Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Палійчук Ольга Володимирівна. Обґрунтування комплексного підходу до визначення факторів прогресії церві кальної інтраепітеліальної неоплазії і початкового раку шийки матки : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2005.



Анотація до роботи:

Палійчук О.В. Обгрунтування комплексного підходу до визначення факторів прогресії цервікальної інтраепітеліальної неоплазії і початкового раку шийки матки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім.Р.Є.Кавецького НАН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена актуальному питанню онкології – визначенню факторів прогресії ЦІН і початкового РШМ у жінок з генітальними інфекціями, збудниками яких є високоонкогенні типи ВПЛ, віруси родини Herpes viridae і Сhlamydia trachomatis.

Комплексне обстеження жінок із застосуванням цитологічного, морфологічного, імуногістохімічного, цитогенетичного методів дослідження і результатів ПЛР на виявлення високоонкогенних типів ВПЛ (16, 18, 31, 33, 35), вірусів родини Herpes viridae (вірусів простого герпесу 1-2 типу, цитомегаловірусу) і Сhlamydia trachomatis, показало, що збудники генітальних інфекцій є кофакторами розвитку і прогресії ЦІН і початкового РШМ. Асоціація вказаних збудників визначена у 80% хворих на ЦІН і 73,9% хворих на РШМ 1А1-1В стадій. На підставі одержаних результатів визначені клінічні і цитологічні критерії прогресії ЦІН і початкового РШМ (патологія мітозів, експресія аргентофільних білків ядерцевих організаторів). Експресія мутантного білка р53 не характерна для ЦІН і початкового РШМ, асоційованого із генітальними інфекціями.

З урахуванням ризику прогресії ЦІН розроблено алгоритм комплексного обстеження хворих з патологією шийки матки, асоційованою з генітальними інфекціями, для оптимізації ранньої діагностики передраку і РШМ.

У дисертації обґрунтовано значення асоціацій збудників генітальних інфекцій ( вірусів родини Herpes Viridae і Сhlamydia trachomatis) як кофакторів розвитку ЦІН і початкового РШМ та визначено клінічні і цитологічні критерії їх прогресії.

1. За результатами цитологічного скринінгу жінок Черкаського регіону патологічні процеси шийки матки (фонові, передракові та РШМ) діагностуються у 28,6% обстежених, при цьому передрак і РШМ виявляється у 45,8% хворих на ЦІН. Діагностика занедбаного РШМ у 20% хворих, відсутність за 5-річний період (1999-2003 рр.) тенденції до зниження захворюваності на РШМ свідчать про незадовільну ефективність існуючої тактики діагностики і профілактики передраку і початкового РШМ.

2. Зіставлення результатів ПЛР і цитологічного дослідження показало, що високоонкогенні типи ВПЛ визначаються лише у хворих на ЦІН-2 і ЦІН-3. Частота виявлення ЦІН-3 порівняно з частотою ЦІН-2 достовірно вища у хворих з ВПЛ-інфекцією і становить 37,2 і 29,6% відповідно.

3. У 57,5% обстежених жінок визначена інфекція статевих шляхів вірусами родини Herpes Viridae, частіше в асоціаціях з ВПГ 1-2 типу та ЦМВ. У жінок, інфікованих герпес вірусами, ЦІН виявляється у 3,1 рази (65,2%) частіше, ніж при відсутності вірусної інфекції (20,4%), що підтверджено результатами гістологічного дослідження матеріалу біопсій шийки матки.

4. Віруси родини Herpes Viridae і Сhlamydia trachomatis в асоціації з високоонкогенними типами ВПЛ виявляються у 80% хворих на ЦІН і 73,9% хворих на РШМ 1А1-1В стадій, що вказує на їх значення як кофакторів розвитку і прогресії ЦІН.

5. Цитологічними критеріями прогресії ЦІН і початкового РШМ є збільшення кількості патологічних мітозів з переважанням мітозів, пов’язаних з патологією мітотичного апарату, зміни експресії аргентофільних білків ядерцевих організаторів – збільшення величини аргентофільних гранул та їх агрегація у найбільш активні нуклеолонемні ядерця. Експресія мутантного білка р53 не характерна для клітин ЦІН і початкового РШМ, асоційованого із генітальними інфекціями, і визначається лише у 10,8% обстежених жінок.

6. З урахуванням визначених клінічних і цитологічних критеріїв ризику прогресії ЦІН розроблено алгоритм комплексного обстеження хворих з патологією шийки матки, асоційованою з генітальними інфекціями, для оптимізації ранньої діагностики передраку і РШМ. Такий алгоритм може бути використаний при розробці і впровадженні регіональних програм цитологічного скринінгу РШМ, перш за все у регіонах з великою розповсюдженістю генітальних інфекцій і високою або стабільною захворюваністю на РШМ.

Практичні рекомендації

1. Необхідним етапом комплексного обстеження хворих з патологією шийки матки є молекулярна діагностика інфекційних збудників генітальних інфекцій (високоонкогенні типи ВПЛ, віруси родини герпес ВПГ 1-2 типу, ЦМВ та Chlamydia trachomatis для формування груп ризику щодо розвитку ЦІН. Такі заходи перш за все необхідні у районах з високою чи стабільною захворюваністю на РШМ.

2. Розроблений комплекс цитологічних показників ризику прогресії ЦІН у жінок з наявністю збудників ВПЛ-, ВПГ- і хламідійної інфекції рекомендується до використання у практичній роботі патоморфологічних лабораторій онкологічних диспансерів і науково-дослідних інститутів для оцінки потенцій розвитку ЦІН і початкової інвазії РШМ.

3. Лікування хворих на ЦІН і на РШМ повинно бути індивідуальним з урахуванням характеру генітальної інфекції і ризику прогресії ЦІН. Воно є необхідним і після оперативних втручань за умов визначення ВПЛ, вірусів родини Herpes Viridae і Chlamydia trachomatis.

Публікації автора:

1. Палійчук О.В. Дослідження асоціації хламідійної інфекції з фоновими, диспластичними процесами та з інтраепітеліальним раком шийки матки // Онкологія.- 2001.- Т.3, №2-3.- С.139-141.

2. Палійчук О.В. Клінічний досвід використання препарату “протефлазід” у комплексному лікуванні хворих з початковими формами раку шийки матки // Здоровье женщины.- 2004.- Т.2(18), часть2.- С.49-50

3. Палійчук О.В., Шапошникова М.Т., Поліщук Л.З. Дослідження асоціації Chlamydia trachomatis у хворих з фоновими та диспластичними процесами епітелію шийки матки // Вісник асоціації акушерів-гінекологів України.- 2000.- №3(8).- С.23-28. (Особистий внесок дисертанта - збір клінічного матеріалу, аналіз клінічних, цитологічних даних, зіставлення з результатами ПЛР-реакції, узагальнення даних , підготовка статті до друку).

4. Палійчук О.В., Поліщук Л.З. Інфікування статевих шляхів герпесвірусами і частота його поєднання з цервікальною інтраепітеліальною неоплазією // Онкологія.- 2004.- Т.6, №4.- С.248-251. (Особистий внесок дисертанта - збір клінічного матеріалу і результатів ПЛР-реакції, аналіз і статистична обробка одержаних результатів, підготовка статті до друку).

5. Поліщук Л.З, Палійчук О.В., Шапошнікова М.Т Аналіз результатів цитологічного скринінгу передраку і раку шийки матки //Український медичний альманах.-2004.-Т.7, №6.-С.112-115. (Особистий внесок дисертанта - збір результатів цитологічного скринінгу, побудова таблиць, їх аналіз, участь в обговоренні одержаних результатів).

6. Палійчук О.В., Поліщук Л.З. Особливості мітотичного режиму і експресії білка р53 у залежності від чинників генітальної інфекції хворих на цервікальну інтраепітеліальну неоплазію і рак шийки матки І стадії // Онкологія.- 2005.- Т.7, №1.- С. 12-15. (Особистий внесок дисертанта - підбір клінічного матеріалу для проведення цитологічних і імуногістохімічних досліджень, аналіз одержаних результатів і зіставлення їх з клінічними даними, статистична обробка результатів дослідження, участь у підготовці статті до друку).

7. Палійчук О.В. Дослідження асоціації Chlamydia trachomatis з диспластичними процесами, Ca in situ та з ТІА1 стадією раку шийки матки // Матеріали Х з’їзду онкологів України.- Київ, 2001.- С.236.

8. Палійчук О.В. Дослідження асоціації Chlamydia trachomatis з диспластичними процесами епітелію та з інтраепітеліальним раком шийки матки // Тез. ІV Республіканської науково-практичної конференції молодих онкологів України “Сучасні проблеми експериментальної та клінічної онкології.- Київ.- 2001.- С.20.

9. Деркач І.М., Палійчук О.В., Шапошникова М.Т. Аналіз захворюваності на рак шийки матки в Черкаській області за 1986-2000 р.р. Шляхи оптимізації ранньої діагностики // Матеріали Х з’їзду онкологів України.- Київ, 2001.- С.236

10. Палійчук О.В., Галкін Ф.М. Комплексне обстеження жінок з диспластичними та неопластичними процесами шийки матки // Тези V конференції молодих онкологів Украйни “Сучасні проблеми експериментальної та клінічної онкології”.- Київ.- 2002.- С.14.

11. Палійчук О.В., Шапошникова М.Т., Грішін А.Б. Комплексне дослідження початкового раку шийки матки з урахуванням її інфекційного ураження // Матеріали ІІІ науково-практичної конференції “Проблеми онкогенетики: наукові та прикладні аспекти”.- Київ.- 2002.- С.34-35.

12. Палійчук О.В., Гармаш Н.С., Поліщук Л.З. Показники імунного статусу хворих на РШМ in situ та ІА1 стадії при наявності асоціації збудників вірусної інфекції статевих шляхів // Тези доповідей наук.-практ. конференції з міжнародною участю “Онкологія – ХХІ”.- Київ, 2003.- С. 90-91.