Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


127. Російчук Тетяна Анатоліївна. Образні компоненти в структурі становлення писемного мовлення дітей: дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Російчук Т.А. Образні компоненти в структурі становлення писемного мовлення дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України, Київ, 2004.

В дисертаційному дослідженні здійснено теоретичний аналіз зв’язку мовленнєвого розвитку дитини і образної основи її творчих практик. У контексті діалогічного підходу в психології творчі практики дітей розглядаються як засоби спілкування, чия образна основа входить до механізму розвитку мовлення. Диференціювання форм мовлення залежить від ступеня розвитку образу у творчих практиках дитини. Виділено три етапи розвитку мовлення, які на відміну від традиційного підходу співвідносяться не з послідовною появою певних форм мовлення (зовнішнього, внутрішнього та писемного), а зі специфікою їх образної основи. Кожний етап мовленнєвого розвитку має витоки у попередніх, тому писемне мовлення у своєму розвинутому стані має тривалу історію, до якої залучені всі етапи формування образної основи творчих практик дитини. Складний образ уявлюваної ситуації, який формується у грі, стає основою для самостійного розуміння та породження текстів, що є важливою передумовою появи писемного мовлення. Актуалізація образних компонентів творчих практик у навчанні писемному мовленню допомогає дитині побудувати й утримувати образ уявлюваної ситуації, яка має сюжетоутворювальне значення. Створення умов для розвитку розумової основи письма (текстове мислення) образними засобами творчих практик дозволяє ефективніше організувати процес навчання писемному мовленню і побудувати його в дусі ідей Л.С. Виготського про вирощування письма із гри та малювання.

Публікації автора:

  1. Російчук Т.А. Гра як джерело навчального предмету // Діалог культур і духовний розвиток людини: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. - К., 1995. - С.112-115.

  2. Росийчук Т.А. Диалогическое измерение феномена изображения // Діалог культур: Україна у світовому контексті: Мистецтво і освіта: Збірник наукових праць / За ред. С.О.Черепанової. - Львів, 1998. - Вип. 3. - С. 168-178.

  3. Російчук Т. Розуміння мовного знаку і діалогічна практика // Міжнародний семінар з гуманістичної психології та педагогіки: Тези доповідей і повідомлень. – Київ – Рівне: Ліста, 1988. – С. 87-88.

  4. Росийчук Т.А. Определение знака и построение модели образования // Наука і освіта. - 1999. - № 3.- С. 45 - 48 .

  5. Росийчук Т.А. Психологический субъект в гуманитарном мышлении: диалогическое осмысление психологии деятельности // Практична психологія та соціальна робота. – 2002. - № 2. - С. 1- 4.

6. Російчук Т.А. Роль образотворчих практик у виникненні мовлення та вербального мислення (філогенетичний аспект) // Проблеми загальної та педагогічної психології: Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К., 2003. - Т.5. ч.3. - С.260-266.