Лигирда Наталія Федорівна. Обґрунтування комплексного органозберігаючого лікування цервікальних інтраепітеліальних неоплазій та початкового раку шийки матки у пацієнток молодого віку : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2006.
Анотація до роботи:
Лигирда Н.Ф. Обґрунтування комплексного органозберігаючого лікування цервікальних інтраепітеліальних неоплазій та початкового раку шийки матки у пацієнток молодого віку.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07. – онкологія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2006.
Робота присвячена питанням підвищення ефективності діагностики та лікування хворих на ЦІН та ПРШМ. На основі ретроспективного аналізу медичної документації встановлені недоліки діагностики та причини неефективного лікування хворих з патологією епітелію ШМ. Вивчено особливості анамнестичних даних, соціального та сімейного статусу пацієнток з ЦІН та ПРШМ. Розроблено алгоритм діагностичного обстеження, який складається з декількох етапів та включає клінічну (кольпоскопічну), морфологічну та етіологічну діагностику відповідно до виявлених особливостей клінічного перебігу ЦІН та ПРШМ. Розроблено методи комплексного диференційованого лікування хворих на ЦІН та ПРШМ з включенням у терапевтичні схеми вітчизняного препарату a2b-інтерферон (Лаферобіону) та 5-фторурацилу. Доведено доцільність та ефективність застосування диференційованого підходу до діагностики і лікування ЦІН І–ІІІ та ПРШМ та обґрунтовано можливість його проведення в амбулаторних умовах.
В дисертації вирішено наукове завдання щодо підвищення ефективності діагностики та органозберігаючого лікування хворих на ЦІН і ПРШМ у жінок молодого віку шляхом розробки діагностичного алгоритму та комплексних методів лікування з урахуванням клінічних, етіологічних та морфологічних особливостей перебігу хвороби.
1. Комплексне лікування хворих на ЦІН І–ІІІ за розробленими методами призводить до регресу кольпоскопічних ознак хвороби у 95,9 % хворих на ЦІН І та у 85,2 % хворих на ЦІН ІІ. При ЦІН ІІІ та ПРШМ визначено позитивну динаміку кольпоскопічної картини у 86,1 % та 47,0 % пацієнток відповідно.
2. Застосування розроблених методів дає можливість у 91,7 % хворих на ЦІН І та у 25,9 % хворих на ЦІН ІІ уникнути електрохірургічного лікування ШМ, а при частковому регресі значно зменшити площу патологічного осередку, що підлягає коагуляції. У хворих на ЦІН ІІІ та ПРШМ досягається зменшення обсягу патологічних тканин ШМ, що підлягають видаленню при діатермоконізації.
3. Вивчено лікувальний патоморфоз в епітелії слизової оболонки ШМ після застосування розроблених методів лікування та встановлено, що у 30,6 % пацієнток з ЦІН ІІІ та у 31,3 % з ПРШМ досягнуто позитивної динаміки морфологічних змін у бік зменшення їх ступеня їх тяжкості.
4. Проведене лікування за розробленими методами призводить до вірогідного зменшення рецидивів хвороби при ЦІН І з 35,0 % до 8,3 %, при ЦІН ІІ з 34,8 до 11,1 %, при ЦІН ІІІ з 28,1 до 5,6 %. Після проведення лікування у хворих досліджуваної групи на ПРШМ рецидивів не зареєстровано (в контрольній -24,1 %).
5. Застосування розробленого алгоритму комплексного диференційованого органозберігаючого лікування хворих на ЦІН І–ІІІ та ПРШМ дає можливість досягти суттєвого підвищення ефективності лікування та збереження якості життя пацієнток.
Публікації автора:
Лигирда Н.Ф. a2b-інтерферон (Лаферобіон), як компонент комплексного лікування хворих на цервікальні інтраепітеліальні неоплазії ІІІ ступеня // Здоровье женщины . – 2005. – №4 (24). – С.183–189.
Лигирда Н.Ф., Воробйова Л.И. Клинико-лабораторное обоснование комплексного лечения цервикальных интраэпителиальных неоплазий // Здоровье женщины. – 2002. – №4 (12 ).– С.23-27. (Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих, аналіз результатів лікування, підготовка статті до друку.)
Воробйова Л.І., Вінницька А.Б., Лигирда Н.Ф. Принципи органозберігаючого лікування патології шийки матки у хворих репродуктивного віку // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2003.– №3. –С.106–109.(Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих на початковий рак шийки матки, аналіз результатів лікування.)
Воробйова Л.І., Лигирда Н.Ф., Балабан Т.П., Шевченко Н.О. Мікосист у лікуванні гострого та хронічного рецидивуючого піхвового кандидозу у хворих на цервікальні інтраепітеліальні неоплазії легкого та помірного ступенів // Здоровье женщины. –2004. –№4. –С.89–92. (Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих, аналіз результатів лікування, підготовка статті до друку.)
Воробйова Л.І., Лигирда Н.Ф. Застосування a2b-інтерферону в комплексному лікуванні цервікальних інтраепітеліальних неоплазій // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. –К. –2001. –С.116–117.(Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих, аналіз результатів лікування, написання та підготовка статті до друку.)
Лигирда Н.Ф., Галахін К.О. Обгрунтуваня комплексного заощадливого лікування внутрішньоепітеліального та мікроінвазивного раку шийки матки у молодих пацієнток // Сучасні принципи діагностики та лікування візуальних форм генітального раку у жінок. Якість життя: Матеріали наук.-практ. конф.- Опубл.: Злоякісні новоутворення: Зб. наук. робіт.- К., 2002. – Вип. 3. -С.83–84. (Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих, аналіз та інтерпретація отриманих результатів лікування.)
Патент (UA) Воробйова Л.І.. Лигирда Н.Ф., Воронцова А.Л., Вінницька А.Б. Спосіб лікування передпухлинної патології шийки матки, обумовленої вірусом папіломи людини/ (Україна); Інститут онкології АМН України. – № 52344 А . Україна. 6МПК А 61 К 38/21; Заявл.11.04.2002. Бюл. №12. (Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової літератури та результатів клінічної апробації методу внутрішньоцервікальної інтерферонотерапії при лікування хворих з передпухлинною патологією ШМ.)
Lygyrda N. Clinical and laboratory grounds of the complex treatment of the Cervical Intraepithelial Neoplasia // 5th International Multidisciplinary Congress EUROGIN 2003 Preventing and controlling cervical cancer in the new millennium .Paris. April 13–16. –Paris, 2003. – Р.196.
Lygyrda N. Etiopathological approach to treatment of Cervical Intraepithelial Neoplasia associated with HPV-infections// 11th European Students Conference: Аbstract book -Berlin.(Germany). –2000. –Р.125.
Воробьева Л., Лигирда Н., Воронцова А. Применение a2b-нтерферона в комбинированном лечении цервикальных интраэпителиальных неоплазий, ассоциированных с HPV-инфекцией// Онкология 2000: Тез. II съезда онкологов стран СНГ.- Опубл.: Эксперем. онкология.- 2000.- Т.22.-№ 999.(Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової літератури, збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих, аналіз результатів лікування, написання тез.)
Лигирда Н.Ф., Воробйова Л.І. Нові підходи до лікування цервікальних інтраепітеліальних неоплазій, асоційованих з папіломавірусною інфекцією// Х з’їзд онкологів України: Матеріали.-К.-2001.-С.223-224.(Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих, аналіз результатів лікування).
Лигирда Н.Ф. Етіопатогенитичні аспекти в лікуванні цервікальних інтраепітеліальних неоплазій, асоційованих з HPV-інфекцією // Матеріали V міжнародного конгресу студентів і молодих учених.-Україна.-Тернопіль,-2001.-С.141.
Воробйова Л.І., Лигирда Н.Ф., Воронцова А.Л., Галахін К.О., Ковальчук Е.М., Логінова Є.О., Кудрявець Ю.Й. Комплексне органозберігаюче лікування церві кальних інтраепітеліальних неоплазій та початкового раку шийки матки у молодих пацієнток: Методичні рекомендації.-Київ,-2004.-23с. (Особистий внесок дисертанта: аналіз наукової літератури, збір клінічного матеріалу, проведення обстеження та лікування хворих, аналіз результатів лікування, інтерпретація кольпоскопічних знімків, написання та підготовка методичних рекомендацій до друку.)
Воробйова Л.І., Вінницька А.Б., Югрінов О.Г., Галахін К.О., Лигирда Н.Ф., Турчак О.В., Іванкова В.С., Свінцицький В.С., Каюк В.Г.,Неспрядько С.В. Диференційований підхід до лікування раку шийки матки першої стадії: Методичні рекомендації. – Київ,–2003. –10 с.(Особистий внесок дисертанта: написання розділу про лікування хворих на рак шийки матки стадії 0 та ІА1.)