора- проведення комплексного клінічного обстеження, аналіз результатів, написані тези).

9. Деклараційний патент на винахід № 67553 А від 15.06.2004. (співавт. Сервецький К.Л., Напханюк В.К., Федоренко Т.В.; внесок автора - проведення комплексного клінічного обстеження, аналіз результатів).