Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Подрушняк Валентина Борисівна. Обґрунтування і розробка кваліфікаційних критеріїв у системі професійної підготовки і використання медичних кадрів в охороні здоров'я : Дис... канд. наук: 14.02.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Подрушняк В.Б. Обґрунтування і розробка кваліфікаційних критеріїв у системі професійної підготовки і використання медичних кадрів в охороні здоров’я . – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03 – соціальна медицина. Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця,
Київ, 2002.

Дисертація присвячена питанням удосконалення системи підготовки та використання медичних працівників в умовах реформування охорони здоров’я. Проаналізовано сучасний стан підготовки і використання медичних кадрів. Проведено медико-соціологічне дослідження ставлення медичних працівників до рівня якості їх професійної підготовки, удосконалення та використання в системі охорони здоров’я.

Вперше науково обґрунтовано та розроблено класифікацію професій медичних працівників у відповідності до Міжнародної стандартної класифікації професій (ІSСО-88: International Standard Classification of Occupations/ILO, Geneva), з урахуванням національних підходів до підготовки та використання працівників, що дозволить забезпечити міжнародне використання національної статистичної інформації в галузі зайнятості. Створено концептуальну модель системи підготовки та використання медичних працівників, що відображає взаємозв’язок класифікації, переліку та кваліфікаційних характеристик посад. Визначено критерії професійної компетентності медичних працівників, що стосуються обсягу знань, практичних навичок та освітньо-кваліфікаційного рівня, якими повинен володіти кожний спеціаліст за своїм фахом. Опрацьовано методику та розроблено кваліфікаційні характеристики посад медичних працівників.

За результатами дослідження розроблено комплекс інформаційних, методичних та інструктивних матеріалів скерований на підвищення ефективності професійної підготовки та використання медичних кадрів.

У дисертації вирішена актуальна наукова задача щодо удосконалення системи підготовки і використання медичних кадрів на основі обгрунтування і розробки кваліфікаційних критеріїв, які відповідають вимогам міжнародних стандартів.

1. Комплексним соціально-гігієнічним дослідженням встановлено, що на сучасному етапі існуюча кадрова політика системи охорони здоров’я не відповідає вимогам ефективного функціонування галузі, не забезпечує в повному обсязі всіх її ланок висококваліфікованими спеціалістами, не має єдиних підходів до формування кадрового складу медичних працівників. Порівняння загальних тенденцій розвитку медичної освіти в Україні з розвиненими країнами свідчить про те, що, незважаючи на значні позитивні зрушення в національній медичній освіті, чинна система підвищення кваліфікації досі не є оптимальною і потребує удосконалення.

2. Отримана кількісна і якісна оцінка якості професійної підготовки медичних працівників (у 35% професійна компетенція відповідає потребам сьогодення, 44% – задовільна, 9% – незадовільна) та їх потреба в удосконаленні теоретичних знань і практичних навичок (для 90% лікарів та 85% середніх медичних працівників підвищення кваліфікації є нагальною потребою). Визначена закономірність підвищення якості підготовки медичних кадрів від застосування нових принципів і методологічних підходів до складання навчальних планів і програм за різними формами підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації у вищих медичних навчальних закладах та закладах післядипломної освіти, що забезпечує диференційовану підготовку спеціалістів з урахуванням потреб ринку медичних послуг.

3. Удосконалено принцип систематизації професій і на цій основі розроблена ієрархічна (п’ятирівнева) класифікація посад медичних працівників з урахуванням: рівня їх освіти, потенційної галузі застосування фахівців, практичної галузі використання, спеціалізації та конкретної посади. Обґрунтовано і приведено зміст підготовки медичних працівників у відповідність до вимог міжнародних стандартів, видів їх професійної діяльності при наданні медичної допомоги населенню в сучасних соціально-економічних умовах функціонування охорони здоров’я, що сприяло підвищенню кваліфікаційного рівня якісно нових спеціалістів, та потребувало внесення змін до Класифікатора професій ДК 003-95 щодо нових назв посад (61), зміни назви (16), зміни кодів (26), скасування посад (20).

4. Розроблені номенклатури посад лікарів, провізорів і середніх медичних працівників з урахуванням вимог міжнародних стандартів до класифікації професій та визначена їх відповідність спеціальностям, за якими здійснюється підготовка, з урахуванням освітньо-кваліфікаційного рівня.

5. Створена концептуальна модель взаємозв’язку запропонованих класифікації, переліку та кваліфікаційних характеристик посад медичних працівників. Обґрунтована необхідність і доцільність розробки специфічних для охорони здоров’я кваліфікаційних характеристик 206 посад медичних працівників (10 посад керівників, 142 – лікарів та провізорів, 48 – середнього медичного персоналу, 6 – технічних службовців та робітників сфери обслуговування), які включені до 78 випуску “Охорона здоров’я” Довідника кваліфікаційних характеристик професій. Запропоновані характеристики визначають основні завдання, обов’язки, права і відповідальність медичних працівників та служать основою для формування системи контролю за раціональним використанням медичних кадрів, розподілу праці згідно з професією, фахом та кваліфікацією.

6. Науково обґрунтована система побудови та використання “Нормативно-правової бази МОЗ України”, яка здатна забезпечити організаторів охорони здоров’я інформацією стосовно динаміки розвитку галузі з питань підготовки та використання медичних кадрів.

7. На основі удосконалення принципів систематизації професій, розробки номенклатури посад лікарів, провізорів і середніх медичних працівників, створення концептуальної моделі взаємозв’язку класифікації, переліку та кваліфікаційних характеристик посад медичних працівників, науково обґрунтовані, розроблені і впроваджені заходи щодо удосконалення системи підготовки та використання медичних працівників до рівня світових стандартів, що забезпечить надання кваліфікованої медичної допомоги, а також гарантуватиме конкурентоспроможність фахівців в умовах ринкової економіки.

Висловлюю щиру подяку д.м.н., професору Ю.В. Вороненку і д.б.н. В.В. Кальнішу за консультативну та методичну допомогу при виконанні наукової роботи.

Публікації автора:

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

1. Подрушняк В.Б. Методичні підходи до розробки довідника кваліфікаційних характеристик посад медичних працівників // Вісник соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. –1999. – № 1. – С.168-170.

2. Подрушняк В.Б. Нормативне регулювання професійної підготовки та діяльності медичних кадрів //Вісник соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. – 1999. – № 2.
– С.153-156.

3. Нагорна А.М., Москалець Г.М., Карлова А.Л., Подрушняк В.Б. Методика розробки кваліфікаційних характеристик на лікарські посади //Вісник соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2000. – № 2. – С.38-41. (Дисертанту належить обгрунтування критеріїв професійної компетенції медичних працівників та удосконалення методики розробки кваліфікаційних характеристик лікарських посад).

4. Нагорна А.М., Подрушняк В.Б., Єлагін В.В. Методичні підходи до приведення класифікації посад медичних працівників до міжнародного стандарту //Вісник соц. гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2000. – № 4. – С.35-40. (Дисертанту належить удосконалення принципів класифікації професій медичних працівників у відповідності до Міжнародної стандартної класифікації професій, створення концептуальної моделі взаємозв’язку класифікації, переліку та кваліфікаційних характеристик посад).

5. Нагорна А.М., Слабкий Г.О., Мельник Ю.В., Подрушняк В.Б. Методичні підходи до розробки посадових інструкцій для медичних працівників в галузі охорони здоров’я //Архив клинической и экспериментальной медицины. – 2001. – Т. 10, № 3. – С. 348-351. (Дисертантом розроблена структура посадової інструкції медичного працівника, визначені кваліфікаційні вимоги до посад керівників, лікарів, середніх медичних працівників, технічних службовців).

В інших наукових виданнях:

1. Подрушняк В.Б. Підготовка лікарів сімейної медичної практики (Матеріали українсько-канадської конференції програми “Партнери в охороні здоров’я”. Ефективність реформи охорони здоров’я 1-3 грудня 1997 року, Київ, Україна) // Українські медичні вісті. – 1997. – Т.1. – № 2-3.
– С. 64.

2. Подрушняк В.Б., Якутович Н.В. Основні вимоги до розробки кваліфікаційних характеристик медичних працівників галузі охорони здоров’я ( Матеріали VII Конгресу СФУЛТ 16-20 серпня 1998 року, Ужгород, Україна) // Українські медичні вісті. – 1998. – Т.2.
– С.46-47.

3. Москалець Г.М., Карлова А.Л., Подрушняк В.Б., Смірнова Т.М. Адаптація лікарських посад педіатричного профілю до міжнародного стандарту ( Матеріали VII Конгресу СФУЛТ
16-20 серпня 1998 року, Ужгород, Україна) //Українські медичні вісті.
– 1998. – Т.2. – С.43-44.

4. Подрушняк В.Б Методичні підходи до розробки кваліфікаційних характеристик посад медичних працівників лікувально-профілактичних закладів системи охорони здоров’я //Вопросы экспериментальной и клинической медицины (Сб.статей). – Вып.2, Т.1. – Донецк: ООО “Лебедь”, 1998. – С.149-151.

5. Москалець Г.М., Подрушняк В.Б. До проблеми реформування медичної освіти
//Підвищення ефективності державного управління: стан, перспективи та світовий досвід.
/Зб. наук.праць. – К., 2000. – С. 344-347.

6. Москалець Г.М., Вороненко Ю.В., Мельник Ю.В., Карлова А.Л., Подрушняк В.Б. Проблеми підготовки медичних кадрів та забезпечення ними охорони здоров’я на сучасному етапі //Вопросы здравоохранения Донбаса /Сб. статей. – Вып. 4, Т.2. – Донецк, 2000. – С. 3-5.

7. Москалець Г.М., Подрушняк В.Б, Якутович Н.В., Лещук Н.М. Нормативно-правове регулювання підготовки медичних працівників //Материалы науч.-практ. конф. “Специализированная медицинская помощь городскому населению” 4-5 марта 1998 года.
– Донецк, 1998. – С. 29-30.

8. Москалець Г.М., Подрушняк В.Б, Якутович Н.В., Сіненко М.В. База даних нормативних актів МОЗ України //Матеріали конф. “Інформаційне забезпечення охорони здоров’я в єдиному медичному просторі столиці держави”, Київ, 10-11 грудня 1998 р. – К., 1998. – С. 91.

9. Москалець Г.М., Подрушняк В.Б., Карлова А.Л., Аксенова В.І., Якутович Н.В., Смірнова Т.М. Класифікація професій медичних працівників // Матеріали наук.-практ. конф. “Організація та управління системою охорони здоров’я, її правове і фінансове забезпечення на сучасному етапі реформування галузі”, Житомир, 7-8 жовтня 1999 р. –Житомир: центр “Здоров’я”, 1999. – С.85-86.

10. Москалець Г.М., Подрушняк В.Б., Карлова А.Л., Аксенова В.І., Якутович Н.В., Смірнова Т.М., Слабкий Г.О. Наближення навчального процесу до практики – пріоритетний напрям підготовки медичних працівників // Матеріали наук.-практ. конф. “Організація та управління системою охорони здоров’я, її правове і фінансове забезпечення на сучасному етапі реформування галузі”, Житомир, 7-8 жовтня 1999 р. – Житомир: центр “Здоров’я”, 1999. – С.87.

11. Москалець Г.М., Карлова А.Л., Подрушняк В.Б. Проблеми приведення номенклатури посад лікарів-гігієністів до міжнародного стандарту //Матеріали конф. профпатологів України “Сучасний стан, організація та перспективи розвитку профпатологічної служби України в нових умовах економічного розвитку з урахуванням змін форм власності”, Київ, 4-6 жовтня 1999 року.
– К., 1999. – С.25-26.

12. Вороненко Ю.В., Подрушняк В.Б. Регламентація підготовки та діяльності медичних кадрів: Здоров’я населення України та діяльність лікувально-профілактичних закладів системи охорони здоров’я (Щорічна доповідь, 1998 рік) – К., 1999. – С. 369-372.

13. Вороненко Ю.В., Москалець Г.М., Подрушняк В.Б., Якутович Н.В. Підготовка медичних кадрів //Охорона здоров’я України: результати діяльності (щорічна доповідь, 1999 рік) /Під заг. ред. Міністра охорони здоров’я України В.Ф. Москаленка. – К., 2000.
– С. 295-303.

14. Москаленко В.Ф., Мельник Ю.В., Москалець Г.М., Подрушняк В.Б., Фещенко І.І. Загальна характеристика кадрового забезпечення галузі //Охорона здоров’я України: результати діяльності (щорічна доповідь, 1999 рік) /Під заг. ред. Міністра охорони здоров’я України В.Ф. Москаленка. – К., 2000. – С. 303-318.

15. Пономаренко В.М., Нагорна А.М., Мельник Ю.В., Слабкий Г.О., Подрушняк В.Б., Москалець Г.М., Степаненко А.В. // Типові посадові інструкції медичних працівників амбулаторно-поліклінічних закладів системи охорони здоров’я (Керівники, професіонали). – К.: "Іскандер", 2001. – 184 с.

16. Пономаренко В.М., Нагорна А.М., Мельник Ю.В., Слабкий Г.О., Подрушняк В.Б., Москалець Г.М., Степаненко А.В. // Типові посадові інструкції медичних працівників амбулаторно-поліклінічних закладів системи охорони здоров’я (Спеціалісти, технічні працівники). – К.: "Іскандер", 2001. – 132 с.