Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Гупало Юрій Миронович. Обґрунтування хірургічних методів покращення кровопостачання стопи у хворих на цукровий діабет. : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Гупало Ю.М. Обґрунтування хірургічних методів покращення кровопостачання стопи у хворих на цукровий діабет. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. – Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика МОЗ України. – Київ, 2008.

Дисертація присвячена збереженню кінцівки у хворих на цукровий діабет при гнійно–некротичному ураженні стопи, шляхом обґрунтування відновлення кровопостачання стопи методом шунтування в її артерії. Використання розробленого алгоритму клінічного, ультразвукового та ангіографічного дослідження дозволило визначити тактику лікування 508 хворих на цукровий діабет з гнійно–некротичним ураженням стопи та встановити показання і виконати шунтування в артерії стопи у 58 (11,4%). Шунтування в передню великогомілкову артерію виконано у 41 (70,7%) спостережень, в задню великогомілкову артерію – у 17 (29,3%).

Проведений аналіз гемодинамічних показників за результатами ультразвукового дослідження, показав, що зміна показників гемодинаміки в артеріях притоку в межах магістрального, магістрального зміненого або перехідного типу кровотоку не має достовірного впливу на результат шунтування в артерії стопи. Наявність кровотоку з високим периферійним опором в артеріях стопи свідчить про обмежені можливості дистального русла, що є основною причиною раннього тромбозу шунта (22,7% спостережень).

Виконання втручання на стопі до реваскуляризації, або одночасно з шунтуванням в артерії стопи, або після відновлення кровопостачання, в залежності від перебігу гнійно–некротичного ураження стопи, дозволило досягти загоєння ран стопи первинним натягом та зберегти кінцівку в ранньому періоді в 94,2%, протягом 1 року – в 88,5%, протягом 2 років – в 55,2% спостережень. За той же час з 57 пацієнтів першої групи, які отримували консервативне лікування збережена нижня кінцівка протягом 6 міс – у 39 (68,4%) спостереженнях, протягом 12 міс – у 8 (14%), до кінця другого року спостереження не вдалося зберегти нижню кінцівку, або пацієнти померли від інших захворювань.

В роботі розв’язана важлива практична задача збереження нижньої кінцівки при гнійно-некротичному ураженні стопи у хворих на цукровий діабет та обґрунтована необхідність покращення її кровопостачання шляхом виконання шунтування артерій гомілковостопного сегменту при дистальній формі ураження, що дозволило зробити наступні висновки:

1. Виконання шунтування артерій гомілковостопного сегменту при гнійно–некротичному ураженні стопи у хворих на цукровий діабет дозволяє зберегти нижню кінцівку в ранньому періоді в 94,2%, протягом 1 року – в 88,5%, протягом 2 років – в 55,2% спостережень, тоді як при застосуванні консервативного лікування до кінця другого року зберегти нижню кінцівку не вдалось ні у одного пацієнта.

2. Використання розробленого алгоритму клінічного, ультразвукового та ангіографічного дослідження дозволяє визначити тактику лікування хворого на цукровий діабет з гнійно–некротичним ураженням стопи, у 11,4% з них встановити показання та виконати шунтування в артерії стопи.

3. Показанням до виконання шунтування в артерії стопи при її гнійно–некротичному ураженні у хворого на цукровий діабет є встановлення прохідності хоча б однієї з магістральних артерій стопи.

4. При оцінці геодинамічних показників в артеріях нижньої кінцівки придатних для шунтування за даними УЗДС, наявність кровотоку з високим периферійним опором в артеріях стопи свідчить про обмежені можливості дистального русла, що призводить до раннього тромбозу шунта в 22,7% спостережень.

5. Застосування серійної ангіографії артерій нижніх кінцівок у 13,8% спостережень не дозволяє контрастувати артерії стопи. Тому, при наявності кровотоку в артеріях стопи за даними УЗДС, для їх контрастування необхідно виконувати оклюзійну ангіографію за розробленим способом.

6. При складності проведення шунта від підколінної артерії до артерії тилу стопи слід створювати штучний отвір в великій гомілковій кістці за розробленим способом, а застосування способу електрозварювання дозволяє безкровно здійснити виділення артерій та шунта і його проведення, запобігає виникненню гематоми та лімфореї в післяопераційному періоді.

7. Хірургічне втручання на стопі, в залежності від перебігу гнійно–некротичного ураження стопи, до здійснення шунтування в артерії стопи (8,6% спостережень), або одночасно з шунтуванням (31,1%), чи після відновлення кровопостачання (60,3%), дозволило досягти загоєння ран стопи первинним натягом у 79,3% спостережень.

Публікації автора:

  1. Подпрятов С. Є., Лісовець В. В., Гуч А. О., Товкун В. К., Слободянюк І. М.,

Гупало Ю.М. Ефективність судинної терапії в комплексі лікуваня гнійно–некротичного ураження стопи у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2001. – № 2. – С. 27–29. (Автором особисто здійснений відбір хворих).

2. Гупало Ю. М., Павлючик А. В., Макаренко Г. І., Слободянюк І. М. Діагностика та лікування ураження магістральних артерій нижніх кінцівок у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2001. – № 8. – С. 8–10. (Автором особисто виконані операції, аналіз результатів та написання статті).

3. Гупало Ю. М., Бондар С. Є., Діденко С. М. Тактика лікування змішаної форми синдрому діабетичної стопи // Альманах клін. медицини. – 2001. – № 1. – С. 86–88 (Автором особисто вибрана тактика лікування хворих, проведений аналіз результатів та написана стаття).

4. Макаренко Г. І., Подпрятов С. Є., Бондар С. Є., Гупало Ю. М., Діденко С. М. Артеріографічна діагностика синдрому ішемічної стопи у хворих на діабет // ACTA MEDICA LEOPOLIENSIA. – 2004. – Vol. 10, N 2. – С. 46–48. (Автором особисто здійснений відбір хворих).

5. Макаренко Г. І., Гупало Ю. М., Шамрай–Сас А. В. Ангіографія в діагностиці уражень судин нижніх кінцівок у хворих на цукровий діабет // Клін. ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2003. – № 2. – С. 36–37. (Автором особисто впроваджена оригінальна методика ангіографії, здійснене її тлумачення та написана стаття).

6. Подпрятов С. Є., Гупало Ю. М., Діденко С. М., Слободянюк І. М., Макаренко Г. І. Артеріографія в діагностиці ураження артерій гомілки та стопи у хворих на цукровий діабет // Практична медицина. – 2003. – Т. 9, № 1. – С. 124–125 (Автором особисто проведений аналіз матеріалу ).

7. Патент 64466 А Україна. МПК А61В17/00. Спосіб ангіографічного дослідження артерій нижньої кінцівки / С. Є. Подпрятов, С. Є. Бондар, Ю. М. Гупало, С. М. Діденко. – Заявл. 11.02.03; Опубл. 16.02.04 // Бюл. № 2. (Автором запропонований та впроваджений в клінічну практику спосіб ангіографії).

8. Патент 64146 А Україна. МПК А61В17/00. Спосіб хірургічного лікування ішемічної форми синдрому стопи діабетика / С. Є. Подпрятов, Ю. М. Гупало, С. М. Діденко. – Заявл. 11.02.03; Опубл. 16.02.04 // Бюл. № 2. (Автором запропонований та впроваджений в клінічну практику спосіб проведення шунта).

9. Подпрятов С. Є, Гуч А. О., Лісовець В. В., Слободянюк І. М., Гупало Ю. М., Покрасьон М. М., Макаренко Г. І. Кровообіг в нижній кінцівці за хірургічного лікування діабетичної стопи // Ендокринологія. – 2001. – Т. 6 (додаток).– С. 238. (Автором особисто здійснені відбір хворих та тлумачення даних ангіографії).

10. Подпрятов С. Є., Гупало Ю. М., Діденко С. М. Кровопостачання нижньої кінцівки у хворих на цукровий діабет та на атеросклероз // Вестн. неотл. восстановит. медицины. – 2002. – Т. 3, № 3 (приложение). – С. 90–91. (Автором особисто здійснений відбір хворих).

11. Дрюк М. Ф., Подпрятов С. Є., Паршиков О. В., Покрасьон М. М., Андріанов С. І., Самсонов С. А., Гупало Ю. М. Принципи судиноактивного лікування гнійно–некротичного ураження стопи у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2002. – № 5–6. – С. 80. (Автором особисто проведено аналіз отриманих результатів).

12. Подпрятов С. Є., Гупало Ю. М., Діденко С. М., Слободянюк І. М. Особливості ураження артерій гомілки та стопи у хворих з синдромом діабетичної стопи // Клін. хірургія. – 2002. – № 11–12. – С. 55–56. (Автором особисто виконані дослідження артерій гомілки та стопи ампутованих кінцівок).

13. Гупало Ю. М., Діденко С. М., Макаренко Г. І., Лісовець В. В. Реконструктивні операції на артеріях у хворих з синдромом діабетичної стопи // Клін. ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2003. – № 1(2). – С. 26–27 (Автором особисто вибрана оперативна тактика, проведений аналіз результатів та написана стаття).

14. Подпрятов С. Є., Гупало Ю. М., Діденко С. М. Досвід хірургічного лікування дистальних оклюзій у хворих на цукровий діабет // Шпитал. хірургія. – 2003. – № 1 (додаток). – С. 144–145 (Автором особисто виконані операції, аналіз результатів та написання статті).

15. Подпрятов С. Є., Гупало Ю. М., Діденко С. М., Лісовець В. В. Лікування гнійної рани стопи після виконання операції у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2003. – № 4–5. – С. 31–32. (Автором особисто здійснені відбір хворих, аналіз та тлумачення результатів).

16. Гупало Ю М., Діденко С. М., Павлючик А. В., Швед О. Є., Лісовець В. В., Бурдим Ю. В. Місце реваскуляризації в лікуванні гнійно–некротичного ураження стопи у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2003. – № 11. – С. 46. (Автором особисто проведений аналіз матеріалу та написана стаття).

17. Подпрятов С. Є., Гупало Ю. М., Діденко С. М., Лісовець В. В., Швед О. Є., Павлючик А. В. Здійснення реваскуляризації нижньої кінцівки та стопи у хворих на цукровий діабет: аналіз ускладнень та невдач // Серце і судини. – 2004. – № 1 (додаток). – С. 70–72 (Автором особисто вибрана тактика хірургічного лікування, проведений аналіз ускладнень).

18. Подпрятов С. Є., Гупало Ю. М., Діденко С. М., Швед О. Є., Павлючик А. В. Реваскуляризація стопи у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2004. – № 4–5. – С. 102 (Автором особисто виконані операції, аналіз результатів та написання статті).

19. Подпрятов С. Є., Гупало Ю. М., Швед О. Є., Павлючик А. В., Рогачова В. П., Сімонова З. Є., Салата В. В. Загоєння ран стопи у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2004. – № 11–12. – С. 83–84 (Автором особисто виконані операції, аналіз результатів та написання статті).

20. Гупало Ю. М., Швед О. Є., Павлючик А. В., Подпрятов С. Є. Медикаментозна профілактика раннього тромбозу при дистальному шунтуванні артерій у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2005. – № 4–5. – С. 49 (Автором особисто розроблена схема ведення хворих, проведений аналіз результатів та написана стаття).

21. Подпрятов С. Є., Гичка С. Г., Швед О. Є., Гупало Ю. М., Лебедев О. В., Дубко А. Г., Трунов А. Є. Застосування електрозварювання для перекриття судин в абдомінальній та судинній хірургії // Клін. хірургія. – 2005. – № 11–12. – С. 47–48 (Автором особисто проведені експериментальні дослідження та впроваджений метод в практику судинної хірургії).

22. Гупало Ю. М., Швед О. Є., Трунов А. Є., Дубко А. Г. Використання електрозварювання під час виконання операцій на артеріях у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2005. – № 11–12. – С. 18–19 (Автором особисто впроваджене електрозварювання в практику судинної хірургії).

23. Гупало Ю. М. Зміни гемодинаміки та результати шунтування в артерії стопи при лікуванні некротичного ураження стопи у хворих на цукровий діабет // Серце і судини. – 2006. – № 4 (додаток). – С. 133–137 (Автором особисто виконані операції, аналіз результатів та написання статті).

24. Гупало Ю. М. Відновлення кровопостачання та збереження стопи у хворих на цукровий діабет // Клін. хірургія. – 2007. – № 2–3. – С. 111–112 (Автором особисто виконані операції, аналіз результатів та написання статті).

25. Подпрятов С. Є., Швед О. Є., Гупало Ю. М., Подпрятов С. С., Лебедев О. В., Гичка С. Г., Дубко А. Г., Трунов А. Є., Бернацький В. В., Зельниченко О. Т. Пересічення артерій з використанням автоматичного електрозварювання // Клін. хірургія. – 2007. – № 5–6. – С. 55–55 (Автором особисто виконані експериментальні операції та аналіз їх результатів).

26. Швед О. Є., Гупало Ю. М. Результати стегново–підколінного шунтування у хворих на цукровий діабет з ураженням артерій стегна та гомілки // Клін. хірургія. – 2007. – № 5–6. – С. 60–60 (Автором особисто виконані операції та аналіз результатів).

27. Сухарєв І. І., Дрюк М. Ф., Подпрятов С. Є., Гуч А. О., Бондар С. Є., Товкун В. К., Лісовець В. В., Гупало Ю. М., Салюта М. Ю., Самсонов А. В., Бицай А. М. Сучасні методи хірургічного лікування гнійно–некротичного ураження стопи: Метод. рекомендації. – К., 2001. – 19 с. (Автором особисто написана частина, що стосується дистального шунтування).