Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Марусяк Наталія Леонідівна. Оборотний капітал промислового підприємства: формування і використання : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Марусяк Н. Л. Оборотний капітал промислового підприємства: формування і використання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08. – гроші, фінанси і кредит. – Тернопільський національний економічний університет, Тернопіль, 2008.

У дисертаційній роботі узагальнено теоретичні підходи західної та вітчизняної фінансової науки щодо сутності оборотного капіталу і його кругообігу.

Досліджено проблеми формування та поповнення оборотного капіталу підприємств. Проаналізовано розміщення оборотного капіталу та його вплив на фінансовий стан промислових підприємств. Здійснено оцінку ефективності використання оборотного капіталу та її відображення на фінансових результатах підприємств.

Визначено пріоритети джерел формування оборотного капіталу на основі завдань і фінансових можливостей підприємницьких структур. Обґрунтовано шляхи стабілізації кругообігу оборотного капіталу для забезпечення фінансової результативності підприємств. Окреслено напрямки ефективного використання оборотного капіталу та мобілізації додаткових джерел його приросту. Внесено пропозиції щодо посилення ролі оборотного капіталу в інвестиційній діяльності підприємств.

У дисертації здійснено теоретичні узагальнення і викладено авторське бачення вирішення комплексу проблемних питань щодо формування та використання оборотного капіталу промислових підприємств. Загальні науково-теоретичні та практичні висновки полягають у наступному:

  1. Системне дослідження поняття оборотного капіталу підтвердило, що в економічній літературі немає єдиної думки стосовно його визначення. Узагальнення різноманітних наукових підходів до з’ясування сутності оборотного капіталу дало змогу розкрити його економічну природу та обґрунтувати суттєві відмінності між поняттями “оборотний капітал” і “оборотні активи” підприємств. На основі цього визначено, що оборотний капітал є частиною фінансових ресурсів підприємства, які шляхом вкладання в оборотні активи забезпечують безперервність процесу звичайної діяльності з метою отримання прибутку і здатні відновлюватися упродовж періоду, обумовленого процесом створення матеріальних і нематеріальних благ та термінами фінансових вкладень.

Вартісна форма оборотного капіталу відображає його обсяг, вкладений в оборотні активи, а оборотні активи як його матеріально-речова форма віддзеркалюють участь оборотного капіталу в звичайній діяльності підприємств. Тому між матеріально-речовою і вартісною формами оборотного капіталу є тісний органічний зв’язок.

  1. У результаті дослідження теоретичних засад оборотного капіталу визначено його специфічну рису, яка полягає в тому, що, опосередковуючи процес звичайної діяльності суб’єктів підприємництва, він не витрачається, не споживається, а бере безпосередню участь у створенні та отриманні прибутку підприємства, який є джерелом його поповнення. Встановлено, що одночасне опосередкування всіх видів звичайної діяльності підприємства є необхідною умовою безперервності руху оборотного капіталу.

  2. З’ясовано, що в процесі обороту оборотний капітал охоплює виробничий і фінансовий цикли основної (операційної) діяльності. Виробничий цикл оборотного капіталу підприємства характеризує період повного обороту його матеріалізованих форм, починаючи з надходження сировини, матеріалів, напівфабрикатів на підприємство і до відвантаження виробленої продукції. Відповідно, фінансовий цикл характеризує період обороту оборотного капіталу з моменту витрачання коштів на придбання матеріальних ресурсів до надходження їх у складі доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Між цими циклами є тісний взаємозв’язок, що впливає на тривалість обороту оборотного капіталу у операційній діяльності. Оборот оборотного капіталу в інвестиційній діяльності охоплює лише фінансовий цикл.

  3. Для визначення впливу ефективності використання оборотного капіталу на фінансову результативність підприємств запропоновано визначати суму чистого прибутку, отриманого за рахунок зміни коефіцієнта оборотності оборотного капіталу, як добуток величини зміни останнього, коефіцієнта прибутковості реалізованої продукції і фактичної середньої суми оборотного капіталу.

  4. Проаналізовано динаміку джерел формування та поповнення оборотного капіталу підприємств меблевої промисловості і встановлено, що на більшості досліджуваних підприємств – виробників меблів обсяг власного оборотного капіталу не може забезпечити безперервний господарський процес. Їх звичайна діяльність значною мірою або повністю забезпечується позиковими і залученими ресурсами, що призводить до зниження рівня фінансової автономії підприємства, зростання залежності від своїх партнерів з економічної діяльності. Крім цього, домінування позикових і залучених джерел у формуванні оборотного капіталу обумовлює зростання поточних зобов’язань у частині сплати відсотків за кредит та погашення боргових сум. Для забезпечення погашення боргових сум та сплати відсотків за кредит підприємствам меблевої промисловості доцільно нарощувати темпи обороту оборотного капіталу. Врахування впливу внутрішніх і зовнішніх чинників на вибір джерел формування та поповнення оборотного капіталу підприємств та їх фінансових можливостей дали змогу скласти матрицю, на основі якої можна визначити пріоритетність окремого джерела формування та поповнення оборотного капіталу підприємства на певний період його діяльності.

  5. На основі оцінки структури розміщеного оборотного капіталу, яка склалася у меблевій промисловості Чернівецької області, обґрунтовано, що розміщення оборотного капіталу у низьколіквідні та середньоліквідні активи призводить до низького рівня платоспроможності й фінансової стійкості підприємств.

Розрахований рейтинговий показник дає змогу визначити вплив зміни структури оборотного капіталу на рівень ліквідності активів, рентабельності та платоспроможності підприємства. Компонентами названого показника стали рентабельність оборотного капіталу, коефіцієнт оборотності оборотного капіталу, коефіцієнт поточної (загальної) ліквідності та коефіцієнт абсолютної ліквідності, вибір яких обумовлений результатами проведеного аналізу.

  1. Результати оцінювання ефективності використання оборотного капіталу свідчать про залежність між швидкістю кругообігу оборотного капіталу та такими його фінансовими результатами, як дохід від реалізації продукції та чистий прибуток, який залишається в розпорядженні підприємства. Розраховані економетричні залежності можуть бути використані для прогнозування фінансових результатів, оскільки розраховані прогнозні показники досліджуваних підприємств засвідчили, що сповільнення швидкості кругообігу оборотного капіталу призводить до зниження рівня фінансової результативності підприємств.

  2. З огляду на роль інвестиційної діяльності в зміцненні економічного потенціалу підприємств, рекомендовано визначати частку участі оборотного капіталу в згаданій діяльності за допомогою розрахунку алгоритму його мінімального обсягу, призначеного для вкладання у поточні фінансові інвестиції, що сприятиме посиленню участі оборотного капіталу в інвестиційній діяльності підприємств. Основою розрахунку алгоритму є загальноприйнятий норматив коефіцієнта абсолютної ліквідності та порядок його розрахунку. Обсяг оборотного капіталу, що підлягає вкладанню у поточні фінансові інвестиції, розраховано як різницю між добутком величини поточних зобов’язань і нормативного значення коефіцієнта абсолютної ліквідності та суми коштів на поточному рахунку підприємства.

  1. За умов обмеженості власних джерел поповнення оборотного капіталу підприємств рекомендовано тимчасово вільні амортизаційні відрахування, що забезпечують поповнення оборотного капіталу на стадіях його кругообігу, спрямовувати у короткотермінові фінансові інвестиції. Це, по-перше, збереже їх функціональне призначення, по-друге, мобілізує внутрішні джерела поповнення оборотного капіталу.

Теоретичне обґрунтування змісту поняття “оборотний капітал” та особливостей його кругообігу, а також визначення практичних результатів участі оборотного капіталу в звичайній діяльності підприємств дало змогу сформулювати в дисертації науковий підхід до визначення пріоритетів формування і напрямків вдосконалення використання оборотного капіталу для забезпечення високого рівня фінансових результатів підприємств у ринкових умовах господарювання.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Марусяк Н. Л. Пріоритети джерел формування і поповнення оборотного капіталу підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 191: В 4 т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 146–151 (0,30 д. а.).

  2. Марусяк Н. Л. Єдність оборотного та основного капіталу в системі розширеного відтворення // Науковий вісник Буковинської державної фінансової академії: Зб. наук. праць. – Чернівці, 2005. – С. 260–264 (0,29 д. а.).

  3. Марусяк Н. Л. Функціональне призначення оборотного капіталу в умовах активізації підприємництва // Вісник Львівської державної фінансової академії: Зб. наук. статей. Економічні науки. – Львів: Львівська державна фінансова академія, 2005. – № 7. – С. 159–165 (0,40 д. а.).

  4. Марусяк Н. Л. Ліквідність матеріалізованих форм оборотного капіталу як визначальний фактор платоспроможності підприємств // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2006. – Вип. ІІІ. Економічні науки. – С. 389 –396 (0,37 д. а.).

  5. Марусяк Н. Л. Функціональна роль матеріально-речових елементів оборотного капіталу у виробничому процесі // Актуальні проблеми розвитку економіки реґіону: Наук. збірник / За ред. І. Г. Ткачук. – Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, 2007. – Вип. ІІІ. – Т. 1. – С. 426–430 (0,40 д. а.).

В інших виданнях

  1. Марусяк Н. Л. Роль вхідних грошових потоків в економічній діяльності підприємства // Україна у глобальному середовищі: нові алгоритми управління економікою: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці. – 2002. – С. 421–424 (0,13 д. а.).

  2. Марусяк Н. Л. Роль оперативного планування в забезпеченості збалансованості грошових потоків // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Зб. наук. праць за матеріалами XIII Міжнародної науково-практичної конференції. Вип. ІІ. Економічні науки. – Чернівці: АНТ Лтд, 2002. – Ч. II. – С. 467–469 (0,13 д. а.).

  3. Марусяк Н. Л. Значення амортизаційних відрахувань при формуванні грошового потоку підприємства // Творча спадщина Йозефа А. Шумпетера та трансформація сучасної економіки України: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 2003. – С. 345–347 (0,13 д. а.).

  4. Марусяк Н. Л. Вплив системи розрахунків на формування грошових потоків // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Чернівці. – 2003. – Вип. 1. – С. 401–403 (0,14 д. а.).

  5. Марусяк Н. Л. Вплив оборотного капіталу на формування структури активів підприємств // Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання: Матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції . – Луцьк: РВВ „Вежа” – 2004. – С. 121–120 (0,13 д. а.).

  6. Марусяк Н. Л. Особливості планування оборотного капіталу підприємств // Реґіональна бізнес-економіка і управління. Інститут реґіональної економіки та управління. – Вінниця. – 2004. – С. 56–61 (0,32 д. а.).

  7. Марусяк Н. Л. Трансформаційні форми оборотного капіталу підприємств регіону // Стратегія реґіонального розвитку: методологія формування, муніципальна специфіка, механізм реалізації: Матеріали XV Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 2004. – С. 462–465 (0,15 д. а.).

  8. Марусяк Н. Л., Вдовічена Л. В. Значення оцінки ефективності використання оборотного капіталу промислових підприємств для їх економічного розвитку // Фінансово-економічні та інституційні чинники розвитку реґіону: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 477–480 (0,10 д. а., дисертанту належить 0,09 д. а., визначено значення оцінки ефективності використання оборотного капіталу промислових підприємств).

  9. Марусяк Н. Л. Значення позикових джерел для поповнення оборотного капіталу підприємства. // Реґіональні аспекти організації і управління фінансовими ресурсами: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ, 2006. – С. 31–32 (0,14 д. а.).

  10. Марусяк Н. Л. Оборотний капітал в структурі капіталу підприємства // Фінансово-бюджетне регулювання соціально-економічного розвитку адміністративно-територіальної одиниці: Матеріали міжвузівської наукової конференції студентів та молодих вчених. – Чернівці: БДФА, 2006. – С. 127–129 (0,12 д. а.).

  11. Марусяк Н. Л. Уповільнення руху оборотного капіталу як наслідок незавершеності фінансового циклу // Наукові дослідження – теорія та експеримент, 2007: Матеріали третьої Міжнародної науково-практичної конференції. Полтава: ІнтерГрафіка, 2007. – Т. 9. – С. 31–33 (0,13 д. а.).

  12. Марусяк Н. Л. Дебіторська заборгованість як форма вилучення оборотного капіталу підприємства // Генезис інституційної системи сучасної економіки України: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Чернівці: Рута, 2007. – С. 215–217 (0,10 д. а.).